Отиди на
Форум "Наука"

Загадки с картини


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Хехе Южняка открай време си е форумен любимец и не случайно ;) А Глишев, Митака & со получават по една черна точка задето немогат да разпознаят събитие от собствената ни българска история и то от най-новата! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хехе ами според тебе някой от участващите в епичните спорове в темата за Самуил където предимно обсъждат личността му, демек тряа да са му били или придворни шутове или виночерпци, дали е бил роден тогава? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бе казвам ви аз, че е десантът в Нормандия, па вие си говорете :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хехе ами според тебе някой от участващите в епичните спорове в темата за Самуил където предимно обсъждат личността му, демек тряа да са му били или придворни шутове или виночерпци, дали е бил роден тогава? ;)

мене точно тогава ме утепаха на границата /ех, добре че имам 100 живота/, но докато се реинкарнирам изпуснах нишката на интригата между Самуил и Арон. :biggrin::bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хехе ами според тебе някой от участващите в епичните спорове в темата за Самуил където предимно обсъждат личността му, демек тряа да са му били или придворни шутове или виночерпци, дали е бил роден тогава? ;)

Е ся нали трябва да адвокатстваме :) А и е така - отде да знаят, десантни кораби паркират на плажа, може всичко да е :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Е, по онова време сме били лапета с Митака, а Глишев не е бил роден. :)

:hmmm: Изкараха ме на 100 години. За Глишев съм съгласен, ама Митака лапе, а аз - не? Аз съм се родил дядо. :w00t:

Още не вярвам, че познах, защото има някои противоречия - каските на в-ците в снимката не са точно съветски, а мелез м/у съветска и ..германска ; та си помислих, че са български, щото ги имахме на в-ние и двата вида едновременно; цифрите на десантната машина са на купола й, докато в съветската армия те са по бронята, което е голяма разлика.

Но щом казвате, че съм познал..благодарство, ама ще пусна следващата загадка утре, та дано намеря нещо трудно. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има хипотетична възможност каските, че и машините дето ги стоварват да са гедерейски, ама това в момента неам нерви да го проверявам!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

УорЛорд, руски са май каските, сега проверих; явно десантчиците им са имали специфични каски; аз като обикновен кашик знам само кашишките. Благодарности, приятели, за добрите думи и добрата загадка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По корабите и по картината - трябва да е XVI в. Не съм сигурен за мястото, но кръглата стена пред пристанището ме насочва например към обсадата на Родос. Тая планина отзад означава, че не е примерно някоя битка за холандско пристанище.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Векът е шестнадесети или най-късно - начало на седемнадесети.

Непобедимата армада или Великата армада?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Картината е действително от 16-ти в. и е възможно корабите да изглеждат малко по модерни, отколкото са всъщност, поне някои от нарисуваните обаче изглеждата автентично; Това, което Глишев и Богданов написаха, не е далеч от истината, но конкретната битка не е лесно да се отгатне; хинт - релефа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

но конкретната битка не е лесно да се отгатне; хинт - релефа.

Много ми прилича на албанския бряг, гледан от остров Корфу.

През този период се е състояла битката при Лепанто.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам дали Лепанто е чак толкова голямо пристанище, но би могла да е битка край Корфу, Крит, Модон или да, дори Лепанто. Със сигурност Средиземноморие.

Това, което Южняк дава като подсказка, може да значи, че само картината е от XVI в., а самата битка е по-ранна, например XV в. Ако релефът подсказва нещо, възможно ли е битката да е проведена пред Неаполитанския залив? Струва ми се, че от планината вдясно се надига дим.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами комплименти - Глишев позна :good: ; Планината с дима е Везувий, битката е в неаполския залив; битката е за надмощие в зап. средиземноморие м/у французите, които конторлират неапол, и арагонците, които контролират сицилия; годината е 1284.

Глишев е на ход. Комплименти обаче за Богданов също, защото разпозна испанското участие и беше близо до региона на събитието.

Като част от войната французи и испанци си обявяват дуел-турнамент, в който да участват по сто рицари от всяка стана, а за арбитър е поканен..английския Едуард Първи; който спечели турнамента, получава италия, за да не се лее излишно кръв. Но нямам представа какво е станало. Морската битка я печелят испанците.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря за комплиментите, но не мисля че ги заслужавам.

. . .

Много заблуждаващо е нарисувана тази картина.

Корабите изглеждат /както спомена - по-модерни/ от значително по-късен период - XVI - XVII век. Явно, художникът не е правил проучване, как са изглеждали плавателните съдове през XIII век.

Ами комплименти - Глишев позна :good: ; Планината с дима е Везувий, битката е в неаполския залив; битката е за надмощие в зап. средиземноморие м/у французите, които конторлират неапол, и арагонците, които контролират сицилия; годината е 1284.

Глишев е на ход. Комплименти обаче за Богданов също, защото разпозна испанското участие и беше близо до региона на събитието.

Като част от войната французи и испанци си обявяват дуел-турнамент, в който да участват по сто рицари от всяка стана, а за арбитър е поканен..английския Едуард Първи; който спечели турнамента, получава италия, за да не се лее излишно кръв. Но нямам представа какво е станало. Морската битка я печелят испанците.

:good:

Интересна информация!

Поздрави!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Ами комплименти - Глишев позна :good:

Тва хубаво, ама наш Глишев отново изпадна в летаргия, някакъв пролетен сън може би :) та докато дреме и с оглед на това, че дреме, ще използвам момента да пусна една загадка, на която май само той може да отговори :biggrin:

Какво е изобразено тук:

post-28-096022300 1336457465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...