Отиди на
Форум "Наука"

Загадки с картини


Recommended Posts

  • Потребител
Да, това е или както още е популярна: "Менини" - инфата Маргарита с нейните придворни дами. Вляво с четката е автопортрет на Веласкес, а в дъното в огледалото се виждат кралят и кралицата. Доста коментирана картина, но аз не я харесвам. Атрактивното е позицията на зрителя - на практика художника Веласкес е срещу зрителя и всуе едно че рисува него. Другото е, че се вижда раздвижване сред дамите на инфатата, но на какво се дължи се разбира кето се погледне в огледалото - в залата влизат краля и кралицата.

Браво на Warlord. Галахад,радвам се че си вмъкнал тези подробности,които аз мислех да добавя.Да разбирам че картината не ти харесва от композиционна гледна точка,защото според мен е нарисувана прекрасно. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тази дето я е сложил господаря на войната не е много известна, тъй че ще сложа коя е:

Княз Александър I Батенберг с щаба си наблюдава боя при Драгоман, 10 ноември 1885 г.

Худ. Димитър Гюдженов. НВИМ

Ето още няколко картини за Сробско-бълг. война.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Нещо Симеон пред Цариград? ....

Веднага като го видях и на мен на Симеон ми заприлича, но не сам я виждал преди и освен да гадая не мога да знам.

Имайки предвид, че има дарове свещеник и крепостни стени сигурно ще е Цариград. Тъй че, ако е това @KG125 т иси наред :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Незнам какъв е случая, може да е бил пленен :hmmm:

Какво е изобразено на тази картина? И понеже загатката не е много трудна искам още един отговор - Какво е неточното в нея?:

docpic1xf7.jpg

Не е пленен, ами снимката е пропагандна. Пълно е с такива исторически "извори" оттогава:(

Какво не е точното при Батенберг?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
grinbergkursk9yh.jpg

Нещо повече, според мен танкът е БТ, което ще рече, че снимката не може да е от Курск. Тогава вече БТ-тата са били унищожениповечето, май. Като гледам и спокойните лица на танкистите, и като знам едни неща, моята версия е, че това е снимка или направена нарочно, или е учение - има едно упраженение "облазване с танк" - има две части, едната е да ти мине танк над главата в окоп, другата е да легнеш на земята и да ти мине отгоре.

Има и още - Курската битка е лятото, а бойците са с ватенки и ушанки. И май тези ватенки са стари униформи, отпреди Сталин да върне пагоните и нормалните армейски знаци.

Според мен произхода на снимката е такъв. Никакъв шанс да е от Курск.

Sorry за офтопика, ама се удивих.

Да пускам ли картина?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да пускам ли картина?
Да. Симеон пред Цариград, а художника е пак Гюдженов.

Разбира се сцената не се е състояла в този вид. При преговорите Роман Лакапин е бил с Богородичния омофор. И определено не се е покланял.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И в тая картина има "грешка", на единия от двамата тузари носа не трябва да му е цял ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми щом даваш зор ще ги кажем - още една българо-византийска среща на високо равнище - Канасювиги Тервел (Спасителят на Европа) и император Юстиниан ІІ Риномет, щастлив от повторното си качване на византийския трон :)

Ето една по-добра картина на същата случка:

picture4op.th.jpg

---> Кво става тука?

untitledfgdfg9sj.png

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, хм, хм. Чисто интуитивно - или Ричард Лъвското сърце спори със сарацините /макар, че тоз орел на щита ..../ или Владислав Ягело спори с турците, може и след малко да загине?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ягело ;) ти си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Брях да ми се не надяваш:):)

Ами тогава - кой е тоя самурай /не е самурай, само художникът си го представя такъв, моето виждане, а сигурен съм и реалността е била много по-друга, но все пак.../

ipetrov.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нямам идея - дай некъв жокер.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ивайло?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е. Макар, че разсъждаваш правилно, гледайки изражението. Само че художникът е схванал твърде субективно историята. /Това е втори жокер ;)/ Дори бих казал твърде несъобразено с исторята виждане има. Надделял е примитивния творчески поглед към примитивната сила. Историческият образ на изобразения герой от картината не е такъв.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже не ми се ще да казвам Крали Марко ще кажа:

Момчил!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Понеже не ми се ще да казвам Крали Марко ще кажа:

И на мен веднага за него ми дойде на ум...след като прочетох жокера... ;)

Ама едва ли е той ;):crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, не е. Трети жокер (защото наистина много е субективна картината и не може да даде обективно впечатление) - този човек е владетел; художника се е опитал да изрази основната му роля в историята, но го прави на границата на реалистичното, направо даже субективно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...