Отиди на
Форум "Наука"

Връзка между сила, енергия и пространство

Recommended Posts

• Потребител
Преди 42 минути, Шпага said:

Но ето и противоположна концепция:

https://phys.org/news/2015-02-big-quantum-equation-universe.html

или на български:

https://nauka.offnews.bg/news/Kosmologiia_13/Golemiiat-vzriv-ne-se-e-sastoial-Kvantovo-uravnenie-prognozira-che-V_3109.html?allr=true&order=ASC

П.П. За мен е непонятна тази настървеност, с която някои хора "защитават" теорията за Големия взрив. По всичко личи, че според тях всеки, който не подкрепя или просто не възприема тази теория, е невежа, тъпак, аутсайдер и т.н.

Имате право и да не я подкрепяте тази теория. За момента тя е водещата и най-обоснована.  Имат право на съществуване и други версии, включително библейската.

Мен ме вълнуваха тези теории допреди 10 г. После спрях да се интересувам по тях. Междувременно се осъществиха нови експерименти и потвърдиха съществуването на черните дупки.  След като ЧД съществуват, значи че съществува и такова струпване на свръх маси в една точка, както и съществува това изкревяне и отваряне на пространството само в себе си.  Разбирането на макрокосмоса не е по-лесно от разбирането на микро-космоса - строежа на материята и пространството. А в крайна сметка двете са взаимно-свързани. Натрупванията на микро ниво създават макро света.  

За да може някой да отрича ГВ, нужно е все пак той да е вникнал достатъчно дълбоко в теорията за ГВ. Или пък да има алтернативни и добре обосновани теории. Аз не се интересувам от алтернативните теории, стига ми за момента официалната. В един момент съм си мислел да се пренасоча към физиката, но после се отказах. Да се разучават тези теории може да е не само хоби, а и професия. Нещата се развиват и допълват. 

Редактирано от tantin

• Мнения 662
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

• Потребител
Преди 34 минути, Шпага said:

П.П. За мен е непонятна тази настървеност, с която някои хора "защитават" теорията за Големия взрив. По всичко личи, че според тях всеки, който не подкрепя или просто не възприема тази теория, е невежа, тъпак, аутсайдер и т.н.

Шпага, тук има няколко аспекта, които не трябва да се игнорират когато се оценява ситуацията.

Теорията за Големият взрив се основава на обединение на много и разнопосочни наблюдения, които са обединени в обща и непротиворечива логическа конструкция. В това отношение всички учени са съгласни, че това е най-добрата конструкция с която разполагаме до момента. Тези, които не я възприемат в това отношение, просто не я рабират и разчитат само на субективни аргументи. На това ниво се появяват невежите, тъпаците, аутсайдерите и т.н. Това е техният личен избор - отказ от осмисляне на натрупаната информация, попадане в плен на предразсъдъците.

От друга страна, тази теория дава и проверени следствия - именно по това тя се отличава от проста хипотеза, предположение, а се издига до ранга на теория, работещ и предсказващ инструмент. Това не може да бъде загърбено от всеки уважаващ се учен.

От трета страна, тя има ясни граници - сингулярността, които я ограничават. И тук се появява друг тип недоволство - от тези граници. Целта на науката е да преодолява границите, и тази ситуация не може да се приеме за нормална. Търсят се всякакви възможности за тяхното преодоляване. За съжаление, наличните наблюдения не позволяват сега да се направи нещо съществено по въпроса, и затова учените правят различни спекулативни модели, да пробват някакви частни варианти да видят дали ще се поучи нещо логически смислено или не. Това е нормален научен процес, да се създават и тестват хипотези, това са нормални научни търсения, които може да се ознаменуват с успех, може и да не се ознаменуват с такъв, което е най-честата ситуация. Хората които се занимават с това си разбират от работата и знаят защо го правят и как да го правят, те не са невежи, тъпаци и аутсайдери, те стъпват на постигнатото без да го отричат и опитват да надникнат отвъд. Тъпаците са тези, на които не им харесва защото не им харесва, но не знаят какво трябва да се прави.

Разбра ли сега за кои тъпаци, малоумници, невежи и аутсайдери става дума? Стана ли понятно?

• Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Тъпаците са тези, на които не им харесва защото не им харесва, но не знаят какво трябва да се прави.

Разбра ли сега за кои тъпаци, малоумници, невежи и аутсайдери става дума? Стана ли понятно?

Тъпаците обикновенно не са малоумници, а са по-скоро заети с други неща, с други проблеми. Тъпаците може и да твърдят че земята е плоска, но това не им пречи да се ползват от сателитни услуги и мобилни телефони.

Тъпотия е да не разбираш нещо, но да го отричаш, да твърдиш че е невярно и да го правиш с инат, с настървение.

Ако тъпаците са добри специалисти в други области - не би трябвало да го имат този проблем. Но поради пропуски в образованието и особено естествените науки в днешно време се появиха всякакви "социални" разбирачи, дето си мислят че стават и за космическите и други тежки науки.  

Има си други области на науката, дето се занимават със социалните отклонения..  но пък там сега влязоха на мода някакви нови политически течения и се народиха още по-големи ненормалници.

Крадеца вика дръжте крадеца. 

Все пак в професионалната наука, особено физиката и математиката нещата са достатъчно строги. 

• Потребител
Преди 20 минути, scaner said:

Шпага, тук има няколко аспекта, които не трябва да се игнорират когато се оценява ситуацията.

Теорията за Големият взрив се основава на обединение на много и разнопосочни наблюдения, които са обединени в обща и непротиворечива логическа конструкция. В това отношение всички учени са съгласни, че това е най-добрата конструкция с която разполагаме до момента. Тези, които не я възприемат в това отношение, просто не я рабират и разчитат само на субективни аргументи. На това ниво се появяват невежите, тъпаците, аутсайдерите и т.н. Това е техният личен избор - отказ от осмисляне на натрупаната информация, попадане в плен на предразсъдъците.

От друга страна, тази теория дава и проверени следствия - именно по това тя се отличава от проста хипотеза, предположение, а се издига до ранга на теория, работещ и предсказващ инструмент. Това не може да бъде загърбено от всеки уважаващ се учен.

От трета страна, тя има ясни граници - сингулярността, които я ограничават. И тук се появява друг тип недоволство - от тези граници. Целта на науката е да преодолява границите, и тази ситуация не може да се приеме за нормална. Търсят се всякакви възможности за тяхното преодоляване. За съжаление, наличните наблюдения не позволяват сега да се направи нещо съществено по въпроса, и затова учените правят различни спекулативни модели, да пробват някакви частни варианти да видят дали ще се поучи нещо логически смислено или не. Това е нормален научен процес, да се създават и тестват хипотези, това са нормални научни търсения, които може да се ознаменуват с успех, може и да не се ознаменуват с такъв, което е най-честата ситуация. Хората които се занимават с това си разбират от работата и знаят защо го правят и как да го правят, те не са невежи, тъпаци и аутсайдери, те стъпват на постигнатото без да го отричат и опитват да надникнат отвъд. Тъпаците са тези, на които не им харесва защото не им харесва, но не знаят какво трябва да се прави.

Е, да. Неприятно ми е да призная, но... ти си прав.

Ако трябва да обобщя моята "позиция" по тези въпроси, тя е, че поначало има нещо гротескно в категоричните мнения, изказани от хора с повърхностни представи за това, което оспорват.

Но от друга страна, всеки има право да се съмнява в обсъжданите теории. И когато изрази своите съмнения, те всъщност придават енергия на клуба, защото пораждат спорове... макар и не винаги особено смислени.

Честно казано, аз често имам за цел да намеря поводи за съмнения, защото така тук стана по-интересно:)

• Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Тъпаците обикновенно не са малоумници, а са по-скоро заети с други неща, с други проблеми. Тъпаците може и да твърдят че земята е плоска, но това не им пречи да се ползват от сателитни услуги и мобилни телефони.

Тъпотия е да не разбираш нещо, но да го отричаш, да твърдиш че е невярно и да го правиш с инат, с настървение.

Ако тъпаците са добри специалисти в други области - не би трябвало да го имат този проблем. Но поради пропуски в образованието и особено естествените науки в днешно време се появиха всякакви "социални" разбирачи, дето си мислят че стават и за космическите и други тежки науки.  

Има си други области на науката, дето се занимават със социалните отклонения..  но пък там сега влязоха на мода някакви нови политически течения и се народиха още по-големи ненормалници.

Крадеца вика дръжте крадеца. 

Все пак в професионалната наука, особено физиката и математиката нещата са достатъчно строги

Буквално преди седмица с друг участник във форума обсъждахме този проблем. Защото имаме голям опит и от други форуми.

Ситуацията е много странна, и тук психолозите трябва да си направят анализа.

Тези хора, като че ли им пада някакво перде специално за физиката (там са моите наблюдения), в други области, по други теми, се изказват съвсем нормално, компетентно, проявяват висок коефициент на интелигентност и демонстрират високи знания. Само в случая с физиката, им пада някакво перде и стават коренно различни хора, слепци които си мислят че виждат. И процесът е самоподдържащ се, колкото повече продължава сблъсъкът им с подобна тематика, толкова по-крайни стават възгледите им (а те не се подхранват с някакви знания, а само с пренебрежението към тях), толкова очевидно по-глупави и елементарни стават реакциите им. Тук има един индивид под няколко имена, малко по-горе, може да видиш крайният резултат от самоприлагането на такава "терапия", той вече не мисли а само пише. Опасявам се, че този избор на поведение (не знам дали е осъзнат или не) е с деструктивни последици, лично съм свидетел на няколко случая...

Търсил съм, но не съм задълбавал, някакво обяснение от психологията за такъв феномен, не успях да намеря. Но това е толкова очевадно и сравнително често проявление, че не може вече да не е изследвано. За съжаление моята информационна система в къщи е заострена към естествените науки и не се справя добре с хуманитарните :)

Някакъв неосъзнат неразрешим вътрешен конфликт между желания и възможности?

А е нужно да се спазват толкова прости правила - дисциплина и хигиена на мисленето. Това като начало дава възможност за една трезва оценка на нещата, за нужната в случая обективност,  но се наблюдава толкова рядко по тези форуми...

• Потребител
Преди 21 минути, tantin said:

Това е доста сходно с поведението на т.нар. "антиваксъри"😉

• Потребител
Преди 58 минути, scaner said:

Целта на науката е да преодолява границите,

Науката не преодолява границите... Дори само заради това,че почти всяка научна теория има както поддръжници,така и отрицатели. Светът си остава все така необясним. Феномен. Причината за появата на науката е може би страхът от смъртта. Този страх подтиква някои хора да обяснят света и човека.

• Потребител
Преди 14 минути, scaner said:

Буквално преди седмица с друг участник във форума обсъждахме този проблем. Защото имаме голям опит и от други форуми.

Ситуацията е много странна, и тук психолозите трябва да си направят анализа.

Тези хора, като че ли им пада някакво перде специално за физиката (там са моите наблюдения), в други области, по други теми, се изказват съвсем нормално, компетентно, проявяват висок коефициент на интелигентност и демонстрират високи знания. Само в случая с физиката, им пада някакво перде и стават коренно различни хора, слепци които си мислят че виждат. И процесът е самоподдържащ се, колкото повече продължава сблъсъкът им с подобна тематика, толкова по-крайни стават възгледите им (а те не се подхранват с някакви знания, а само с пренебрежението към тях), толкова очевидно по-глупави и елементарни стават реакциите им. Тук има един индивид под няколко имена, малко по-горе, може да видиш крайният резултат от самоприлагането на такава "терапия", той вече не мисли а само пише. Опасявам се, че този избор на поведение (не знам дали е осъзнат или не) е с деструктивни последици, лично съм свидетел на няколко случая...

Търсил съм, но не съм задълбавал, някакво обяснение от психологията за такъв феномен, не успях да намеря. Но това е толкова очевадно и сравнително често проявление, че не може вече да не е изследвано. За съжаление моята информационна система в къщи е заострена към естествените науки и не се справя добре с хуманитарните :)

Някакъв неосъзнат неразрешим вътрешен конфликт между желания и възможности?

А е нужно да се спазват толкова прости правила - дисциплина и хигиена на мисленето. Това като начало дава възможност за една трезва оценка на нещата, за нужната в случая обективност,  но се наблюдава толкова рядко по тези форуми...

Преди време пуснах в "Психология" линк към тази статия:

https://psychology.framar.bg/когнитивното-нетърпение-пътят-към-оглупяването

Мисля, че обяснението на това, което поставяш като въпрос, се дължи именно на "когнитивното нетърпение" в съчетание с желанието за съхраняване на собственото високо самочувствие.

Човек се опитва да проумее "нещо", но губи търпение и не успява да го осмисли. След което е изправен пред избор: или да си признае, че интелектът му не е на нужната висота, или да обяви другите за тъпаци. Явно, вторият вариант често е и предпочитаният🙃

• Потребител
Преди 5 минути, Шпага said:

Човек се опитва да проумее "нещо", но губи търпение и не успява да го осмисли. След което е изправен пред избор: или да си признае, че интелектът му не е на нужната висота, или да обяви другите за тъпаци. Явно, вторият вариант често е и предпочитаният🙃

Значи правилно ми е наблюдението, че поведението на такива хора е форма на самооправдаване, без някой да им втълпява вина :)

Преди 20 минути, deaf said:

Науката не преодолява границите... Дори само заради това,че почти всяка научна теория има както поддръжници,така и отрицатели. Светът си остава все така необясним. Феномен. Причината за появата на науката е може би страхът от смъртта. Този страх подтиква някои хора да обяснят света и човека.

Ами самата история показва, че границите биват преодолявани. Тоест отрицателите винаги са от към губещата страна :)

Колкото до страхът от смъртта, там е ролята на религията, тя е поела тази грижа. Но науката не е религия и работи по други въпроси.

• Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Тези, които не я възприемат в това отношение, просто не я рабират и разчитат само на субективни аргументи.

Това е предрасъдък и порочна логика. Щом теорията за ГВ е стройна и логична, значи тя е вярна.
Следователно тези, които не се съгласяват с нея, не я разбират.

(Същият предрасъдък важи и за тези, които оспорват теориите на Айнщайн: само неразбиращи
тъпаци могат да спорят с тях. Точка.)

Когато става дума за явления, които науката не разбира, е по-добе да съществуват конкурентни
идеи ... а не конкуренцията да се избива.

Науката не (би трябвало да) е монотеистична религия и няма нужда да ликвидира "езичниците"
по въпроси, за които тя няма катергоричне отговор - като например как е възнинкала вселената.

Това е въпрос, на който ние хората няма как да отговорим със сигурност. При това положение
за какво ни трябва да се обедим около домнинантна теория и да потушим всички други идеи?

Какво постига науката като се обедини около теорията за ГВ? Ами нищо.

Колкото и достоверна да изглежда теорията/спецулацията за ГВ, не е умно тя да бъде налагана
и да се отхвърлят всички останали теории/спекулации. В това няма логика. Показва единствено
племенен инстинкт (ние срещу другите) и принципно неразбиране на проблема.

Важно е пътуването, а не недостижимата дестинация.

Умното нещо в случая е да се приеме, че няма да имаме фактологичен отговор за произхода на
вселената. Съответно е много по-добре да се култивират (умишлено ако трябва) конкурентни
спекулации/хипотези.

Така различни хора ще работят по различни идеи ... и ще достигат до различни открития и
познания за вселената.

Сегашният подход на науката е дивашки: ние да се наложим над другите, а те да мрат.
Кой не скача е левскар. 🙄

Редактирано от gmladenov

• Потребител
Преди 5 часа, tantin said:

Имат право на съществуване и други версии, включително библейската.

Именно. Аз разсъждавам по същия начин.

• Потребител
Преди 16 минути, gmladenov said:

Сегашният подход на науката е дивашки: ние да се наложим над другите, а те да мрат.
Кой не скача е левскар. 🙄

Твоят подход също е дивашки! Кога ще пуснеш някой клошар да ти управлява имуществото и парите? Човекът е непризнат гений - знае всичко, но ти, с дивашкия ти подход, не желаеш да оцениш достойно високите му качества! Да се наложиш над другите, а те да мрат. Кой не скача с теб е учен! 🤨

• Потребител
Преди 20 минути, Станислав Янков said:

Твоят подход също е дивашки!

Ами не, майна, объркал си се. Вие с другия галфон (Грифончо) сте заслепени от ненавист
към инакомислищите и не може да чуете нищо от такива като мен.

Виж сега, напуснете този форум и си намерете някой фюрер да му козирувате и заедно
под строй да трепете инакомислищи.

На този форум това няма как да стане, защото аз съм тук и вечно ще ви развалям нацистката
идилийка. Пункни се от яд, майна. :rofl::smeh::ai:

Редактирано от gmladenov

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...