Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Чакай малко,Украйна няма да се съгласи писмено да признае,че тези области стават руска територия. Както не е признала Крим за руски. Тя може да се съгласи устно само,за да прекрати войната.

И не от Макрон и Шолц зависи,а от САЩ и Англия,защото те са се ангажирали да бранят териториалната цялост на Украйна. Обаче американците и англичаните няма да дадат Украйна на Путин...

Ако САЩ и Великобритания държат същия курс, нищо няма да зависи от Макрон и Шолц, така е. САЩ обаче е такава система, че, както виждаме, един-единствен сенатор може сериозно да забатачи нещата. Въпросът е там веднъж да тръгне машината и после няма да има спиране и на никой няма да му дреме за Макрон и Шолц.

Ще видим. Крайно срамно е обаче поведението на Германия, а неочаквано за много - и на Макрон. Не ми е ясно каква по-проруска позиция би могла да има Льо Пен освен директно да влезе във военен съюз с Русия. :)

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

но се забелязва и стремежа на Макрон и Шолц да спрат войната
на каквато и да било цена.

 

Преди 3 минути, sir said:

Крайно срамно е обаче поведението на Германия, а неочаквано за много - и на Макрон.

Не мога и не мога да разбера каква точно е целта на Германия и Франция?!

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Не мога и не мога да разбера каква точно е целта на Германия и Франция?!

Спиране на войната, строго мъмрене на гнома "няма повече да правиш така, ясно ли ти е" и след това - business as usual. :)

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Спиране на войната, строго мъмрене на гнома "няма повече да правиш така, ясно ли ти е" и след това - business as usual. :)

Икономиката е слуга на политиката. Причините Германия и Франция да подкрепят негласно Русия не са икономически. Украйна може да предложи и доставя на Франция и Германия същото - природни изкопаеми - каквото и Русия.

  • ХаХа 2
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От два източника информация, може да има повторения:
 
Генштаб ВСУ опубликовал вечернюю сводку по состоянию на на 18:00 15 мая. Главное:

📌 РФ продолжает блокировать "Азовсталь" и обстреливать Мариуполь с использованием артиллерии и авиации.

📌 На Запорожском направлении РФ готовится к построению многоэшелонированной обороны.

📌 На Харьковском направлении РФ активных действий не проводила, основные усилия сосредоточены на отводе войск от Харькова, удержании занятых позиций и маршрутов поставки.

📌 На Донецком и Таврическом направлениях РФ применял минометы, ствольную артиллерию, РСЗО и авиацию с целью нанесения потерь украинским подразделениям. Россия безуспешно пытается улучшить тактическое положение в районах Камышевки, Красногоровки, Новомихайловки, Константиновки и Победы.
--------
Что важного в сводке Генштаба по итогам дня:

1. Подтверждается, что к северу от Харькова позиции удерживают мобилизованные из "ДНР" и "ЛНР".

О новых занятых населенных пунктах в ходе контрнаступления не сообщается.

2. Генштаб также подтвердил штурм противником Долгенького на трассе Изюм-Славянск (россияне утверждают, что взяли его, но ВСУ контратакуют). По версии Украины, село не захвачено.

3. Также продолжаются попытки захватить Богородичное к востоку от той же трассы. Иными словами, идет битва за эту дорогу.

4. Под Авдеевкой боевые действия идут в районе Песок (к югу от Авдеевки) и Новокалинова (к северу).

На отдельных участках здесь были задействованы тяжелые огнеметные системы.

5. Под Запорожьем противник начал вести контрбатарейную борьбу. Косвенное свидетельство того, что на фронт начала поступать натовская артиллерия.

6. На полигонах приграничных с Украиной областей РФ готовят около двух тысяч резервистов.
 
Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вечер 81-й день войны Путина против Украины. Главное: в РФ 11-й раз были атакованы военкоматы, жёны защитников "Азовстали" заявили, что их мужья готовятся дать последний бой

Главное на данный момент:

🔴 Прокурор Международного уголовного суда (МУС) в Гааге Карим Хан в интервью французской газете Le Monde рассказал, что на следующей неделе в Украину прибудут 42 следователя.

🔴 На Харьковщине войска Путина ночью обстреляли Чугуев, ранены 15-летний ребенок и взрослый.

🔴 В результате путинских обстрелов населенных пунктов Донецкой области погибло 3 человека, еще 4 человека ранены.

🔴 Украинская разведка считает, что Путин использует "кадыровцев" для запугивания и геноцида украинцев, а также в качестве заградотрядов.

🔴 С начала войны с Украиной в РФ не менее 11 раз пытались поджигать военкоматы.

🔴 Кадыров заявил, что Чечня останется в РФ вне зависимости от того, кто будет у власти.

🔴 Жёны защитников "Азовстали" заявили, что их мужья готовятся дать последний бой. У их мужей, заблокированных в Мариуполе, давно закончилась еда, а вода осталась только техническая, "один стакан в день", раненым приходилось делать ампутации без наркоза, и много тяжелых раненых умирают.

---------------

Главное к этому часу (20:00)

📌Швеция и Финляндия объявили о согласии на вступление в НАТО;

📌На следующей неделе в Украину для расследования военных преступлений приедут 42 следователя Международного уголовного суда;

📌НАТО в своей новой стратегии может обозначить Россию как «непосредственную угрозу»;

📌Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба встретился с госсекретарём США Энтони Блинкеном;

📌Губернатор Белгородской области заявил, что с территории Украины был обстрелян поселок Середа;

📌Площадь в Каннах переименовали в честь Тараса Шевченко;

📌Кадыров обратился к президенту Турции Эрдогану с призывом не способствовать эвакуации раненых военных с территории «Азовстали».

📌Украина может выиграть эту войну — генсек НАТО Столтенберг.
 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, scaner said:

Украина может выиграть эту войну — генсек НАТО Столтенберг.

Това е фейк,по-ясно казано лъжа. Цитат от преди четири часа от Столтенберг:

"Украйна може да спечели войната,украинците храбро защитават родината си. А съюзниците им помагат с техника за милиарди..."

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, scaner said:

Украина может выиграть эту войну — генсек НАТО Столтенберг.

 

Преди 1 минута, deaf said:

"Украйна може да спечели войната,украинците храбро защитават родината си. А съюзниците им помагат с техника за милиарди..."

Кое точно е фейка, и каква е разликата?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

 

Кое точно е фейка, и каква е разликата?

Доколкото си спомням от уроците по руски език,думата "выиграть" означава загубих,проиграх... Пардон,сега проверих и разбрах,че означава победа,победих. Съжалявам за репликата.

Редактирано от deaf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Доколкото си спомням от уроците по руски език,думата "выиграть" означава загубих,проиграх..

проиграть е губя. выиграть е печеля.

За руския може да ми се довериш :) И не само за класическия, а и за жаргона в най-тъмните му форми. Нямам граници, особено след като прочетох "Низший пилотаж"... :)

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

FSz6T7IWYAMcqGK?format=jpg&name=medium


Този руски освободител НАИСТИНА е искал да знае колко е часа. Два часовника могат да те объркат - как да разбереш, кой показва времето правилно, ако се разминават? Обаче три часовника решават този проблем - двата, които показват едно и също време са верните. 

Редактирано от Amazonski
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Путин, за да иска каквото и да е, трябва да го окупира и да замрази конфликта. От Луганска област му остават град и половина и 5 села, но Донетска е на 1/3 под контрола на Украйна. Луганска ще я вземе почти сигурно, но през Славянск-Краматорск няма шанс да мине, те обкръжения Мариупол не могат да прочистят, а там обкръжение няма да има. Максимума му и ЛНР+всичко окупирано до сега и безкрайна война, като Домбаската.

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Konche said:

Путин, за да иска каквото и да е, трябва да го окупира и да замрази конфликта. От Луганска област му остават град и половина и 5 села, но Донетска е на 1/3 под контрола на Украйна. Луганска ще я вземе почти сигурно, но през Славянск-Краматорск няма шанс да мине, те обкръжения Мариупол не могат да прочистят, а там обкръжение няма да има. Максимума му и ЛНР+всичко окупирано до сега и безкрайна война, като Домбаската.

Аз лично не съм уверен в успеха на подобна стратегия. Тя имаше смисъл преди време, когато украинската армия беше слаба.

Сега едно че украинците са на своя земя и логистичните им вериги са по-къси, две че при тях  партизанското движение има силни традиции, три че вече имат средства да затворят небето за руснаците, четири че амерканците в реално време ги снабдяват с актуална разузнавателна информация, не броим очакваните оръжия, които при сегашно равенство на силите ще обърнат войната. Много фактори има против състоянието на безкрайна война, няма как да се получи, а и украинците не са съгласни, по последните изявления нз Зеленски. Каквото и да вземе Путин, ще е много временно.

  • Харесва ми! 7
  • ХаХа 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Аз лично не съм уверен в успеха на подобна стратегия. Тя имаше смисъл преди време, когато украинската армия беше слаба.

Сега едно че украинците са на своя земя и логистичните им вериги са по-къси, две че при тях  партизанското движение има силни традиции, три че вече имат средства да затворят небето за руснаците, четири че амерканците в реално време ги снабдяват с актуална разузнавателна информация, не броим очакваните оръжия, които при сегашно равенство на силите ще обърнат войната. Много фактори има против състоянието на безкрайна война, няма как да се получи, а и украинците не са съгласни, по последните изявления нз Зеленски. Каквото и да вземе Путин, ще е много временно.

Помощта от САЩ ще е до време. Насажда се малоумния наратив, че войната и инфлацията са причина и следствие, с цел правителствата, които печатаха пари, като луди 2 години да си измият ръцете. В момента в който на запад инфлацията започне да тежи, ще се появят гласовете, че тази война трябва да приключи по някакъв начин. В САЩ твърде често именно републиканците имат умерена позиция спрямо Русия и искат да я ползват, както ползваха Китай едно време срещу СССР. Не мисля, че някой има съмнения какви ще са резултатите на междинните избори в САЩ. Нашите европейски чеймбърленовци ги виждаме, те ще са първите, които ще ревнат за "мирно решение", "мински преговори" и тн.

Украйна, ако иска да печели, трябва да е това лято, имат силите, имат опита, имат желанието, юли и август звучи добре за генерална контраофанзива, дойде ли разпутицата може и светът да се е променил.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 40 минути, scaner said:

Аз лично не съм уверен в успеха на подобна стратегия. Тя имаше смисъл преди време, когато украинската армия беше слаба.

Сега едно че украинците са на своя земя и логистичните им вериги са по-къси, две че при тях  партизанското движение има силни традиции, три че вече имат средства да затворят небето за руснаците, четири че амерканците в реално време ги снабдяват с актуална разузнавателна информация, не броим очакваните оръжия, които при сегашно равенство на силите ще обърнат войната. Много фактори има против състоянието на безкрайна война, няма как да се получи, а и украинците не са съгласни, по последните изявления нз Зеленски. Каквото и да вземе Путин, ще е много временно.

Санкциите започват да притискат руската икономика.Така че Путин просто няма цялото време на света.Не може да си позволи война на изтощение.Има нужда от някакъв военен успех.И след това мирно съглашение с поне частично вдигане на санкциите.

Редактирано от resavsky
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Konche said:

Помощта от САЩ ще е до време. Насажда се малоумния наратив, че войната и инфлацията са причина и следствие, с цел правителствата, които печатаха пари, като луди 2 години да си измият ръцете. В момента в който на запад инфлацията започне да тежи, ще се появят гласовете, че тази война трябва да приключи по някакъв начин. В САЩ твърде често именно републиканците имат умерена позиция спрямо Русия и искат да я ползват, както ползваха Китай едно време срещу СССР. Не мисля, че някой има съмнения какви ще са резултатите на междинните избори в САЩ. Нашите европейски чеймбърленовци ги виждаме, те ще са първите, които ще ревнат за "мирно решение", "мински преговори" и тн.

Украйна, ако иска да печели, трябва да е това лято, имат силите, имат опита, имат желанието, юли и август звучи добре за генерална контраофанзива, дойде ли разпутицата може и светът да се е променил.

Трудно е да се правят дългосрочни предсказания отвъд това лято. Ако войната се проточи, това ще даде време и на Русия да преструктурира войските и резервите. Доколкото разбирам, всичко се заостря за това лято. Парите за ленд-лизата ще залисат републиканците тая година, защото с нея се финансира оръжейното производство и в щатите от които те са избрани, което не е за подценяване. Още повече, че до сега не се е отваряла такава интересна и богата на възможности перспектива, Русия да бъде победена и доведена до капитулация, нещо което самата тя си проси.  Така че предстои интересно лято, ще видим :)

  • Харесва ми! 6
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Konche said:

Украйна, ако иска да печели, трябва да е това лято, имат силите, имат опита, имат желанието, юли и август звучи добре за генерална контраофанзива ...

И аз така мисля. Според мен всичко ще се реши някъде септември-октомври.
След това наистина ще има натиск войната просто да спре ... но за санкциите
няма да се бърза, според мен. Ще видим.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, resavsky said:

Санкциите започват да притискат руската икономика.Така че Путин просто няма цялото време на света.Не може да си позволи война на изтощение.Има нужда от някакъв военен успех.И след това мирно съглашение с поне частично вдигане на санкциите.

Доколкото чета всякакви анализи, в момента Путин получава достатъчно средства, за да финансира военната кампания. Притокът на валута е по-голям, отколкото преди войната, поради вдигнатите цени, санкциите не успяват да ограничават този поток, или поне не са почнали. Получава почти по милиард долара в ден. Проблемът който се очертава не е с експорта и приходите от него, а с импорта на важни детайли. В момента се опитват да играят чрез импорт през Иран, западняците виждат това, да видим какво ще предприемат.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Притокът на валута е по-голям, отколкото преди войната, поради вдигнатите цени ...

Това е абсурдът на войната.

На всичкото отгоре нефтеното ембарго явно лесно ще се заобикаля, по това което чета.
Руските танкери просто отиват в открито море и пресипват нефта в не-руски танкери и
готово. Така че там няма как да ги ударят сериозно, за съжаление.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Amazonski said:

FSz6T7IWYAMcqGK?format=jpg&name=medium


Този руски освободител НАИСТИНА е искал да знае колко е часа. Два часовника могат да те объркат - как да разбереш, кой показва времето правилно, ако се разминават? Обаче три часовника решават този проблем - двата, които показват едно и също време са верните. 

Zabral...Нали казах в 1945 същите бяха....

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Konche said:

Путин, за да иска каквото и да е, трябва да го окупира и да замрази конфликта. От Луганска област му остават град и половина и 5 села, но Донетска е на 1/3 под контрола на Украйна. Луганска ще я вземе почти сигурно, но през Славянск-Краматорск няма шанс да мине, те обкръжения Мариупол не могат да прочистят, а там обкръжение няма да има. Максимума му и ЛНР+всичко окупирано до сега и безкрайна война, като Домбаската.

Украинците също са хора, следователно бройката им и възможностите им за съпротива също имат лимит. Украинската пропаганда като по-активна и по-професионална успя да наложи образа на руснаците като на тези, които дават повечето жертви. В техника да, но в жива сила... Само в последните няколко дни виждаме постоянни атаки по целия донбаски фронт и украинците нямат какво да изпратят като подкрепления. Тази информация е много нагледна за случващото се: https://t.me/milinfolive/83340

Бойци от териториалната отбрана на... Лвов са пратени да прикрият фронта северно от Попасна и, естествено, като едно пушечно месо, са се предали. А се приема от всякакви наблюдатели, че на донбаското направление са съсредоточени най-боеспособните част на украинската армия. След като в боя хвърлят териториалната отбрана значи положението не е особено цветущо за украинците.

Рано или късно и с цената на големи загуби, руснаците ще вземат Донбас, обаче каква цена ще плати украинската армия? Да, доставя се някакво оръжие и се обучават някакви мистични резерви в западна Украйна или някъде другаде, но те едва ли ще са достатъчно като бройка и най-вече качество, за да компенсират загубата на донбаската групировка.

Да не забравяме, че реално в боевете в Донбас руснаците настъпват с около 35 000 човека, докато украинците се отбраняват с 25 000. Руските СВ имат достатъчно резерви, за да възстановят загубите на тази групировка, а украинската от къде ще ги вземе? Ще прати тиловаци и териториалната отбрана да се бият ли?!  И да не забравяме, че Путин иска цяла Украйна, а не някаква област.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Тъжен 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, gmladenov said:

Това е абсурдът на войната.

На всичкото отгоре нефтеното ембарго явно лесно ще се заобикаля, по това което чета.
Руските танкери просто отиват в открито море и пресипват нефта в не-руски танкери и
готово. Така че там няма как да ги ударят сериозно, за съжаление.

Абсолютно всяко ембарго се заобикаля освен , ако няма физическа блокада на пътища, пристанища, летища. А Русия специално я интересува да си изнася нефта и газа, стига да имат пари, всичко друго ще си го внесат на малко завишени цени през "неутрални" държави, като Средна Азия, Турция, Азербайджан, Армения, Грузия (парадоксално), Китай (от там може и нещо китайско да си купят). На Путин проблема му е, че руската армия е пълен резил, в толкова богата на ресурси държава с толкова малко за размера си население е достатъчно елита да намали кражбите, за да запазят масите стандарта си на живот.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Konche said:

Абсолютно всяко ембарго се заобикаля освен , ако няма физическа блокада на пътища, пристанища, летища

То има физическа блокада. Западът спря достъпа на Русия до доларите и еврата. С какви пари Путин ще продава/купува?

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...