Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022 година.

Recommended Posts

• Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Доколкото си спомням от уроците по руски език,думата "выиграть" означава загубих,проиграх..

проиграть е губя. выиграть е печеля.

За руския може да ми се довериш :) И не само за класическия, а и за жаргона в най-тъмните му форми. Нямам граници, особено след като прочетох "Низший пилотаж"... :)

• Харесва ми! 1
  • ХаХа 1

• Потребител

FSz6T7IWYAMcqGK?format=jpg&name=medium

Този руски освободител НАИСТИНА е искал да знае колко е часа. Два часовника могат да те объркат - как да разбереш, кой показва времето правилно, ако се разминават? Обаче три часовника решават този проблем - двата, които показват едно и също време са верните. 

Редактирано от Amazonski
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Тъжен 2

• Потребител

Путин, за да иска каквото и да е, трябва да го окупира и да замрази конфликта. От Луганска област му остават град и половина и 5 села, но Донетска е на 1/3 под контрола на Украйна. Луганска ще я вземе почти сигурно, но през Славянск-Краматорск няма шанс да мине, те обкръжения Мариупол не могат да прочистят, а там обкръжение няма да има. Максимума му и ЛНР+всичко окупирано до сега и безкрайна война, като Домбаската.

• Харесва ми! 4
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 4 минути, Konche said:

Путин, за да иска каквото и да е, трябва да го окупира и да замрази конфликта. От Луганска област му остават град и половина и 5 села, но Донетска е на 1/3 под контрола на Украйна. Луганска ще я вземе почти сигурно, но през Славянск-Краматорск няма шанс да мине, те обкръжения Мариупол не могат да прочистят, а там обкръжение няма да има. Максимума му и ЛНР+всичко окупирано до сега и безкрайна война, като Домбаската.

Аз лично не съм уверен в успеха на подобна стратегия. Тя имаше смисъл преди време, когато украинската армия беше слаба.

Сега едно че украинците са на своя земя и логистичните им вериги са по-къси, две че при тях  партизанското движение има силни традиции, три че вече имат средства да затворят небето за руснаците, четири че амерканците в реално време ги снабдяват с актуална разузнавателна информация, не броим очакваните оръжия, които при сегашно равенство на силите ще обърнат войната. Много фактори има против състоянието на безкрайна война, няма как да се получи, а и украинците не са съгласни, по последните изявления нз Зеленски. Каквото и да вземе Путин, ще е много временно.

• Харесва ми! 7
  • ХаХа 1
  • Upvote 3

• Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Аз лично не съм уверен в успеха на подобна стратегия. Тя имаше смисъл преди време, когато украинската армия беше слаба.

Сега едно че украинците са на своя земя и логистичните им вериги са по-къси, две че при тях  партизанското движение има силни традиции, три че вече имат средства да затворят небето за руснаците, четири че амерканците в реално време ги снабдяват с актуална разузнавателна информация, не броим очакваните оръжия, които при сегашно равенство на силите ще обърнат войната. Много фактори има против състоянието на безкрайна война, няма как да се получи, а и украинците не са съгласни, по последните изявления нз Зеленски. Каквото и да вземе Путин, ще е много временно.

Помощта от САЩ ще е до време. Насажда се малоумния наратив, че войната и инфлацията са причина и следствие, с цел правителствата, които печатаха пари, като луди 2 години да си измият ръцете. В момента в който на запад инфлацията започне да тежи, ще се появят гласовете, че тази война трябва да приключи по някакъв начин. В САЩ твърде често именно републиканците имат умерена позиция спрямо Русия и искат да я ползват, както ползваха Китай едно време срещу СССР. Не мисля, че някой има съмнения какви ще са резултатите на междинните избори в САЩ. Нашите европейски чеймбърленовци ги виждаме, те ще са първите, които ще ревнат за "мирно решение", "мински преговори" и тн.

Украйна, ако иска да печели, трябва да е това лято, имат силите, имат опита, имат желанието, юли и август звучи добре за генерална контраофанзива, дойде ли разпутицата може и светът да се е променил.

• Харесва ми! 3
  • ХаХа 1

• Модератор История
Преди 40 минути, scaner said:

Санкциите започват да притискат руската икономика.Така че Путин просто няма цялото време на света.Не може да си позволи война на изтощение.Има нужда от някакъв военен успех.И след това мирно съглашение с поне частично вдигане на санкциите.

Редактирано от resavsky
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 21 минути, Konche said:

Помощта от САЩ ще е до време. Насажда се малоумния наратив, че войната и инфлацията са причина и следствие, с цел правителствата, които печатаха пари, като луди 2 години да си измият ръцете. В момента в който на запад инфлацията започне да тежи, ще се появят гласовете, че тази война трябва да приключи по някакъв начин. В САЩ твърде често именно републиканците имат умерена позиция спрямо Русия и искат да я ползват, както ползваха Китай едно време срещу СССР. Не мисля, че някой има съмнения какви ще са резултатите на междинните избори в САЩ. Нашите европейски чеймбърленовци ги виждаме, те ще са първите, които ще ревнат за "мирно решение", "мински преговори" и тн.

Украйна, ако иска да печели, трябва да е това лято, имат силите, имат опита, имат желанието, юли и август звучи добре за генерална контраофанзива, дойде ли разпутицата може и светът да се е променил.

Трудно е да се правят дългосрочни предсказания отвъд това лято. Ако войната се проточи, това ще даде време и на Русия да преструктурира войските и резервите. Доколкото разбирам, всичко се заостря за това лято. Парите за ленд-лизата ще залисат републиканците тая година, защото с нея се финансира оръжейното производство и в щатите от които те са избрани, което не е за подценяване. Още повече, че до сега не се е отваряла такава интересна и богата на възможности перспектива, Русия да бъде победена и доведена до капитулация, нещо което самата тя си проси.  Така че предстои интересно лято, ще видим :)

• Харесва ми! 6
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 28 минути, Konche said:

Украйна, ако иска да печели, трябва да е това лято, имат силите, имат опита, имат желанието, юли и август звучи добре за генерална контраофанзива ...

И аз така мисля. Според мен всичко ще се реши някъде септември-октомври.
След това наистина ще има натиск войната просто да спре ... но за санкциите
няма да се бърза, според мен. Ще видим.

• Харесва ми! 2
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 8 минути, resavsky said:

Санкциите започват да притискат руската икономика.Така че Путин просто няма цялото време на света.Не може да си позволи война на изтощение.Има нужда от някакъв военен успех.И след това мирно съглашение с поне частично вдигане на санкциите.

Доколкото чета всякакви анализи, в момента Путин получава достатъчно средства, за да финансира военната кампания. Притокът на валута е по-голям, отколкото преди войната, поради вдигнатите цени, санкциите не успяват да ограничават този поток, или поне не са почнали. Получава почти по милиард долара в ден. Проблемът който се очертава не е с експорта и приходите от него, а с импорта на важни детайли. В момента се опитват да играят чрез импорт през Иран, западняците виждат това, да видим какво ще предприемат.

• Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1

• Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Притокът на валута е по-голям, отколкото преди войната, поради вдигнатите цени ...

Това е абсурдът на войната.

На всичкото отгоре нефтеното ембарго явно лесно ще се заобикаля, по това което чета.
Руските танкери просто отиват в открито море и пресипват нефта в не-руски танкери и
готово. Така че там няма как да ги ударят сериозно, за съжаление.

• Харесва ми! 3
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 1 час, Amazonski said:

FSz6T7IWYAMcqGK?format=jpg&name=medium

Този руски освободител НАИСТИНА е искал да знае колко е часа. Два часовника могат да те объркат - как да разбереш, кой показва времето правилно, ако се разминават? Обаче три часовника решават този проблем - двата, които показват едно и също време са верните. 

Zabral...Нали казах в 1945 същите бяха....

• Харесва ми! 1

• Потребител
Преди 1 час, Konche said:

Украинците също са хора, следователно бройката им и възможностите им за съпротива също имат лимит. Украинската пропаганда като по-активна и по-професионална успя да наложи образа на руснаците като на тези, които дават повечето жертви. В техника да, но в жива сила... Само в последните няколко дни виждаме постоянни атаки по целия донбаски фронт и украинците нямат какво да изпратят като подкрепления. Тази информация е много нагледна за случващото се: https://t.me/milinfolive/83340

Бойци от териториалната отбрана на... Лвов са пратени да прикрият фронта северно от Попасна и, естествено, като едно пушечно месо, са се предали. А се приема от всякакви наблюдатели, че на донбаското направление са съсредоточени най-боеспособните част на украинската армия. След като в боя хвърлят териториалната отбрана значи положението не е особено цветущо за украинците.

Рано или късно и с цената на големи загуби, руснаците ще вземат Донбас, обаче каква цена ще плати украинската армия? Да, доставя се някакво оръжие и се обучават някакви мистични резерви в западна Украйна или някъде другаде, но те едва ли ще са достатъчно като бройка и най-вече качество, за да компенсират загубата на донбаската групировка.

Да не забравяме, че реално в боевете в Донбас руснаците настъпват с около 35 000 човека, докато украинците се отбраняват с 25 000. Руските СВ имат достатъчно резерви, за да възстановят загубите на тази групировка, а украинската от къде ще ги вземе? Ще прати тиловаци и териториалната отбрана да се бият ли?!  И да не забравяме, че Путин иска цяла Украйна, а не някаква област.

• Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Тъжен 1
  • Upvote 1

• Потребител
Преди 13 минути, gmladenov said:

Това е абсурдът на войната.

На всичкото отгоре нефтеното ембарго явно лесно ще се заобикаля, по това което чета.
Руските танкери просто отиват в открито море и пресипват нефта в не-руски танкери и
готово. Така че там няма как да ги ударят сериозно, за съжаление.

Абсолютно всяко ембарго се заобикаля освен , ако няма физическа блокада на пътища, пристанища, летища. А Русия специално я интересува да си изнася нефта и газа, стига да имат пари, всичко друго ще си го внесат на малко завишени цени през "неутрални" държави, като Средна Азия, Турция, Азербайджан, Армения, Грузия (парадоксално), Китай (от там може и нещо китайско да си купят). На Путин проблема му е, че руската армия е пълен резил, в толкова богата на ресурси държава с толкова малко за размера си население е достатъчно елита да намали кражбите, за да запазят масите стандарта си на живот.

• Харесва ми! 2

• Потребител
Преди 5 минути, Konche said:

Абсолютно всяко ембарго се заобикаля освен , ако няма физическа блокада на пътища, пристанища, летища

То има физическа блокада. Западът спря достъпа на Русия до доларите и еврата. С какви пари Путин ще продава/купува?

• ХаХа 2

• Потребител
Преди 2 минути, deaf said:

То има физическа блокада. Западът спря достъпа на Русия до доларите и еврата. С какви пари Путин ще продава/купува?

Спрял барабонки. Самите ние опитахме да платим на Газпром с валута, че даже им ги преведохме по сметка. И не го правим само ние, други дори си плащат в рубли, разбира се превалутирани от самата Русия. Блумбърг имаха статия, че Русия е получила с 30% повече приходи от продажба на нефт и газ в сравнение със същите месеци на 2021. Нищо не им е спряно на руснаците, ако беше тия в Москва и Петербург щяха да са първи по площадите, на тях не им пука, че някакви буряти, чеченци, евенки и наемници умират някъде си там, но заради джоба си биха недоволствали. Нямаше такова нещо, протестираха някакви младежи, които имат интернет и някаква човечност.

Икономиката на Русия, тази която произвежда нещо, може и да се свива, но важните граждани няма да го усетят, някакви малцинства вероятно, дори ще бъдат държани бедни целенасочено, за да им се налага да воюват.

Държавата е твърде богата на ресурси, а елита твърде крадлив. Ако елите реши да намали кражбите гражданите няма да усетят удар по жизнения си стандарт.

• Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 1

• Потребител
Преди 2 часа, Konche said:

В САЩ твърде често именно републиканците имат умерена позиция спрямо Русия и искат да я ползват, както ползваха Китай едно време срещу СССР. Не мисля, че някой има съмнения какви ще са резултатите на междинните избори в САЩ.

Републиканците в голямото си мнозинство са на същите позиции като демократите. Ранд Пол и някои други, предимно в Конгреса, са от типа радикални изолационисти. Ако зависеше от тях, САЩ никъде и в нищо нямаше да се месят и щяха да си живеят все едно на отделна планета. Има определен процент от американското общество, което вижда нещата по същия начин, та затова и такива като Ранд Пол се ползват с популярност, която излиза извън непосредствения им електорат, в конкретния случай в Кентъки. Гледам, че днес (или вчера) републиканската сенатска върхушка е била на посещение в Киев, начело с МакКонъл и Корнин, двете силни фигури, което е пределно ясен знак какви са доминиращите настроения в партията.

Преди 2 часа, scaner said:

Бих добавил и точка пет, която според мен се явява и разликата между това, което виждаме в момента, когато руснаците настъпват - тежки боеве за всяко село и хълмче, окопаване на отбраната докрай дори и с риск от обкръжение и т.н. - и това, което ще видим, когато/ако украинците тръгнат в реално контранастъпление. Вземам пример с Херсон. Няма да има никаква нужда да се обсажда или щурмува самия град, а просто да се настъпи източно от него и да се отреже сухопътния коридор на херсонската групировка с основните сили в Донбас. При което на последната й остава единствено тясното провлаче към Крим. При първите признаци на опасност от обкръжаване херсонската групировка сама ще се изтегли с мръсна газ - дагестанците, бурятите, а и руснаците от Омск, Челябинск и разни други подобни места дали ще се окопаят като украинците в Мариупол или Северодонецк да бранят всяко кварталче до последно, как мислите? Отговорът за мен е ясен - видя се какво стана с харковските сили, които на всичкото отгоре никога не са били и в реална опасност от обкръжаване, понеже в тила им е границата с Русия.

Така ги виждам аз нещата. Но е нужно това да се случи скоро, много време за чакане няма. 

• Харесва ми! 6
  • ХаХа 1

• Потребител

Больше, чем у крейсера "Москвы": NYT узнал о потерях РФ на Северском Донце

Контролируемые Кремлем "блогеры" стали подозревать командование в некомпетентности либо в предательстве.

Россия несет большие потери в боях с ВСУ / t.me/informnapalm

Россия несет большие потери в боях с ВСУ / t.me/informnapalm

Потери, нанесенные российскому батальону, когда он пытался форсировать Северский Донец на прошлой неделе, стали одним из самых смертоносных столкновений войны.

Согласно оценкам, основанным на общедоступных доказательствах, более 400 российских солдат были убиты или ранены, пишет The New York Times.

Сообщается, что 11 мая российское командование направило около 550 военнослужащих 74-й мотострелковой бригады 41-й общевойсковой армии для форсирования реки Северский Донец в районе Белогоровки на востоке Луганской области с целью окружить украинские силы под Рубежным.

На спутниковых снимках видно, что украинская артиллерия разрушила несколько российских понтонных мостов и уничтожила плотные скопления российских войск и техники вокруг реки.

Институт изучения войны, ссылаясь на анализы, основанные на общедоступных снимках, указал, что во время атаки могло быть убито или ранено до 485 российских солдат и уничтожено более 80 единиц техники.

Западные военные аналитики также изучили снимки и говорят, что попытка перехода продемонстрировала поразительное отсутствие тактического смысла.

Они предположили, что русские командиры, отчаянно пытаясь добиться прогресса, поспешили с операцией. Некоторые также предположили, что это было отражением беспорядка в русских войсках.

Если оценки о том, что сотни солдат были убиты или ранены, окажутся точными, это будет одно из самых смертоносных известных сражений войны, отмечает NYT.

Вместе с тем контролируемые Кремлем "блогеры" стали подозревать командование в некомпетентности либо в предательстве, пишут журналисты, основываясь на отчете Института изучения войны.

Война в Украине: обновленные данные

Русские продолжают наступление в Восточной операционной зоне, хотя на север от Харькова уже перешли к обороне, чтобы не допустить прорыва ВСУ к российской границе.

Также противник на Авдеевском направлении отошел на старые позиции из-за больших потерь.

В то же время оккупанты намерены снова наступать остатками сил из-под Изюма. В настоящее время русские обстреливают из всех видов вооружения населенные пункты в области, которые пришлось оставить.

Основные усилия враг сосредоточил на Донецком направлении, констатируют военные.

Всего в течение 15 мая украинские защитники отбили 17 атак врага на Донбассе; уничтожены три танка, одна артиллерийская система, шесть единиц боевой бронированной техники и автомобиль противника. Утраты личного состава русских оккупантов уточняются.

• Харесва ми! 1

• Потребител

https://bit.ly/3yGxFa8

РФ отказалась от масштабного окружения ВСУ в пользу захвата Луганщины – аналитики

Российские силы продолжают скоординированные усилия по захвату Северодонецка.

Основные усилия враг сосредоточил на Донецком направлении / REUTERS

Основные усилия враг сосредоточил на Донецком направлении / REUTERS

Российские силы, вероятно, отказались от задачи завершения крупномасштабного окружения украинских подразделений от Донецка до Изюма в пользу завершения захвата Луганской области.

Об этом говорится в свежем отчете американского Института изучения войны за 15 мая.

"Российское военное командование, скорее всего, будет уделять приоритетное внимание битве за Северодонецк в будущем, при этом некоторые усилия будут направлены на нарушение украинских наземных линий связи в восточной части Донецкой области", - считают аналитики.

Российские силы продолжают скоординированные усилия по захвату Северодонецка с севера и юга, что приведет к более мелкому окружению украинских войск, чем предполагалось изначально.

"Неудачные попытки русских форсировать Северский Донец в районе Кременной могут сместить российские операции по окружению дальше на восток, ближе к Северодонецку через Рубежное, а не проводить более широкое окружение по нескольким направлениям", - отмечают эксперты.

Российские силы также, вероятно, сокращают продвижение к Славянску из Изюма, возможно, из-за медленных темпов наступательной операции там.

• Харесва ми! 1

• Потребител

82-й день войны Путина против Украины. Главное: Германия планирует полностью отказаться от российской нефти к концу года, жители Белгорода снова сообщают о взрывах.

Главное на данный момент:

🔴 Армия РФ сосредоточится на битве за Северодонецк. Это сообщает Институт изучения войны.

🔴 Германия планирует полностью отказаться от российской нефти к концу года - Bloomberg.

🔴 Советник мэра Мариуполя говорит, что незаконные городские власти под прикрытием "национализации" присваивают имущество украинцев.

🔴 Lavazza сообщил об уходе с российского рынка.

🔴 В столице Австрии вчера прошел марш в поддержку Украины.

🔴 15 мая, украинские артиллеристы уничтожили позицию реактивной артиллерии российской армии.

------------

Главное на 03.00 по Мск

🔴 Польская прокуратура после вторжения путинской России в Украину заморозила все счета посольства РФ в Варшаве, - Rzeczpospolita.

🔴 В России Путина зафиксировано уже больше 10 случаев поджога военкоматов по всей территории страны.

🔴 Лидер республиканцев в Сенате Митч Макконел сообщил, что Сенат рассмотрит закон о выделении $40 млрд. помощи Украине в понедельник, 16 мая.

🔴 Президент Украины Владимир Зеленский получил почетную награду «Герб Таллинна».

🔴 Экс-министр обороны Польши Ромуальд Шереметьев призвал «демилитаризировать Калининград».

🔴 Россия перебрасывает дополнительные подразделения артиллерии в приграничные районы Брянской области для обстрела Черниговской области, - Генштаб ВСУ.

🔴 В Кремле рассматривают возможную капитуляцию в войне против Украины, - считает экс-командующий объединенного командования НАТО генерал Бен Ходжес.

🔴 Защитники Украины вытеснили подразделения интервентов и вышли к государственной границе в Харьковской области.

• Харесва ми! 4

• Потребител

Сводка Генштаба ВСУ на утро 16 мая

🔴 Армия РФ не прекращает ведение наступательных действий в Восточной операционной зоне. Основные усилия оккупант сосредоточил на Донецком направлении. На Слобожанском направлении пытается сдерживать наступление Сил обороны к северу от города Харьков и предотвратить их выход к государственной границе Украины. Ведет подготовку наступательных действий силами подразделений сосредоточенных в районе города Изюм.

🔴 Российская авиация осуществляла поражение объектов гражданской и военной инфраструктуры в Восточной операционной зоне и промышленных объектов в глубине территории Украины.

🔴 Российские оккупанты обстреляли из артиллерии гражданскую инфраструктуру в районах населенных пунктов Довгеньке, Русские Тишки, Терновая и Петровка. Вели воздушную разведку с помощью БпЛА “Орлан-10”.

🔴 На Донецком направлении оккупанты осуществляли обстрелы из всего спектра имеющегося вооружения и авиации включительно с целью истощения личного состава и разрушения фортификационных сооружений подразделений ВСУ.

🔴 В Мариуполе армия РФ продолжает массированные артиллерийские и авиационные удары. Основные усилия сосредоточили на блокировке и поражении наших подразделений в районе завода “Азовсталь”.

🔴 Силами обороны был нанесен удар по позициям армии РФ в районе населенного пункта Чернобаевка, нанесены потери в живой силе и технике. Количество уточняется.

🔴 За предыдущие сутки подразделения противовоздушной обороны Сухопутных войск и Воздушных Сил поразили одиннадцать воздушных целей: два вертолета (Ка-52 и Ми-28) семь БпЛА оперативно-тактического уровня и две крылатые ракеты.

🔴 На Донецком и Луганском направлениях за минувшие сутки отбито семнадцать атак, уничтожено три танка, одна артиллерийская система, шесть единиц боевой бронированной техники и автомобиль.

• Харесва ми! 2

• Потребител

Новини и обзор от втория канал на Максим Кац:

16 МАЯ: Сводки с фронта | Ультиматум Эрдогана | Дефицит зерна | Проблемы беженцев | Евровидение

0:00 ВСТУПЛЕНИЕ

0:51 СВОДКА С ФРОНТА

05:21 УЛЬТИМАТУМ ЭРДОГАНА

07:13 ПРОБЛЕМЫ НА РЫНКЕ ЗЕРНА

09:17 КРИЗИС АВТОКРАТИИ

12:58 ЧТО ПРОИСХОДИТ С БЕЖЕНЦАМИ?

15:22 ЗА ЧЕМ СЛЕДИМ

16:19 СОПРОТИВЛЕНИЕ ОНЛАЙН

17:40 ЕВРОВИДЕНИЕ

19:53 ЗАКЛЮЧЕНИЕ

• Харесва ми! 1

За нас

Вече 17 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

За контакти:

• Create New...