Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Путь Ми-17 в Украину оказался более чем закрученным и начинается в 2011 году, когда США формируют армию Афганистана после 10 лет войны. Для этого они закупают для них Ми-17.

Причин для выбора этого вертолета было несколько. Во-первых, эта машина хорошо знакома афганцам еще со времен СССР. Во-вторых, обслуживание Ми-17 проще чем американские машины, например, те же UH-60, которые, кстати, все-таки потом начали передавать. Также существует утверждение, что Ми-17 лучше всего приспособлен к жаркому климату и высокогорьям благодаря двигателям ТВ3-117 от украинского "Мотор Сич".

В любом случае США выбирает именно Ми-17 и закупает их у РФ, подписав контракт почти на миллиард долларов за 63 вертолета с дополнительным оборудованием и услугами. Конечно, с 2014 года контракт расторгается, а ремонтировать эти вертолеты, несмотря на все крики Кремля, начинает Украина.

То есть Ми-17, которые передаются Украине - российско-американо-афганские. Но это никак не влияет на их эксплуатационные возможности.

 

Более того, некоторые Ми-17 для армии Афганистана были оснащены достаточно полезным дополнительным оснащением.

В частности, средствами противодействия переносным зенитным ракетным комплексам, дополнительным бронированием и системами полета ночью. Также некоторые афганские Ми-17 были оснащены более удобной рампой вместо привычных дверей.

https://www.unian.net/war/mi-17-ot-ssha-dlya-ukrainy-chto-eto-za-vertolet-i-v-chem-ego-osobennosti-novosti-vtorzheniya-rossii-na-ukrainu-11831742.html

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Междувременно проправителственият "Сабах" написа, че Турция поставя десет условия, за да премахне възраженията си срещу присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО. 

Очакванията, които Турция има, включват изясняване на подхода на двете държави по отношение на Кюрдската работническа партия (ПКК) и прекратяване на дейностите на ръководни кадри на групировката в тези страни, включително проявите им в парламента. 

Анкара изисква още спиране на финансовата подкрепа, оказвана на сирийските кюрдски Сили за защита на народа (СЗН) - организация, смятана от Турция за сирийско разклонение на ПКК. Турската страна настоява, че в името на борбата с "Ислямска държава" не бива да бъдат легитимирани други терористични организации. 

Турция държи също да не се осъществяват контакти с ръководители на ПКК като тези, осъществени на иракско-сирийската граница, които според Анкара насърчават групировката. 

Сред исканията е също прекратяване на дезинформационните дейности, водени от членове на ФЕТО (организацията, обвинявана за опита за преврат в Турция през 2016 г.), които са издирвани от турските власти.

 

Настоява се за ускоряване на процедурата по екстрадицията на членове на кюрдски групировки като ПКК и СЗН, за които е издаден червен бюлетин и които са замесени в престъпна дейност. Двете страни трябва освен това да се откажат от подкрепа за всякакви дейности, насочени срещу сигурността на Турция, които не съответстват на съюзническия дух. Необходимо е да бъдат предприети и взаимни инициативи за създаване на механизъм за близко сътрудничество и редовни консултации с Турция по темата за тероризма, предлага турската страна. 

Като условие Анкара поставя също прекратяване на паричния трафик в двете страни на структури, свързани с терористични организации, и блокиране на техните сметки. Наред с това от Швеция и Финландия се очаква да попречат на всякакви инициативи за събиране на средства и дейности срещу Турция на групи, представящи се за неправителствени организации, пише още "Сабах". 

https://epicenter.bg/article/Erdogan-kam-Shvetsiya--Znachi-vie-nyama-da-ni-davate-teroristi--no-iskate-ot-nas-chlenstvo-v-NATO/282495/7/0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, kirasirrav said:

Индия не е единствена в забрана на износа на храни.

Освен Русия, Египет, Казахстан, Косово и Сърбия също са забранили износа на пшеница. / Сърбия и Казахстан са наложили квоти /
Освен това беше наложена забрана за износ на:
Индонезия - палмово масло.
Иран - картофи, домати, патладжан, лук.
Турция - телешко, агнешко, козе месо, масло, растителни масла
Сърбия - пшеница, царевица, брашно, олио.
Тунис - плодове, зеленчуци.
Кувейт - продукти от пилешко месо, зърнени храни, растителни масла.
Казахстан - пшеница, пшенично брашно.
Косово - пшеница, царевица, брашно, растително масло, сол, захар.

Не мога да намеря сведения за всичките посочени тук страни, но нещата не изглеждат розови.
Отделно срещнах някъде, че в Украйна са засели ок. 45% от общо предвидените площи. Проблеми имат и други (вкл. и САЩ? ) със подготовката на сеитбите ( заради  недостатъчни торове и семена ).

Идва огромен глад,шокова инфлация вече е виждаме .Не случайно ви споменах арабина за пореден път.От 2026 до 2033 започваме война с мюсюлманите. Русия , ще се разпадне. Путин няма да го бъде.Ако имате роднини в западна Европа да се приберат до 2025 . 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знам, че тук на повечето хора им се чете предимно за победоносни изпълнения, а в момента и за мариуполската история. Обаче. 

Ситуацията в Донбас се влошава с бързи темпове. Лиман, който практически от началото на войната седи като крепост на левия бряг на Северски Донец, вероятно вече е ефективно обкръжен, а единственият път за отстъпление изглежда е през реката по язовирна стена. https://twitter.com/AggregateOsint/status/1526802007700520967

Настъплението се е ускорило и от Попасна във всички посоки, по направлението към Горское (Гiрське), а също и по Донецкото направление, където пък се опитват да обкръжат друга важна украинска крепост, Авдеевка.

В Славянск и Краматорск все по-силно се чуват артилерийските обстрели от далечината. Сиреч, приближават се.

Почти всичко - според същия този източник https://twitter.com/AggregateOsint. Изглежда обаче има достатъчно потвърждения.

Според него украинците продължават настъплението в Харковска област https://twitter.com/AggregateOsint/status/1526814175074336768. Дори и да е вярно обаче, то по никакъв начин не помага към момента.

Та така.

 

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, sir said:

Знам, че тук на повечето хора им се чете предимно за победоносни изпълнения ...

На мен лично ми се четат факти ... и съм наясно, че на украинците може да не им стигат силите в Донбас.

За да могат да смятат войната за спечелена, украинците трябва да почнат да изтласкат руснаците извън
пределите на Украйна. Засега, обаче, няма признаци, че това се случва. Вместо това четем как руснаците
напредват педя по педя. 😦

За да тръгнат на контра-офанзива, на украицните ще им трабват много повече сили.

  • Тъжен 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първото изказване на западен политик - британският външен министър - беше,че войната "ще продължи дълго". Може би Украйна заедно с Британия и САЩ са планирали продължителна и изтощаваща за Русия война,с колкото се може по-малко жертви за Украйна.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, deaf said:

Може би Украйна заедно с Британия и САЩ са планирали продължителна и изтощаваща за Русия война,с колкото се може по-малко жертви за Украйна.

Според мен тактиката на украиниците е засега да се отбраняват и да нанасят загуби на противника.
Така руската армия постепенно ще отслабва и в един момент украинците би трябвало да имат
предимство. Едва тогава ще могат да почнат контра-офанзива.

Ще видим, обаче, дали нещата ще се развият по план.

  • Харесва ми! 6
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, gmladenov said:

На мен лично ми се четат факти ... и съм наясно, че на украинците може да не им стигат силите в Донбас.

За да могат да смятат войната за спечелена, украинците трябва да почнат да изтласкат руснаците извън
пределите на Украйна. Засега, обаче, няма признаци, че това се случва. Вместо това четем как руснаците
напредват педя по педя. 😦

За да тръгнат на контра-офанзива, на украицните ще им трабват много повече сили.

Ситуацията не е чак толкова трагична. Украинците със сигурност са си направили сметката, че ще трябва да отстъпят от някои позиции. След което руснаците ги чакат още по-големи крепости, които на практика от 2014-та досега продължават да се усилват ежедневно. Въпросът е да не се допускат прекалени загуби, а също така и пробиви на други места по фронта, примерно някъде на юг - за тези неща не знам дали са си направили сметката правилно, но то ще си покаже.

А, че им трябват сили, това е ясно. И по-конкретно тежко въоръжение им трябва, те хора имат и продължават да набират и обучават постоянно. Като е необходимо да могат и да го натрупат това тежко въоръжение, за да създадат боеспособни части със сериозен настъпателен потенциал, а не всяко ново оръжие в спешен порядък да се праща на фронта, за да се удържа положението.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Основное из вечерней сводки украинского Генштаба:

1. На Харьковском направлении украинская армия освободила село Дементиевка (к северу от Харькова в направлении погранперехода Гоптовка). Противник же ведет наступление в районе села Терновая (северо-восточнее Харькова, возле госграницы), боевые действия продолжаются.

2. На Славянском направлении россияне безуспешно вели боевые действия в районе Долгенького (посредине между Изюмом и Славянском).

3. На Северодонецком направлении россияне совершили попытку штурма действия в районе пгт Нижнее (южнее Северодонецка, рядом с Тошковкой). «Успеха не имели», - заявляет Генштаб ВСУ.

4. На Бахмутском направлении противник ведет наступательные действия с целью улучшить тактическое положение. Вел неудачные штурмовые действия в районе населенного пункта Екатериновка (Луганская область, восточнее Попасной).

5. На Авдеевском направлении россияне вели неудачные наступательные действия в районе Новоселовки (юго-восточнее Волновахи), Новобахмутовки (западнее Горловки) и Веселого (северо-западная окраина Донецка).

6. На Кураховском направлении (Донецкая область) противник безуспешно вел наступление в районе населенного пункта Победа.

7. В Луганской области идут протесты жён и матерей мобилизованных «ЛНР» мужчин. Требуют вернуть их домой (об этих протестах мы писали здесь).

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, resavsky said:

https://t.me/operativnoZSU/24853

Абе някакво украински атаки и придвижване си има.

Прави впечатление липсата на БТР-и  и БМП-та в колоната.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://fb.watch/d536ZsWDXl/

Ударена е руска станция РЕБ  P3303 Жител и техниката покрай нея 

https://www.facebook.com/107981235214784/posts/126898739989700/ 

https://www.facebook.com/100000301306055/posts/5405452626141394/

Свален руски су-34 

Редактирано от Сармат
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вечер, 84-й день войны Путина против Украины. Главное: продолжаются обстрелы Николаевщины, Турция против Швеции и Финляндии в НАТО.

Главное на данный момент:

🔴Продолжаются обстрелы Николаевщины: за минувшие сутки ранено восьмерых человек.

🔴Турция заблокировала процесс рассмотрения заявки Швеции и Финляндии на вступление в НАТО, пишет газета The Financial Times со ссылкой на источники.

🔴Обстрелы в Курской области
Пострадало село Алексеевка Глушковского района. Как утверждает глава региона, «противник целенаправленно целился по вышке сотовой связи». Пострадавших нет.

🔴Азербайджан заявил о желании подписать мирный договор с Арменией.
"Мы хотим подписать мирный договор с Арменией. Мы хотим нормализовать отношения и перевернуть страницу вражды", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в разговоре с президентом Литвы.

🔴По данным ООН число людей, вынужденных уехать из-за войны из Украины в соседние страны, превысило 6,1 млн человек (6 111 172).

🔴Google закрывает офис в Российской Федерации.

🔴Количество заявлений о банкротстве среди российских граждан резко увеличивается.
В марте-апреле 2022 в РФ зарегистрировали 62 341 банкротное дело. Это на 10 тысяч больше, чем годом ранее, и втрое больше, чем за аналогичный период 2020 года, пишет Forbes.

🔴Пожарные добровольцы из Екатеринбурга собирают деньги на тушение пожара. Им нужно купить оборудование и рации, чтобы закончить тушение торфяных пожаров в поселке Безречном в 50 км от Екатеринбурга.

🔴Госдума РФ хочет лишить россиян возможности отстаивать свои права через ЕСПЧ.
Госдума приняла в первом чтении законопроект, устанавливающий, что постановления ЕСПЧ, принятые после 16 марта 2022 года, не подлежат исполнению в РФ.

---------------

Главное сегодня вечером:

▪️Ответ РФ на решение Финляндии вступить в НАТО: меры будут военными. Об этом заявила представитель МИД РФ Захарова.

▪️Президент Молдовы потребовала вывести военных РФ из Приднестровья. Это серьезное заявление на фоне растущей напряженности в регионе и отсутствии боеспособной армии у самой страны.

▪️Турция заблокировала начало переговоров в НАТО о вступлении Финляндии и Швеции в альянс. Анкара считает, что в правительстве этих стран присутствуют курдские сепаратисты.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Вечерная сводка Генщаба:
 
Украинская армия освободила еще одну деревню под Харьковом - генштаб ВСУ

Генштаб украинской армии сообщает в сводке на вечер 18 мая, что украинские части освободили деревню Дементеевка близ Харькова.

Эта деревня расположена близ трассы, ведущей от Харькова на север, к границе и далее в Белгород.

Некоторые другие пункты сводки вкратце:

▪️на востоке россияне "продолжают наступательные действия" и бомбят украинские позиции по всей линии соприкосновения в районе Донецка и на славянском направлении.

▪️В Черниговской и Сумской областях через границу из артиллерии и минометов обстреляны два села.

▪️К югу от Северодонецка противник штурмует селение Нижнее - безуспешно, как утверждает украинский генштаб.

▪️В том же районе россияне атакуют село Катериновка - но тоже пока его не взяли.

▪️Южнее, в районе Донецка, россияне пытаются взять Новоселовка и Победа, также пока безуспешно.

▪️На фронте в Запорожской, Херсонской и Николаевской областях активных боевых действий нет, продолжаются обстрелы.
 
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

https://t.me/operativnoZSU/24853

Абе някакво украински атаки и придвижване си има.

Това ще да са полските танкове, които доскоро ги ъпгрейдваха. Въпросът е какво точно правят там около Харков. До момента не личи да са заплашили по някакъв начин тила на нито една от руските групировки, които продължават да си настъпват на юг.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, sir said:

Това ще да са полските танкове, които доскоро ги ъпгрейдваха. Въпросът е какво точно правят там около Харков. До момента не личи да са заплашили по някакъв начин тила на нито една от руските групировки, които продължават да си настъпват на юг.

И аз това се питам.Украинците печелят територия на север от Харков в което не виждам абсолютно никакъв смисъл. Най резонно като че ли би било да атакуват руските линии на север от Изюм.Но отстрани е лесно да се дава акъл.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Основните точки от вечерното резюме на украинския Генерален щаб:

1. В посока Харков украинската армия освободи село Дементиевка (на север от Харков в посока ГКПП Гоптовка). Противникът провежда настъпление в района на село Терновая (североизточно от Харков, близо до държавната граница), боевете продължават.

2. В посока Славянск руснаците водят неуспешни битки в района на Долгенкия (в средата между Изюм и Славянск).

3. В Северодонецко направление руснаците правят опит да щурмуват действието в района на село Нижне (южно от Северодонецк, близо до Тошковка). „Не успяхме“, заявява Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна.

4. В Бахмутско направление противникът провежда настъпателни действия с цел подобряване на тактическата обстановка. Той ръководи неуспешни щурмови операции в района на селището Екатериновка (Луганска област, източно от Попасна).

5. В посока Авдеевка руснаците проведоха неуспешни настъпателни операции в района на Новоселовка (югоизточно от Волноваха), Новобахмутовка (западно от Горловка) и Весели (северозападните покрайнини на Донецк).

6. В направление Кураховски (Донецка област) противникът неуспешно предприема настъпление в района на селището Победа.

7. Съпруги и майки на мъже, мобилизирани от "ЛНР", протестират в Луганска област. Настояват да ги върнат у дома (за тези протести писахме тук ).

Прави ми впечатление, че в украинските новини от ГЩ им е набляга на руските неуспехи и на липсата на промяна в дадени фронтове. По-рядко се споменава за неуспехите им или с половин уста. В същото време в руските се споменават както напредванията, така и неуспехите им. От друга страна за загубена техника/жива сила на агресора украинските са по информативни от към цифри. Ако не разполагахме тук в темата и с двете щеше да е доста по-сложно да се следи реалната обстановка.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Absurde said:

Текста е bs, него не го обиждам. Много тънкокожи станахте..

Това, че не те кефи нещо, не го прави по-малко вярно, а още по малко глупости! ;) И като наричаш текста, аз ще го напиша на български, "боклук", обиждаш и човека написал го! И не не съм тънкокож, ти не обиждаш мен, а него. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Димитър Йорданов said:

Прави ми впечатление, че в украинските новини от ГЩ им е набляга на руските неуспехи и на липсата на промяна в дадени фронтове. По-рядко се споменава за неуспехите им или с половин уста. В същото време в руските се споменават както напредванията, така и неуспехите им. От друга страна за загубена техника/жива сила на агресора украинските са по информативни от към цифри. Ако не разполагахме тук в темата и с двете щеше да е доста по-сложно да се следи реалната обстановка.

Нормално, трябва да държат морала висок.  Истината (може би) ще я разберем след войната.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Горо Петков said:

Това, че не те кефи нещо, не го прави по-малко вярно, а още по малко глупости! ;) И като наричаш текста, аз ще го напиша на български, "боклук", обиждаш и човека написал го! И не не съм тънкокож, ти не обиждаш мен, а него. ;)

Вярно е разтегливо понятие. Не не го обиждам. Това че един негов текст (за мен) е глупав не означава, че цялата му личност е такава. И не ми пробутвай тия "болшевишки" методи "или с мен или против мен"... Ай стига с толкова спам, нещо по темата:

Украйнска засада на руски танка, неуспешна но се постреляха доста:

https://t.me/milinfolive/83605

И малко от АзовСтал, днес:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, resavsky said:

И аз това се питам.Украинците печелят територия на север от Харков в което не виждам абсолютно никакъв смисъл. Най резонно като че ли би било да атакуват руските линии на север от Изюм.Но отстрани е лесно да се дава акъл.

Подозирам, че замисълът им е да не допуснат директна атака по Славянск и Краматорск от север. С тази цел най-вероятно ще отбраняват до последно Лиман и Святогорск, дори и при вече очевидната опасност от пълно обкръжение. Ако руснаците превземат тези последни украински крепости от другата страна на Северски Донец, се озовават на реката на един хвърлей от Славянск. След което изюмската групировка гарантирано ще възобнови настъплението както към самия Славянск (едит: то явно и в момента вече нещо такова се случва, съдейки по автоматчето на картата), така и към Барвенково, откъдето да отрежат жп линията, снабдяваща Славянск-Краматорск. В момента печелят време, в което може би се надяват да успеят напълно да сковат изюмската групировка - те и в момента явно я тормозят сериозно с артилерийски обстрел от запад и с разни диверсии из гората. Ако успеят да го постигнат - окей. Но се опасявам, че това ще им коства тежки загуби при Лиман.

Или иначе казано - надеждата е сините стрелки да се задействат преди да са успели да се случат червените кръгчета и стрелки. :) Съвсем грубо и аматьорско:

fdfdff.jpg

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Absurde said:

Вярно е разтегливо понятие. Не не го обиждам. Това че един негов текст (за мен) е глупав не означава, че цялата му личност е такава. И не ми пробутвай тия "болшевишки" методи "или с мен или против мен"...

Ако беше направил кокретна критика по статията, с аргументи, щях да реагирам по съвсем друг начин, и не не съм казал че си против мен, а против позициите на човека, и ги наричаш глупости, а не казваш, това е невярно защото така и така... ;)

Редактирано от Горо Петков
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...