Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 17 минути, Mirolub said:

Доуточняваме цифрата за деня: 771 са се предали  от Азовстал.

https://lenta.ru/news/2022/05/19/azovstal/

 

On 18.05.2022 г. at 13:11, resavsky said:

Максималната бройка в Азостал е 1000 -1500 човека

  Станaха 1730+ а има и още...

 

Animated GIF

Редактирано от Absurde
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 31 минути, sir said:

Ще го видим какво ще си купи от Китай. Дотук не личи китайците да са се втурнали да помагат. Те не са малоумни и техните интереси не са заложник на руските. Ако започнат да ги снабдяват с оръжия или дори само с някакви компоненти, ще цъфнат още на първия ден, когато бъде разбита поредната руска щайга. Силно се съмнявам, че им се рискува заради какво точно - вечна благодарност от страна на руснаците ли? :)

От другаде нищо съществено не може да си купи дори и да иска.

п.п. А ако пък някой си мисли, че логистиката от промишлените центрове на Китай до фронта в Украйна е по-лесна, отколкото от САЩ до Украйна, е в тежка заблуда.  

 Е, ако е за компоненти то дори Германия и Франция продаваха на Русия преди войната, а през посредници може да се купи всичко. Тук не говорим за оръжия, а точно за компоненти, руснаците още имат някакви заводи, ще си сглобят "безаналоговите" излагации, само им трябват пари да си ги купят. А риск реално няма, "Западът" се показва като слаб и разединен, те една Русия не могат да подложат на изолация, та камо ли колос като Китай. САЩ може да са най-могъщата държава в света, но не могат да тръгнат и срещу Русия, и срещу Китай, не и в този момент, не и в това състояние на обществото и икономи си. А китайците отдавна мечтаят за свят с повече от два основни центъра на влияние, сега е идеалния момент да го постигнат, да не кажа, че това до някъде съвпада с целите на основани държави от ЕС.

 На нас ни е жал за украинците, които без никаква вина остават без домове, но хората по върховете гледат единствено целите си.

Ще поживеем и ще видим де, в края на август ВСУ може да са на провлака на Крим и да готвят последна офанзива, знае ли се.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Konche said:

 Е, ако е за компоненти то дори Германия и Франция продаваха на Русия преди войната, а през посредници може да се купи всичко. Тук не говорим за оръжия, а точно за компоненти, руснаците още имат някакви заводи, ще си сглобят "безаналоговите" излагации, само им трябват пари да си ги купят. А риск реално няма, "Западът" се показва като слаб и разединен, те една Русия не могат да подложат на изолация, та камо ли колос като Китай. САЩ може да са най-могъщата държава в света, но не могат да тръгнат и срещу Русия, и срещу Китай, не и в този момент, не и в това състояние на обществото и икономи си. А китайците отдавна мечтаят за свят с повече от два основни центъра на влияние, сега е идеалния момент да го постигнат, да не кажа, че това до някъде съвпада с целите на основани държави от ЕС.

 На нас ни е жал за украинците, които без никаква вина остават без домове, но хората по върховете гледат единствено целите си.

Ще поживеем и ще видим де, в края на август ВСУ може да са на провлака на Крим и да готвят последна офанзива, знае ли се.

Продаваха германци и французи, така е. Заобикаляйки собствените си санкции. :) В момента обаче кой точно ще тръгне да продава на Русия или дори на посредници, за които има опасения, че ще препродаде на Русия? Те тези посредници не е като да не се знае кой с кого работи. Представяш ли си изведнъж да започнат да излизат клипчета от фронта с разбомбени машини с нови примерно италиански или холандски компоненти? Аз - не.

Но то ще си покаже. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, sir said:

Продаваха германци и французи, така е. Заобикаляйки собствените си санкции. :) В момента обаче кой точно ще тръгне да продава на Русия или дори на посредници, за които има опасения, че ще препродаде на Русия? Те тези посредници не е като да не се знае кой с кого работи. Представяш ли си изведнъж да започнат да излизат клипчета от фронта с разбомбени машини с нови примерно италиански или холандски компоненти? Аз - не.

Но то ще си покаже. 

Кои? Пак същите. Парите не миришат ;)

 

https://www.ukrinform.net/rubric-polytics/3487224-french-companys-top-manager-helping-kremlin-dodge-sanctions-seeking-russian-citizenship.html

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, gmladenov said:

Това го потвърдиха и руски дисиденти като Пионтковски и Фейгин.

Пионтковски пише Bs според един абсурд тука. ;)

Редактирано от Горо Петков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Горо Петков said:

Пионтковски пише Bs според един абсурд тука. ;)

Яко се жегна нещо :D
И заради какво? Заради кученцето на Ходорковски ли? Потомствен комуняга опитващ се да се намърда с друг олигархичен кръг във власта. Айде няма нужда, все едно да ми хвалиш Путя...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко "усмивки" от старите ленти:

On July 18, the globe shifted a few degrees on its axis. Vladimir Putin, the Russian president, said that Russia does not see NATO as a hostile organization, but also does not see why NATO is needed. Nothing new there. But then he said: "The simplest [solution] is to dissolve NATO, but this is not on the agenda. The second possible option is to include Russia in NATO. This also creates a single defense and security space."

 

Цялата статия от 2001г.:

https://www.theatlantic.com/politics/archive/2001/08/putin-is-right-russia-belongs-in-nato/377557/

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.facebook.com/100069073844828/posts/320544770257982/

Сводка от фронта  

https://www.facebook.com/100002003280271/posts/5156296407780418/

Руснаците са разгромени покрай трасето за бахмут

Редактирано от Сармат
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
 
Както казах преди няколко дни – животът на село хич не е лош. Даже много приятен. Мисля до есента да се понаслаждавам на селския живот, Дунава и двора, който собственоръчно ще озеленя. Това с озеленяването е от тия мои проекти, които почти никога не се осъществяват по план, но този път съм твърдо решен да го завърша. С ракия, бира и вино стават чудеса. Така че няколко месеца няма да ме има.
Да, знам, че се случват някакви неща в Китай и другите страни в Азия, които тепърва ще търпят развитие.
Да, знам, че предстои Национален конгрес на ККП до няколко месеца и всички погледи ще бъдат насочени към събитията там, защото очевидно борбата е ожесточена. Такива са били от 3500 години насам, тъй като залозите са големи, а печалбите – космически. Ако спечелиш, печелиш всичко. Ако загубиш, отиваш два метра под земята.
Да, знам, политиката на нулев Ковид на Пекин е анахронична, нелогична и до голяма степен – нехуманна. Тя предизвика вълни от недоволства сред гражданите, но пък управляващите винаги могат да изкарат танковете по улиците и хората ще се стреснат. Не е като да не са правени подобни упражнения през годините.
Да, знам, Русия загуби войната и тепърва ще усети последствията от нея. Жалко, че целият народ ще плаща сметката за амбициите на един човек, но пък такъв е животът. Хубавото е, че подновяват производството на Москвич, за което искрено се радвам. Не съм имал възможност да притежавам и подкарам подобен автомобил, но пък вече се записах в листата на чакащите. Това е и една от причините да реша да поживея малко на чист въздух и с качествена храна. Искам да доживея да си получа бангията.
Един много близък китайски дипломат ми сподели в началото на войната, че за него едни от основните проблеми на Русия е наличието на огромна корупция в армията, липсата на мотивация сред войниците и невъзможността на Путин да привлече на своя страна достатъчно на брой силни съюзници.
И че няма начин да спечели подобна война.
Оказа се прав.
Веднъж попитали генерал Юе Фей, национален герой на Китай, живял през 12-и век, какво трябва да е налице в Китай, за да успее да отблъсне тогавашното нападение на манджурите и монголците от север.
Той отговорил:
„Управляващи, които не жадуват за пари и военни, които не се страхуват от смърт.“
Седем века по-късно Япония разгромява Китай по време на Първата китайско-японска война. Докато императрицата, която де факто управляваше Китай, вземаше от военния бюджет, за да си построи поредния дворец, членовете на имперското семейство на Япония продаваха бижутата си, за да може японската армия да закупи бойни кораби от германците.
Казвам всичко това за все още ентусиазираните путинофили у нас.
Свръхбогатите руснаци притежават 10% от суперяхтите в света. Усманов притежава яхта с брутен тонаж около 16 000 т.
Излъгах. Притежава две такива.
За сравнение – потъналият крайцер Москва е с тонаж около 12 000 т. Всички бойни кораби на Русия в Черно море към днешната дата е с общ тонаж по-малък от въпросните две яхти на Усманов.
Така че съдбата на „специалната военна операция“ е била ясна от самото начало. Поне от тази гледна точка.
От същата гледна точка ще е ясен резултатът от „специалната военна операция“ на Китай в Тайван.
Ако се реши на такава.
Засега: адиос. Дунавът ме зове и 130 туи ме чакат да ги засадя. Така че: наесен с песен.
Може да бъде изображение с на открито и дърво
 
 
 
 
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обзор и информация от втория канал на Максим Кац:

20 МАЯ: Карта боевых действий | Последствия санкций | Образование во время войны

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:55 СВОДКА С ФРОНТА

05:55 ОБРАЗОВАНИЕ ВО ВРЕМЯ ВОЙНЫ

14:40 НА ПОРОГЕ ДЕФОЛТА?

17:45 МЕДЛЕННОЕ ВЛИЯНИЕ САНКЦИЙ

21:14 В ПХЕНЬЯНЕ ВСЕГДА СОЛНЕЧНО

24:07 РОССИЙСКАЯ ПРОПАГАНДА В АФРИКЕ

27:05 СМОТРИМ ВЕСЬ YOUTUBE

29:46 ЗА ЧЕМ СЛЕДИМ?

30:30 ЗАКЛЮЧЕНИЕ

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

86-й день войны Путина против Украины. Главное: Путин угрожает миру глобальным голодом в случае сохранения санкций, для противодействия угрозе голода G7 создаст новый альянс

Главное на данный момент:

🔴 G7 выделит более 15 миллиардов долларов на восстановление экономики Украины.

🔴 Германия лишает экс-канцлера Герхарда Шредера всех привилегий из-за связей с Путиным.

🔴 Дмитрий Песков, комментируя перспективы введения газопровода в эксплуатацию, заявил о том, что надеяться на запуск «Северного потока-2» в нынешних условиях не стоит.

🔴 Читатели Time считают, что самым влиятельным человеком текущего года является Владимир Зеленский.

🔴 Эммануэль Макрон считает, что развязанная Путиным война может распространиться за пределы Украины.

🔴 Министры развития стран G7 договорились создать новый Альянс, чтобы предотвратить глобальный голод.

🔴 Режим Путина ожидаемо шантажирует мировое сообщество угрозой глобального голода. МИД РФ заявил, что ослабление блокады украинских портов в Черном море зависит от пересмотра санкций.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сводка Генштаба ВСУ на утро 20 мая

🔴 Армия РФ ведет наступательную операцию в районах населенных пунктов Лисичанск и Северодонецк. Продолжались боевые действия в районе населенных пунктов Терновая и веселое. Кроме того обстрелы зафиксированы вблизи русских Тишков.

🔴 На Славянском направлении российская армия обстреливала гражданскую инфраструктуру в районе населенных пунктов Долгенькое, большая Камышеваха и Долина. На Донецком направлении активизировала наступательные и штурмовые действия для улучшения тактического положения.

🔴 На Авдеевском направлении армия РФ, при поддержке артиллерии, вела штурмовые и наступательные действия в районе населенного пункта Веселое.

🔴 На Кураховском направлении армия РФ осуществляла массированные артиллерийские обстрелы гражданской инфраструктуры, в том числе и из реактивных систем залпового огня. Вел наступление в районах Новомихайловки и Александровки, успеха не имели.

🔴 На Новопавловском и запорожском направлениях огнем реактивной и ствольной артиллерии и минометов армия РФ поражала инфраструктуру и мирные домохозяйства, вела контрбатарейную борьбу. В районе населенного пункта Новодаровка понесла потери и отошла на ранее занятые позиции.

🔴 На Донецком и Луганском направлениях за минувшие сутки отражено четырнадцать атак, уничтожено восемь российских танков, четырнадцать единиц боевой бронированной техники и шесть единиц автомобильной техники.

🔴 Подразделения противовоздушной обороны сбили один БПЛА типа "Орлан-10".

-------------

Данные Института изучения войны о минувших сутках в Украине.

▪️Российские войска активизируют операции по продвижению к северу и западу от Попасной, готовятся к новым попыткам наступления на Северодонецк.

▪️Армия РФ пытается восстановить контроль над населенными пунктами, которые они потеряли во время контрнаступления Украины к северу от Харькова.

▪️Также российские силы усиливают военно-морское присутствие вокруг острова Змеиный, чтобы укрепить свою группировку на острове.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Власти США объявили о новой дополнительной военной помощи Украине в размере 100 млн $

В пакет военной помощи входят:

▪️18 155-мм гаубиц M777;
▪️18 тактических машин для буксирования гаубиц;
▪️3 противоартилерийских радара AN/TPQ-36;
▪️Полевое оборудование и запчасти.

Общая военная помощь США Украине в виде оружия и снаряжения уже составила около $3,9 млрд с начала полномасштабной войны Путина против Украины.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Минобороны Великобритании публикует ежедневную сводку о войне в Украине

📌Вероятно, сдались до 1700 украинских солдат, находившихся на мариупольском заводе «Азовсталь». Неизвестное число военнослужащих ВСУ остаются на территории предприятия;

📌Как только Россия установит полный контроль над Мариуполем, то, вероятно, она перебросит из города войска, чтобы усилить свою операцию в Донбассе. Но эти войска нужно переоснастить и модернизировать, прежде чем их можно будет эффективно передислоцировать. Это может занять время;

📌При этом на российское командование оказывается давление, чтобы оно продемонстрировало явные успехи в выполнении поставленных задач. Это означает, что силы будут брошены в бой очень быстро, без надлежащей подготовки, и это повышает риск их дальнейшего перемалывания.
 
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мы знаем, что Россия — сверхцентрализованная страна. Но за пределами благополучного центра существует два десятка депрессивных регионов, и федеральная власть использует их для любых своих нужд, включая войну.

 

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Сармат said:

https://www.facebook.com/100002003280271/posts/5156296407780418/

Руснаците са разгромени покрай трасето за бахмут

Абе те разгромени, обаче самият факт, че са там, показва, че ситуацията вероятно е извън контрол. До преди два дни бяха на 10-15 километра източно. Очевидно са успели да пробият защитната линия западно от Попасна, говори се за голямо количество войски там и огромно числено превъзходство. Ето такива карти се чертаят:

Отрязването на трасето Бахмут - Лисичанск е въпрос на време. Не знам какви сметки са си направили украинците, това не е някакво неочаквано развитие, понеже от няколко дни се знае за мощното струпване на всевъзможни руски войски там - резерви от Белгород, изтеглени части от Мариупол, десантчици, вагнеровци, мобилизирани от ЛНР/ДНР. Нещо като нов Изюм се очертава по това направление и явно към днешна дата вече то е основото. Продължават да настъпват от Попасна и на север.

----------

В същото време на С-СИ от Харков - опит за контранастъпление на руснаците и изтласкване на украинците на юг към града.

Вече е 100% потвърдено, че украинците са форсирали Северски Донец и напредват неясно дали към Волчанск или Купянск (или и към двата града) - Арестович снощи се подхилкваше и общо взето каза "има движение, но няма да издам повече". Има обаче и данни, че руснаците опитват да контраатакуват и там, югозападно от Волчанск - някъде там, където е синята стрелка на горните карти трябва да има и червена в противоположната посока.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самое важное за три часа (15:00)

🔴В Житомирской области Украины помимо окопов начали возводить бетонные блоки по всей линии границы с Беларусью, сообщил мэр Житомира Сергей Сухомлин.

🔴Генеральные прокуроры Соединенных Штатов Америки, Австралии, Канады и Новой Зеландии – выступили с заявлением в поддержку Генерального прокурора Украины Ирины Венедиктовой, а также расследований и судебных преследований за преступления, совершенные в ходе вторжения в Украину.

🔴Глава Минфина Германии подтвердил, что страны "семерки" собираются предоставить Украине более 18 млрд евро.
Ранее ЕС выделил Украине очередной транш в размере 600 миллионов евро в рамках макрофинансовой помощи.

🔴Британская разведка подтвердила выход более 1700 украинских военных, которые вышли с «Азовстали».

🔴За прошедшие сутки путинисты обстреляли 13 населенных пунктов Донецкой области.
Бомбардировки привели к гибели пяти человек, а еще столько же получили ранения разной степени тяжести. Разрушено 19 домов, при этом повреждения получили как минимум 34 сооружения.

🔴В Госдуму РФ внесен законопроект об отмене возрастного предела для заключения первого контракта о прохождении военной службы.

🔴В Северодонецке разрушено 70% жилого фонда. Обстрелы не стихают. В подвалах пытаются выжить 15 тысяч гражданских.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Вече е 100% потвърдено, че украинците са форсирали Северски Донец и напредват неясно дали към Волчанск или Купянск (или и към двата града) - Арестович снощи се подхилкваше и общо взето каза "има движение, но няма да издам повече". Има обаче и данни, че руснаците опитват да контраатакуват и там, югозападно от Волчанск - някъде там, където е синята стрелка на горните карти трябва да има и червена в противоположната посока.

Дано са си направили сметката добре и да имат достатъчно сили по фланговете. Белгород е близо и руснаците могат лесно да организират удар отляво на украинското настъпление, а и изюмската групировка все още има някакви настъпателни способности.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, resavsky said:

Далеч по голям смисъл би имало да атакуват към Купиянск.

Но и далеч по-голям риск, Купянск е на 40-50 км от реката, опасността от обкръжението е по-голяма. От друга страна война се печели с поемане на рискове.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 14 минути, Konche said:

Но и далеч по-голям риск, Купянск е на 40-50 км от реката, опасността от обкръжението е по-голяма. От друга страна война се печели с поемане на рискове.

Ако руснаците изтеглят едни взвод от Лиман за да го насочат към Купянск ще бъде огромен успех за украинците.Настъплението е преди всичко демонстративно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Konche said:

Дано са си направили сметката добре и да имат достатъчно сили по фланговете. Белгород е близо и руснаците могат лесно да организират удар отляво на украинското настъпление, а и изюмската групировка все още има някакви настъпателни способности.

Някои от резервите е потвърдено (доколкото е възможно да се потвърди със сигурност), че са пратени в Попасна, тъй че не е ясно какво точно им остава в Белгород.

Руснаците контраатакуват по другия бряг на реката, може би и точно с тази цел - да стигнат до мястото на форсирането и да пробват да ги отрежат.

Но като цяло и аз не съм особено убеден, че това украинско настъпление ще доведе до нещо съществено. Съмнява ме изобщо да имат толкова сериозни сили по това направление - само с онези танкове от клипчето няма да стане работата. Пък и ако имаха толкова сили, нямаше да имат проблем с отбиването на тези контраатаки, които се виждат на картата. А явно имат, защото боевете продължават и е възможно украинците да са отстъпили леко на юг. Ще видим. Но междувременно целият донбаски фронт поддава.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ако украинците имат готови резерви /което няма как да знаем/ е много спорно как е най добре да ги използват.Дали директна помощ към полуобкръжините си части при Попасное или наистина да опитат контраатака по на север.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вдетинен от възхита, реших да направя опит за някакво обобщение от военно-техническа гледна точка / самоцитирам се / :

,,Според мен, (както и в момента се споменава от различни страни ) има някакво равновесие във войната.
Руснаците превъзхождат откъм артилерия и ракети, + донякъде ограниченото използване на авиацията но превъзхождаща украинската такава.
Минуси - малко контингент на първа линия, остарели методи, тактики и въоръжение донякъде, и отчасти неграмотно ползване, все пак при тях поне в първоначално нахлулите има и елитни и опитни бойци. Проблеми с мобилизацията и надъхването.
При украинците плюсове са надигащия се патриотизъм и желание за борба ; поддръжката от Запада, особено със модерно въоръжение с големи бойни възможности ; тактиката за която са подготвяни от същия този Запад, разбира се невъзможна без превъзходство във разузнаването, дроновете, техническата наситеност със всякакви средства за комуникация във част от войските. Освен това засега са и по големите им мобилизационни възможности.
Минуси  : елитни и обучавани във съвременен тип война са само някои съединения и части ; невъзможността всичките предимства да се използват масирано на решаващите направления - проблеми от логистичен характер ; някои политически решения не са съобразени с военна необходимост и адекватност и надделяват над вторите; една немалка част от украинските граждани всъщност не иска да взима страна в конфликта, или да се бие за Украйна. "

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...