Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

И по изюмското направление са се активизирали, както изглежда. Но били отблъснати, уж. 

В същото време се засилва и активността около Змийския остров. Тези да не би наистина да са получили заповед пълен напред по всички направления. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Малко твърдения от руската пропаганда, колкото и да лъжат се случва и да има по някоя истина. Имам съмнения за пленените, но навярно се предвижват в Лиман, ГЩ на Украйна информира за тежък бой там, но не каза че врагът е отблъснат.

 

🇷🇺Штурм Лимана продолжается

Войска группировки "О" при поддержке артиллерии и авиации продолжают штурм Красного Лимана в ДНР. Продвижение существенное - занято более половины города, украинские силы постепенно откатываются к южной части города.

Первоначальная информация о сотнях пленных солдат ВСУ подтверждается. "

Пленные из 79-й десантно-штурмовой бригады, 24-й мехбригады, 128-й горно-штурмовой бригады и большое количество теробороны. Также сообщают о плененных нацистах из нацбата "Донбасс".

По количеству точной цифры еще нет, но она реально близка к 500. Как минимум более 200 уже отправлено в места содержания и еще больше тех, кого еще не доставили", - сообщают с места событий.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Какво общо има това с темата?

Няма какво да питаш, русофилистическа им работа, тъпанарска...

Редактирано от andreiS40
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Има някакви мнения в западните медии че ако руснаците успеят да достигнат в следващите дни до границите на Луганска и Донецк област е възможно да обявят край на операцията.Звучи интересно като алтернатива. 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, sir said:

Тези да не би наистина да са получили заповед пълен напред по всички направления. :)

Днес се навършват точно три месеца от началото на войната. Учудващо никой не коментира.
Може би това е поводът/причината за офанзивата.

Апропо, ето сводка от Игор Стрелков (машинен превод) :

След неуспеха на обкръжаването на цялата Донецка групировка, командването на руските войски
и въоръжените сили на ЛДНР (разбира се, е една) взеха принудително решение за „изтласкване“ на
противника от Донбас. Основните усилия са пренасочени от посока Славянско-Бървенковски към
Красен Лиман и Северодонецк-Лисичанк, както и към "Светлодарската дъга" и Авдеевка.

Поради факта, че части на руските въоръжени сили, въоръжените сили на ЛДНР и ЧВК „Вагнер“ преди
това успяха да пробият фронта край Попасна и да превземат града, настъплението се развива бавно,
но относително успешно.

Очевидно украинското командване е започнало да изтегля войските от образуваните в района на Лиман
и Северодонецк-Лисичанск „торби“. По-специално, противникът напуска силно укрепения си аванпост
в района на Золоте-Орехово (югоизточно от Лисичанск), който е в оперативното обкръжение, а също така
постепенно (с боеве) се изтегля в Северодонецк, напуска (или вече е напуснал) Светлодарск. Украинските
войски също се оттеглят с ариегардни битки) от района на Лиман.

По всичко личи, че основната линия на отбрана на въоръжените сили на Украйна вече е преместена
на линията Северск - Бахмут (Артемовск) - Соледар и полученият перваз скоро ще бъде евакуиран.
В същото време противникът продължава да се придържа към всички посочени точки със силите на
онези части и формирования, които се намират там в първата линия и само спира да им дава резерви,
за да ги спаси за бъдещи битки, избягвайки да ги излага на концентрирани атаки на руската артилерия
и авиация в "торби".

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, resavsky said:

Има някакви мнения в западните медии че ако руснаците успеят да достигнат в следващите дни до границите на Луганска и Донецк област е възможно да обявят край на операцията.Звучи интересно като алтернатива. 

До границата на Донецка област няма как да стигнат още доста време. Не мисля, че изобщо имат и сили. Там има свръхкрепости, особено Славянск-Краматорск, но и не само, които никой няма намерение да сдава. Тъй че тая алтернатива е за в канала. 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Konche said:

Ми... Логично е специални части и военна кампания, която набира професионалисти с опит на заплата от минимум 1000 долара на ден да са по-боеспособни от който и да емв тая война. Тия от спецназ са ми особено омразни. Някаква разузнавателна група качваха клипчета как организират засади и избиват някакви тереоборонци, които сигурно не знаят къде се намират. Голямо геройство... Поне като се хвалиш покажи как се биеш с други професионалисти.

Интересна тенденция се очертава - чвк-тата се ползват активно от двете страни и те показват далеч по-голяма боеспособност от редовните армии. До скоро не беше така.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, resavsky said:

Има някакви мнения в западните медии че ако руснаците успеят да достигнат в следващите дни до границите на Луганска и Донецк област е възможно да обявят край на операцията.Звучи интересно като алтернатива. 

Много логично. Руснаците "особождават" ЛНР и ДНР ... и ако украинците започнат
контра-офанзива, ще излезе, че те са агресорите и че те не искат мир. 🙄

Редактирано от gmladenov
  • ХаХа 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, новорегистриран2 said:

Интересна тенденция се очертава - чвк-тата се ползват активно от двете страни и те показват далеч по-голяма боеспособност от редовните армии. До скоро не беше така.

 Тази чвк специално е доста различна от другите. Тя си е истинска армия, с офицери, командващи, свое тежко въоръжение и с огромен опит и репутация на коректен работодател. На всичкото отгоре там има индоктринация и пропаганда за служба на Русия и нейните интереси. Има държава като Русия зад гърба си откъдето идват 90% от наемниците. И още нещо което го няма в нито една официална армия, липсва корупция. Частната инициатива винаги е по-ефективна от държавата и във войната се оказа, че е така. 

 Та, както отбелязваш това е нещо ново и може да се получи някаква опасна тенденция, отбраната в някои държави да стане частна, държавата си сключва договор с компанията и не поддържа своя армия. То се върнахме в късното средновековие😀

Редактирано от Konche
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
  • Тъжен 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори президентът на Филипините Дутерте се възмути от зверствата на руската армия в Украйна:

"Казват че аз и Путин сме убийци. Но аз убивам престъпници,а не деца и старци"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, andreiS40 said:

В момента е от критично жизнено важно, САЩ да осигурят в достатъчно количество буксируеми  155 мм гаубици М-777, а също и чрез Германия и Франция, да се дадат на Украйна 155 мм САУ като pzh2000   и САУ CAESAR

https://t.me/CinCAFU/97

https://t.me/CinCAFU/98

https://t.me/CinCAFU/111

От официалния телеграм канал на Залужний, украинския главнокомандващ. Вече били на фронта френските Caesar. Колко бройки обаче - не пише. Да не се окаже само една. :)

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Интервюто на Арестович. 

Как така забравихте да го споделите?

До 25 минута - Опасная ситуация на фронте... ( Лоши новини).. (доста лоши) ...

Между 25- 35  мин  - оправдания.... за лошата ситуация...

От 35 мин нататък - типичната пропаганда ( аз го пропускам тоя момент )...

Арестович дефакто потвърждава тежкото положение на донбаския фронт. 

  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Mirolub said:

 

Интервюто на Арестович. 

Как така забравихте да го споделите?

До 25 минута - Опасная ситуация на фронте... ( Лоши новини).. (доста лоши) ...

Между 25- 35  мин  - оправдания.... за лошата ситуация...

От 35 мин нататък - типичната пропаганда ( аз го пропускам тоя момент )...

Арестович дефакто потвърждава тежкото положение на донбаския фронт. 

Може би дойде времето, НАТО да подпомага Русия? Оня дъртак Кисинджър предлага да се спре войната, с териториални отстъпки от страна на Украина, като се откажат от НАТО а руснаците пък да се задоволят с Крим и двете народни републики и да се отеглят от Молдовското пограничие....В противен случай Руссия може да се дестабилизира което не би било добро на никого в светът, а камо ли на Европа, където в миналите 300 години е служила като баланс за равновесието и мир на континента....🙄

  • Харесва ми! 3
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, resavsky said:

Абсурд. Всичко друго да но не и помирение.

И Как го реши това?  Една малка войничка не може да ги скара толкоз. Все едно ние да оставим Макетата  :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Skubi said:

Може би дойде времето, НАТО да подпомага Русия?

Тоест,НАТО да "клекне" пред шантажа на Путин? Това ще отвори вратите на Ада:

https://kultura.bg/web/подлата-цел-на-руския-ядрен-шантаж/

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, andreiS40 said:

В момента е от критично жизнено важно, САЩ да осигурят в достатъчно количество буксируеми  155 мм гаубици М-777, а също и чрез Германия и Франция, да се дадат на Украйна 155 мм САУ като pzh2000   и САУ CAESAR

Съгласен съм. Необходимо е и редовно снабдяване с 155 мм боеприпаси

Ето една добра обзорна публикация (интересно че е българска)  за състоянието на артилерията във ВСУ - недостъчна като количество и остаряла морално (без модификации, преминала само ремонти, без ъпгрейди). 

https://www.actualno.com/analysis/bogovete-na-vojnata-artilerijata-kojato-see-smyrt-v-ukrajna-video-news_1757408.html

Защо се чудим че ВСУ не предприема настъпления?

Настъпленията досега са били извършвани (както ги описа Стрелков)  горе долу с тактиката на талибанската армия - мобилни групи  с джипове (и с два танка в групата ) " пробват" отбраната на даденио места. Ако срещнат  силна съпротива се изнасят/отказват..

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От бюлетина на Капитал:

С началото на новата седмица руските окупационни сили засилиха обстрелите и бомбардировките на територията на Донецка и Луганска област. Според губернатора на Луганск Серхи Гайдай руските войски се опитват да изравнят със земята стратегическия град Севернодонецк . Външният министър на Украйна Дмитро Кулева определи настоящата втора фаза на руската инвазия, която се води в Донбас, като най-голямото сражение в Европа от времето на Втората световна война.  "Ситуацията на източния фронт е изключително тежка, защото съдбата на страната може би се решава там точно сега", коментира говорителят на украинското военно министерство Александър Мотузяник.

Украинският Генерален щаб пък обяви, че фрегатата "Адмирал Макаров", която е новият флагман на руският черноморски флот, се е насочила към района на Одеса, за да поеме функциите на потопения крайцер "Москва". Междувременно световната общност все по-разгорещено дебатира как "да отпуши" износа на зърнени продукти от украинските пристанища, които руските военноморски сили блокират вече трети месец, за да избегне масов глад в страните от Третия свят.

Властта в Киев удължи с още 90 дни периода на военно положение и обща мобилизация, като изключи възможността за териториални отстъпки или за спиране на огъня, докато Русия не е изтеглила цялата си армия и продължава офанзивата си в източните и южните части на страната.

 

 

И още:

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма храна и лекарства, има побой и разстрел: Разкази на украинци, минали през "филтрация"

https://www.actualno.com/analysis/njama-hrana-i-lekarstva-ima-poboj-i-razstrel-razkazi-na-ukrainci-minali-prez-filtracija-news_1757410.html

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Skubi said:

Може би дойде времето, НАТО да подпомага Русия? 

Европейските съюзници от НАТО какво правеха досега според теб? Подпомагаха неявно Русия и то така, че ни натресоха тази война.. 

В 2008-ма Франция и Германия и Франция се противопоставиха на приемането на Украйна и Грузия в НАТО.

Меркел и протежето на Меркел в България подкрепиха Северен поток-2 (Германия и България са страните които се обявиха против санкциите за Северен поток 2), а протежето на Меркел в България построи продължението на Турски поток към Средна Европа (откъде ви идва газа, от Украйна или от България)

Украйна беше оставена не просто буферна страна, а като страна, която може да бъде завладяна от РФ

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 5
  • Благодаря! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.facebook.com/100066660016222/posts/349602390605092/

Сводка от фронта  

Между другото първия дрон , Reaper е пристигнал в Украйна.Очакват се ,още 9. 

https://www.facebook.com/110117094186197/posts/516843833513519/

Чеченски командир е убит в Украйна. 

https://fb.watch/ddzXlXH7-9/

Чешки RM-70 в Украйна  

https://www.facebook.com/110117094186197/posts/516830153514887/

Цезар от Франция е на фронта 

Редактирано от Сармат
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Николай Белесков Военен експерт, главен консултант на отдел "Военна политика" на Центъра за изследване на сигурността на Института за стратегически изследвания.

Хотелось бы, чтобы все получили хороший урок по правильному управлению ожиданиями и их соотнесению с реальным положением дел.

На сегодняшний день наша главная задача – при минимальных потерях людей и территории заставить врага перейти к обороне повсюду.

Все остальное потом – в зависимости от соотношения сил.

https://24tv.ua/ru/v-chem-sejchas-zakljuchaetsja-glavnaja-zadacha-vsu-v-uslovijah-rossijskogo-nashestvija_n1987974

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Копирам мнение и отговор от руски форум :

,,...Световната ескалираща системна криза и желанието на Запада да върне светите 90-те години, когато ограбиха страната ни с всички сили. Всъщност CBO е принудена стъпка. Рано или късно конфронтацията щеше да се превърне в горещ конфликт. Природата на Запада е паразитизъм и хищнически грабеж на колониите. Ресурсите стават твърде оскъдни и те са принудени да предприемат крайни мерки. Е, ние просто се защитаваме от алчната агресия на ненаситните паразити."

 отг. - От алчната агресия на Запада, и опита им за ограбване на териториите и ресурсите, които традиционно и исторически грабим ние .

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...