Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 15 минути, sir said:

Мерси.

За Бородино не мога да коментирам, понеже този период ми е крайно безинтересен. При Вердюн обаче французите постоянно контраатакуват, когато счетат за необходимо, и не се отказват след един-два неуспеха. Седене в глуха защита в окопите и чакане на немците да им свършат силите и днес можеше да имаме един доста по-различен свят, без Хитлер, без СССР и т.н.

Украинците са предприели 1 (едно) контранастъпление, което дори и отказват да го наричат така, ами му викат "контранастъпателни действия", с някакви неизвестни, но доволно мижави сили. Нито едно друго истинско офанзивно действие не са предприели до момента за три месеца на 1200-километров фронт. Така война не се печели. 

При Бородино има една голяма битка между армиите на Кутузов и Наполеон, при която и двете страни декларират, че са победители, но дефакто сражението остава без победител.

После това, което прави Кутузов е непрекъснато да отстъпва, като оставя армията на Наполеон да влезе в Москва и да остане там близо месец, но в един предварително опожарен и разграбен от руснаците град. После историята е известна, лишен от снабдителни линии и провизии, Наполеон изтегля армията си през зимата, докато руските войски я разкъсват на парчета по обратния път. Така Кутузов печели войната и е провъзгласен от едни /Лев Толстой/ за велик военачалник, а от други за некадърник.

За украинците, това което се вижда поне от мен, те бяха настроени като лъвове да бранят Киев и това накара руските генерали да се изтеглят оттам, но по отношение на Донбас има някакво колебание, според мен, и то на ниво политическо лидерство. Още докато течаха така наречените преговори преди войната, Зеленски даваше непрекъснато противоречиви сигнали на собствените си хора - един ден казваше, че ще изпълнява Минските споразумения, което дефакто е автономия на Донецк и Луганск, на другия ден се отмяташе от това. Не е тайна, че между него и азовци още преди войната е имало напрежение. В по-стари репортажи на Гордон могат да се видят много любопитни неща в това отношение.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Аз да питам някъде има ли потвърдена употреба или поне някой да е срещал за употреба на бял фосфор или други химически оръжия във войната. Говорим за употреба, като отровни вещества, не за използването за осветителни боеприпаси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Да ... но като нямат повече сили. За съжаление това е положението. 😦

Поне да създадат илюзията, че се готви настъпление някъде. Руснаците разкарват кораби из Черно море, създават напрежение в Приднестровието, Лукашенко прави учения по границите. Така разтеглят украинските сили. От украинска страна нищо съществено. Да излъжат нещо, да принудят руското командване да вземе някоя друга рота от Домбас и да я прати където и да е другаде.

ПС: дори украинските съюзници са пасивни, да натиснат в Сирия или ЦАР, каквото и да е което да не позволява руснаците да изтеглят сили от други точки и да докарват проксита. Парадоксално, само Азербайджан направи нещо в Карабах, взеха едно село и след 2 дена го върнаха.

Редактирано от Konche
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

А сега де? Ние да не сме  по-големи разбирачи от ГЩ? Те са си направили сметката  какво  могат. Щом  не го правят значи не могат- не предвиждат успех на този етап..


А виждането че просто се мотат (това е твоята теза, ако не греша?) за мен не се връзваше и преди и сега ме ни се връзва.
Ще се мотат, но докога?
Докато Путин умре ли?  Това  значи две - три или десет годипна война. И пре-мобилизия на всеки 3 месеца   Звучи нелепо , нали?

Изобщо  не се мотат според мен  .Цялото ръководтво (президент, правителство и ГЩ) са мотивирани и целеносочени да изгонят руснаците най-бързо и да ги изритат яко.

Ти  извърташ думите .Никой не е твърдял че нямат артилерия, експертите твърдят че е малко (недостатъчна)- по горе съм цитирал и мнения и анализи.

 

 

Не е нужно да има голям успех. Ама не ме слушай мен, виж Арестович какво говори днес:

И это все на фоне очень сильного раскола в украинском обществе, вызванного усталостью от войны, массой претензий друг к другу. Народ начал конкретно срываться друг на друга, конкретно истерить обвинениями...

А давайте представим, что на это накладывается падение Северодонецка, попадание нашей группировки в окружение. Что начнется в нашем обществе?

Разбира се, той преувеличава и вкарва много дезинформация. Това му е, както вече доста хора го разконспирираха, "фазата, в която чертае мрачни картини и плаши хората". Вчера беше доволно оптимистичен. Но не можем да кажем, че тотално лъже или говори ей така. Прочети го внимателно - не е ли това същото, което казах и аз преди няколко часа за бойния дух на армията и настроенията в обществото? Не, че се сравнявам с Арестович, но то не е и нужно. Постоянните отстъпления, дори и да са планирани до последния милиметър, неминуемо водят до униние и кавги.

А сега си представи една контраофанзива към Херсон. Давам отново Херсон за пример, понеже това е без никакво съмнение най-лесната цел с оглед на географията. Подобно действие би било наистина негативно само в един-единствен случай - вкарват се големи сили и те биват поголовно разгромени без да постигнат абсолютно нищо и без дори да отвлекат вражески части от други направления. Във всеки друг случай това ще е не само военен успех, но и морален такъв, който ще вдигне духа както на армията, така и на цялото общество.

Дали се мотат - то това е ясно, че е така. Не го твърдя аз, твърдят го всички от политическото им ръководство. "Чакаме тежко въоръжение, чакаме средата-края на лятото" и тем подобни. Това не е ли мотане?

Попрочети колко части имат и къде ги държат в момента. И сметни дали пък не са повече от тези, които в момента са уж в съотношение 1 към 7 на фронта. Това вече го твърдя със сигурност - украинците са вкарали по-малко от половината си сили на фронта в момента, може би дори и доста по-малко от половината.

За артилерията е ясно на всеки, че имат по-малко от руснаците. Но, че е недостатъчна - недостатъчна за какво точно? За масово настъпление по всички фронтове - да, недостатъчна е. За контраофанзиви на едно-две-три слаби и/или удобни за атака места по фронта - напълно достатъчна е.

И само за финал. Украинците в тези три месеца дотук воюват примерно с 90% собствена машинария. От останалите 10% чужда помощ повече от половината е съветска техника, дарена от източноевропейските страни. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 От Телеграм чат създаден от някакъв човечец родом от Лиман. Картата не е правена от хора в чата, но се споделя и не среща неодобрение, вероятно съответства на истината донякъде.

 Само гарата, която е сравнително голяма и едно кварталче зад нея не са превзети.

IMG_20220526_010601.jpg

IMG_20220526_010535_065.jpg

Редактирано от Konche
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Б. Киров said:

При Бородино има една голяма битка между армиите на Кутузов и Наполеон, при която и двете страни декларират, че са победители, но дефакто сражението остава без победител.

После това, което прави Кутузов е непрекъснато да отстъпва, като оставя армията на Наполеон да влезе в Москва и да остане там близо месец, но в един предварително опожарен и разграбен от руснаците град. После историята е известна, лишен от снабдителни линии и провизии, Наполеон изтегля армията си през зимата, докато руските войски я разкъсват на парчета по обратния път. Така Кутузов печели войната и е провъзгласен от едни /Лев Толстой/ за велик военачалник, а от други за некадърник.

За украинците, това което се вижда поне от мен, те бяха настроени като лъвове да бранят Киев и това накара руските генерали да се изтеглят оттам, но по отношение на Донбас има някакво колебание, според мен, и то на ниво политическо лидерство. Още докато течаха така наречените преговори преди войната, Зеленски даваше непрекъснато противоречиви сигнали на собствените си хора - един ден казваше, че ще изпълнява Минските споразумения, което дефакто е автономия на Донецк и Луганск, на другия ден се отмяташе от това. Не е тайна, че между него и азовци още преди войната е имало напрежение. В по-стари репортажи на Гордон могат да се видят много любопитни неща в това отношение.

Лишен от провизии, понеже е насред зима на хиляди километри от Франция. Сега обаче сме пролет и руските снабдителни линии са горе-долу на сходно ниво като украинските понеже базите им са по границата. Тъй че, за съжаление, не може да се приложи същата стратегия.

За другото - не визирам Донбас що се отнася до евентуални контраофанзиви. Визирам южния фронт най-вече. Там също говорят предимно на руски, но по всички налични данни настроенията са много по-силно про-украински в сравнение с някои части на Донбас. А дори и в Донбас настроенията са се променили значително в последните осем години, справка - Гиркин-Стрелков:

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Konche said:

 Ми искат реактивната артилерия. Не знам, защо точно за това настояват, но това си искат. Според мен 155мм гаубици ще са им достатъчни. Като бройка бих казал поне 5-600 за да организират настъпление по малко по-широк фронт, но за да решат войната в своя полза ще им трябва значително по-голям брой. Противокорабни ракети не мисля, че са толкова належащи, но ПВО ще им е нужно, говорим за комплекси, не за MPADS. Отделно танкове или поне транспортьори и нафта за тях задължително, джипове също ще свършат работа, ако няма транспортьори, но това е свързано отново с по-голям разход на жива сила. От самолети нямат нужда, имат нужда от разузнавателни данни, които и сега получават, както и от дронове.   

Отделно снабдяване с храни, лекарства, муниции, но за това не са се чули оплаквания.

 Общо взето тежка артилерия им трябва и това чакат, въпросът е колко точно ще им докарат и кога. 40 милиарда долара от които поне половината ще се открадна не мисля, че ще стигнат.

ПС: Към всичко това следва да добавим и комуникационно оборудване, прибори за нощно виждане и изобщо всякаква екипировка, която не е за убиване, но подпомага процеса на убиване.

Впрочем, за това съм съгласен. Най-добре голяма бройка еднотипна артилерия. А не 7 бройки от това, 12 бройки от другото и т.н., дори и да са (уж) последен писък на модата като тези френските Caesar. За всяка нова машинария да се налага по един месец обучение, а ефектът на бойното поле да клони към нулата.

И другото, което спокойно може да се достави в големи количества, е танкове. Американците имат хиляди в резерв и със сигурност са в по-добро състояние от руските, дето уж бяха 10 хиляди, ама дали са реално и хиляда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Впрочем, за това съм съгласен. Най-добре голяма бройка еднотипна артилерия. А не 7 бройки от това, 12 бройки от другото и т.н., дори и да са (уж) последен писък на модата като тези френските Caesar. За всяка нова машинария да се налага по един месец обучение, а ефектът на бойното поле да клони към нулата.

И другото, което спокойно може да се достави в големи количества, е танкове. Американците имат хиляди в резерв и със сигурност са в по-добро състояние от руските, дето уж бяха 10 хиляди, ама дали са реално и хиляда.

 Естествено, че един модел от вид оръжие е по-добре. Екипажите могат да се ротират/заместват, боеприпасът е един, командването знае, че има артилерия, дали е на тоя или оня фронт съответния командир, той си знае възможностите на артилерията. 

 Това важи за украинската армия, тя няма нито командния, нито логистичния, нито кадровия, нито никаквия ресурс да оперира с 20 различни модела въоръжение от род войски. САЩ имат 1000 бройки 155мм M777 и могат да произвеждат в количество, танкове дори не са толкова необходими, по-важно е пехотата да се механизира и да им се даде нещо с броня, защото сега имат тероборона, която се движи с лични автомобили, ако имат късмет някой от войниците е собственик на джип, но и джип всяка тежка картечница може да го попилее. 

 Да им се даде на тези хора възможност да са мобилни, да оцелеят, когато попадат под обстрел, да не се чувстват, като пушечно месо, нищо че са такива, това ще вдигне и бойния дух.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, sir said:

Не е нужно да има голям успех. Ама не ме слушай мен, виж Арестович какво говори днес:

И это все на фоне очень сильного раскола в украинском обществе, вызванного усталостью от войны, массой претензий друг к другу. Народ начал конкретно срываться друг на друга, конкретно истерить обвинениями...

А давайте представим, что на это накладывается падение Северодонецка, попадание нашей группировки в окружение. Что начнется в нашем обществе?

Разбира се, той преувеличава и вкарва много дезинформация. Това му е, както вече доста хора го разконспирираха, "фазата, в която чертае мрачни картини и плаши хората". Вчера беше доволно оптимистичен. Но не можем да кажем, че тотално лъже или говори ей така. Прочети го внимателно - не е ли това същото, което казах и аз преди няколко часа за бойния дух на армията и настроенията в обществото? Не, че се сравнявам с Арестович, но то не е и нужно. Постоянните отстъпления, дори и да са планирани до последния милиметър, неминуемо водят до униние и кавги.

А сега си представи една контраофанзива към Херсон. Давам отново Херсон за пример, понеже това е без никакво съмнение най-лесната цел с оглед на географията. Подобно действие би било наистина негативно само в един-единствен случай - вкарват се големи сили и те биват поголовно разгромени без да постигнат абсолютно нищо и без дори да отвлекат вражески части от други направления. Във всеки друг случай това ще е не само военен успех, но и морален такъв, който ще вдигне духа както на армията, така и на цялото общество.

Дали се мотат - то това е ясно, че е така. Не го твърдя аз, твърдят го всички от политическото им ръководство. "Чакаме тежко въоръжение, чакаме средата-края на лятото" и тем подобни. Това не е ли мотане?

Попрочети колко части имат и къде ги държат в момента. И сметни дали пък не са повече от тези, които в момента са уж в съотношение 1 към 7 на фронта. Това вече го твърдя със сигурност - украинците са вкарали по-малко от половината си сили на фронта в момента, може би дори и доста по-малко от половината.

За артилерията е ясно на всеки, че имат по-малко от руснаците. Но, че е недостатъчна - недостатъчна за какво точно? За масово настъпление по всички фронтове - да, недостатъчна е. За контраофанзиви на едно-две-три слаби и/или удобни за атака места по фронта - напълно достатъчна е.

И само за финал. Украинците в тези три месеца дотук воюват примерно с 90% собствена машинария. От останалите 10% чужда помощ повече от половината е съветска техника, дарена от източноевропейските страни. 

Стрелков в беседата която Скенера цитира снощи, обясняваше казуса (или казусаите) с такическите отстъпления на ВСУ и неизпращането в момента (задържането) на  резервите . Според Стрелков през юни ще започва контраофанзивата на ВСУ (ще я разберем и видим), планираната, според мен тя ще е през юли. 
В тази хипотеза (да я наречем "Стрелков")  изказванията на Арествич, намират логично обяснение - "голямата уста" Арестович просто е държан в неведение на плановете на ГЩ (а че е "голяма уста" - това е очевидно мисля)

Алтернативата -  мотане , пък каквото и когато стане (кога аджеба, то ако остане за есента, не само моралът ще отиде на кино, а и цялата Украйна), не ми се връзва

ПС

Ще видим "кой  е крив и кой прав" скоро . Ако контраофанзивата не се състои   най-късно края на юли , то наистина има голям  проблем във ГЩ  и във военнто ръководството на Украйна.

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Konche said:

 Ми искат реактивната артилерия. Не знам, защо точно за това настояват, но това си искат. Според мен 155мм гаубици ще са им достатъчни. Като бройка бих казал поне 5-600 за да организират настъпление по малко по-широк фронт, но за да решат войната в своя полза ще им трябва значително по-голям брой. Противокорабни ракети не мисля, че са толкова належащи, но ПВО ще им е нужно, говорим за комплекси, не за MPADS. Отделно танкове или поне транспортьори и нафта за тях задължително, джипове също ще свършат работа, ако няма транспортьори, но това е свързано отново с по-голям разход на жива сила. От самолети нямат нужда, имат нужда от разузнавателни данни, които и сега получават, както и от дронове.   

Отделно снабдяване с храни, лекарства, муниции, но за това не са се чули оплаквания.

 Общо взето тежка артилерия им трябва и това чакат, въпросът е колко точно ще им докарат и кога. 40 милиарда долара от които поне половината ще се открадна не мисля, че ще стигнат.

ПС: Към всичко това следва да добавим и комуникационно оборудване, прибори за нощно виждане и изобщо всякаква екипировка, която не е за убиване, но подпомага процеса на убиване.

Значи имат добър план?.. :)

Нали разбирате, че и до юли можем да спорим - мотат ли се , или това е част от военната им стратегия?

Изгледайте беседата със Стрелков (абстрахирайте се или  приемете че е завършен терорист, и военнопрестъпник -  говореше за това че трябва  да се ликвидрат  всички обкръжени, и да не се взимат пленници - това с  с цел да не се създават в бъдеще гнезда на украинска съпротива. Пропагндира и пълномащбна война), Той не е глупав и празнодумец, Има голям опит и познания върху нещата.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Малко хумор със  сводката на Иво Джоков:

92 дни от агресията на Русия срещу Украйна
⭕ Продължават тежките боеве околко Северодонецк. Според Зеленски съотношението между украинските сили и руските орди е 1:20. Засега украинците удържат, макар че губят позиции. 95% от Луганск са превзети. Следващите дни са решаващи за отбраната на Донбас.
⭕ Бай Сорос заявил, че тази война вероятно ще сложи началото на следваща световна, която цивилизацията ни може да не преживее. Единствения изход според него е разгром на Путин. Казал цивилизацията, не света, явно заради това путинофилите не са притеснени, хлебарките също.
⭕ В Мелитопол е забелязана влакова композиция с танкове Т-62, влезли в употреба за пръв път преди 60 години. Не е ясно какво се е случило с безаналоговия, свръхмодерен танк "Армата", чиито снимки обикаляха света. Вероятно завода дето го "произвежда" не си е подновил лиценза за Photoshop.
⭕ Синът на Жириновски - Игор Лебедев си сменил името на Давид Гарсия и се отправил да живее в Испания. Копейките, прочетете пак - в Испания, не в Краснодарск. Като споменахме копейки, как добре звучи - дон Педро Костадинов...
⭕ Терористът Игор Гиркин за пореден път попиля стратегията на руската армия заявявайки: "Да си кажем честно, специалната военна операция се провали". Съветникът на руската мисия към ООН Борис Бондарев пък хвърлил оставка и заявил, че го е срам от войната, която страната му води. А нашите путинофили не ги е срам, напротив - гордеят се.
⭕ Украинската армия ликвидира пенсионирания генерал-майор Канамат Боташев. Това е и най-високопоставения летец, който ще мирише украинските цветя от към корените. В същото време Кремъл спешно вдигна възрастта за наемане на военни от 40 на 50 години. Явно са им свършили не само танковете.
⭕ Русия от първо място като доставчик на газ за Европа с почти половината дял вече е на трето, с около 20%. Още малко да падне и някои дежурни телевизионни коментатори ще трябва да си намерят истинска работа.
⭕ Филипинският диктатор Дуерте се обърнал към Путин: "За разлика от тебе, аз не убивам деца и старци". А до скоро бяха приятели. Скоро на кремълския мужик ще му останат само Радев, Нинова и Копейкин, като за Копейкин не е много сигурно, все пак това му е 5-та партия.
⭕ Властите в Крим предложили да се спре изучаването на английски език. "Глупавото следване на чуждата цивилизация е опасно. Ние превръщаме детето в заложник - то ще каже: "Аз знам английски и ми е интересно да науча каква е Англия" аргументирал се председателя на Държавния съвет. Е не е ли прав? Ще научат каква е Англия, пък ще видят какви са им градовете, къщите, за какви пари работят, как живеят и ако имат малко акъл в главите си нищо няма да ги спре да останат в тая азиатска кочина.
⭕ И още една образователна новина - Русия се отказва от титлите бакалавър и магистър. То и за какво са им, доказано е, че колкото е по-умен един човек, толкова повече шанса да покрепя Путин е по-малък.
⭕ Костя Копейкин казал, че не може 24-ти май да бъде национален празник, щото без 3-ти март, никакъв 24-ти май не би имало. До вчера си мислех, че само избирателите му са със специални потребности, сбъркал съм. Явно Марешки като го е бил, е било все по главата.
⭕ В Русия пуснали заповед за задочен арест на кмета на Одеса Максим Марченко. Като го питали какво мисли по въпроса кметът отговорил - "Като ме няма, може даже и да ме бият"
⭕ "Варшава да се извини! Или Русия за 6 секунди ще покаже на Полша какво може" - Кадиров
"Западните политици очевидно са се учили зле, докато са били в училище, и не са разбрали какво представлява Русия" - Сергей Лавров.
"Русия съзнателно забавя настъплението си за да пази цивилните" - Сергей Шойгу.
"Сащ и НАТО удължават кръвопролитията в Украйна" - Мария Захарова.
Видно е, че и четиримата ще пледират невменяемост, но Маша има най-големи шансове да спечели.
⭕ Бившия проруски президент на Молдова е задържан за корупция и действия против страната си. Москва щяла внимателно да следи случая. Бих се радвал да им дадем повод да следят и у нас няколко такива случая.
⭕ В Русия рязко нараснали продажбите на мобилни телефони с бутони. Очаква се като привършат с бутоните, да се върнат на тия със шайбите.
⭕ И да завършим с една любопитна случка. Нашенски готвач издал кулинарна книга. Негов приятел направил на майтап колаж с Путин и готварската книга зад него. Сайт от Враца пуснал новина, че руския президент има български корени. Половината путинофили повярвали. Другите още не са видели статията. Това е всичко което ви трябва да знаете за интелектуалната мощ на ВъZраждане.
Да живее България! Слава на Украйна!
 
 
283416129_129055713081576_38118399711495
 
 
 
 
 
 
  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно струва ми се интересно мнение за танковете :

,,Относительно вопросов. Что за эшелон с Т-62 на Украине. 
Повторюсь, сириизация конфликта на Украине продолжается, о чем пишу с начала марта. Это еще один характерный признак.

Так как численность группировки войск на Украине увеличивается, в том числе за счет резервистов и добровольцев, встает вопрос об усилении их тяжелым вооружением. Современное идет в линейные части. Для резервистов и добровольцев вполне подойдут и старые Т-62, как это уже было...в Сирии.

Например, 5-й штурмовой корпус Сирийской армии, который обучался и вооружался российской армией, получал на вооружение точно такие же Т-62, которые после наваривания дополнительной брони и сеток от ПТУРов, активно использовались в большинстве крупных сражений сирийской войны второй половины 10х годов. Использовались Т-62 достаточно успешно не как танк прорыва, а именно как бронированная артиллерия поддержки или штурмовое орудие, поддерживая действия пехоты при штурме городов (см. Хамаммият, Хабит, Хелфая да и в целом Северную Хаму или тот же Эль-Латаминский выступ). В умелых руках это все еще опасная машина. В неумелых понятное дело просто старый танк, достаточно уязвимый для современных ПТРК. Еще один плюс Т-62 - у России их на складах очень много и их потери компенсировать не составляет большого труда. Если принято решение о длительной кампании, то нет причин не использовать эти резервы, которые наконец то дождались своего часа.

Поэтому возникает легкое дежавю - у противника по мере исчерпания бронетехники все чаще мелькают различные тачанки с ПТРК, пулеметами или гранатометами (в будущем тачанки с РСЗО и т.п.), а у нас снова Т-62. Прямо как в Сирии 2015-2020. 

Будет интересно посмотреть - размажут их по подразделениям или же будет идти формирование нового корпуса, который по примеру 5-го штурмового утяжелят Т-62."

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 47 минути, deaf said:

Името/фамилията Путин наистина е българска...

Пустиняк та дрънка...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-горе един военен експерт беше казал,че Украйна избягва да води големи сражения,за да може да запази живота на колкото се може повече свои войници. Може би е тази причината украинското върховно командване да избягва пълномащабна война.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

https://fr.wiktionary.org/wiki/Путин

"Путь" на руски е "път", а не се родее с "женски полов орган"

Може да е "път",може и нещо друго. Не се знае. Името Путин се споменава в книгите на български писател от средата на 19-ти век.

В руските регистри и архиви никъде не съществува име Путин. Тоест,от целият руски народ,само президентът носи такова име - Путин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, deaf said:

Името Путин се споменава в книгите на български писател от средата на 19-ти век.

 

Източник?

 

Цитирай

В руските регистри и архиви никъде не съществува име Путин. Тоест,от целият руски народ,само президентът носи такова име - Путин.

Това не е вярно. 

Putin (Russian: Путин) is a masculine Russian surname. Its feminine counterpart is Putina (Russian: Путина).

Geographical distribution

As of 2014, 73.8% of all known bearers of the surname Putin were residents of Russia (frequency 1:22,479), 6.5% of Uzbekistan (1:54,530), 2.5% of Tajikistan (1:38,622), 2.4% of France (1:313,715), 2.2% of Belarus (1:50,006), 1.7% of Kazakhstan (1:118,628), 1.3% of Moldova (1:32,673), 1.2% of Romania (1:191,218), 1.1% of Ukraine (1:465,553) and 1.1% of India (1:8,160,269).

In Russia, the frequency of the surname was higher than national average (1:22,479) in the following subjects of the Russian Federation:[1]

 

Цитирай

Може да е "път",може и нещо друго.

Може и да от  Put'ay :)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 42 минути, nik1 said:

https://fr.wiktionary.org/wiki/Путин

"Путь" на руски е "път", а не се родее с "женски полов орган"

Тоест "пътник".

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Три страны Европы активно продвигают идею мирных переговоров Украины и России

Италия и Венгрия призвали ЕС четко выступить за прекращение огня в Украине и мирные переговоры со страной-агрессором, противореча другим государствам-членам, настроенным занять жесткую позицию в отношении Москвы перед следующим саммитом.

На встрече представителей ЕС в пятницу, 20 мая, посол Италии предложил изменить текст, отметив, что он должен касаться мирных переговоров и указать немедленное прекращение огня как одну из первых целей ЕС.

Это предложение поддержали Венгрия и Кипр, которые являются одними из государств, которые больше всего критикуют новый пакет санкций ЕС против России.

Венгрия выступает против запланированного нефтяного эмбарго, а Кипр обеспокоен предложенным запретом на продажу недвижимости гражданам России.

https://t.me/uniannet/56982

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...