Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 49 минути, resavsky said:

Дебилите ги търси от другата страна на фронта. 

 Точно около този АЕЦ дебилите си и от двете страни. Просто си размениха местата. При първоначално настъпление руснаците искаха украинците да се изтеглят от там, не се изтеглиха, останалото даже го има на видео, някои и на живо го гледахме.

 С какъв акъл използват АЕЦ за военни цели не знам, но накрая всички ще реват.

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Модератор История
Преди 27 минути, новорегистриран3 said:

Щото украинското командване всичките са в бяло и не са продукт на същата съветска школа като руските... 

Е кой накара собствените си войници да копаят окопи в най радиоактивните земи до Чернобил.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, resavsky said:

Е кой накара собствените си войници да копаят окопи в най радиоактивните земи до Чернобил.

 Бях забравил това гениално изпълнение.

 

Ето ги и руснаците в АЕЦ -а

 

Редактирано от Konche
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, resavsky said:

Е кой накара собствените си войници да копаят окопи в най радиоактивните земи до Чернобил.

Както вече писах - продукт на една и съща школа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Konche said:

 Бях забравил това гениално изпълнение.

 

Ето ги и руснаците в АЕЦ -а

 

Изроди! 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Absurde said:

Стрелков го играе на обидената Мара, явно е сърдит на МОРФ за нещо..

Не знам. Напоследък напълно смени тона и пее в хора. Докладва победа след победа. Та, струва ми се, че на обидената Мара й набиха канчето да млъкне с постоянните критики. Или просто всичко, което пише, винаги е било съгласувано. Контролирана "опозиция".

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

автор: worldissue Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Кои са тия луди за връзване дето четат явна пропаганда от анонимни източници. 🙄

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, новорегистриран3 said:

Стрелков не го следя толкова често, за да ми е първоизточник. По-удобно и надеждно от https://militarymaps.info/ya все още не съм срещнал. Та, обстрелите по района на АЕЦ-а са от поне месец. Руснаците нямат толкова много точни оръжия, за да стрелят по себе си всеки ден. 

И какво конкретно е уцелено за този предполагаем месец на обстрели според тази карта?

Това, което говориш за Донецк, е друго. Там резултатите са видни, потвърдени по снимки и видео, по сводки и т.н. В Енергодар няма нищо такова, откъде съдиш за точни оръжия? Изключвам ударите с дронове, те нямат общо тук.

p.s. Според наличните данни последният обстрел е бил с БМ-27 Ураган, какво точно оръжие..

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 26 минути, новорегистриран3 said:

Както вече писах - продукт на една и съща школа. 

Невярно твърдение.Украинската армия има много малко общо със съветската школа.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, sir said:

И какво конкретно е уцелено за този предполагаем месец на обстрели според тази карта?

Това, което говориш за Донецк, е друго. Там резултатите са видни, потвърдени по снимки и видео, по сводки и т.н. В Енергодар няма нищо такова, откъде съдиш за точни оръжия? Изключвам ударите с дронове, те нямат общо тук.

p.s. Според наличните данни последният обстрел е бил с БМ-27 Ураган, какво точно оръжие..

Ако приемем, че руснаците стрелят по АЕЦ-а, то за да постигнат такава точност, каквато е в конкретния район, те трябва да ползват едни от най-добрите си артилеристи и/или системи за по-точен огън. И двете са в остър дефицит и да ги ползват за разни пропагандни трикове е безумие.

Значи не са те, а украинците тези, които стрелят. За сметка на това някой руски олигофрен е дал заповед да крият бронетехника из АЕЦ-а, което е безумна небрежност...

-----

Цъкни на опцията на милитаримапс за един месец или година назад и ще видиш какво и що е стреляно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, resavsky said:

Невярно твърдение.Украинската армия има много малко общо със съветската школа.

Като изключим, че украинската техника е от соц време и командния състав е завършил съветските военни училища, тактиката и стратегията също са горе-долу съветски... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, новорегистриран3 said:

Комунизмът е на хоризонта! 

Не е на хоризонта, а е по-близко, затова е добре да се учи китайски, японски няма смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, новорегистриран3 said:

Като изключим, че украинската техника е от соц време и командния състав е завършил съветските военни училища, тактиката и стратегията също са горе-долу съветски... 

Не точно.

От 2014-та насам украинците правят доста промени в армията си, която се моделира по
натовски образец. Да не говорим пък кои са им съветниците/консултантите в момента.

Те тази война я чакат отдавна.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, новорегистриран3 said:

Ако приемем, че руснаците стрелят по АЕЦ-а, то за да постигнат такава точност, каквато е в конкретния район, те трябва да ползват едни от най-добрите си артилеристи и/или системи за по-точен огън. И двете са в остър дефицит и да ги ползват за разни пропагандни трикове е безумие.

Значи не са те, а украинците тези, които стрелят. За сметка на това някой руски олигофрен е дал заповед да крият бронетехника из АЕЦ-а, което е безумна небрежност...

-----

Цъкни на опцията на милитаримапс за един месец или година назад и ще видиш какво и що е стреляно. 

Цъкал съм, не вярвам на тази карта изобщо. Именно тя например докладва ежедневно по няколко унищожени украински С-300 на най-невероятни места, вкл. практически на фронтовата линия. Напълно измислени данни директно от Конашенков.

Аз пак питам какво е поразено за този месец. Нищо. Където украинците искаха да поразят нещо, го направиха - с полските камикадзе дронове. Което беше и причината да не успеят да избият всички, а много от хлебарките изпълзяха живи. Що не им тряснаха една ракета? Много просто - защото бяха близо до реакторите.

Изобщо, тази тема повече не ми се коментира. При купища категорични и неопровержими примери за самообстрел, провокации и постановки от страна на уонаби чингисовците - които те, разбира се, никога не са признали и няма да признаят - ние обсъждаме как Украйна си обстрелва сама собствената АЕЦ. Както преди това и собствените си пленници. Абе какво стана, къде са международните експерти в Еленовка? Допуснаха ли някого да разследва? Не, нали. МАГАТЕ ще ги поканят ли в Енергодар? 

Толкоз.

  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, sir said:

Абе какво стана, къде са международните експерти в Еленовка? Допуснаха ли някого да разследва? Не, нали. МАГАТЕ ще ги поканят ли в Енергодар? 

Толкоз.

Russia invites UN, Red Cross experts to probe Ukraine jail deaths

....
The U.N. had said it was prepared to send experts to investigate if it obtained consent from both parties. The International Committee of the Red Cross said it was seeking access and had offered to help evacuate the wounded.

https://www.cnbc.com/2022/07/31/russia-invites-un-red-cross-experts-to-probe-ukraine-jail-deaths.html
 

Та явно чакат, някоя от страните да им даде разрешение.


Иначе украинците не стрелят по АЕЦ-а
 

A руснаците се крият на територията на АЕЦ-а... Рецепта за "победа"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное из вечерней сводки Генштаба.

На Славянском направлении недалеко от Вернополья противник пытался вести штурмовые действия, но был отброшен.

Под Северском враг пытался улучшить тактическое положение вблизи Верхнекаменского, успеха не имел, отошел.

На Бахмутском направлении противник вел наступательные действия в районах населенных пунктов Бахмут, Зайцево, Яковловка и Вершина, но безуспешно. Вблизи Кодемы продолжаются боевые действия.

На Авдеевском направлении была предпринята попытка прорыва обороны ВСУ в направлениях Красногоровки, Авдеевки, Песок и Марьинки. Боевые действия продолжаются.

На Южнобугском направлении противник вел наступательные бои у Благодатного, успеха не имел, отошел.

----

РФ атакует на юге, удары рядом с АЭС, прогнозы по концу войны. Итоги 165-го дня войны

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Костянтин Машовець 

Общата численост на БТГр\ТГр на руските войски, участващи в т. нар. "сво" е 115 Около 100 от тях се използват пряко в зоната на бойните действия. Сред използваните 28 БТГр\ТГр са в резерва на първия етап („почти реставрация“). В резерва на втори етап (недокомплектован) - 15 БТГр\ТГр. „Възстановяване на боеспособност“ (т.е. тези, които са претърпели загуби в персонала и ОВТ не по-малко от 40-60% от редовния брой) - 11. Напълно победен (и впоследствие разпуснат) - 18 БТГр\ТГр.. Общата численост на силите и средствата на руската групировка войски, заедно с резервите, използвани от противника в широкомащабната агресия срещу Украйна, към 6 август 2022 г. е:

- персонал - до 174,7 хиляди

 - танкове - 1461 бр

- ББМ(включително БМП и БТР) - до 3295

- артилерийски системи - 1488 "цеви"

- РСЗВ - 705-710 ПУ

- ОТРК и ТРК - 78-80

Командването на противника извършва ротация на своята групировка войски, която е дислоцирана на територията на Брянска, Курска и Белгородска област на Руската федерация и изпълнява задачата по "прикриване на държавната граница". За замяна се прехвърлят до 5 батальона от войските на 1-ва ТА, 20-та ЗВА и 11-та АК Бф, по-специално:

- мсб от 752 мсп на 3 мсд (район на село Красная Яруга, Белгородска област)

- мсб на 488 мсп на 144 мсд (с. Сужа, Курска област)

- мсб+тр на 423 мсп на 4 тд (окръг на село Андрейковичи, Брянска област)

- мсб на 15 мсп на 2 мсд (селски район Княгинино, Брянска област)

- мсб на 79 мсп на 18 мсд (селски район Лхов, Курска област - Томаровка, Белгородска област)

1. Командването на вражеските войски все пак реши да "разопакова" непокътнатата 144-та мсд... най-малко 3 от нейните БТГр ВЕЧЕ са били преместени от врага от посока Харков към други... 2. Според много признаци противниковото командване всъщност не ротира силите и средствата си в горните направления, а ги засилва под прикритието на "ротация"... Някои смятат, че може поне да удвои числеността им и да докаже общата номер на тази група до 8-10 БТГр..

– През вчерашния и днешния ден противникът се опита да си възвърне позициите, загубени от предишните боеве, в района на западните покрайнини на селото. Богородични, атакуващи позициите на въоръжените сили през гората северозападно от селото. Без ефект... Като цяло командването на групата вражески войски "Изюм", в резултат  от предишните битки и оттеглянето от тази посока на силите и средствата на източната армия, реши да прегрупира това, което е останало от нея, за да водят битки по линията Сулигивка - Довгенке - северните покрайнини на тракта "Сосна" - Яремивка. Отсега нататък тук действа тактическа група (до 5 БТГр) в състав 252-ри и 752-ри мсп на 3-та мсд, 45-та обр СпП пдв + - 1-ви и 12-ти тп. Очевидно е, че противникът ще се стреми да си върне загубените позиции и да превземе селата Долина и Богородично в близко бъдеще.

Районът Сулиговка - Браживка - Дмитровка - Вирнопиля също е източник на известно "главоболие" на неговото командване. Очевидно е, че по-нататъшното настъпление на украинските войски в североизточно направление, макар и много бавно и постепенно, представлява значителна потенциална заплаха за тактическата групировка на руските войски, които в момента действат в района на Велика. Комишуваха и като цяло всичко, което сега е на запад от Изюм...Това ще стане особено актуално, когато командването на вражеските войски разбере, че Сиверски Донец тук тече в техния тил много удобно за въоръжените сили и единственият им преход през него в района на Снижкивка- Донецке...

Ето защо не е изненадващо, че противникът концентрира в това направление друга тактическа група от 5-6 БТГр от 4- гв. мсд 1 гв. ТА (13- тп и 423- мсп) подсилени от бойни групи на 14-та обр спп. Той явно възнамерява да предотврати по-нататъшното напредване на въоръжените сили в тази посока. В противен случай цялата му "отбранително-настъпателна система" западно от Изюм може просто да се "разпадне".

- На свой ред, в направленията на Бахмут и Авдиевка, командването на войските на противника се надява да "обърне" ситуацията след въвеждането в битка на БТГр от 150 мсд. Най-малко  4 БТГр от 68 тп и 102 мсп  вече са пуснати в бой и участват в атаките. Танковете на 68-ми полк са ангажирани в района на Григоровка и Верхнокамянски, БТГр-и на 102-ри полк участват в ожесточени битки в района на Стряповка, опитвайки се да пробият към Бахмутске и Соледар. Като цяло през деня в района на Бахмут противникът се опита да атакува по направленията Стреапивка - Бахмутске, Покровске - Соледар, Покровске - Бахмут, Володимировка - Яковливка, Видроденка - Вершина, Клинове - Вершина. Противникът не постигна успех във всички посочени направления в резултат на огневи щети от напредналите части на Силите за отбрана на Украйна той беше принуден да се оттегли към изходните линии. - Продължават упоритите опити на противника да "обкръжи Авдиевка" или поне да принуди Силите за отбрана на Украйна да напуснат това населено място. А също и за „отстраняване на заплахата“ от Въоръжените сили в посока „Лас – Волновахос“... През вчерашния ден предните части на армията....изненадващо упорито и ревностно се опитаха да атакуват по направленията Спартак - Авдиевка, Веселе - Писки, Новоселовка Друга - Красногоровка, както и в южния участък в посока Александровка - Маринка. Всичко - безрезултатно... въпреки масираното разполагане на артилерия и армейска авиация. На свой ред, на съседния фланг в зоната на отговорност на близката 58-ма ЗВА противникът атакува нашите предни позиции в направленията Кириловка - Егоровка - Павливка и Новомайорске - Пречистивка... явно с цел за „премахване на въпроса Волновас“. Досега, въпреки факта, че тук атакуваха "кадровите руснаци" врагът не успя да постигне това.

Най-малкото упорити атаки в Бахмутско и Авдиевско направление, опити за спиране на локалните тактически настъпления на въоръжените сили на Руската федерация в Изюмско и Волновахско направление... всичко това красноречиво показва, че руското военно командване днес едва ли е готово "да отстъпи Домбас заради Херсон"... и може би се стреми да "запази и укрепи" това, което вече е завладяно там...

 

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, sir said:

Аз пак питам какво е поразено за този месец. Нищо. Където украинците искаха да поразят нещо, го направиха - с полските камикадзе дронове. Което беше и причината да не успеят да избият всички, а много от хлебарките изпълзяха живи. Що не им тряснаха една ракета? Много просто - защото бяха близо до реакторите.

Изобщо, тази тема повече не ми се коментира. При купища категорични и неопровержими примери за самообстрел, провокации и постановки от страна на уонаби чингисовците - които те, разбира се, никога не са признали и няма да признаят - ние обсъждаме как Украйна си обстрелва сама собствената АЕЦ. Както преди това и собствените си пленници. Абе какво стана, къде са международните експерти в Еленовка? Допуснаха ли някого да разследва? Не, нали. МАГАТЕ ще ги поканят ли в Енергодар? 

Толкоз.

Съгласен съм, че украинците стрелят, защото има руснаци там. Защо ги има е отделен въпрос. 

Цитирай

Цъкал съм, не вярвам на тази карта изобщо. Именно тя например докладва ежедневно по няколко унищожени украински С-300 на най-невероятни места, вкл. практически на фронтовата линия. Напълно измислени данни директно от Конашенков.

Няма как да има 100% достоверен източник. Пропуснал съм да спомена, че имам предвид най-достоверния източник от руска страна.

Прави ми впечатление, че хората грижещи се за картата са все по-скептични към заявленията за настъпления на донбаските покемони. Което ясно показва състоянието на "нещата" по фронта.

Великата битка за фермата се оказа фарс, а сега във фокуса е битката за някакъв завод на Knauf. 

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, gmladenov said:

Не точно.

От 2014-та насам украинците правят доста промени в армията си, която се моделира по
натовски образец. Да не говорим пък кои са им съветниците/консултантите в момента.

Те тази война я чакат отдавна.

Няма как оръжието да е съветско, а стратегията "натовска". Това е все едно твърдението на руската пропаганда, че до 22.06.1941 СССР се готвил за отбрана. 

Стратегията е такава, каквото е оръжието и оръжието е такова, каквато е стратегията/концепцията. 

Няма как с МиГ-29 и Су-27 да приложат американската концепция за въздушен бой, също както с Ф-15 и Ф-16 няма как да приложат съветската. 

Може да има някои "натовски" заемки, но това няма как да промени цялостната картина. Виж украинската отбрана в Донбас - типично по съветски. Никоя западна армия концептуално не е готова за такъв тип отбрана - с укрепрайони и пр. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сводки с фронта: убит российский чиновник | Назад в СССР: магазины для элиты | Путин в западных СМИ

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:34 МАГАЗИНЫ ДЛЯ ЭЛИТЫ

03:30 АВТОПРОМ РОССИИ

05:45 ОБРАЗ ПУТИНА В ЗАПАДНЫХ СМИ

08:54 СВОДКИ С ФРОНТА

10:17 КАРТА БОЕВЫХ ДЕЙСТВИЙ

12:04 КОРОТКИЕ НОВОСТИ

14:10 СМОТРИМ ВЕСЬ ЮТУБ

14:17 О ПРИВЫКАНИИ К ВОЙНЕ

15:26 ОТКАЗНИКИ ИЗ РОССИИ

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Множество източници от украински и руски Телеграм канали говорят за силни удари по цели в южна Украйна.

В Херсонска област са докладвани удари по Антонивския и Дарийския мостове. Удари са докладвани и по мостовете до Нова Каховка, сред които и този намиращ се над Каховската ВЕЦ. 

В Мелитопол са докладвани поне 16 експлозии, като про-руски източници съобщават, че поне две ракети са били свалени.

Макар при някои от тези твърдения да има придружаващ снимков материал, дали те наистина са се случили и какви са вероятните щети, ще може да бъде  установено след ранните часове в Украйна.

https://t.me/drmjournal/2889

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно въпросната АЕЦ - предполагам че истината е някъде по средата : украинците са нанесли някакви удари, руснаците сигурно са допуснали и те някакви инциденти, което им е практика, и накрая са решили че трябва да лепнат всичко на врага, като примерно за подсилване на ефекта ( все пак на западняците не им е много комфортно да се случва нещо с тази голяма атомна централа ), са добавили и нещо и от тях - я някой удар, я някое взривче.

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...