Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, новорегистриран3 said:

В момента интересното е край Лиман. 

Така е, но понеже стана въпрос за Вугледар преди ден-два.

Пък и колко да е интересно - всичко е ясно там. Даже се оказа, че Пегов си снима репортажите северно от Торске, т.е. от сравнително безопасно място, а ги представя за Дробишеве. :)

https://twitter.com/Perodeau_JL/status/1575417999435104257

Имат там руснаците един път, по който да избягат (все още), и този път вероятно се прострелва не от една, а от две посоки. Никакви съмнения у мен за крайния изход на тази афера.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 26 минути, laplandeca said:

Руската офанзива предстои. Утре Русия става оъново по-голяма и се подготвя за истинската война.

Ей с тея сили ще се води  "истинската война". Виж филмчето в линка, да разбереш колко е организирана "истинската война" :)

Как стадо баранов загнали: российских чмобизян выбросили в поле из автобуса, не дав ни палаток, ни сухпайков.

Обещали подобрать и обогреть через сутки-двое. Автор видео жалуется, что никаких подъемных, обещанных руководством рф, им не дали.

Зимой могилизированные будут собираться в плотные стаи для самообогрева, что значительно облегчит задачи нашим HIMARS.

https://t.me/infosprotyv/3584

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, scaner said:

Как стадо баранов загнали: российских чмобизян выбросили в поле из автобуса, не дав ни палаток, ни сухпайков.

Пехотинецът, или кашикът по научному, влиза в бой с лично оръжие и боеприпаси, манерка с вода, походно одеало, противогаз и химическа защита. Мешката с два ката бельо, бръснарски принадлежности, прибори за лъскане на обувки и неприкосновен запас от храна, седи в бойната машина. Към униформата войникът има пет неща - огледало, за да се приведе в упрятен вид, една носна кърпа, джобно ножче, тефтерче и химикал. В кепето има две игли с бял и черен конец. Всичко друго е ненужно, ако те убият не ти трябва, ако не те убият си го взимаш убитите врагове и завладяното население.

Забравих, едното му око трябва да гледа на кръв, другото на кушии.

Редактирано от Петър_Пейчев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, laplandeca said:

Ракетните удари от земя, въздух, море, както и масирана артилерийска инвазия защитена от мобилни ПВО и антидрон групировки не се управляват от необучени войски. Сетне иде масирана авиационна <вълнова> офанзива и бомбандиране на второ и третостепенни цели.

Ракетите свършиха, ПВО-то не е ефективно, авиацията няма кой да я кара, няма с какво вече,

Изтерзнявай.

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, sir said:

Слуховете са, че шизо джуджето е решило да повтаря февруарския сценарий и отново да пълзи в Северна Украйна. Има мнения, че този път можело да се включи и Лукашенко. :)

Да, това се говори почти официални. Но няма  яснота дали Лукашенко ще се  съгласи да "повтори"..

Може да предоложим, че  Путин  му е предложил нещо което смята, че ще в  неустоимо за самия Лукашенко, но един един ултиматум от Съюзниците, че ще  бъде подведен под съдебна отговрност и съден съотговорно  с Путин от международен  трибунал, смятам е  способен да го разубеди. Завалията си  няма ядрени бомби, а войската му смешна..

Ще видим..Чакаме резултатите от преговорите на Путин и Лукашенко, Ще се разберат възможно най-бързо 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Петър_Пейчев said:

Забравих, едното му око трябва да гледа на кръв, другото на кушии.

На "братушките" обикновено едното око гледа към разни стъклени бутилки със съмнително съдържание, а другото око вече е изпълнило бойния си дълг и се е затворило.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Вагнер" е като организирана престъпна група". Бивш наемник разказва за армията на "цар Пригожин"

26 септември 2022
 

Марат Габидулин, който се е бил в Луганска област още през 2015 г., показва книгата си, издадена във Франция
Марат Габидулин, който се е бил в Луганска област още през 2015 г., показва книгата си, издадена във Франция
 

За първи път бивш руски наемник се осмелява да разкрие тайните на частната военна компания "Вагнер", която Кремъл използва и в Украйна. Марат Габидулин разказва за дейността, парите и за митичния лидер на частната армия - Евгений Пригожин.

"Вагнер" не е вписана в регистрите на правоприлагащите органи и регистъра на юридическите лица в Русия, а бойците ѝ са неизвестни. Твърди се обаче, че Главното управление на Генералния щаб на руските въоръжени сили негласно контролира организацията. Според някои руски и западни експерти частната армия дори вече е звено в рамките на руското Министерство на отбраната, което в крайна сметка е подчинено на руското правителство.

През януари 2022 г. издателство "Гонзо" в Екатеринбург публикува мемоарите на бившия наемник Марат Габидулин, но в съкратено и цензурирано издание, в което има само намеци за дейността на частната армия.

От март 2022 г. обаче Габидулин живее във Франция, където излиза пълната версия на "Два пъти в една и съща река". Засега книгата е издадена на френски и италиански език, скоро - и на полски и румънски. Бившият наемник планира да напише и продължение.

Той е бил личен помощник на бизнесмена Евгений Пригожин - наричан Готвачът на Путин, който ръководи "Вагнер". Пред кореспондента на татаро-башкирската служба на Радио Свободна Европа Габидулин разказва как Пригожин убеждава руснаци да се присъединят към военната група, която работи за Кремъл.

Габидулин се е сражавал като наемник за "Вагнер" в контролираната от проруски сепаратисти Луганска област в Украйна още през 2015 г., както и в Сирия и Либия.

Той е на 55 години, роден в Зарафшан, Узбекистан. Преди да напусне Русия, живее в Красногорск, близо до Москва. Професионален военен, завършил Рязанското висше военновъздушно командно училище към руското Министерство на отбраната. След като напуска професионалната армия, е осъден за убийство и излежава присъдата си. Разведен, има дъщеря.

Как започва всичко

"Всичко е много банално. Историите на всички наемници си приличат. Някога печелех добре, но излязох от армията, влязох в затвора и когато ме пуснаха, започна труден период в живота ми. Бях в депресия - нямах работа, нямах пари, нямах идея къде да отида. Тогава един бивш познат ми се обади и ми предложи да "изкарам малко пари". Каза, че заплащането във "Вагнер" е добро", казва Габидулин.

Решава, че това е възможност да започне нов живот. Знае какво трябва да прави, бил е в армията все пак. Затова се съгласява, без да задава много въпроси.

Отстраниха ми единия бъбрек, далака, част от червата и ми направиха операция на стомаха.
Марат Габидулин

"Бяхме събрани в Краснодар, на полигон, там са разположени бригадите на ГРУ (Главното разузнавателно управление на руската армия - б.р.). Бях обучен там, бях приет като редник, това беше през 2015 г. През 2016 г. бях ранен. Отстраниха ми единия бъбрек, далака, част от червата и ми направиха операция на стомаха. Вече не бях в състояние да участвам в бойни операции", разказва още той.

Въпреки това, през 2017 г. Габидулин настоява да отиде в Сирия.

"Завзехме Палмира с щурм, аз предвождах един отряд. Но раните ми се отвориха и ме евакуираха. Не ми беше позволено да отида на война", казва той.

Тогава е назначен за асистент на Евгений Пригожин. Работи в офис на улица "Островски" в Санкт Петербург. Омръзва му обаче да седи там. По това време набират хора за батальона "Ловци на ИДИЛ" - военна група, която е част от "Вагнер", но се състои почти изцяло от сирийци. Това е идея на Пригожин.

Габидулин се е сражавял в Сирия няколко пъти
Габидулин се е сражавял в Сирия няколко пъти

"През цялата 2018 г. ръководих тази група. Тогава очите ми започнаха да се отварят за това, което се случваше около мен. Започнах да се чудя какво изобщо правим в Сирия. Не убиваме ли населението? Напуснах тази структура през 2019 г., след като службата за сигурност на "Вагнер" претърси мен и моя партньор, явно търсеха телефон, което е строго правило - не може да се използва такъв", разказва още Габидулин.

На въпроса дали лесно се напуска частната армия, отговаря:

"По принцип можете просто да отидете на почивка, да се обадите и да кажете: "Няма да се върна повече". Понеже няма договори. Но в моя случай процедурата беше по-сложна".

Не го пускат да си тръгне, защото "операцията още не е приключила". Тогава той отива в Дамаск, срещна се с приятел и се връща пиян. Това е доказано нарушение на дисциплината и този път нямат друг изход, освен да го уволнят. Това е краят на четиригодишната му наемническа работа за "Вагнер".

Казва, че още в Сирия е имало моменти, в които американците ги "размазват" и много момчета от групата загиват. Тогава за първи път се пита: защо се случи това, защо операцията не беше обмислена, защо ни хвърлиха в огъня?

Няма инструктаж, просто им се дава цел, върху която трябва да поемат контрол. Ако го постигнат, получават пари.

Още през 2017 г. обаче има недостиг на боеприпаси, а врагът разполага с автоматични оръдия, минохвъргачки, танкове.

Под страх и натиск

"Сега "Вагнер" е модел на руската държава. В страната има авторитарен режим - такъв има и там. "Вагнер" използва наемници - "войници на късмета", те не са свикнали да се подчиняват, там трябва да има демокрация. Само когато няма натиск, тогава могат да бъдат ефективни. Но с времето "Вагнер" се превърнаха във военни роби. Когато отидох през 2015 г., имаше признаци на авторитаризъм, но не както по-късно", казва още Габидулин.

В началото службата за сигурност не е заплаха за наемниците, но се разраства и започва да контролира всички.

"Дисциплината е нужна, но те трябваше да организират ефективната ни работа, а се превърнаха в репресивен апарат, който следи информацията за "Вагнер" да не излезе наяве", добавя той.

Казва, че наемниците са хора, които отиват на война от отчаяние, много малко са идеалисти. В повечето случаи това са хора, които отиват да печелят пари и се страхуват, че ще останат без прехрана. А службата за сигурност се възползва от това и оказва натиск върху психиката им. Вагнеровците живеят под постоянен натиск, твърди мъжът, който някога е бил един от тях.

 
 

Попитан дали знае за случаи на физическо насилие, той отговаря:

"Вагнер" не се подчинява на никакви закони, така че там може да се случи всичко. Да, бият хората, понякога дори без вина. Може и да ги заключат в железен контейнер. През зимата, през лятото. "Вагнер" работи по правилата на организираната престъпност, точно както Русия".

Редовите членове на "Вагнер" получава заплата от 180 000 рубли (малко над 6000 лева - б.р.), или по 6000 рубли на ден. Ако е на война обаче, стават по 8000 рубли на ден.

Освен в Москва и Санкт Петербург, никой друг в страната не получава толкова.
Марат Габидулин

"През 2016 г. бях командир и получих 320 000. Това са много добри пари за Русия. Освен в Москва и Санкт Петербург, никой друг в страната не получава толкова. За наемниците, които нямат образование или квалификация, това е цяло състояние. Това са лесни пари. На друга работа може да не получат такива за цяла година", казва Габидулин.

Има и бонуси. За освобождаването на Палмира в Сирия през 2016 г. получават по 700 000 над заплатите. Командирите вземат още повече. Той например - 2 милиона.

Ранените също получават допълнително. За по-леки травми - по 50 000, но когато той е тежко ранен, му плащат 3 милиона. При смърт на член на "Вагнер" роднините получават 5 милиона рубли (малко над 170 хиляди лева по актуалния курс - б.р.). Погребенията също поема частната армия.

Габидулин казва, че не е чувал за случаи, в които да не е платено. Имало достатъчно много пари. А знаели ли са кой плаща?

"Вагнер се счита за частна военна компания, но в действителност тя изобщо не е частна, а държавна собственост. Това са пари, които хората са спечелили. Няма частни инвестиции, затова не им е жал за парите и плащат много. Може би са откраднали част от тях, но и не съжаляват за тези, които са дали", отговаря бившият наемник.

Твърди, че е уверен в това, което казва, защото е бил част от командния състав и много документи са минали през него.

"Пригожин не е Абрамович, не притежава петролна компания. Доходите му не са достатъчни за издръжката на "Вагнер". Това са единствено бюджетни средства", казва Габидулин.

09850000-0aff-0242-77d7-08da97d52dc6_w65

Той казва още, че ръководството полага всички усилия, за да не стане ясно, че парите идват от държавния бюджет. Във втората си книга той ще опише от какво се страхува ръководството, че не позволява дори телефони.

"Вагнеровците действат в много строга рамка, същата каквато службите за сигурност в Русия се опитват да наложат на населението - не можеш да мислиш, не можеш да имаш мнение. Всяка информация може да провокира мнение. Не е ли това начинът, по който работи правителствената пропаганда? Абсолютно същото. Властите казват само това, което искат да бъде чуто", казва Габидулин.

Той изчислява, че когато влиза в частната армия, в Луганск и Сирия, са около 600 души. По-късно - в Нагорни Карабах, вече са около 2500. След това се появяват военните центрове на "Вагнер" в ЦАР, Либия, Мали.

"Сега, заедно с наемниците в Украйна, вероятно вече са около 5000", изчислява някогашният наемник.

"Цар Пригожин"

"Учат ни да вярваме, че парите са дадени от "цар Пригожин", че той е весел, щедър, че се грижи за нас, че трябва да се молим за него. И, знаете ли, когато работех в офиса, имах чувството, че той познава всеки ранен. Помнеше кой в коя болница е, настаняваше всички в добри частни клиники. Аз също се оперирах в клиника "СОГАЗ" в Санкт Петербург. Той не пести пари за лечение. Поставя паметници на жертвите", разказва още Габидулин.

И в същото време описва офиса на Готвача на Путин като "царство на страха", в което сякаш всички чакат да бъдат наказани за неща, които още не са направили.

 
 

"Пригожин е добър познавач на хората. Знае на кого да крещи и на кого да говори умерено. Говори нецензурно. Всички преди мен бяха уволнени от него. Мисля, че не е лесно да се намери човек, който да издържи на Пригожин", казва Габидулин.

По негово време е имало членове на "Вагнер", които са били в затвора, но повечето са били бивши военни.

Сега обаче, по време на войната в Украйна, вече има информации, че лично Пригожин вербува затворници да се бият на фронта. Бившият наемник казва, че е виждал клипа от затворническата колония, на който мъж, приличащ на Пригожин, говори на затворниците.

"Мислех, че телефонът ми ще се взриви - толкова пъти ми изпратиха този видеоклип. Отначало не вярвах, че това е Пригожин, отнасях се с ирония. Не мога да кажа със сигурност, че е той. Ако да, изглежда зле - подпухнал, сякаш е пил две седмици. А той не пие", добавя Габидулин.

09870000-0aff-0242-da2b-08da97d52dc9_w25

Днес той казва, че когато през 2015 г. е на мисия в Луганск с "Вагнер" е бил жертва на пропагандата. Тогава вярва, че Америка и Европа искат да завладеят руснаците.

"После се огледах и видях, че не е така".

И сега, когато започва войната, разбира, че всичко, което казват в родината му, не е вярно.

"Не трябваше да бомбардираме Украйна. Знаех, че подготовката е в ход, но не мислех, че ще има пълномащабно нахлуване. Армията стои на границата от 2021 г. насам, но си мислех, че ще я заобиколи. Това е напълно безсмислено", смята той.

Габидулин няма да кандидатства за политическо убежище във Франция, иска да се върне в Русия. Поне се надява, че ще има такава възможност. Иска да отиде при майка си в Стерлитамак. Но осъзнава, че ако сега го направи, може да му се случи всичко. А иска да довърши проекта си - хората да прочетат за всичко това и да осъзнаят, че не трябва да има армия като "Вагнер".

"Ситуацията се променя много бързо. "Вагнер" разбраха, че вече не може да крият информация за себе си, така че сега поемат инициативата в свои ръце. Затова държавни медии и блогъри пишат "за героизма на вагнеровците".

 

https://www.svobodnaevropa.bg/a/32048425.html

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

Да, това се говори почти официални. Но няма  яснота дали Лукашенко ще се  съгласи да "повтори"..

Може да предоложим, че  Путин  му е предложил нещо което смята, че ще в  неустоимо за самия Лукашенко, но един един ултиматум от Съюзниците, че ще  бъде подведен под съдебна отговрност и съден съотговорно  с Путин от международен  трибунал, смятам е  способен да го разубеди. Завалията си  няма ядрени бомби, а войската му смешна..

Ще видим..Чакаме резултатите от преговорите на Путин и Лукашенко, Ще се разберат възможно най-бързо 

 Няма ултиматум, който да разубеди Лукашенко, ако офертата е да стане наследник на Путин. А това е единственото, което Путин може да обещае и да си заслужава такъв риск.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке Генштаба ВСУ:

1. Украинские войска отразили атаки в районах населенных пунктов Донецкой области – Зайцево, Майорск, Веселая Долина, Бахмутское, Одрадовка, Курдюмовка, Нью-Йорк, Первомайское, Выемка, Павловка и Безымянное.

2. Противник нанес 4 ракетных и 4 авиационных удара, совершил более 28 обстрелов из реактивных систем залпового огня.

Пострадали более 20 населенных пунктов. Среди них – Краматорск, Бахмут, Кривой Рог, Днепр, Николаев, Никополь, Павловка, Высокополье, Мирное.
Также в результате удара по Зеленодольской ТЭС пострадали более 10 гражданских лиц.

3. Авиация ВСУ нанесла семь ударов. ПВО ВСУ сбила один БПЛА.

4. Подтверждено поражение сосредоточения живой силы и военной техники россиян в районе Новой Кубани Херсонской области, что также привело к детонации боеприпасов.

-----

Оперативная информация по состоянию на 18.00 29.09.2022 относительно российского вторжения

🔺Враг продолжает нести потери. В частности, подтверждено поражение сосредоточения живой силы и военной техники противника в районе Новой Кубани Херсонской области, что также привело к детонации боеприпасов. Потери врага уточняются.

🔺 В результате огневого поражения рашистов в районе Софиевки Бердянского района Запорожской области, враг потерял более 40 человек ранеными и около 15 погибшими.

🔺В лечебные учреждения Старобельска Луганской области за последние дни доставлено более 200 раненых оккупантов.

🔺Ракетные войска и артиллерия за текущие сутки, в частности, поразили 4 командных пункта, 15 районов сосредоточения живой силы, вооружения и военной техники противника и 6 складов с боеприпасами и ГСМ.

🔺 Противник нанес 4 ракетных и 4 авиационных удара, совершил более 28 обстрелов из РСЗО.

🔺 От вражеских ударов пострадали более 20 населенных пунктов.

----

Отчет времени до 15-00 пятницы, одно село до окружения Лимана, годы на поставку Himars. Итоги 218-го дня

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, Konche said:

 Няма ултиматум, който да разубеди Лукашенко, ако офертата е да стане наследник на Путин. А това е единственото, което Путин може да обещае и да си заслужава такъв риск.

Обединение на РФ и Беларус? Хипотетично  възможно..(Допускам дори че е обсъждано)
Дали се върви в такава посока или близка , ще разберем мисля по това дали Лукашенко  ще признае референдумите (ако замълчи  и си пасува, тогава - няма сделка)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, новорегистриран3 said:

В момента интересното е край Лиман. 

Какво му е интересното? Укрите мрат като за последно. Вие какво мислите, че става? Добре укрепени малобройни руски сили изтребват щуращи се из голите полета украинци. Пуснах ви три клипчета преди 2-3 дни, само на тях унищожената техника беше към 20 единици, фиксирана от камери като горяща. За един ден в три кратки сражения, продължили под час.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Петър_Пейчев said:

Вие какво мислите, че става?

С жертви или без, укрите ще вземат Лиман в близките дни и май ще пленят доста руснаци.
Това добре ли е за Русия? 🤣

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, gmladenov said:

С жертви или без, укрите ще вземат Лиман в близките дни и май ще пленят доста руснаци.

Май се очаква и голям наплив от доброволни пленници-руснаци:D

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, gmladenov said:

С жертви или без, укрите ще вземат Лиман в близките дни и май ще пленят доста руснаци.
Това добре ли е за Русия? 🤣

Русия е невъодушевен предмет, териториално-административна единица. Доста няма да пленят защото там доста няма. Това няма да е добре за самите войници и роднините им, но в момента се води война, а същността на войната е такава, да се убива. Нито за руската, нито за украинската армия превземането на десет села и един малък град, все едно да превземат Елена и съседните махали, като се отчетат мащабите. Тази битка е важна за украинската пропаганда, но вече  пропагандата не влия на никой. За армиите е важна загубата на боеспособност, т.е. техника и личен състав, а там нещата са несъпоставими, вероятно украинските загуби са десет пъти по-големи, възможно и повече, там е клане. Опитни артилеристи, танкисти, пехотинци избиват изпратените срещу тях стада, това е типичен пример за тактиката на "човешката вълна", жертва на армията за пропагандни цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И малко отклонение - какво се случва в Иран:

ISW, 29 сентября - что надо знать о протестах в Иране

Протесты в Иране (ключевой союзник России) начались 16 сентября в ответ на жестокое убийство режимом 22-летней Махсы Амини. Они были сосредоточены в основном в курдских регионах Ирана, где жила Амини, и в Тегеране, но быстро распространились по всей стране. Службы госбезопасности развернули в ответ кровавые репрессии.

Ключевые моменты:

▪️Косвенные данные говорят о том, что верховный лидер Али Хаменеи не может выполнять свои обычные обязанности.
▪️Центры власти ведут себя так, как будто передача власти либо неизбежна, либо уже происходит.
▪️Продолжающиеся протесты бросают вызов способности и готовности режима к подавлению беспорядков, но, кажется, не ведут к краху режима.
▪️КСИР считает, что курдские боевики, действующие вокруг ирано-иракско-турецкой границы, вооружают и разжигают протесты.
▪️28 сентября КСИР провел крупномасштабную атаку на иракский Курдистан.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, nik1 said:

Да, това се говори почти официални. Но няма  яснота дали Лукашенко ще се  съгласи да "повтори"..

Може да предоложим, че  Путин  му е предложил нещо което смята, че ще в  неустоимо за самия Лукашенко, но един един ултиматум от Съюзниците, че ще  бъде подведен под съдебна отговрност и съден съотговорно  с Путин от международен  трибунал, смятам е  способен да го разубеди. Завалията си  няма ядрени бомби, а войската му смешна..

Ще видим..Чакаме резултатите от преговорите на Путин и Лукашенко, Ще се разберат възможно най-бързо 

Някъде четох публикации (може и тук да беше) че Лукашенко водил преговори със САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Обединение на РФ и Беларус? Хипотетично  възможно..(Допускам дори че е обсъждано)
Дали се върви в такава посока или близка , ще разберем мисля по това дали Лукашенко  ще признае референдумите (ако замълчи  и си пасува, тогава - няма сделка)

 Дори да не стане сега в определен момент Путин ще опре до това да му предложи поста на следващия президент в замяна на подкрепа. Друг е въпросът в какво състояние ще е Русия и дали, ако Лукашенко си сбъдне мечтата и стане новия вожд на империята това няма да е и смъртната му присъда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Военный обозревател Константин Машовец:

 По линии Заречное – Кременная разворачиваются «невозобновленные» БТГры 21-й и 30-й мсбр 2-й ОВА.

Так, в районе Краснореченского у противника были определенные резервы из состава 201-й «военной базы вс рф в Таджикистане» (1.5–2 БТГр), которые российское командование могло быстро задействовать на угрожающих ему участках, но оно чего-то этого не делало, а меланхолично так наблюдало, как все его локальные контратаки в районе Редкодуба и Шандриголово заканчиваются безрезультатно. И потрескавшимся подразделениям 144-й мсд приходится отступать на север и северо-восток от «мощного рубежа обороны по Осколу». Логику таких решений российского командования, я даже не смогу объяснить.

Но вот наконец, когда стало уже очень припекать, в российских штабах проснулись и нашли необходимые резервы в помощь 20-й ОВА.
На сегодняшний момент судьба всей «Лиманской группировки» войск противника (а это два батальона БАРС — 13-й и 16-й, а также «тактическая группа отдельного кубанского мсп 2-го АК», это где-то еще до 1,5 батальона), а соответственно и дальнейшее положение всей Сватовской группировки войск противника, будет зависеть от двух «невозобновленных» БТГр 21-й мсбр 2-й гв. ОВА, которые, я так понимаю, попытаются остановить передовые подразделения ВСУ по рубежу Заречное - Кременная.

Но что-то мне подсказывает, что особо цепляться за Лиман и Ямполь российское командование вряд ли будет. По уму ему гораздо важнее остановить укрупнение плацдармов ВСУ у Петропавловки и Двуречного. Это явно для него более опасно, чем спасение остатков своих барсиков под Лиманом.

Дело в том, что ОДНО ВРЕМЯ это делать (удерживать и Лиман, и контратаковать позиции ВСУ у Купянска и Двуречной) — у россиян вряд ли получится, даже при условии введения в бой 2–3 дополнительных БТГр из состава 2 -й гв. ОВА.

«Штурмовой» батальон русского чвк в районе Верхнекаменки, а также «сводная тактическая группа» 2-го АК в районе Спорного (до 2-х батальонов из состава 2-й и 4-й мсбр корпуса), явно испытывает некоторый дискомфорт.

Очевидно, что если ВСУ войдут по крайней мере в Золотаровку или даже в ЛНПЗ, ситуация для противника во всей этой зоне (Кременная - Рубежное - Северодонецк - Лисичанск), скажем так, резко обострится.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От бюлетина на Капитал:

Руският президент Владимир Путин ще подпише в петък договорите за анексиране на една пета от Украйна, след като проведе “референдуми” в четири региона – Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие. Никой по света не признава проведените референдуми.

Европейската комисия обяви осми пакет санкции срещу Русия от началото на войната в Украйна, заявявайки, че не признава референдумите и заклеймява заканите на Владимир Путин да използва ядрено оръжие, както и обявената от него мобилизация. Предложените санкции са персонални и икономически, като Брюксел предвижда и търговски ограничения, които да намалят приходите на руската икономика.

Разследващите служби на Съединените щати и съюзниците им засилват наблюдението над Русия, за да наблюдават подготовката за възможен ядрен удар по територията на Украйна.

Министерството на външните работи (МВнР) отправи предупреждение, че българите в Русия, които имат двойно гражданство, могат да бъдат мобилизирани и да не им бъде разрешено да напуснат страната. Зам.-министърът на външните работи и бивш посланик на България в Украйна Костадин Коджабашев посочи, че министерството ще направи всичко възможно, за да помогне на желаещите (най-вече студенти с двойно гражданство) да се приберат в България, но добави, че към момента не са постъпили конкретни искания.



И още:

 

     
    Темите в КАПИТАЛ
     
    14ef1b2aa71cb308c6ee0b5acc0f8654e5b582bb
     
    Мобилизацията не може да спаси Путин преди края на зимата
     

    През последните четири седмици руската инвазия в Украйна по нищо не прилича на това, което някак привикнахме да виждаме в края на пролетта и през цялото лято. След отстъплението от Изюм армията на Путин вече е принудена да води отбранителна война срещу мотивирани украински сили, които продължават да се придвижват напред по цялата фронтова линия от Херсон на юг до Харков на север, коментира във вторник говорителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър.

       
       
      7912127ef680f642fd5fc41b87dd969d5dbad7f5
       
      "Референдумите" в окупираните части на Украйна очаквано приключиха с искане за анексиране
       

      Огромно мнозинство от гласове в полза на присъединяването към Русия - това е резултатът от проведените "референдуми" в четирите украински региона, окупирани след началото на войната. Според назначените от Москва власти в тях резултатите варират между 87% положителен глас в Херсон, до 99.2% в Донецка област. Според председателя на горната камара на руския парламент Валентина Матвиенко законодателният орган ще може да разгледа резултата на референдума на 4 октомври, съобщава Financial Times, позовавайки се на руската агенция РИА "Новости".

       

      b8ac4893ac0a83fd72febe185444a116d703f744
       
      "Северен поток" спря след съмнения за саботаж
       

      Тръбите по газопровода "Северен поток" между Русия и Германия са "безпрецедентно разрушени". За това съобщи операторът на съоръжението, а високопоставени ръководители на Дания, Германия и Полша се обединиха около мнението, че изтичанията на газ са причинени от целенасочени атаки. Шведската полиция започна разследване за престъпление, което според определението в първоначалния протокол е "груб саботаж". Налягането по тръбите на "Северен поток 1" и "Северен поток 2" значително намаля, след като на 26 септември беше съобщено за изтичане от по-новата тръба, а на следващия ден бяха открити две пробойни в старата.

       
       
       
      Смислени анализи за ефектите от войната
       
      d9d3f34c7b27c31e997dc1d8cd6f8801804964aa
       
      Русия - може би трябва да изключите телевизора поне веднъж
       

      Ето един списък с няколко лесни въпроса за типичния зрител на Соловьов (Владимир, телевизионен водещ и яростен пропагандатор на Путин - бел. ред. ) и сие. Ако НАТО е основната заплаха за сигурността на Русия, тогава:

      - Защо кракът на нито един войник на НАТО не е стъпил на руска територия за цялата 70-годишна история на съществуването на алианса?

      - Защо за 70 години нито една ракета на НАТО не е изстреляна по руска територия?

      - Защо Естония, Латвия и Литва, които са в НАТО от 2004 г., не предизвикаха безпокойство у Вожда, въпреки че разстоянието до тях е абсолютно същото като до Украйна?

      - Защо през 90-те години, когато страната беше на ръба на хуманитарна катастрофа, самолетите на НАТО доставиха стотици тонове хуманитарна помощ на Русия?

      - Защо стандартът на живот и сигурността на хората в страните от НАТО е многократно по-висок от този в Русия и защо от 70 години на териториите на страните от НАТО не е имало нито една война?

       

       
      Украйна бърза с щурма на Луганск заради мобилизацията
       
       
      Геополитическият Давид: S8 на малките изглежда добре пред хаоса в G7 и G20

       
      • Харесва ми! 2
      Link to comment
      Share on other sites

      • Администратор

      От Тодор Бончевhttps://www.facebook.com/groups/501459290647365/?multi_permalinks=1239374616855825&hoisted_section_header_type=recently_seen

      Две новини от тази нощ. Първата. Почти официално конгломерацията Дробишево - Лиман - Ямпил се намира в оперативно обкръжение. Очаква се попадане в пълно обкръжение още днес. Почти, защото към момента за това признават само руски инфо-ресурси, без да има потвърждение от украинска страна. Това означава блокада на поне 3000 до 5000 руски войници. Може и да са повече, защото преди контранастъплението на украинците от Балаклейско - Изюмския фронт в района бяха "предислоцирани", т.е избягаха 20000+ руски войници. Колко от тях са останали да бранят този рубеж и колко са се оттеглили към линията Сватово - Рубежное - Северодонецк не ми е известно. На тези в блокирания район им остава единствено или да се бият до последния войник, без никаква надежда за снабдяване и подкрепления, или да се предадат и да станат предатели по новия указ на Путин, за което ги чакат до 10 години затвор. (Някои ще кажат, че това не е доброволно предаване и тези войници не попадат под действието на указа, но кое е доброволно и кое не го решава руското военно ръководство, респ. Путин, а ни е знаем как решава той).
      Второ. След нощните укази за признаване на Херсонска и Запорожка области за независими (но не и за присъединяването им към Русия) става ясно, че Путин отправя сигнал. Ясна е логическата връзка с която се признават четирите области за част от Русия, последвано от обявяване на КТО на тази територия и при положение, че украинската офанзива няма да бъде преустановена, ще доведе до "неизбежната" необходимост от защита на новата "руска" земя включително и с ТЯО. Твърди се, че за тази цел е необходимо първо обявяването на Херсонска и Запорожка област за независими, чак след това присъединени. Дали обаче това ще стане, ще видим днес. До момента със среднощните укази, по отношение на Херсонска и Запорожка области, горната логическа верига дори не е започната. Възможно е Путин "да отпише" тези територии, казвайки на Зеленски - ако можете да си ги върнете, направете го. Но Крим, ЛНР и ДНР остават. Ако трябва ще използвам ТЯО за да ви го докажа.
      • Харесва ми! 5
      Link to comment
      Share on other sites

      • Потребител

      Оперативная информация по состоянию на 06.00 30.09.2022 по российскому вторжению

      ▪️На протяжении суток оккупанты нанесли 5 ракетных и 11 авиационных ударов, совершили более 100 обстрелов из РСЗО по военным и гражданским объектам на территории Украины.

      ▪️За минувшие сутки ВСУ отразили атаки врага в районах н.п. Зайцево, Майорск, Веселая Долина, Бахмутское, Одрадовка, Курдюмовка, Нью-Йорк, Первомайское и Безымянное.

      ▪️Авиация Сил обороны нанесла 29 ударов. Подтверждено поражение шести опорных пунктов, двадцати районов сосредоточения вооружения и военной техники, а также три ЗРК врага. Кроме того, подразделения ПВО сбили семь БпЛА, в том числе пять - иранского производства, один вертолет Ми-8 и штурмовик Су-25.

      ▪️Ракетные войска и артиллерия за минувшие сутки поразили пять командных пунктов, пятнадцать районов сосредоточения живой силы, вооружения и военной техники, шесть складов с БК и ГСМ, один зрк и восемь других важных объектов противника.

      -----

      Ключевое из утренней сводки Генштаба:

      1. В Беларуси началась проверка радиотехнического обеспечения аэродромной сети - что, по мнению Генштаба, может говорить о подготовке к использованию аэродромов войсками РФ.

      Также в совместном авиационном учебном центре прошла ротация подразделений и замена трёх из четырех Су-30М.

      2. Отбиты атаки россиян в районах Зайцева, Майорска, Веселой Долины, Бахмутского, Отрадовки, Курдюмовки, Нью-Йорка, Первомайского и Безыменного.

      Это рядом с Бахмутом, Горловкой, Авдеевкой в Донецкой области и Давыдовым Бродом в Херсонской области.

      3. О ситуации под Лиманом не сообщается. По последним данным, она складывается крайне сложно для российских войск.

      ----

      ISW, 29 сентября

      ▪️Кремль продолжает нарушать заявленные процедуры «частичной мобилизации» и противоречит своим собственным заявлениям.
      ▪️Беларусь, возможно, готовится принять недавно мобилизованных российских военнослужащих, но вряд ли вступит в войну в Украине на стороне РФ.
      ▪️ВСУ практически завершили окружение группировки РФ в Лимане и перерезали её критически важные линии коммуникации.
      ▪️ВСУ хранили оперативное молчание в отношении маневров в Херсонской области, но заявили, что РФ перебрасывает туда мобилизованных.
      ▪️ВСУ продолжали наносить удары по российским логистическим и военным объектам на Юге.
      ▪️Войска РФ продолжили атаки в Донецкой области.
      ▪️Силы РФ увеличили использование иранских БПЛА Shahed-136.
      ▪️«Левада-центр» показал, что почти половина опрошенных россиян обеспокоены мобилизацией, но поддержка войны снизилась незначительно — до 44%.
      ▪️Украина обеспокоена тем, что РФ мобилизует граждан Украины в оккупированных областях.

      -----

      Маловероятно, что Беларусь будет непосредственно вовлечена в войну Украине со стороны России, считает "Институт изучения войны" (США).

      Так эксперты комментируют заявления Украины о том, что Беларусь готовится принять мобилизованных российских военнослужащих.

      "Крайне маловероятно, что это главные индикаторы неизбежного участия Беларуси в делах Украины от имени России", - говорится в сводке "Института".

      Российские войска вряд ли будут использовать Беларусь в качестве стартовой площадки для наземных атак на Украину, несмотря на сообщения о скоплении войск и техники в Беларуси.

      Тем более, что нет данных о стягивании российских войск в эту страну.

      При этом Путин будет использовать Беларусь для развития военного потенциала ВС РФ, считают эксперты.

      ----

      Сводка МО Великобритании

      ▪️Медицинское обеспечение частей РФ в Украине, вероятно, ухудшается. Некоторым недавно мобилизованным российским резервистам было приказано закупать собственные наборы первой помощи, подчеркивая, что женские гигиенические средства являются экономически эффективным решением.

      ▪️Медицинская подготовка и осведомленность об оказании первой помощи, вероятно, плохие. Некоторые части получили современные боевые турникеты западного образца, но прикрепили их к своему снаряжению с помощью кабельных стяжек, а не с помощью липучки - вероятно, потому, что такого снаряжения мало и его можно украсть. Это затруднит или сделает невозможным своевременное наложение жгута в случае катастрофического кровотечения на поле боя.

      ▪️Неуверенность российских военнослужащих в достаточном медицинском обеспечении почти наверняка способствует снижению морального духа и нежеланию проводить наступательные операции в Украине.
       

      • Харесва ми! 2
      Link to comment
      Share on other sites

      Ето две последователни съобщения, които изясняват обстановката в Лиман. Единственото място където Русия не изпраща войски и подкрепления и не помага с артилерия това е Лиман, договорен с американците.

      Тук пишат русофили, които не разбират същността на Русия, това царство на безконечното зло. Мислейки за Русия винаги трябва да разбираме сатрапа и дворянството, бойните кучета на англосаксите. Понятието Русия няма нищо общо с близките ни по кръв и вяра великоруси, които от 1200 години са роби по тези земи, първо холопи, след това крепостни, после работници и селяни. Никога, при никакви обстоятелства и причини ние не трябва да бъдем в съюз с Русия, което е толкова вредно, колкото да не сме врагове на германците, сънородниците на техните сатрапи и дворяни.

      Русия винаги е предавала и ще предава всички за да угоди на англосаксите. Тя се покоряваше на Лондон, после на Вашингтон, не защото ги харесва, а така както се покоряваше на монголския Улус и така както ще се покорява на следващите господари на света, това при тях е на генетично ниво. Те са покорни роби на господаря, който ще им даде ярлик да управляват своите роби. В Ялта те получиха от Улуса ярлик за Източна Европа, сега просят за бившите съветски републики, но няма да получат и единственият им изход е да обесят сатрапа и дворяните и веднъж в историята си да се опитат да направят нещо сами, което досега не е ставало и едва ли ще стане. Другата им възможност, която често е ставала, е Улуса да застраши пряко съществуването на сатрапа, което да породи характерния руски "патриотизъм" и робската гордост да защитиш господаря.

       

       

      «По Лиману, к сожалению, вести не очень хорошие. Город фактически находится в оперативном окружении. На дорогу снабжения на Сватово сейчас вылезают ДРГ. Часть ее находится под контролем украинской артиллерии.

      Ямполь к утру по факту находится в „серой зоне“, нашим подразделениям пришлось отойти.

      В Дробышево линия обороны прорвана. Ситуация в районе Красного Лимана критическая.

      Отвечая на сотни ваших вопросов, я не знаю, почему сюда не подтягивают резервы, почему бьют ракетами и “Геранью” по Днепру и Николаеву, а не по наступающим на Лиман.

      Но я знаю, что после сегодняшнего дня у нас не остается выбора, кроме как освобождать ВСЮ территорию ДНР. Об этом говорит Конституция Российской Федерации, об этом говорит наша военная доктрина. Но героям в Красном Лимане от этого, конечно, не легче».

      Как сообщала «Русская Весна», аналогично ситуацию вокруг Красного Лимана описывает и глава бюро ВГТРК на Ближнем Востоке Евгений Поддубный.


      Источник: https://rusvesna.su/news/1664518736

       

      --------------------------------------------

      30.09.2022 - 9:43

      Армия России наносит удары по позициям ВСУ вдоль всей линии соприкосновения — главное из сводки генштаба ВСУ:

      Российские войска нанесли 5 ракетных и 11 авиационных ударов, совершили более 100 пусков из РСЗО по военным объектам на территории Украины;

      ВС РФ продолжают штурмовые действия в районах населенных пунктов Зайцево, Майорск, Веселая Долина, Бахмутское, Отрадовка, Курдюмовка, Нью-Йорк, Первомайское и Безымянное;

      В Херсоне российские войска готовят помещения, для дальнейшего размещения солдат, прибывших для укрепления подразделений в этом направлении.


      Источник: https://rusvesna.su/news/1664520048
       

      Link to comment
      Share on other sites

      • Потребител
      Лиман, Сватово и почему “не контрнаступаем” на Луганщине…

      В последние дни, после феноменального контрнаступления ВСУ в Харьковской области, у многих возникло какое-то недопонимание ситуации. Вроде бы как есть возможность продолжать продвижение, заходить в Луганскую область и продвигаться вглубь, а почему-то многим кажется, что... ничего не происходит.

      Вместо этого, в широком смысле слова, затишье, за исключением нескольких локаций, таких как, например, Лиман.

      Но, в то время как вопросов к ситуации с Лиманом практически уже нет, возникают другие, более глобальные вопросы, особенно в отношении такого интересного городка как Сватово.

      Но, чтобы понять происходящее и не задаваться деструктивными вопросами, следует понять несколько очень важных вещей.

      Наблюдать за стремительным контрнаступлением и освобождением территорий сотнями квадратных километров куда интереснее и увлекательнее, чем наблюдать за томительной подготовкой к этому процессу. А подготовка к тому, что мы видели в Харьковской области, велась на протяжении нескольких месяцев и только когда были созданы оптимальные условия – процесс пошёл.

      Именно сейчас мы можем наблюдать аналогичный процесс подготовки в отношении Луганской области, но благодаря стимулу харьковского контрнаступления и сжатию возможностей РОВ, этот этап будет пройдён гораздо быстрее чем на Харьковщине.

      Не забывайте, что на Луганщину из Харьковской области бежала довольно серьёзная группировка российских оккупационных войск, в некотором смысле, увеличив своё присутствие здесь. А важной задачей при подготовке активных действий является максимальная минимизация ресурса врага для сопротивления. И над этим ВСУ тщательно и ежедневно работают.

      В свою очередь, происходящее в районе Лимана говорит о том, что подготовительный этап представляет собой больше промежуточную фазу между контрнаступлениями.

      Это понимают и в российском командовании, равно как и то, что Лиман станет лишь преградой, тормозящей продвижение ВСУ к Сватово, перерезая важную логистическую артерию в её подбрюшье. Но, что самое смешное, концентрируя усилия по торможению в районе Лимана ВСУ, путём стайки леммингов отданных как сакральная жертва, они насыщают Сватово второсортным ресурсом из подразделений БТГр, которые давно уже просятся на вывод для восстановления боеспособности. Почему не выводят? Нечем восстанавливать? Не успевают восстанавливать?

      В итоге, мы с вами в районе Лимана видим то, что видели не так давно в районе Изюма, только в ускоренном режиме, а Сватово уж больно напоминает Купянск. Так оно и будет.

      Процесс идёт – скоро всё будет!
      • Харесва ми! 4
      • ХаХа 1
      Link to comment
      Share on other sites

      Guest
      Тази тема е заключена!

      За нас

      "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

      За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

      Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

      Дари

       

       

      За контакти:

      ×
      ×
      • Create New...