Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, Димитър Йорданов said:

Сега остава да чакаме кога от Москва ще решат да се случи такъв "Атентат" или "терористичен акт" (по подобие на тези преди втората чеченска война ) с който да оправдаят поредно обствелване на цивилни и жилищни квартали. Дори според мен ще има серия от минимум 3 такива случая с няколко дни до 2-3 седмици разлика, за да може да се нагнети напрежение и пропагандата насочена към местното население (в Русия) да си свърши работата.

ФСБ имат богат опит за такива провокации, да си спомним случая с "рязанский сахар", в началото на путиновата кариера...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Много са ви празни главите на вас русоробите. След като Русия е нанесла масирани удари по цивилни
обекти в Украйна, ревете като свине на заколение, че Киев може да прави същото по руски обекти. 🙄

А защо да не го направи ?!? Докато Русия удря по цивилни обекти, Украйна само да гледа ли ?!?

Пълни идиоти.

Удрянето по цивилни обекти само ще засили омразата към Украйна и ще надъха войниците. Ще имат кауза за която да се бият.

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Димитър Йорданов said:

(по подобие на тези преди втората чеченска война )

Защо не вземете да прочетете за събитията в Чечня преди да пишете безсмислици. ВЧВ започна след като няколко хиляди чеченски бойци нахлуха в Дегестан. Започна я не Путин, а Иванов, който по-това време беше назначен от Елцин, но решителните му действия не се харесаха на Елцин и западните му приятели и той беше сменен от Путин, а след няколко години почина.

В момента има война или някаква операция, Путин не се нуждае от нищо за да прави каквото реши. За какво му е теракт, след като всеки ден, без почивка ВСУ обстрелва Донецк и други руски градове?

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Петър_Пейчев said:

Защо не вземете да прочетете за събитията в Чечня преди да пишете безсмислици. ВЧВ започна след като няколко хиляди чеченски бойци нахлуха в Дегестан. Започна я не Путин, а Иванов, който по-това време беше назначен от Елцин, но решителните му действия не се харесаха на Елцин и западните му приятели и той беше сменен от Путин, а след няколко години почина.

В момента има война или някаква операция, Путин не се нуждае от нищо за да прави каквото реши. За какво му е теракт, след като всеки ден, без почивка ВСУ обстрелва Донецк и други руски градове?

Нужно му е за да може да мотивира всички мобилизирани да се бият за нещо - за кауза, така както украинците в момента. Сега нямат кауза - участват в една завоевателна и безсмислена война, вече колко - 200 хиляди избягаха в чужбина за да не ги мобилизират, други се предават или бягат, доста предпочитат затвора. Една такава серия от атентати ( вече се подготвя населенето, че това се очаква ) ще е единствено от полза за Русия и в явна вреда на Украйна. Украинците досега се показаха като достатъчно хитри и умни да не удрят цели в Русия. Познай сега от 3 пъти дали ще се случат тия гадости в самата Русия за да се надъхат десетките хиляди, които в близките месеци ще бъдат подготвяни и изпращани на фронта. Приемам облог, ако пожелаш на 2 бири и порция панирани дробчета с бекон и гъби, както ги правят в сити пъб в Търново. Ако загубя все някъде ще имам път в твоя край да си платя "дълга". 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Димитър Йорданов said:

Нужно му е за да може да мотивира всички мобилизирани да се бият за нещо - за кауза, така както украинците в момента. Сега нямат кауза - участват в една завоевателна и безсмислена война, вече колко - 200 хиляди избягаха в чужбина за да не ги мобилизират, други се предават или бягат, доста предпочитат затвора. Една такава серия от атентати ( вече се подготвя населенето, че това се очаква ) ще е единствено от полза за Русия и в явна вреда на Украйна. Украинците досега се показаха като достатъчно хитри и умни да не удрят цели в Русия. Познай сега от 3 пъти дали ще се случат тия гадости в самата Русия за да се надъхат десетките хиляди, които в близките месеци ще бъдат подготвяни и изпращани на фронта. Приемам облог, ако пожелаш на 2 бири и порция панирани дробчета с бекон и гъби, както ги правят в сити пъб в Търново. Ако загубя все някъде ще имам път в твоя край да си платя "дълга". 

Значи малко са тия жертви дето ежедневно загиват в Донецк, Луганск, Курск, Белгород , вече и в Крим..

Време ли е да чакаме нещо по-значимо в Москва или Питер ?  Казвате руснаците сами ще си го направят? Ами че те и украинците непрекъснато такива истории подмятат.  (пожарната безопасност,  някой пушел на неправилното място и подобни)..

Редактирано от Mirolub
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Mirolub said:

Значи малко са тия жертви дето ежедневно загиват в Донецк, Луганск, Курск, Белгород , вече и в Крим..

Време ли е да чакаме нещо по-значимо в Москва или Питер ?  Казвате руснаците сами ще си го направят? Ами че те и украинците непрекъснато такива истории подмятат.  (пожарната безопасност,  някой пушел на неправилното място и подобни)..

Едно е да има руски загуби на чужда територия при военни действия - хора, техника, складове и други военни съоръжения, съвсем друго е да има жертви и то цивилни на собствена територия. Първото се приема като нещо неизбежно, но в същото време демоорализиращо когато е в големи мащаби. Второто дори и при малко жертви, но цивилни в самата Русия ( а не в анексираните от Украйна територии) би предизвикало съвсем друга реакция сред обикновените руснаци и дори без да се ползва държавната пропаганда би вдигнало духа на воюващите тъй като ще им даде справедлива кауза - да отмъстят на врага, да защитят родината и обичаните от тях хора, които биха били в опасност при последващи подобни действия. А дори съвсем леко да се включи и държавната пропаганда, това ще им даде една "справедлива война" срещу врага, каквато те не виждат в момента и в която до този момент не участват с желание и себераздаване както, ако защитаваха собствената си родина. Както правят в момента украинците. 


П.С. Не се заяждам, опитвам се да се изразя по-ясно. В историята има много случаи в които по-малобройна и слаба войска дава много по-ожесточен и силен отпор на врага, просто защото смята своята кауза за спрведлива или когато става въпрос за защита или дори за самото съществуване на родината им.

  • Харесва ми! 8
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И според мен Украйна в никакъв случай не трябва да удря цивилни обекти на международно призната руска територия като отговор за руските бомбардировки над Киев, Харков, Лвов и пр. Споменавйки Киев и Харков, заедно с Одеса това са регионите, където основно живеят потомците на войниците, били се в нашата освободителна война през 1877-1878. Така че всеки българин, който подкрепя руските бомбардировки там, е национален предател, гаврещ се с кръвта на войниците, на които дължим почит, независимо кой там се самоопределя като украинец и кой като руснак. За съжаление имаме един долен и непочтен президент в лицето на Румен Радев, както и негови служебни министри, хора на почетния консул на РФ у нас Георги Гергов, които като типични национални предатели няма как публично да заклеймят тази гавра и терор над потомците на войниците, били се за нас.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Димитър Йорданов said:

П.С. Не се заяждам, опитвам се да се изразя по-ясно. В историята има много случаи в които по-малобройна и слаба войска дава много по-ожесточен и силен отпор на врага, просто защото смята своята кауза за спрведлива или когато става въпрос за защита или дори за самото съществуване на родината им.

Най-ожесточени защитници на "руската" кауза се оказват бивши украинци от източното пространство на Украйна...

Няма нужда да им давам имената.  Тези хора повечето се сражават от 2014 насам. Формално вече и те са руски граждани. Допреди 24 февруари много от тия про-руски украинци са се чувствали изоставени и предадени от голямата Русия.  Дори и след началото на войната пак имаше несигурност. След референдумите някои от тия хора вече почват да се чувстват по-близко с Русия. 

Но завръщането на украинската власт в Купянск и разправата над колаборантите показват колко жизнено важен и съдбоносен е тоя избор. При тия хора вече настроенията и действията им решават основния въпрос:  дали ще живееш или ще те убият.  Ако дойдат укрите - съдбата на про-руските вече е гарантирана.  Значи отстъпят ли руските сили , ще трябва и цялото население дето им се е доверило да бяга с тях..

Най-голямата глупост на режима Зелински е че остави тези бандероци, азовци, и всакакви други нац.батальони да се саморазправят с населението и да раздават правосъдие със завързани ръце, скоч, торби на главите и после в ямата обезобразени.

Ако Зе и компания действително се придържаха към принципите на демокрацията, свободата, свободния избори и много други хубави неща, то повярвайте ми - украинските руснаци сами щяха да искат да са част от Украинщината.. Но режима Зелински са една гадна банда от долни лъжци , мошеници , артисти, паплач в компанията на изроди , убийци, не знам как да ги нарека още тия, като тоя Жорин, дето подлагат на мъчения и убиват без съд и присъда собствените си съграждани и земляци.. Много грозна история. А за пред запада всичко се излъсква и се показва за света като света вода ненапита.. Ужасни лъжци са.. Не съм за Путин...  Обаче лъжите на Зе  направиха от Путин едва ли не най-търсения , уважаван и необходим човек.. Представям си ако сега излезе Навални и вземе властта..  Русия ще се разпадне,  а децата на руснаците ще бъдат буквално продадени в "робство".. Няма да казваме кои ще са робовладелците..

(между другото живота в робство може да им се види на руснаците приказка и чуден сън в сравнение това дето им го предлага Путин, но избора си е техен )...

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Mirolub said:

Представям си ако сега излезе Навални и вземе властта..  Русия ще се разпадне,  а децата на руснаците ще бъдат буквално продадени в "робство".. Няма да казваме кои ще са робовладелците..

 

След Путин Русия ще се разпадне без значение кой ще "вземе" властта.  И причината затова няма да е новия лидер (който и да е той), а Путин. 

  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

 

След Путин Русия ще се разпадне без значение кой ще "вземе" властта.  И причината затова няма да е новия лидер (който и да е той), а Путин. 

Ако не беше Путин, Русия също вече щеше да се е саморазпаднала.  Или поне щеше да се е обособила в отделни по-независими една от друга области. Но според мен сега при създалата се ситуация падането на Путин няма да промени особено политическите процеси в Русия. Щото имаме Медведев, Пригожин, Кадиров, новия Суровкин.... И не знаем кой ли още нов герой на СВО ще изскочи на повърхността.  Путин сега е почти в положението на Елцин - в последните му години, алкохолизиран и болен.  Не се знае на кого Путин ще подари куфарчето...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Atom said:

 

След Путин Русия ще се разпадне без значение кой ще "вземе" властта.  И причината затова няма да е новия лидер (който и да е той), а Путин. 

Не е задължително, има много силни фигури в Русия, от тях зависи как ще се развият събитията, ако разделят баницата достатъчно добре може и да не се стигне до разпад.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Mirolub said:

Путин сега е почти в положението на Елцин - в последните му години, алкохолизиран и болен.  Не се знае на кого Путин ще подари куфарчето...

Няма значение на кого ще го подари.  Властта на Путин е лична, а не институционална. Това не е власт, която да върви в комплект с куфарчето и не може да се "предаде" или "подари" .  Институционално Русия в момента е едно голямо нищо. Имитация на империя, имитация на демокрация, имитация на федерация, имитация на монархия, имитация на свръх-сила и т.н.  Който  и да дойдe ( или които и да дойдат) след него, Русия тепърва ще трябва да се изгражда наново и от нулата.   

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Konche said:

Не е задължително, има много силни фигури в Русия, от тях зависи как ще се развият събитията, ако разделят баницата достатъчно добре може и да не се стигне до разпад.

Този, който непосредствено дойде след Путин може и да се опита да задържи положението по някакъв начин, но след известно време според мен трябва да се случи това ново изграждане. Каквато и баница да делят, тя няма да е вече толкова голяма след всички санкции и Русия няма да е чак толкова силна, нито желан партньор навън. Зависи и как ще реагира Китай. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Atom said:

Няма значение на кого ще го подари.  Властта на Путин е лична, а не институционална. Това не е власт, която да върви в комплект с куфарчето и не може да се "предаде" или "подари" .  Институционално Русия в момента е едно голямо нищо. Имитация на империя, имитация на демокрация, имитация на федерация, имитация на монархия, имитация на свръх-сила и т.н.  Който  и да дойдe ( или които и да дойдат) след него, Русия тепърва ще трябва да се изгражда наново и от нулата.   

Русия е болният човек на Европа. До каква степен е изгнила, никой не знае....Че режимът на путин ще рухнер няма съмнение, въпросът е само това, че колко хора ще умрат до тогава.... 01_comic1.jpg

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Mirolub said:

Но според мен сега при създалата се ситуация падането на Путин няма да промени особено политическите процеси в Русия.

Всичко ще се промени, защото никой в Русия няма властта на Путин.

Путин е култивирал властта си в продължение на 20+ години и се ползва с широка подкрепа
както от елита, така и от народа. Който и да дойде след него няма да има такава подкрепа и
съответно няма да може да си прави каквото си поиска, както Путин прави.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Всичко ще се промени, защото никой в Русия няма властта на Путин.

Путин е култивирал властта си в продължение на 20+ години и се ползва с широка подкрепа
както от елита, така и от народа. Който и да дойде след него няма да има такава подкрепа и
съответно няма да може да си прави каквото си поиска, както Путин прави.

Елементарни заблуди....  Що си мислиш че Медведев е по-малко популярен от Путин?  Или защо не  Навални да е също популярен за други си 30% от руснаците?  Ако си толкоз любопитен, направи допитване до големия руски народ и се информирайй какви са им настроенията... Но така да приказваш наизуст  - никой не ти вярва,  не знам ти защо си вярваш ..   Какъвто и да дойде - все ще си има поддръжници и врагове и това е навсякъде... Друг е въпроса за политическа култура, толерантност и възпитание...  Русия е толкова хетерогенна, колкото и представителството на обединените държави в ООН...  Тоя дето успява да обедини го правят "председател".

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Mirolub said:

След като Американските структури не са в много по-завидно положение, то какво да кажем за руските ?

Американските структури са в много по-добро положение от руските. Тях не ги мисли.
А руската "държавност" е къща от карти и след Путин ще се сгромоляса.

Имай предвид, че повечето сегашни олигарси са загубили позициите си ... къде заради
санкциите, къде заради самия Путин.

И като Путин падне, руснаците ги очаква "Дивият Изток 2": нов брутален преход и ново 
брутално разпределение на територии и сфери на влияние. Честито на дебилите.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Mirolub said:

Ако си толкоз любопитен, направи допитване до големия руски народ и се информирайй какви са им настроенията...

Ако не си забелязал, никой в Русия не пита народа. 🙄

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Имай предвид, че повечето сегашни олигарси са загубили позициите си ... къде заради
санкциите, къде заради самия Путин.

И като Путин падне, руснаците ги очаква "Дивият Изток 2": нов брутален преход и ново 
брутално разпределение на територии и сфери на влияние. Честито на дебилите.

Ами че нали точно това чакат украинците: Путин да падне, и да се втурнат към далечния изток подобно на техните предци Донските Казаци...  Само че не под знамето на Батушка Императора, а с чичо им САМ. Само го чакат стаеца да се гътне,  дори му правят подаръци и изненади..

Дебилите май са тия в Киев дето се надяват на тоя сценарии. И аз им казвам "честито".

А какво ще стане в Русия?

Преди година се носеха слухове за тежката болест на Путин?   Нещо май не познаха .. Путин продължава да си е жив и здрав и май ще надживее мнозина..

Много е трудно да се прогнозира.. Аз обаче все повече се вслушвам в хората около Путин, а не в самия Путин.. Путин все повече заприличва на самия Байдън - тоест говорител, човек дето да изкаже крайно решение, продукт на колективна воля.. Путин става все по-слабоват и все повече почва да доверява решения на хора близки до него.. А кои са му близки и фаворити ?  Това е по-интересен въпрос.. Но то тук за момента...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Президент Украины Владимир Зеленский провел разговор с Президентом США Джо Байденом.

Об этом глава Украинского государства написал в Твиттере, передает Укринформ.

"Продуктивный разговор с Президентом Соединенных Штатов. ПВО сейчас – приоритет № 1 в нашем оборонном сотрудничестве. Также нуждаемся в лидерстве США для жесткой позиции G7 и поддержки нашей резолюции ГА ООН", – написал Зеленский

https://www.ukrinform.ru/rubric-ato/3590465-zelenskij-obsudil-s-bajdenom-postavki-sistem-pvo-dla-ukrainy.html

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Подразделения Воздушных сил Вооруженных сил Украины уничтожили сегодня после обеда еще 13 вражеских дронов-камикадзе "Shahed-136".

Как передает Укринформ, об этом пресс-служба Воздушных сил ВСУ сообщает в Телеграме.

«Вторая «большая» воздушная тревога после обеда 10 октября прежде всего объявлена в связи с иранскими дронами-камикадзе Shahed-136, которые атакуют Киев и северные области Украины из направления курской области и беларуси. Девять этих Shahed-136 уничтожены силами и средствами противовоздушной обороны воздушного командования «Центр», - говорится в сообщении.

https://www.ukrinform.ru/rubric-ato/3590409-vo-vrema-vtoroj-bolsoj-vozdusnoj-trevogi-vsu-unictozili-13-dronovkamikadze.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Задръстванията край Кримския мост се простираха на няколко километра. Това беше съобщено в канала Crimean Wind Telegram, съобщава Укринформ. Според местни жители прелезът работи само за тирове, а движението по моста е организирано в едно неувредено платно. "Най-големият проблем е входът на моста. Хората са принудени да стоят по 4-5 часа. Въпреки че "властите" уверяват, че почти всичко върви непрекъснато, но в момента има стотици автомобили, опашката се простира за няколко километра“, се казва в доклада. Отбелязва се, че от страната ва  руския Краснодар същата ситуация.

https://www.ukrinform.ru/rubric-crimea/3589378-oceredi-avtomobilej-vozle-krymskogo-mosta-rastanulis-na-neskolko-kilometrov-smi.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Украинская армия продолжает контрнаступление на юге страны, двигаясь по правому берегу Днепра.

Об этом в эфире Апостроф TV сообщила начальница объединенного координационного штаба пресс-центра Сил обороны юга Украины Наталья Гуменюк

"Мы продвигаемся, у нас есть определенные успехи, которые пока не провозглашаем, именно по специфике региона. Вы видите по картам – мы двигаемся по правому берегу Днепра, левый берег под оккупантами, и конечно с него простреливается правый берег, поэтому мы не называем населенные пункты, мы не акцентируем направление своего движения, мы работаем и для того, чтобы освобожденная площадь увеличилась – уже сейчас она достигает 1170 и более квадратных километров", - сказала она.

 

Гуменюк также упрекнула экспертов, которые говорят о замедлении темпов наступления.

"Я бы предостерегла от такой оценки, потому что мы не идем в контрнаступление с секундомером, и это – не спринтерская дистанция, это – важная работа, которая предполагает очень существенный подход, очень выверенный и правильный, поскольку мы действуем также и среди местного населения, помним, что в населенных пунктах есть мирные жители, не виноватые в том, что идут боевые действия, не могут эвакуироваться, поэтому нужно учитывать и эти моменты", - заявила представительница штаба.

"Продвижение есть, уничтожение складов с боеприпасами, пунктов управления и средств ПВО врага, и это существенно подрывает их, они обезумели от этого, и (это свидетельствует - Апостроф), что массированный ракетный удар был нанесен и не связан со взрывами на мосту.

Мы стараемся проводить операцию максимально быстро, максимально возможно и максимально эффективно. То, что очень стратегическим является, в частности, направление Каховки, связано конечно с принципиальным инфраструктурным объектом, который там есть, и важно не допустить того, что враг будет разрушать и повреждать даже ту инфраструктуру, которую он уже покидает. А то, что они пытаются покинуть все это, уже можно наблюдать за тем, как они в спешном порядке эвакуируют свои семьи в Крым", - заявила Гуменюк.

https://apostrophe.ua/news/politics/2022-10-10/est-opredelennyie-uspehi-v-komandovanii-yug-ozvuchili-situatsiyu-na-fronte/281431

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Mirolub said:

Преди година се носеха слухове за тежката болест на Путин?   Нещо май не познаха .. Путин продължава да си е жив и здрав и май ще надживее мнозина..

Познаха много добре.

В началото на войната Путин приемаше посетители на дългата маса в Кремъл. Тогава казваха, че е бил
параноичен заради Ковид, само че параноята май е била за друго. Путин явно е бил на имунодепресанти,
което се прави когат имаш трансплантация на орган ... което се прави когато имаш рак.

Путин има рак, но засега явно са го закрепили. Ще видим за колко дълго.

Стив Джобс, основателят на Епъл, имаше трансплантация на черен дроб заради рак. Две години след
трансплантацията той почина.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...