Отиди на
Форум "Наука"

Същност на материята...


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 13 минути, Малоум 2 said:

Не е познатото обикновено взаимодействие - елмагн и грави сили

Птиците се ориентират с помощта на магнито-чувствителните протеини в очите и определени клетки в мозъка. Екипът от японски специалисти изследва този механизъм. Оказва се, че около 20 процента от клетките в определена част на мозъка излъчват електрически импулси с по-висока честота, когато птиците са обърнати в северната посока. Когато обаче трябва да се ориентират по посока, различна от север, те не са толкова активни. Не знам запазват  ли се макар и частично магнитнитните свойства в железният, включен например в хемоглобина, но японците твърдят, клетките, поне при птиците, реагират на магнитни полета. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Мнения 184
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 30.08.2022 г. at 11:46, Малоум 2 said:

Много пъти съм го изяснявал преди, та ... накратко: Съзнанието  е отношение! Не е отражение както се е считало преди време.

В "Съзнанието е отражение" и "Съзнанието е отношение" думичката "съзнание" е използвана в различни контексти....първият е психологически, а вторият касае теорията на информацията. Обаче при второто "Аз"ът се замита под килима.....както и във всеки физикалистки модел.....та дори и при функционализма, които е в психологическия контекст.

Те виж си сам -

On 30.08.2022 г. at 11:46, Малоум 2 said:

Ако си представим Александрийска библиотека - книгите съдържат фотонна информация - цяла дъга от цветове. И я прозвъним с нарочна  ЕМВълна - някои от "думите" в страници ще светнат - от синхронизация. Това са възбудени точки. Сумата от тях започваме да Сравняваме с познатото ни от действителността (минало,  опит)  - чак тогава отстраняваме думички които не се "връзват"  (номер на стр. етаж и т.н. - несъществена инфо) с образа и си казваме - това е идеален образ!..

Кой "прозвъни с нарочна" ЕМВ? Кой "сравнява"? Кой "си казва"?  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Втори след княза said:

Моля за пояснение, понеже темата е за същността на материята, в какъв смисъл намесвате съзнанието и "Аз"? Или може би смятате съзнанието за материално? 

И аз не знам, ама ... може би, защото същността на материята се открива със съзнанието. Знаеш старите  лозунги: Съзнанието е отражение на обективната реалност и от тук - Битието определя съзнанието! Е, да ама не (социализмът се провали).

Съзнанието е отношение към обективна действителност. А самата обективна действителност, точно заради разкриване "същността на материята" в дълбочина, е една неясна, размазана, сглобена от налични символи фотографска снимка ... в мозъка. Дали "Аз"-ът ще я отчете (избере) като обективна реалност, която да му ръководи поведението (в момента), зависи от интелекта. Като се прибави към съзнанието и Разум (поведение, почти почнинено на обективните позивни на сетивата, управляемо, в смисъл на свободна воля: Вуте: "Мога да копам, ама мога и да не копам!"), посредством влияние на То, се случва свръх-аза. ( тая терминология - това е само за връзка със стари разбирания, полу-яснота. Иначе снобски концепции - с колкото искаш термини са затрупани.)

(така например, може да се "вкара" съзнание в робот - да избистря неясни отразени образи, но заедно с Разум да формира поведение като Човек - не. Ще липсват чувствата - неяснотата, когато мозъкът "дели на нула" - липсва "заменателят" в отношението.😎)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Втори след княза said:

Моля за пояснение, понеже темата е за същността на материята, в какъв смисъл намесвате съзнанието и "Аз"? Или може би смятате съзнанието за материално? 

Определено не смятам, че съзнанието е материално. Ако трябва на кратко да си опиша убежденията не бих се справил. Но по отношение на проблемът "Мозък(Тяло)/Психика" (Mind/Body dualism) клоня леко към идеалистичните интерпретации.

Но моите предпочитания нямат значение за експеримента. А към настоящия момент няма пряко доказателство как се осъществява взаимодействието между двата компонента на човешкото ни същество - само съвпадение на процеси между двата компонента на системата "мозък/психика"....  ....колкото и да напират невробиолози да налагат материалистичната си интерпретация, че съзнанието е епифеномен на физиологичните процеси, подкрепяни и от функционалистките модели за възникващите "рангове" от програми.

А иначе "завоят" към възприемането и обработката на информацията за материалните проявления се случи още на предната страница и си признавам, че и аз не се усетих, че доста се отклонихме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

😉

Преди 8 часа, Малоум 2 said:

Иначе снобски концепции - с колкото искаш термини са затрупани.)

А дали ще е коректно някой психолог да опише модела ти за етер-частиците като шизофренски?😝

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

И кибернетиката не ти обяснява психиката? 

Ами не, поне на мен!

Човешката глупост не може да бъде обхваната от "Машина на Тюрин"...

Преди 3 часа, Втори след княза said:

Приеми мозъкът като компютър, а психиката като преработка на информация.

И как може това да обясни Въображението, съответно Творческият акт?   ...аз мога и без да съм виждал в действителност да си измисля образът на суперсекси мадама и да въздействам на тялото си. Как така се "обърна" каузалността от "битието определя съзнанието" на "съзнанието определя битието"?

А "преработката на информация", психиката, излезна, че е продукт..... епифеномен на физиологичните процеси. Благодаря! Нищо повече от обещаващ функционализъм.

 

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Въпросът е информацията (приета, преработена, предадена) дали е материална? Аз бих приел, че не е материална, но е реалност. Както движението, промяната.

Замислял съм се върху Хераклитовия мироглед, даже и съм зациклял върху Уайтхед, но .... нещо "преработката на информацията" ме "дърпа" към Парменид....

Въпрос: Втори след княза в 7ми клас и Втори след княза на 23.09.2022г. един и същ човек ли са?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.09.2022 г. at 21:13, Втори след княза said:

Да. Както и компютърът ми, който непрекъснато актуализирам и събирам свои и чужди файлове с информация. В мрежа се представя с един IP адрес, а аз с едно ЕГН.

Това, което се представя с едно ЕГН не си ти, а личността ти. Не ми се комуникира с персоната ти, "маската в балът с маски", но това е МОЕ желание, свързано с ТВОЙ ИЗБОР, който уважавам и това обуславя настоящият факт, че се съобразявам и синхронизирам поведението си.

Човек сам си ИЗБИРА с какво да се идентифицира, независимо че по-голямата част от мотивацията в процеса е в личното несъзнавано.

Аз вече декларирах на Малоум2, че не смятам, че съм на нужното ниво да изказвам качествени твърдения по отношение на "съзнание" и съвременните достижения на когнитивната наука. Обаче не съм толкова зле, та да не знам какво е "свръх-аз"/"супер-его", "лично съзнавано/несъзнавано", та и "колективното несъзнавано". Или пък да не съм като поне за "среден 3" по отношение на неврофизиолагичните парадигми основани на монистичния материализъм.

И в тази връзка ще си позволя да те обвиня, че не си ме разбрал защо изказах твърдението, че към настоящия момент няма пряко доказателство как се осъществява взаимодействието между двата компонента на човешкото ни същество - само съвпадение на процеси между двата компонента на дуалната система "мозък/психика".

Също и твърдението ми, че

On 22.09.2022 г. at 23:28, kipen said:

Човешката глупост не може да бъде обхваната от "Машина на Тюрин"...

 

П.п 

On 23.09.2022 г. at 21:13, Втори след княза said:

ПП. По отношение темата, не смятам, че Материята има нещо, което да е нейна същност. Тя е. Така не мога да кажа и кое е същността на водата, движението, аритметичната дроб или цъфналият минзухар. Те са.

По отношение на Материята и че Е - подкрепям мнението ти. Не да друго, а защото разумното построение, според мен, е че самата "материя" е същност, така както и "духовността". И са идеални конструкти в психиката ни.

Даже "духовността", така както го използвах като смисъл, според мен съдържа и споделеното ти инфо

On 22.09.2022 г. at 20:20, Втори след княза said:

Въпросът е информацията (приета, преработена, предадена) дали е материална? Аз бих приел, че не е материална, но е реалност. Както движението, промяната.

...т.е. споделям, а и ми е част от "свръх-аза"- възприето от средата, разделянето и класифицирането на информационните потоци в индивидуалното и общественото съзнание на "материално" и "духовно". Чисто прагматично като най-кратко описание.... иначе по-усложнени варианти - колкот щеш, ама при подобно положение вероятността да се стигне до "говорене на различни езици" е доста по-голяма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм, че е споделена вината! 

Използвах провокацията "обвиня" малко наивно.... един път като "Коранското", че като сочиш с пръст някой останалите пръсти сочат към теб, но и с надеждата, че ще поискаш да се аргументирам.... поне за "Машината на Тюринг"

...Ала ти избра да си втори във форума - ОК. И аз съм втори, и аз съм личността ми...първи е само Изборът ми.

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
On 25.09.2022 г. at 16:55, Втори след княза said:
On 25.09.2022 г. at 16:01, kipen said:

Не ми се комуникира с персоната ти

Няма проблем.

Чак сега се усетих, че използването ми на "персона" може да се интерпретира като обидно отношение.

Извинявам се, ако си го възприел като обида! 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...