Отиди на
Форум "Наука"

Аналитична Химия 1


ROCK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Само с една надали, щото са от една аналитична група (и то без групов утаител - най-гадните катиони ;)), но с поредица може, но ръководството не ми е под ръка. Другия начин за който се сещам е поднасяне в пламъка на горелка (свещ). Калия го оцветява във виолетово, натрия в жълто.

точно така.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Включвам се с питане за насока - ще започвам скоро работа (основно ВЕТХ на лекарства, изходни в-ва...), та искам да се подготвя теоретично. Над кои теми да наблегна, ако може и по-разбираем/практичен учебник да препоръчате?

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трудна работа, не знам да има учебници на български специално в това направление. Има за газова хроматография, в които се набляга на фундамента. Не помня авторите, но това бих ти препоръчал, да погледнеш нещо по-фундаментално за газовата хроматография, принципите са общи. Аз нямам такъв, но може би в учебника ми по инструментални методи ще има някоя и друга глава, както за газова така и за течна. Ако имаш път към Пловдив мога да ти го дам да го преснимаш. Друго нещо, което си заслужава да прегледаш е масспектрометрията. Висококачествените системи използват масдетектори от няколко различни типа с различно приложение. Там вече е наистина сложна работа.

Но така или иначе на всички ще им е ясно, че не е възможно да знаеш всичко и едва в течение на работата ще трябва да се подготвиш. Обикновено са нужни години за да станеш квалифициран специалист. Така че няма да искат от теб да правиш от началото програми.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте. Трябва ми помощ относно курсова работа,която подготвям. Така да се каже, трябва само да допълня анализите, но те сами най-трудната част.
 За това направо ще напиша, какво ми трябва, а който може и иска, нека помогне.

Резултати от аналитични методи за анализ на алдехиди и кетони или кои аналитични методи са подходящи методи за изследване на техните свойства и структура. Но не само изброяване, а и конкретни методи или резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук никой няма да седне да ти пише курсовата работа, но като подсказка, бих ти препоръчал да гугълнеш TBARS. Това е един от методите който аз използвам за количествено определяне на полиалдехиди. Има го много подробно описан в интернет на английски. Има всичко, включително и регресионното уравнение с калибрационната графика. Можеш да питаш чичо гугъл и за реакцията на сребърното огледало, която е основния качествен метод за доказване на алдехиди. Също така като подсказка мога да те насоча към методите за определяне на редуциращи захари, които всъщност определят количествено алдехидните групи. :) На български няма много литература, ще трябва да цитираш стандарт, а в електронна форма са платени. Но можеш също да гугълнеш за фелингов реактив, мисля че ще намериш достатъчно. На анлийски също ще са описани достатъчно подробно. Но това е за алдехидите, за кетоните реакциите са други, не съм се занимавал. Но ако се поровиш със сигурност ще намериш десетки статии описващи методи за тяхното определяне в свободния нет. 

В съвременните инструментални техники за количествено определяне, основната приложима е газовата хроматография, но също така може да бъде използвана и течна хроматография. Изследването на структурата е отделен въпрос. Най-масово се използва инфрачервената спектроскопия, която може да бъде допълнена от ЯМР. Гугъл може да помогне и тук, но вече едва ли ще се влиза в големи подробности, дори и на английски. Но сигурно ще можеш да си свалиш някои готови спектри, които да визуализиарат метода. Бих препоръчал да изровиш в гугъл ИЧ линиите на карбонилните групи, там имаше интересни моменти с отместването на линията, ако веществото е алдехид. Така че потърси ИЧ спектъра на един алдехид и един кетон. С ЯМР няма голям смисъл да се задълбочаваш, ИЧ е най-масовия и приложим. Като цяло основно е да подбереш подходящите ключови думи и да четеш внимателно това което излезе. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря за включването, беше ми изключително полезно. Точно от това имах нужда, от подсказка, защото понякога е много трудно да намериш нещо в Гугъл.

Редактирано от Gia
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • Потребител
On 2.02.2007 г. at 20:07, ROCK said:

TEMA 31

 

ПРИГОТВЯНЕ НА 0,1 НОРМАЛЕН РАЗТВОР НА НАТРИЕВ ТИОСУЛФАТ.

 

За приготвянето на тиосилфат се използва солта Na2S2.5H2O , която при стоене на въздуха суби кристалната си вода, но може да се получи в чист вид чрез прекристализиране. Независимо от това, стандартен разтвор не може да се молучи чрез директно разтваряне на притегленото количество тиосулфат. Причината да е така е изменението на концентрацията на тиосулфата от действието на разтворителя във водата СО2 и О2. С СО2 протича реакцията :

S2O2-3 + CO2 + H2O = HCO-3 + S

В резултат накоето редукционния капацитет на туосулфата се увеличава, понеже получените HSO-3 се окисляват от йода се до S4O2-6 а до SO2-4:

HSO-3 + J2 + H2O = SO-24 + 2J- + 3H+

В тази реакция HSO-3 – йон отдава два електрона, докато при взаимодействието с йода дава S2O2-3 – йона отдават два електрона. Присъстващия в разтвора кислород окислява HSO-3 :

2HSO-3 + O2 = 2SO2-4 + 2H+

От което концентрацията на тиосулфата намалява.

Процесите в разтвора на тиосулфата протичат бавно. След около 7-10 дни концентрацията се изменя повече, ако се избегне контактуването на разтвора с въздуха. Промяна концентарията на тиосилфата настъпва и от развитието на тиобактерии в разтвора, което се предотвратява с добавяне на HgJ2.

За определяне на различни вещества: K2Gr2O7, KJO3, KBrO3, K3Fe(CN)6 – първични стандарти, разтвор на KMnO4 – вторичен стандарт. В практиката най-често се използва K2Cr2O7. Определянето е случай на йодометрично титруване на окислители:

Cr2O72- + 6J- + 14H+ = 2Cr3+ + 3J3 + 7H2O

 

2Cr+6 + 6e = 2Cr3+ .1

2J- 2e = J2 .3

сдсд

J2 + 2S2O2-3 = 2J- + S4O2-6

 

J2 + 2e = 2J- .1

2S2O2-3 – 2e = S4O2-6 .1

TEMA_31.doc

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
On 7.02.2012 г. at 12:45, fantom4e said:

Мисля имаше и разлики в способността им да поглъщат вода, натриевия хлорид е по-малко хигроскопичен от калиевия.

Да, правилно е, че има разлики в способността на различните вещества да поглъщат вода, което се изразява в тяхната хигроскопичност. Натриевият хлорид (NaCl), известен като обикновена кухненска сол, е по-малко хигроскопичен от калиевия хлорид (KCl). Това означава, че калиевият хлорид има по-голяма склонност да абсорбира влага от околната среда в сравнение с натриевия хлорид.Приложенията на тези различни хигроскопични свойства могат да бъдат различни в зависимост от нуждите на конкретната област. Например, в промишлеността за поддържане на определени нива на влажност във въздуха, изборът на един или друг тип сол може да се базира на техните специфични характеристики.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...