Отиди на
Форум "Наука"

Алкохолизъм


Recommended Posts

  • Потребител

Значи, по научному някой сигурно може да го обясни, но работата е в това, че след дадено количесво алкохол, черният дроб несмогва да го разрежда на вода и захър и затова все поече и повече постъпва в кръвта и почва да действа....

Като със всичко организмът и към това се приспособавя. Затова сутрин, човек е така като е....

При мен спасението, още преди да си отворя очите една студена бира на екс. След 5-10 минути съм на топ. Кафе, тоалет, къпане, закуска от хемендекс и ура.

Жената винаги мъмри: Дявол да ме вземе, поне глава, стомах да ме боли, да ми е лошо, да нямам апетит, да ми се повдига, ЗА НАКАЗАНИЕ! Но уви. При мен нищо подобно не се получава....

post-5590-0-91317900-1377190962_thumb.jp

:grin::grin::grin:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 93
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Значи, по научному някой сигурно може да го обясни, но работата е в това, че след дадено количесво алкохол, черният дроб несмогва да го разрежда на вода и захър и затова все поече и повече постъпва в кръвта и почва да действа....

Като със всичко организмът и към това се приспособавя. Затова сутрин, човек е така като е....

При мен спасението, още преди да си отворя очите една студена бира на екс. След 5-10 минути съм на топ. Кафе, тоалет, къпане, закуска от хемендекс и ура.

Жената винаги мъмри: Дявол да ме вземе, поне глава, стомах да ме боли, да ми е лошо, да нямам апетит, да ми се повдига, ЗА НАКАЗАНИЕ! Но уви. При мен нищо подобно не се получава....

Значи, понаучному… За това, че ти се яде след запой, мога само и единствено да ти завиждам. А жената нека си мъмри, нали затова сте се оженили…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наскор пътувах с доктор нарколог в самолета,та от тема на тема стигнахме и до алкохола!На въпроса ми за разликата между алкохолика и пияницата ми каза много интересна формулировка-Алкохолика пие за да живее(затова той се поддава на лечение),а Пияницата живее за да пие(той не подлежи на лечение)!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наскор пътувах с доктор нарколог в самолета,та от тема на тема стигнахме и до алкохола!На въпроса ми за разликата между алкохолика и пияницата ми каза много интересна формулировка-Алкохолика пие за да живее(затова той се поддава на лечение),а Пияницата живее за да пие(той не подлежи на лечение)!

Ами да.

Има който работи за да (пре)живее, а други живеят за да работят. Кое е лечуемо?

:goodpost::goodpost::goodpost:

Link to comment
Share on other sites

Наскор пътувах с доктор нарколог в самолета,та от тема на тема стигнахме и до алкохола!На въпроса ми за разликата между алкохолика и пияницата ми каза много интересна формулировка-Алкохолика пие за да живее(затова той се поддава на лечение),а Пияницата живее за да пие(той не подлежи на лечение)!

Стеснихме кръга. Или алкохолик, или пияница.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

по-добре известен пияница, отколкото анонимен алкохолик.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човек все търси истината. А някои я намират. На една ръка растояние.

Въпроса с виното го решихме, остава въпроса с известноста да решим. И сме я втасали.

Както върви, след време ще легализират "достойната смърт" (евтаназия), да не се мъчим, че мъчим другите. Рийш...

Романа пак ме изненада с разбирането си.

Интересно ми е, има ли проучвания защо толкова от известните злоупотребяват със субстанциите. Ако славата е толкова хубаво нещо, защо?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напрегнатият живот на много публични личности съсипва нервите и изтощава организма. Това кара мнозина да прибягват към алкохол и/или наркотици за временно отпускане. Отделно от това - публичният живот обикновено предлага и по-лесен достъп до удоволствия, които инак са по-рядко достъпни. Това може да доведе и често води до пристрастяване. Накъсо - хубаво е да си рокзвезда, буквално е опияняващо. Но най-често е вредно. Е, много хора смятат, че си струва. Но има и други видове слава, за съжаление - по-трудно постижими.

Но да върнем темата към малко по-сух и сериозен тон.
Романа и останалите във форума, които имат представа от химия и биология, сигурно знаят горе-долу какви количества концентрат за единица време поглъща тепърва навлизащият в алкохолизма. И как се променят количествата с различните фази на болестта.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Важното е черният дроб да се тренира редовно и ензимите по разграждането на алкохола да бачкат безотказно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свидетел съм как човек,спортувал активно и до към 40г не близвал алкохол /това по негови колеги/ стана пияница, после алкохолик сега е към 75 г и пие само когато свари, т.е. жена му го изтърве от обхват но по мнението на докторите имал силен организъм и едва ли ще умре от препиване. Сега да обясня гл.точка защо първо е пияница, а после алкохолик. Въпросния човек докато работеше беше автомонтьор. Знаете едно време как беше - бъзикне нещо по колата на някой и за благодарност - шишичка с ракийка. Така почна по малко. Лека полека след това, в края на раб. ден се спряташе софра и се изпиваше всичко което е заработено за деня. Пиеше огромни количества и то каквото и колко имаше, смесваше ракия, коняк, водка, бира ,вино и нищо видимо му нямаше. След един тогавашен соц.банкет с естественото почти осъмване и обиколка по доста други кръчми за допиване, нашия човек след изпиване на огромни количества алкохол, решава че е по-добре да не си ходи до в къщи, а направо на работа. Негов колега, също голям пияч се бъзика че сутринта като отиде в работилницата сигурно ще го намери под теэгяха. На сутринта, към 8.30 отиваме в завода на работа и след малко от автоработилницата се чува някаква врява и изумителни възклицания, викове и попържни, какво се оказва - Отива този, втория пияч ,махмурлия до козирката едва гледайки, и с надежда да види колегата си усмъртен от пиене /щом той самия е на такова дередже/ отваря вратата и какво да види - нашия седнал на масата с чаша в ръка и му вика - Ай, наздраве бе Герги къде се губиш. А Герги само като видял алкохола и повърнал насреща му и почнал с "благословиите" :grin:

Но това беше до време, пиеше и си работеше и то качествено, и едното не пречеше на другото. В един момент обаче за да работи, трябваше да пие, щото иначе ставаше нервен. В едни по-следващ момент трябваше по-често и по повече да пие, за да може да работи и да не му треперят ръцете. И малко преди да се пенсионира, достигна /според мене до това което аз мисля че е алкохолизъм/ Трябва да пие за да работи, но след като пие даже и 20 грама се напива и не може да работи .

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не сам експерт по темата, но пияницата е социална проява, до като алкохолизмът е болест.

Много е интересно, че пияница, алкохолик става предимно от такива които много добре издържат, понасят голямо количество алкохол.

Имам познат, кат изпие една чашка бира му се приспива и заспива. Случайно ако изпие(нова година, рожден ден)нещо по силно почва да го боли глава ужасно....

И аз имах такъв автомонтьор на колата. За да спре треперенето 0,7л вермут. Но понеже е сладък на екс 2 бири. И така почваше деня....Бачкаше денонощно, събота, неделя в къщи. Златни раце имаше. На 56. беше когато се обеси.

Така, че тези които са бабаити на млади години, кило ракия 10-20 бири не им пука. Ако продължават така, след време пиенето се вгражда в ежедневието, а организмът до дадена степен свиква и след време му липсва вече. Всеки мисли, че той контролира работата но не е така, когато треперенето спира само от 100 грама, това вече е болест .

СМСМ :beer::drinks_cheers::drinks_drunk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хроничен алкохолизъм. Той засяга най вече черния дроб и мозъка. Алкохолът води до бавно унищожаване на черния дроб (цироза). Той предизвиква агресивност, неоправдан страх, треперене и схващане на крайниците (полиневрит). Ако, страдащия от алкохолизъм изведнъж престана да пие, той може да изпадне в състояние на алкохолна недостатъчност („делириум тременс”), което да завърши със смърт поради обезводняване или със самоубийство.

Последното или не е вярно или не при всички индивиди протича по този начин. При мен не се случи.

Преди осем години ме приеха в „Пирогов” със 7 см разширен черен дроб, 5 литра вода в корема и отекли крака (като натиснеш пръст, остава вдлъбнатина). Понеже предполагах, че вероятно вече съм стигнал до предела на възможностите на черния ми дроб, спрях да пия няколко часа преди жена ми да ме закара в Пирогов. Там ми поставиха диагноза „цироза”. После прочетох това и се окуражих:

post-2642-0-67806400-1377786734_thumb.jp

Това е написано в книгата на Лидия Колева „Заболявания на черния дроб, жлъчката и задстомашната жлеза”. Книгата не е толкова за заболяванията, а за диетичното хранене при тези заболявания.

Не допих бутилката водка „Флирт”. И до сега я пазя. Покачена е на бюфета насреща.

Няколко месеца, след като излязох от „Пирогов”, оттокът взе да спада, след година дробът взе да се връща в нормално състояние. На втората година лекарката, която ме гледа на скенер, каза, че „дробчето” ми изглеждало съвсем нормално. Нормални бяха и кръвните проби.

Не знам дали само спиране на консумацията на алкохол е била причината, защото освен предписаните ми лекарства, почнах да ям резенчета лимон и да пия билкови чайове.

Спрях алкохола просто защото разбрах, че черният ми дроб не може да го понесе, но беше вече късно, та трябваше да отида до „Пирогов”. Там пък казали на жена ми, че вече съм бил пътник, ама аз не се чувствах такъв. Вярно, имах халюцинации и съм буйствал. Като се осъзнах, гледам вързали ми ръцете с марля за леглото (?). А халюцинациите бяха, защото не можех да издържам катетъра и изглежда съм действал в несвяст. Всъщност може това да е било въпросният "делириум тременс", но той е продължил не повече от няколко часа и не се повтори. Лежах 10 дена в „Пирогов” и ме изписаха.

Мисля, че определението „пристрастен към алкохола”, не е съвсем вярно. Треперенето на ръцете според мен не е толкова от липса на приемане на алкохол, а от това, че не се задоволява навика. Организмът свиква на навиците на съответния човек да пие. И когато „ритуалът” не се изпълни в съответното време, действително нервната система започва да се държи тревожно и ръцете на алкохоликат почват да треперят. Като „цапне едно”, треперенето спира. Мисля, обаче, че това не от поглъщането на алкохол, а че пристрастеният е направил ритуалът „дръпване на поредната глътка” и това рутинно действие е успокоило нервната му система.

Същото е и с пушенето. Ваденето на кутията с цигарите, запалването, „дръпването” веднъж и по-нататък – това разтоварва човек, а не самият дим. И го прави зависим от навика. Преди 25 години осъзнах това и отказах цигарите. При алкохолът мислех, че дробът ми може да издържи, но се оказа, че не бил разчетен за бутилка водка на ден.

Жена ми коментира, че съм отказал пиенето и пушенето,защото съм имал воля. При всички случаи обаче, при мен за цигарите имаше ясно осъзнаване, че това е един отвратителен, особено за околните навик. На шестият месец започнах да усещам колко смрадлива е атмосферата в една стая, където се пуши.

За алкохола все си мислех, че има някакъв антистресов ефект, ама вече осем години не пия и не ми липсва. Най-чудното е, че не съм си помислил да му цапна едно нито веднъж до сега. Очевидно волята идва със съзнанието.

От „онова” време ми остана навика - на масата, до компютъра, винаги да има чаша и от време на време да отпивам от нея. Разликата е, че питието ми днес е изстуден чай или нещо безалкохолно. Ефектът от надигането на чашата с чай за мен днес е като надигането на чашата с водка. Ставаш да си налееш, после отпиваш – всичко това те отвлича от работата.

За уиски "Grant's" (за което се говори тук в началото) и аз имам хубави спомени. През 1974 г. Партията реши, че трябва да се пуснат и така наречените луксозни и деликатесни стоки. Тогава в рибните магазини се появиха кутийки с оригинално нес кафе Мока и оригинално шотландско уиски няколко вида, всичките тригодишни. На мен особено ми хареса „Grant's”. То тогава беше само в триъгълни бутилки и струваше 5 лева.

Когато в началото на прехода по магазините пак започнаха да продават „марково” уиски, опитах, но то нямаше същия фин вкус и дъх. Радостен съм, че впечатленията ми се споделят и от други. Защото това ми признание като нищо щеше да бъде коментирано, че уискито продавано при социализма ми се е струвало по-хубаво, защото тогава съм бил млад.

Пияницата се познава по това, че бързо се напива, защото бързо поглъща големи количества алкохол. Алкохоликът пие по малко, но през целия ден. Всеки алкохолик първо е пияница. После ако си овладее пиенето, става анонимен алкохолик.

Пияницата като се прибере от работа, сяда на масата, обикновено с приятели и набързо гаврътва няколко чашки. След което трябва да го търсиш под масата. Така пият руснаците: наливат си водка във водна чаша и я пият на екс с наздравицата: „Встретимся под столом! (Ще се видим под масата).”

Алкохоликът всъщност не пие, а „отпива” по малко, но непрестанно. Не се напива и ако работи на бюро, пиенето не му пречи много. Такъв беше Батето, който си носеше бутилката уиски в телевизионното студио и спокойно даваше интервюта. Това „по малко” в края на деня се измерва обикновено поне с една изпразнена бутилка от 750 мл.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

само че цирозата на черния дроб, която я приписват на алкохола, се дължи най-често на хепатит /прекаран безсимптомно/.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Администратор

Цветът на очите може да бъде свързан с алкохолната зависимост

Хората със сини очи имат по-голям шанс да станат алкохолици, според ново генетично изследване в Университета на Върмонт.

Работата по изследването е водена от Арвис Суловари, докторант по клетъчните, молекулярни и биологични науки и доцентът по микробиология и молекулярна генетика Ph.D Давей Ли. Те са първите, които правят пряка връзка между цвета на очите на човек и алкохолната зависимост. Резултатите от изследването са публикувани в новия брой на американското списание по медицинска генетика Neuropsychiatric Genetics. Учените се надяват да намерят корените не само на алкохолизма, но и на много други психични заболявания.

Арвис Суловари обяснява, че това проучване може да бъде полезно за лечение на пациенти от алкохолизъм в клиниките за алкохолно зависими.

Цялята статия: http://nauka.bg/a/%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%B0%D0%BD-%D1%81-%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82

Eye%20color%20may%20be%20linked%20to%20a

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

добра новина за всички любители на чашката: Учени създадоха хепатоцити, които регенерират напълно:

Human Liver Cells That Can Fully Regenerate Created In The Lab

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/functions-human-liver-cells-can-fully-regenerate-created-lab

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Администратор

Днес ме попитаха дали познавам някой, който да се занимава с лечение на алкохолно зависими...това ме накара да поровя малко и открих това Сдружение: http://www.solidarnost-bg.org/

Някой знае ли какви са процедурите и организациите, които помагат от алкохолна зависимост?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш зейнала дупка в гърдите, тежка депресия, лоши семейни отношения(насилие, неразбиране), ако всички те изоставят, то ти търсиш начин да запълниш тази дупка. Я с алкохол, наркотици, секс...Постепенно с цел да затъпиш болката от нечия липса, да забравиш, да избягаш, посягаш към немислимото. Средата в която живее и се развива човек е много важна. Психиката също.

Доста лайшки го обясних. Мисълта ми беше, че зависимостите, без значение с коя точно удариш джакпота, в по-голямата си част са поради психологични причини, не физиологични.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Последното смятам е ясно, но проблема е самото излекуване на зависимия...

Надявам се да могат да помогнат, то тези неща не се решават по форумите, но поне ако можем да се запознаем с методите на лекуване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

алкохолът принципно е неприятен, горчив, отблъскващ на вкус, и доказано вреден, но смъква нервното напрежение за момент. и ако ти се е струпало много нервно напрежение си пийват хората. особено когато немогат да го разтоварят чрез физическа активност или е следствие от психическо натоварване някакво. 

лечението на алкохолизма е лесно - човека се вади от лошата среда, и нервното напрежение се сваля с други методи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

алкохолът принципно е неприятен, горчив, отблъскващ на вкус, и доказано вреден, но смъква нервното напрежение за момент. и ако ти се е струпало много нервно напрежение си пийват хората. особено когато немогат да го разтоварят чрез физическа активност или е следствие от психическо натоварване някакво. 

лечението на алкохолизма е лесно - човека се вади от лошата среда, и нервното напрежение се сваля с други методи. 

В опита ти да напишеш нещо, не видях нито едно вярно твърдение

1. Не може нещо по принцип да е неприятно, горчиво и отблъскващо на вкус. / всичко това може - но за тебе /

2.Даже и да може, малцинство са тези които споделят това твое неверно твърдение.

3.Доказано вредно е злоупотребата с алкохол, а малки дози дори са полезни в някои случаи / разбира се изключвам ментетата/

4. На някои хора смъква нервното напрежение, други като пият стават по-нервни.

5. Доста хора вършили през деня тежка работа, включително и спортисти / и доста добре разтоварили се физически/ с кеф си пийват вечер по 1-2 питиета явно не да се разтоварят физически.

6. Не знам пиячите да пият в лоша среда, че да ги вадиш от там - всички си къркат в мноооого хубава среда  :biggrin: 

Стигне ли се до истински алкохолизъм - лечение няма.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не смятам, че лечението на която и да е зависимост е лесно. Първо не е толкова лесно да се "извадиш" от средата, особено ако това е семейството ти. Има брутални примери в това отношение. Второ, ако живееш в държава, която не се грижи за гражданите си и не предлага адекватна помощ, съвсем няма измъкване. При зависимостите няма пълно лечение, тоест дори и никога да не посегнеш към чашката до края на живота си, винаги в труден момент нещо те гложди и влече към саморазрушение и само тези със силна психика успяват да се измъкнат от тинята. В момента в който пак близнеш, всичко се връща с всичка сила. Няма бивш алкохолик, наркоман и т.н. Носиш си кръстта до край, колкото и черногледо да звучи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...