Отиди на
Форум "Наука"

Из Добруджа


Recommended Posts

  • Администратор

Здравейте!

Днес бяхме в околностите на с. Крагулево…местността се казва „Калето”

В цялата околия има около 5-10 пещери ние посетихме 5 от тях, където 3 от тях бяха издълбани и направени за наблюдение използвани от прабългари. Кмета на селото познава цялата околност и история на пещерите. Имахме щастието да се срещнем с него и запознаем, но за жалост нямаше възможност той да ни заведе и разкаже за пещерите, за това ни обясни къде се намират. Ние отидохме и прекарахме целия ден в катерене и вървене по разни гори, пътеки и скали. На места, където не е стъпвал човешки крак и едва си проправяхме път из храстите и дърветата.

Тук ще кача няколко снимки, но за жалост са от телефон и няма да си личи много, за което се извинявам. В най-скоро време очаквайте повече снимки с по добро качество.

post-1-1173566063_thumb.jpgpost-1-1173566070_thumb.jpg

Това е скала, в която са издълбани процепи.

---

post-1-1173566130_thumb.jpgpost-1-1173566145_thumb.jpg

Изградени стени от камъни...разделени от пътека...

---

post-1-1173566256_thumb.jpg

Дупки от иманяри. Иманяри прокопават цялата област с надежда да намерят някоя монета...има легенда, че е из околностите е заровена златна колесница...

---

post-1-1173566266_thumb.jpg post-1-1173566625_thumb.jpg

Пейзажи

---

post-1-1173566390_thumb.jpg post-1-1173566421_thumb.jpg

На тази снимка се вижда един "прозорец" в една от пещерите...използвана като кула за наблюдение.

---

post-1-1173566468_thumb.jpg

Снимка от "прозореца".

---

post-1-1173566399_thumb.jpg

Това са били килии, в които може да са слагали документация или нещо такова...в момента е разбито и почти не си личи, но разказват, че до няколко години е било запазено...

---

post-1-1173566411_thumb.jpg

Това е от същата пещера...

---

post-1-1173566474_thumb.jpgpost-1-1173566530_thumb.jpgpost-1-1173566540_thumb.jpg

Снимки от вътре на вън...една от пещерите...

---

post-1-1173566559_thumb.jpg

Тук се вижда "прозореца" на една от пещерите...

---

post-1-1173566570_thumb.jpg

Вход на пещера...

---

post-1-1173566585_thumb.jpg

Изкачване към една от пещерите...

---

post-1-1173566616_thumb.jpg

На тази снимка се вижда част от пещерата (горе). Вече слизаме долу...

---

В най-скоро време очаквайте повече снимки с по добро качество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това е скала, в която са издълбани процепи.

Струва ми се , че е оформено глава. Дупките наподобяват очи и уста. Използвана е естествената форма на главата и с дупките е дооформено като глава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Mnogo добра информация! Не знаех, че из Добруджа има такива усойни места:)

Дали са укрепителни съоръжения, жилища или нещо средно? "Калето" значи крепост, но май не е точно крепост.

Отде ли идва името на селото "Крагулево"? и дали е свързано с тези постройки.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Струва ми се , че е оформено глава. Дупките наподобяват очи и уста. Използвана е естествената форма на главата и с дупките е дооформено като глава.

Да това ми направи впечатление и за това заснех скалата.

КГ ще питам и ще се опитам да ти отговоря на въпросите в близките дни.

Както казах за жалост кмета на селото нямаше възможност да ни отдели повече време...

А според мен са си чисти наблюдателни кули. Да се надяваме по скоро да получа другите снимки там има заснети някой хубави моменти. В една от пещерите се стига чрез група стълби...катерим се до скалата от там влизаме в едно подножие от там се изкачва стълба, която те качва в едно друго помещение, което е достатъчно голямо, за да се обърнеш и качиш на друга стълба от която вече се качваш в главната...галерия...доста на високо и се вижда цялата околност...

Селото се намира на 40 километра от Добрич...към Силистра...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Предполагам, че е свързано...по принцип мястностите носят имена на някое събитие, личност...Нещо важно за самия район...

Кой знае, думата нищо не ми говори...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Името дали не е с някаква вокализация. я Крагуй - я нещо подобно.

Надписи или графити няма ли никакви.

някакво оцветяване по стените. Ако е било Кале неможе да няма някой графит на удобно място

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъкмо това ми хрумна и на мен, но си ме изпреварил с питането.

Селото било КрагуЛево.

Аз си помислих: "А не е ли по-правилно да бъде Крагуево - от крагуй (сокол)?"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Администратор

Хмм не си спомням да е имало такива неща...за жалост нямам път за натам, но имам познат, който често ходи в това село, ще го поразпитам при първа възможност...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

ММММ да аз там съм израстнал рода ми е от това село Крагулево ( Крагуево- от сокол, но е записано Крагулево) по турско време се е казвало Шинджийи. Още като дете дядо ни, ни е водил на това кале, то е от римско време, по подножието му е минавал и римски търговски път, на места още си стоеше калдаръма, дядо знаеше точно от къде минава ( от 15 г не съм ходил ) горе на баш Калето както му казваме е имало халка за кораби/лодки, която по времето на дядо е изчезнала пещерата отдолу е взривена... знае се, че точно пред пещерата от турско време е изкаран голям бакър с имане от турци върнали се след падането на комунизма. Намерени са и доста гърненца.. с монети от турско време. А тези малките пещерички, които са на снимката и местността която е малко на изток от голямато кале се нарича Гяур явлер...интересна местност, каньон на Суха река. Доста къщи от околните села са строени с камъни вадени от това кале.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Името "Крагулево" вероятно идва от името на някакъв местен болярин,например нещо от рода "Крагул,Каргул"(хипотетично име,напомнящо например на Сурсувул),който е имал там крепост или замък,впоследствие крепостта е била разрушена и обезлюдена,като се запазва името на месността,където по-късно е била използвана за строителен материал при възникване на новото село.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Името "Крагулево" вероятно идва от името на някакъв местен болярин,например нещо от рода "Крагул,Каргул"(хипотетично име,напомнящо например на Сурсувул),който е имал там крепост или замък,впоследствие крепостта е била разрушена и обезлюдена,като се запазва името на месността,където по-късно е била използвана за строителен материал при възникване на новото село.

Това не е вярно.... никакъв болярин... това име е от комунистите измислено, даже и грешно записано, защото трябвало да бъде Крагуево- от сокол демек Соколово, обаче го записват Крагулево... даже с грешка, защото примерно от кръг както са мислели би трябвало да е КрЪгулево... буквата Л в името е донадена грешно. тезата ти е тотално сбъркана.... поне знам историята на селата от които произхожда рода ми :tooth:

khanmadarи ISTORIK много точно предположение са направили, което го потвърждавам на 100% със поста си, и със връзката си с това селце. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да е и от старобългарското название на сокола - крагуй ли беше?

В Сърбия има град Крагуевац (демек Крагуево) - вероятно има сходна етимология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето и малко повече неща за тва кале, но в никакъв случай манастир както са го писали тва си е Гяур явлер и Сандък пещера http://terrabyzantica.blogspot.com/2009/06/blog-post_629.html

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Администратор

Какво можеш повече да ни кажеш за тези пещери?

Аз исках това лято да отида отново и да ги заснема, но така и не успях...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...