Отиди на
Форум "Наука"

Как се прави проба на злато


bigbuldog

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, интересува ме как най-бързо и лесно може да се разбере дали един златен предмет наистина е златен.Как се прави пробата, какви химични разтвори и елементи са необходими. Виждал съм че върху някаква повърхност натриват златния накит и после върху натритото изсипват някакъв разтвор и това е всичко което знам. Надявам се да ми помогнете

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пускаш го в киселина и ако го разяде - не е злато. :tooth: Не знам обаче каква точно, май и солната ставаше.Само гледай да не го пуснеш в т.нар. "царска вода", защото тя разяжда и златото и от накита нищо няма да остане. :head_hurts_kr: А такова удоволствие излиза малко скъпичко. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Поэтому совершенно естественно, что в практике ювелиров издавна уже выработался иной, гораздо более простой способ, требующий не столько научных знаний, сколько практики и наметанного глаза. Суть приема сводится к сличению на глаз с образцами тех следов, которые остаются на «пробирном камне» от полосок, проведенных испытуемыми сплавами, после обработки их кислотами. Тождественность цвета и оттенков указывает на тождественность содержания драгоценного металла в испытуемом предмете и образцовом сплаве. Эти последние приготовляются для надобностей пробирных учреждений в форме карандашиков различного состава, применительно к узаконенным пробам. Для золотых изделий карандашики делаются из золота 56, 72, 82, 92 и 94 пробы; для серебряных – 84, 88, 91 и 95 пробы.

Сам по себе пробирный камень – продукт естественный. Это очень твердый, черный силикат, не поддающийся действию кислот. Если нужно определить пробу какого-либо изделия из золота, по цвету подходящего одновременно к карандашам 56-й и 72-й пробы, то каждым из них проводят на пробирном камне по черте, а между ними такую же черту испытуемым предметом. Затем все три черты промывают крепкой азотной кислотой, растворяющей прочие составные части, кроме золота, и сличают оставшиеся от промывки линии. Чем больше в сплаве золота, тем гуще золотистая окраска камня и тем меньше просвечивает его натуральный черный цвет. Навык позволяет определять пробу на пробирном камне с большою точностью; она не может, конечно, соперничать с результатами химических анализов, но вполне достаточна для практических целей.

За неразбиращите руски накратко: драска се специален пробен камък, третира се с азотна киселина, с цел да се разтворят всякакви примеси и цветът на резката се сравнява с шаблон с предварително известна чистота.

Иначе би било интересно някой златар да разкаже повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте, интересува ме как най-бързо и лесно може да се разбере дали един златен предмет наистина е златен.Как се прави пробата, какви химични разтвори и елементи са необходими. Виждал съм че върху някаква повърхност натриват златния накит и после върху натритото изсипват някакъв разтвор и това е всичко което знам. Надявам се да ми помогнете

Има един физичен метод, за който вече ти бе казано на друго място :) - иземри плътността. Залтото има доста по-голяма плътност от медта, среброто и никела - обичайните метали, които влизат в златните сплави:

Au - 19.3 г/мл

Ag - 10.5 г/мл (бледожълта сплав със златото)

Cu - 8.9 г/мл (червеникава сплав със залтото)

Ni - 8.9 г/мл (зеленикава сплав...)

Пример 14 крата медно-никелово злато ще има плънтност: (14/24)*19.3 + [(24-14)/24]*8.9 = 15 г/мл

за 14ct (Au-Ag), ро= 15.6г/мл

По цвета се ориентираш за сплавящите метали и не виждам проблем нататъка.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

За неразбиращите руски накратко: драска се специален пробен камък, третира се с азотна киселина, с цел да се разтворят всякакви примеси и цветът на резката се сравнява с шаблон с предварително известна чистота.

Иначе би било интересно някой златар да разкаже повече.

Принципът на действие на пробата с киселина е следния. Киселините са с различна концентрация за различните карати. Натърква се златното изделие върху камъка - черен силикат както се спомена по-горе. Ако изделието е с проба 585 /14 карата/ и върху него се сложи киселина с концентрация за 14 карата следата от камъка не избледнява, ако обаче се сложи по-силна киселина за 18 или 22 карата тя ще избледнее. Съответно 18 каратовото злато /проба 750/ не се влияе от киселините за 14 и 18 карата. Обикновено първо се проверява маркировката на изделието ако сочи 750 не се пуска на киселина за проба 14 а направо за 18, ако избледнява на 18 каратовата киселина тогава се пуска на 14-каратовата. Реално киселината разтваря примесите. Но всичко това има доста нюанси често каратите не са точни, особено при по-стари изделия. Също така не е правилно да се твърди, че може да се определи карат само по цвета. В злато с проба 585 има 585/1000 части злато и другото е примеси, и ако например повече е никела става по светло, с повече мед става червеникаво и т.н. и въпреки че каратите се едни цвета е доста различен. Но това е друга тема. ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...