Отиди на
Форум "Наука"

Кой е любимият Ви пасаж от Библията?


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Кой е любимият Ви пасаж от Библията?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имах предвид конкретен цитат или цитати...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де, ето този с мечките - цитирал съм го и в друга тема тук, ето го пак - това е наистина един изключително забележителен момент - края на глава втора от Четварта книга на царете:

"23. Оттам той отиде във Ветил. Когато вървеше по пътя, малки деца излязоха от града, присмиваха му се и му думаха: върви, плешивецо! върви, плешивецо!

24. Той се обърна, видя ги и ги прокле в име Господне. Тогава излязоха от гората две мечки и разкъсаха от тях четирийсет и две деца.

25. Оттук отиде на планина Кармил, а оттам се върна в Самария."

Става въпрос за това, как твърде докачливия пророк Елисей заради това че е имал комплекс заради прическата си, проклел цели четиридесет и две детски душички! А Господ взел че го послушал, та пратил две мечки да ги разкъсат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Суета на суетите, каза Еклесиаст, суета на суетите.

Каква полза за човека от всичките му трудове, с които се труди под слънцето?

Род прехожда, и род дохожда, а земята пребъдва до века.

Слънце изгрява, и слънце залязва и бърза към мястото си дето изгрява...

... Каквото е билс пак ще бъде, и каквото се е правило пак ще се прави - няма нищо ново под слънцето....

... Няма спомен за миналото; па и за това, що има да стане, няма да остане спомен у ония, които идат отпосле...

... Видях всички работи, които се вършат под слънцето, и ето всичко е суета е гонене на вятър...

Из "Книга на проповедника", 12-14

Пасажа съм го сложил с някои съкращения, защото е обширен. Така или иначе ще се види, че съставките са доста известни и мнозина са си ги приписвали по-сетне.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно за това се сетих и аз, но незнам цитатите в оригинал - Суета на суетите - винаги е било така!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не се сещам точно редовете ,но трябва да звучат така горе-долу....

И видях ново небе и нова земя,

защото първото небе и първата земя преминаха, и море нямаше вече.Ви дях и светия град, новия Ерусалим, да слиза от небето, от Бога, приготвен като невяста, украсена за мъжа си.И чух силен глас от престола, който казваше:Ето скинята на Бога е с човеците; Той ще обитава с тях; те ще бъдат негови люде; и сам Бог, техен Бог, ще бъде с тях...

Мисля, че е Откровение на Йоан: 21

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Не мога да деля Библията на цитати и пасажи, но това, което в момента ми идва спонтанно на ум е стих първи от Евангелието по Иоан:

В началото бе Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото”.

Сещам се и за думите на апостол Павел за любовта. Не помня точно, но започваше така „Любовта е дълготърпелива...”. Идва ми на ум и „Златният стих на Библията”, всъщност завета на Иисус да се обичаме, с което дава Новия Закон.

От Стария Завет – Книга на Еклесиаста, Премъдрост на Иисуса, син Сирахов, Премъдрост на Соломон, Притчи Соломонови и много и много.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Бъдете съвършени, както е съвършен небесният наш Отец!" (евангелист Матей)

"И знанията за Господа ще залеят света така, както водата залива морското дъно." (Исая)

"Има пътища, които изглеждат прави/правилни, но краят им води към гибел."

"Има два пътя. Единият е космически широк и краят му води към гибел. Вторият е тесен и краят му води към вечен живот. Мнозина избират широкия път. Малцина тръгват по тесния. Но ти тръгни по тесния път!"

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

"Искайте и ще ви се даде; търсете и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори; защото всякой, който иска получава, и който търси, намира, и на тогоз, който хлопа, ще се отвори." (Матей 7:7/8)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Псалом 26

Псалом Давидов. (Преди помазването.)

Господ е моя светлина и мое спасение; от кого ще се боя? Господ е крепост на моя живот, от кого ще се плаша?

2. Ако ме нападат злодейци, противници и враговете ми, за да изядат плътта ми, те сами ще се спънат и паднат.

3. И полк да се опълчи против мене, няма да се уплаши сърцето ми; и война да се дигне против мене, и тогава ще се надявам.

4. Едно само молих от Господа, само това искам: да пребъдвам в дома Господен през всички дни на живота си, да гледам Господнята красота и да посещавам Неговия (свети) храм,

5. защото в злочест ден Той би ме укрил в Своята скиния, би ме скрил в тайника на Своето жилище, би ме възкачил на скала.

6. Тогава главата ми би се издигнала над враговете, които ме окръжават; и аз бих пренесъл в Неговата скиния хвалебни жертви, бих пял и възпявал Господа.

7. Чуй, Господи, гласа ми, с който викам; помилуй ме и послушай ме.

8. Сърцето ми повтаря Твоите думи: "търсете лицето Ми"; и аз ще търся лицето ти, Господи.

9. Не скривай от мене лицето Си; не отблъсквай в гняв Твоя раб. Ти беше мой помощник; не ме отхвърляй и не ме оставяй, Боже, Спасителю мой!

10. Защото баща ми и майка ми ме оставиха, но Господ ще ме приеме.

11. Научи ме, Господи, на Твоя път и насочи ме в пътеката на правдата, поради враговете ми;

12. не ме предавай на произвола на моите врагове, защото въстанаха против мене лъжливи свидетели и дишат злоба.

13. Но аз вярвам, че ще видя Господнята благост в земята на живите.

14. Надявай се на Господа, бъди мъжествен, и да укрепва сърцето ти; надявай се на Господа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не напразно написах, че Библията не може да се дели на цитати и пасажи, защото мъдростта в нея е безгранична.

Няма отделна книга от нея, няма стих, който да не буди размисъл и преклонение пред Твореца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И на мен ми е трудно да посоча цитат, тъй като в Светото писание мъдростта е много.

Ще споделя един, който се е запечатал в съзнанието ми: "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си и те ще бъдат една плът" (Битие, 2:24)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И на мен ми е трудно да посоча цитат, тъй като в Светото писание мъдростта е много.

Ще споделя един, който се е запечатал в съзнанието ми: "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си и те ще бъдат една плът" (Битие, 2:24)

Да ! Светостта на брака.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

Забележи цитата : Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си и те ще бъдат една плът"

През Средновековието много пасажи от Библията са се пропускали и не са се казвали на невежите, а само това ,което е угодно.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

знам че не е по темата,но много ме интересува някой знае ли кой пасаж от библията се чете от кръстницата по време на кръщене.ще съм ви много благодарна ако ми отговорите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че беше от евангелието от Йоан и звучи горе- долу така:"...и ще има много плач и скърцане със зъби!" Ха- ха- ха, сладко е, нали? Как мислиш, Сириецо?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители
Ще споделя един, който се е запечатал в съзнанието ми: "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си и те ще бъдат една плът" (Битие, 2:24)

"и всеки, който остави къща, или братя, или сестри, или баща, или майка, или жена, или деца, или нивя, заради Моето име, ще получи стократно и ще наследи живот вечен" (Матея:19-29).

В случая Христос е осъвременил и ревизирал остаряло гледище. :tooth:

А по темата: "свърши се!" (Йоан:19-30), защото това са последните думи на Христос и поради това в тях ескалира всичко предходно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"18. И като вървеше покрай Галилейско море, видя двама братя, Симона, наричан Петър, и брата му Андрея, да хвърлят мрежа в морето, понеже бяха рибари;

19. и казва им: вървете след Мене, и Аз ще ви направя ловци на човеци." от Матея Свето Евангелие 4:18/19

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

" 1 Коринтяни 13 глава

1 Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.

2 И ако имам пророческа дарба, и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм.

3 И ако раздам всичкия си имот за прехрана на сиромасите, и ако предам тялото си на изгаряне, а любов нямам, никак не ме ползува.

4 Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,

5 не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,

6 не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,

7 всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.

8 Любовта никога не отпада; другите дарби, обаче, пророчества ли са, ще се прекратят; езици ли са, ще престанат; знание ли е, ще се прекрати.

9 Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме;

10 но когато дойде съвършеното, това, което е частично, ще се прекрати.

11 Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствувах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското.

12 Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало, а тогава ще ги видим лице с лице; сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно, както и съм бил напълно познат.

13 И тъй, остават тия трите: вяра, надежда и любов; но най-голяма от тях е любовта."

Както и книгите "Рут", "Йов" и "Евангелие на Йоан"

Както и останалите :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...