Отиди на
Форум "Наука"

Течен въздух


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

това (втечняване на пАри) би трябвало да зависи от температурата, а не от налягането :head_hurts_kr: но и в двата случая "при стайна температура" едва ли е възможно, без значение от налягането

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки газ се втечнява при определени условия - ниска температура (точка на кипене ) или високо налягане.Пропан-бутан се втечнява при сравнително ниско налягане,кислорода при доста по високо.Въпроса е при какво налягане се втечнява въздуха?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кислорода съм сигурен, че ако не е под определена критична температура не може да се втечни. За въздух като цяло не съм сигурен дали може при стаина темература.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

23 градуса по Целзий :)

Ако говорим за газове (а не за чист въздух) вече е възможно, но нямам идея какво трябва да е налягането, добре ще е някой да ни светне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За кислорода съм сигурен, че ако не е под определена критична температура не може да се втечни. За въздух като цяло не съм сигурен дали може при стаина темература.

Втечняването на газовете е комбинация от стоиности на налягане итемпература - или ниска температура или високо налягане като зависимоста е обратнопропорционална.При стаина температура (да кажем 23 градуса) и определено налягане всеки газ ще се втечни(теоретично стоиностите на налягането нямат горна граница).Та отново на въпроса - при какво наляганв се втечнява въздуха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво значи "чист въздух"? :hmmm: Ми нали чистия въздух е съвкупност от газове. :bigwink: ) Да речем - О2около 21%, N около 78%, Ar приблизително 1% и CO2приблизително 0.03% и др.Оставяме на страна разни прахоляци, органични съединения, вода и прочие.Тях не ги броим.Тези стойности, разбира се в определени райони варират (представете си че се провирате пеша между колите в поредното задръстване :w00t: ), но да речем, че ги приемаме за постоянни.Всеки от тези газове има различни температурни точки на топене: за N тя е -196оС,за O2 е -183оС , а за CO2 е -78оС , но за да се втечни на него му трябва и налягане над 5 bar иначе става твърд(сух лед)

И от тук като вземем предвид , че температурата и налягането са в обратно- поропорционална зависимост следва, че ако покачваме налягането постепенно на определени етапи от процеса ще получаваме течни фази на съответните елементи.И при обратния процес , ако понижаваме температурата при -192о С и при нормално атмосферно налягане ще си имаме течен въздух(синкава много лесно подвижна течност) и ако се удържим да не бръкнем вътре и продължаваме да понижаваме температурата при -213о С ще си имаме твърд въздух. К,во ще го правим - нямам идея ама нали го получихме.......... :vertag:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...