Отиди на
Форум "Наука"

Колониализмът


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Много се интересувам от колониалната система но досега не съм про4ел и една свясна книга по въпроса.Какво ви е мнението,наистина ли колониализма е толкова лош.

Ако можете дайте някой линк, ама да е на български или руски.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лош - зависи от коя гледна точка и специално за кой регион става въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Погледнато от страната на европейците изглежда много добър - те изсмукват ресурсите на поробените народи. От гледна точка на колонизираните е лошо, защото те и тяхната земя се експлоатира от "лошите" колонизатори.

Макар, че повечето държави в Африка например, които са отхвърлили колониалната си зависимост в по-голямата си част през 50-те и 60-те години на ХХ в. дори и досега с нищо не са подобрили окаяното си положение. Та в някои сега е още по-зле и от колониалния период - днес в Африка върлуват смъртоносни болести (включително и спин), водят се изключително жестоки граждански войни, свалят се правителства, върлува глад (Сомалия)...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех тоя колониализъм, бе Фружине, не ти излиза от главата....

Погледнато от страната на европейците изглежда много добър - те изсмукват ресурсите на поробените народи. .

Е, кое му е лшото, тогава?? :P:P:harhar:

Макар, че повечето държави в Африка например, които са отхвърлили колониалната си зависимост в по-голямата си част през 50-те и 60-те години на ХХ в. дори и досега с нищо не са подобрили окаяното си положение. Та в някои сега е още по-зле и от колониалния период - днес в Африка върлуват смъртоносни болести (включително и спин), водят се изключително жестоки граждански войни, свалят се правителства, върлува глад (Сомалия)...

Фружин би могъл, доколкото го познавам и съм спорил по въпроса с него, да ти изнесе лекция по въпроса, как тези в африкански държави именно, поради слабото присъствие на еврпейци е толкова зле, за разлика от ЮАР, където има сравнително най-много и е най-добре, така че май има много да си спорите по въпроса....аз лично съм нейде по средата, щото пък не можем да не споменем и Нигерия, която не е небесно просперираща, но пък е изключително добре развита в сравнение примерно с Буркина Фасо....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Е, кое му е лшото, тогава?? :P  :P  :harhar:

Лошото е, че България твърде късно се включи в колонизирането на света и успя да докопа само остров Ливингстън в Антарктида :laugh::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Чесно казано, без европейци за никаде не са...дори в Америка ние раборим в едни от най големите научни центрве (говоря изцяло не само за българите). Но също така ние сме малко или много виновни за това положение в което се намират някои от страните в момента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Но също така ние сме малко или много виновни за това положение в което се намират някои от страните в момента.

Еми, както обичам да казвам аз в такива случай: ШАНС!!! :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Фружин би могъл, доколкото го познавам и съм спорил по въпроса с него, да ти изнесе лекция по въпроса, как тези в африкански държави именно, поради слабото присъствие на еврпейци е толкова зле, за разлика от ЮАР, където има сравнително най-много и е най-добре, така че май има много да си спорите по въпроса....аз лично съм нейде по средата, щото пък не можем да не споменем и Нигерия, която не е небесно просперираща, но пък е изключително добре развита в сравнение примерно с Буркина Фасо....

О, ами да почваме тогава :punk: Аз вече мисля, че го казах в "Сблъсъка на цивилизациите" ако не се лъжа, а и ще повторя. ЮАР специално може да е икономически най-развитата страна в Африка, но животът там е крайно неприятен и опасен. Всеки трети е болен от спин и то най-вече сред чернокожите, като на всичкото отгоре масово се е разпространило безумното суеверие, че ако правят секс с малки деца духовете ще ги предпазят от болестта, с което започва и бум на педофилия и извращения. Отделно престъпността е една от най-високите в света, специално по кражба на коли са на първо място - на всеки пет минути се извършват кражби на автомобили. Другото, което е - там расизма е най-ярко изразен отколкото където и да било в днешно време и то повече в другата му форма - омраза на черни към бели, която в случая си е съвсем оправдана. Според мен местните спокойно можеха да минат и без всичките тия бонуси донесени им от белите и колониализма. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Всеки трети е болен от спин и то най-вече сред чернокожите, като на всичкото отгоре масово се е разпространило безумното суеверие, че ако правят секс с малки деца духовете ще ги предпазят от болестта, с което започва и бум на педофилия и извращения.

На тва аз лично му викам неграмотност на населението :117:

Отделно престъпността е една от най-високите в света, специално по кражба на коли са на първо място - на всеки пет минути се извършват кражби на автомобили.

Честно казано не съм запознат много добре с причините за тези автоджамбазщини, ама може отново да бъде следствие от по-горе посоченото от мене- неграмотност или с оглед на подобни извращения и абсурдности в едно общество да настъпва такъв хаос. Да направиме едно сравнение с Бразилия- как стоят нещата тук- огромната част от населението живее бедно, неособено грамотно е, разпространени са силно наркотиците...е сред такъв хаос в обществото били могло да няма голяма престъпност?

Другото, което е - там расизма е най-ярко изразен отколкото където и да било в днешно време и то повече в другата му форма - омраза на черни към бели, която в случая си е съвсем оправдана.

За това мисля, че споменах в миналата тема, че е съвсем резонно раждането на такива настроения след дълготрайната силна расова дискриминация от страна на белите, съгласен съм....

За мен лично настоящите проблемите на Африка като цяло не се дължат на колониализма, а по-скорото на многото откаени управници на континета, разполагщи с хора, въоръжени с калашници....граждански войни.....но така става като оставиш на едни полуграмотни хора съвременно оръжие.....и разбира се да незабравяме основния проблем, за който постоянно намеквам- образованието - то би решило голяма част от другите...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
За мен лично настоящите проблемите на Африка като цяло не се дължат на колониализма, а по-скорото на многото откаени управници на континета, разполагщи с хора, въоръжени с калашници....граждански войни.....но така става като оставиш на едни полуграмотни хора съвременно оръжие.....и разбира се да незабравяме основния проблем, за който постоянно намеквам- образованието - то би решило голяма част от другите...

Колониализма вече остана в историята, но все още последиците от него се усещат, най-вече в Африка. Все пак европейците разграфиха континента помежду си и начертаха границите на днешните държави без ни най-малко да се съобразяват с местните племена.

А за раздаването на калашници, танкове и артилерия на тези полудиви полуграмотни хора и проблемите породени от това също са виновни европейците. Тук трябва да отбележа, че в това число влиза и България. През 70-те и 80-те години периодично през 3-4 години се правеха безвъзмездни дарения във вид на тонове леко огнестрелно оръжие и милиони муниции за "братски" държави като Танзания, Ангола, Заир...

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ами сега нали това се мъчат да направят американците в Ирак ;) Да ги колонизират и да черпят ресурсите им. За такова точене на ресурси от държави от рода на Африканските вече е много жестоко. Колкото са зле и най много деца умират точно в тях страни. Немися, че трябва избрани страни да живеят ухолно на гърба на други. Всички заедно щастливи ще бъде най добре, но никой не гледа от тази гледна точка. Немислите ли, че би било много по добре да се финансира повече в образуванието на младото поколени е по целия свят и да излизат умни и с желание за знания и нови научни разкрития и повече да напреднем.

С братми имаме теория която е, че ако през Втората Световна война да се дават толкова милярди долари за откриване на атомно уръжие да се дадът средствата за откриване на лек против много тежки лекарства. Можеби по добре щяхме сега да живеем. Но винаги има един луд който да иска световна власт. Докато има подобни личности никога няма да се оправим. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами, че то и сега ако САЩ отделят само една трета от годишния си военен бюджет могат съвсем спокойно да изхранят почти всички гладуващи африканци.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На човешките взаимоотношения - може би. Но виж технологиите (включително и военните) си се развиват със страшни темпове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами сега нали това се мъчат да направят американците в Ирак Да ги колонизират и да черпят ресурсите им. За такова точене на ресурси от държави от рода на Африканските вече е много жестоко. Колкото са зле и най много деца умират точно в тях страни. Немися, че трябва избрани страни да живеят ухолно на гърба на други. Всички заедно щастливи ще бъде най добре, но никой не гледа от тази гледна точка. Немислите ли, че би било много по добре да се финансира повече в образуванието на младото поколени е по целия свят и да излизат умни и с желание за знания и нови научни разкрития и повече да напреднем.

С братми имаме теория която е, че ако през Втората Световна война да се дават толкова милярди долари за откриване на атомно уръжие да се дадът средствата за откриване на лек против много тежки лекарства. Можеби по добре щяхме сега да живеем. Но винаги има един луд който да иска световна власт. Докато има подобни личности никога няма да се оправим.

Да, бе хубаво щеше да бъде тва, дето го казваш, обаче тука немаше да му викаме на светът Земя, а рай....просто не би могло да се случи...некак си светът ще стане едно безинтересно място, колкото и егоистично да звучи на пръв поглед, пофилософствайте малко сами и ше се убедите, че е така....губи се солта наживота....защото животът и светът е низ от върхове и падения, от успехи и провали.....само си помислете биха ли могли хората да живеят на тази планета по некакъв такъв извънземен нереален начин...не, нали :innocent:

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ами това е целта. Да не се задържим много много на "Земята" и без това е доста опасно от метеорит, но това е друга тема. Ами всички се държим и с взаимни усилия напредваме много по бързо ще се измислят летателни апарати за космоса и може там да си направим нова система за живот. Ако целта ни е да се задържим на земята няма да е интересно прав си. Но това ли е целта? ;) Сега сме 21 век трябва да мислим за по високи цели от Земята.

Да колонизираме на друга планета :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз от тая планета не мърдам, пък вие ходете където щете :P А Фружин предполагам, че е имал предвид само за колониализма на земята, а не на Венера, Марс и тн. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Я кажете Индея колко години е била под Англииска власт. Много малко знам за това а ми е любопитна какво и источила от там и така нататъка нали е била англииска колония ;)

Ето byzantiner продължаваме :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За Индия питаш.

Първите европейски колонизатори (португалци) пристигат в Индия през ХVІ в. Първоначално те основават търговски колонии по бреговете, а по-късно започват да проникват и във вътрешността. През ХVІІІ в. след борба с португалски, холандски и френски компании английската Остиндийска компания монополизира колониалната експлоатация на Индия. През 1858 г. Индия е пряко подчинена на британската корона, в резултат, на което избухва национално въстание в страната. То се разпространява бързо и обхваща всички слоеве на обществото, но е жестоко потушено на следващата година.

Въпреки колониалния гнет през ХІХ в. започва икономически възход и възникват противоречия между индийската буржоазия и английските колонизатори. От 1885 г. с прекъсвания започва национално освободителна борба, която влиза в подем в началото на ХХ в.

Чак след края на Втората световна война английското правителство е принудено да даде независимост на Индия (15 авг. 1947 г.)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добре какви благинки е получила Англия от Индия? Злато ли?

Злато е твърде малко да се каже. Индия не е просто страна, а цял отделен свят пребогат на всякакви ресурси - изобилие от човешки ресурс и работна ръка (евтина и дори безплатна - роби), коприна, платове, злато и сребро в колосални количества, всякакви видове скъпоценни камъни - рубини, брилянти, смарагди, диаманти (Най-големия диамант в света, който в момента седи на короната на английската кралица е намерен в Индия). Другите ценни стоки са екзотичните плодове и подправките, които дотогава не са били известни в Европа и затова са станали хит и лукс, за който аристократите са пръскали луди пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Бре бая са точели ресурси от Индея англичаните. Доста интересно ми стана и наскоро започва да ме превлича истока Индия, Китай и Япония (особено даже исках да уча японски) ще почета повече за Индея и ще вида какво ще сложа в сайта и тук непременно.

Добре ами Китай някой пипал ли я?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добре ами Китай някой пипал ли я?

Естествено, европейците не са оставили нищо непипнато. При Китай само, че е малко по-различно. Там само основават няколко града колонии по крайбрежието (Аомин, Макао, Хонконг), които да търгуват първоначално. Само, че по-късно европейските колонисти (англичани и французи) налагат контрол върху външната търговия на Китай и му налагат да подпише крайно неизгодни договори с тях. Като с това го поставят и в международна изолация, което забавя развитието на страната въпреки, че вътрешността й е непокътната, с изключение на това, че руснаците издебват момента да откъснат безнаказано голямо парче китайска земя на североизток където по-късно са основани Хабаровск и Владивосток.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...