Отиди на
Форум "Наука"

Колониализмът


Recommended Posts

  • Администратор

Коя държава е най много изтокана от колонизаторите? Откъде са грабили с шепи европейците?

П.С.

Аз съм се объркал. Имам за Китай и Индея, но става въпрос много преди Христа как са живели тези народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ще ви разкажа една история която съм я чул от един приятел който работеше в КТЗ ,той пък я е чул от човек участвал в описваните събития.

Става въпрос за Мозамбик където като братска държава пратили трактори и нашенци да ги научат да работят с тях.Столицата им е разделена от голяма река от едната страна живеели белите и управляващите , от другата местните. Моста се пазел от войници и обикновенните хора не се пропускали в бялата част.,,Не можехме да ги накараме да работят за нищо на света,те просто си седяха и нищо не вършеха,като се оплакахме дойдоха от властите/черни/ и просто ги смазаха от бой,никога не съм вярвал че човек може да понессе толкова пердах.От този момент постоянно ходехме с маркучи и редовно ги млатехме,това бе единственият начин да ги накараме да свършат нещо.Когато ги нахранехме сутрин после и с бой не можехме да ги вдигнем,затова ги хранехме само вечер. Имаше такъв случая,един го оставихме да оре,като се върнахме,го нямаше,а трактора бе оставен с включен двигател.След дълго търсене го открихме легнал под едно дърво,беше уловил някакво животно,опекъл го и го изял.,,

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това добре ли зле е?

От тази история имам чувството, че тези са се върнали назад във времето и карат пра човека да се подчинява на сегашния модерен, а за хоманност да не приказваме...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами трудно е европейците да накарат тези хора да живеят като тях (да не казвам невъзможно), а и не виждам защо трябва да го правят. Те са на различно ниво на социално и цивилизационно развитие, имат различни ценности и начин на живот. Умеят да ловуват животни, а не да карат трактори.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Те си живеят в синхрон с природата. А аз даже невиждам каква работа имат Европейци или Американци там;) Да си оставят хората да си живеят а ние да си гледаме нашата работа. Но така ли се оставя толкова евтина рака. От алчност даже и умират хора. Това е цивилизованоста от нашата страна. Сигурно не ни мислят за по интелигентни а за тартори и злодей, който взимат свободата им. :dry:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, бе хора, честно, не ми звучите като балканджий, а като американци, което не е лошо, само че това е хубав, идеалистки, но, за съжаление, нереалистичен възглед за света и развитието му...просто хората не сме си дабри същества, кво толкова.....

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Не, бе хора, честно, не ми звучите като балканджий, а като американци, което не е лошо, само че това е хубав, идеалистки, но, за съжаление, нереалистичен възглед за света и развитието му...просто хората не сме си дабри същества, кво толкова.....

Много оптимистично се изразяваш. Нали разискваме проблема. Трябва да му намерим края. И аз съм на мнение , че трябва да се развиваме, но хайде да незапочваме от там а от страни като нашата или може би по зле. И после когато станат повече здравомислещи да се занимаваме с тотално изостаналите нации. Ами незнам като американци или някви други звочим, но според теб ако бях казал дайте да се отрепят или само с бой ще се научат щях със сигурност да звоча като балканджия. Има една приказска за Змята и кучето незнам дали си я чувал ако да ще ме разбереш ;):v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много оптимистично се изразяваш. Нали разискваме проблема. Трябва да му намерим края. И аз съм на мнение , че трябва да се развиваме, но хайде да незапочваме от там а от страни като нашата или може би по зле. И после когато станат повече здравомислещи да се занимаваме с тотално изостаналите нации. Ами незнам като американци или някви други звочим, но според теб ако бях казал дайте да се отрепят или само с бой ще се научат щях със сигурност да звоча като балканджия. Има една приказска за Змята и кучето незнам дали си я чувал ако да ще ме разбереш ;)  :v:

Изразявам се реалистично!!!! А иначе, ако щеш вярвай в живота съм адски оптимист, не си слагам нещата навътре(демек падам си темерут) и общо взето си вървят супер....Просто светът не може да се оправи....а като казвам балканджия, не знам, защо го свързваш с дивак, необразован- я си спомни, коя е най-стабилната основа на Българското Възраждане- духовната, т.е. образование, Църква и оттам вече национална независимост...накратко...У Гръцкото национално възраждане например също присъства образованието като един сред основните елементи...освен това тук, всъщност се изразих неправилно, като казах само "балканджий4, трябваше да кажа въобще европейци, но е много дълго и сложно да ти обяснаявам защо. Накратко все пак - не е възможно да кажеш нещо хубаво за варварина и дивака, ако не кажеш лоша дума за цивилизацията....

И накрая само да кажа, че ние тоя проблем много хубаво си го разискваме и обсъждаме, ама края досега никой не го е намерил, щото светът няма край ;):) Никой не може да оправи светът- това е просто извън човешките възможности и закони, защо не се примирите и толкоз....Ще ми кажеш веднага: "Ама нали има гладуващи в АФрика!?", аз трябва да ти кажа: "Добре, като има, ти кво ше направиш, кво си в състояние да направиш, че да няма?"- отговорът е "Абсолютно нищо!" , най-много, ако си по-заможен да тръгнеш да правиш кампании тип Анджелина Джоли и да си осиновиш деца от там, но тая мацка няма да спаси света, ако ще да осинови половин Камбоджа, да си кажеме честно поне.....

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

За щалост и аз съм реалист. Преди една седмица педалогическата влезе в часа, който беше свободен и много хубаво си поприказвахме макар, че нямах свободата да си кажа всичко, но и това което и казахме с брат ми я шашна и каза защо гледате така писимистично на нещата (свързани с България и сегашното ни полужение) и аз и казах, че съм реалист, и че точно такова ние положението. А то е, че на никой за нищо не му пука като се почне от управляващите до прослойката скотове. Как тя ще накара някой да искара по висока диплома като той гледа единствено и само да се напие и да пребие някой. А ние сме тръгнали за хуманизъм да приказваме. Няма никаква какпа останала човечност в нас.

Чесно да ти кажа незнам защо, но към черни изпитвам малко смесени чувства спрямо мястото им като човек, т.е. незнам, но малко са ми антипатични, което неозначава, че незаслужават право на свобода и уважение спрямо другите "развити" страни. Нито Аз нито Ти най вероятно имаме средства и власт да ги оправил или помогнем, но все пак нали затова е форума да развиваме дискусия и спор както се получи и тук. И най вече според мен да научим нещо взаимно.

Спрямо Света нищо оптимистично не ни чака. Всичко остива все по зле и по зле а ние хора ще ставаме в тази държава където е най зле полужението. Може би това си е мое мнение, но ме боли само като изляза на центара и видя 80% цигани. И всички на всичко друго, но не и на български приказва. Отиваме в пощата да си платим хоста преди месец и идват двама от нея раса и искат да пратят пари в София остави това, че са збъркали, кой праща , кой получава и др. подобни ами и немогат да обяснят какво искат да направят. Немогат да приказват български а минимум 23-25 годишни. Е това какво се нарича? И очакваме да се оправим то на българите не им се учи а за тях какво да приказваме. Те немогат се оправят в пощата а за Африка и Азия ще мислят!

Е как после аз да мисля оптимистично спрямо Света, та ние не се оправяме а вървим все по надоли и по надолу :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е момчета, аз също съм песимист (разбирай реалист ;):) ) И съм напълно съгласен с тебе Византинер, че света никога няма да се оправи, само немога да разбера как така реши, че имам "американски" възгледи??? Ако знаеш само колко ги мраза американците и тяхната политика и техните възгледи :angry::116::ban::bann::bottom::cardR: (Абе тука що няма повече злобни емотикони?)

Дори и такива като Анджелина Джоли нищо няма да оправят (да не говорим, че тя го прави единствено с цел лична реклама). Сещам се за една швейцарска организация, която беше събрала голям благотворителен фонд за откупване на роби от Южен Судан. Там мюсюлманите все още нахлуват на коне, размахващи ятагани в юга (където са анимисти и християни) и колят и отвличат в робство, който им падне. Така въпросната организация плати огромен откуп на мюсюлманските им господари и голяма част от робите бяха освободени. Но с това те само финансираха и стимулираха заробването в Судан, тъй като господарите им го възприемат просто като доходоносна търговия с роби.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.... И съм напълно съгласен с тебе Византинер, че света никога няма да се оправи, само немога да разбера как така реши, че имам "американски" възгледи??? Ако знаеш само колко ги мраза американците и тяхната политика и техните възгледи :angry:  :116:  :ban:  :bann:  :bottom:  :cardR: (Абе тука що няма повече злобни емотикони?)

Ами доста е дълго да ти обасня, защо...всъщност аз се опитвах донякъде да го обясня вече, мисля в темата за сблъсъка на цивилизациите....накратко: заемаш позиция, в която браниш бившия колониален свят като онеправдан, нещо което един европеец с неговите си възгледи и представи не би могъл да направи( не, че немалка част не го правят), но това е по-скоро виждане внесено, поне според мен отвъд Океана- само се замисли кой е измислил неща като хепи ендът, обратната дискриминация( една от най-големите глупости и методология, която е повече от очевадно, че няма резултат даже в Америка, а кво да говориме при нашите цигани....), екологичния възглед дори(макар той да не баш само американско творение)....не казвам, че тоя възглед е лош, бе Уорлорд....само се замисли без него едва ли щеше примерно да се развие културната антропология(по нашему етнология/ етнография) из целия свят ......не се засягай от това само и само, защото не харесваш американците....

Дори и такива като Анджелина Джоли нищо няма да оправят (да не говорим, че тя го прави единствено с цел лична реклама).

То ка ше е за реклама- искам и мене да осинови и да ме гушка :laugh::punk:

Сещам се за една швейцарска организация, която беше събрала голям благотворителен фонд за откупване на роби от Южен Судан. Там мюсюлманите все още нахлуват на коне, размахващи ятагани в юга (където са анимисти и християни) и колят и отвличат в робство, който им падне. Така въпросната организация плати огромен откуп на мюсюлманските им господари и голяма част от робите бяха освободени. Но с това те само финансираха и стимулираха заробването в Судан, тъй като господарите им го възприемат просто като доходоносна търговия с роби.

Еми как да си го възприемат....то наште им е бил толкоз акъла, както ти казваш :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
заемаш позиция, в която браниш бившия колониален свят като онеправдан, нещо което един европеец с неговите си възгледи и представи не би могъл да направи( не, че немалка част не го правят), но това е по-скоро виждане внесено, поне според мен отвъд Океана- само се замисли кой е измислил неща като хепи ендът, обратната дискриминация( една от най-големите глупости и методология, която е повече от очевадно, че няма резултат даже в Америка, а кво да говориме при нашите цигани....), екологичния възглед дори(макар той да не баш само американско творение)....не казвам, че тоя възглед е лош, бе Уорлорд....само се замисли без него едва ли щеше примерно да се развие културната антропология(по нашему етнология/ етнография) из целия свят ......не се засягай от това само и само, защото не харесваш американците...

Защо един европеец да не може да има такива възгледи за колониализма и това да е патент на американците. Това за хепи-ендът пък въобще не го разбирам и какво общо има. а не съм привърженик на обратната дискриминация, дори и тя да се е зародила в САЩ. И въобще не мога да се съглася, че това са американски възгледи и освен това не ми се спори повече по тоя въпрос, щото излиза и от темата. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
То ка ше е за реклама- искам и мене да осинови и да ме гушка :laugh:  :punk:

Е, ако не си Брат Пит - не става. ;):laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Защо един европеец да не може да има такива възгледи за колониализма и това да е патент на американците. Това за хепи-ендът пък въобще не го разбирам и какво общо има. а не съм привърженик на обратната дискриминация, дори и тя да се е зародила в САЩ. И въобще не мога да се съглася, че това са американски възгледи и освен това не ми се спори повече по тоя въпрос, щото излиза и от темата. ;)

Добре последно нещо казвам по тоя въпрос, като искаш да прекратиме спора.

Само се замисли, ако на Великобритания и върнат бившите колонии нима няма британците ше пропагандират мир и любов по света...или пък французите...или пък който искаш от европейците....дай му да владее светът пък чакай мир, благоденствие и щастие сред хората....разбираш ли сега, защо не е типично европейски възглед, според мен....по-скоро американски, оттам разпростарнен извън Европа, а вече стабилно и в нея....не казвам, пак повтарям, че е лош този възглед. Той внася некъв баланс, щото на неевропейците(булшинството) не се гледа като на полуживотни, но пък да обявиш собствената си цивилизация за нищо в сравнение с тях, при положение, че тя ги е командвала, също не е обективност...истината, както се казва, е винаги нейде посредата......

Е, ако не си Брат Пит - не става

Еми, както обичам да казвам в такива случай- ШАНС.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
но пък да обявиш собствената си цивилизация за нищо в сравнение с тях, при положение, че тя ги е командвала, също не е обективност...истината, както се казва, е винаги нейде посредата...

Еее стига бе, не съм казвал такова нещо. Просто в началото (или беше в другата тема) се опитах да обясня, че другите цивилизации не отстъпват на европейската, а нейния възход и превръщането й в хегемон на планетата се дължи главно на заемките и възприемчивостта й от всички останали, благодарение на географските открития и търговските връзки.

Обаче в никакъв случай не съм обявявал европейската цивилизация "за нищо в сравнение с другите"! ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Еее стига бе, не съм казвал такова нещо. Просто в началото (или беше в другата тема) се опитах да обясня, че другите цивилизации не отстъпват на европейската, а нейния възход и превръщането й в хегемон на планетата се дължи главно на заемките и възприемчивостта й от всички останали, благодарение на географските открития и търговските връзки.

Обаче в никакъв случай не съм обявявал европейската цивилизация "за нищо в сравнение с другите"! ;)

Не говорех за тебе конкретно, а за пренебрежителния начин, по който се говори за Европа, заради тоя пусти Колониализъм, които все вади очите на някого...иначе не обръщай внимание, че като говоря във второ лице тука, имах предвид теб...Не, говорех принципно, просто :) А може би отстъпват съвсем малко на нея, заради именно причините, които ти посочи, че е станала хегемон на планетата? :):hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Хмм незнам за вас, но досега мнението ми беше, че Америка е рая и т.н. сега малко се колебая. От страна на добър живот. Но и европейските страни неостъпват. Европа ми става все по любима и по интересна всеки път като чета нещо свързана с нея. Аз несъм много запознат както с Европейската история така и с Българската, но нали затова започнахме този проект :). Живея в не голям град и виждам как седят нещата тук незнам как е в София, но всичко отива на зле затова и погледът ми към Америка блести сравнение със сегашното ми полужение. Да се надявам да имам възможност да уча висше и да се променят нещата в бъдеще. Европа разполага с много красиви катедрали, дворци музеи и много др. забележителности, който са уникални и никаде ги няма. Градове по стари от някой държави и много др. културни екстри. Може би европейците са по умни и способни от другите (лично мнение) незнам, но се радвам, че съм от тук.

Незнам как можете да се успокоявате с това "Света неможе да се оправи" нали това трябва да ни стимолира и да се мъчим Ние да го оправим. Нищо не пречи с брат ми да си вземаме книги от библиотеката да четем не ни трябва подобен сайт. Но една от целите беше да помогнем на хората да научат повече и да излязат от черупката на "стига ми една тройка" и да незнаят защо ходят на училище. ;) Трябва да се помъчим ако не света то поне родината си да оправим. :icon_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хмм незнам за вас, но досега мнението ми беше, че Америка е рая и т.н. сега малко се колебая. От страна на добър живот. Но и европейските страни неостъпват. Европа ми става все по любима и по интересна всеки път като чета нещо свързана с нея. Аз несъм много запознат както с Европейската история така и с Българската, но нали затова започнахме този проект :). Живея в не голям град и виждам как седят нещата тук незнам как е в София, но всичко отива на зле затова и погледът ми към Америка блести сравнение със сегашното ми полужение. Да се надявам да имам възможност да уча висше и да се променят нещата в бъдеще. Европа разполага с много красиви катедрали, дворци музеи и много др. забележителности, който са уникални и никаде ги няма. Градове по стари от някой държави и много др. културни екстри. Може би европейците са по умни и способни от другите (лично мнение) незнам, но се радвам, че съм от тук.

Незнам как можете да се успокоявате с това "Света неможе да се оправи" нали това трябва да ни стимолира и да се мъчим Ние да го оправим. Нищо не пречи с брат ми да си вземаме книги от библиотеката да четем не ни трябва подобен сайт. Но една от целите беше да помогнем на хората да научат повече и да излязат от черупката на "стига ми една тройка" и да незнаят защо ходят на училище.  ;)  Трябва да се помъчим ако не света то поне родината си да оправим. :icon_rolleyes:

Като пораснеш още малко ше разбереш, защо се успокояваме с тая мисъл.....Иначе тва, което правите е наистина похвално и много хубаво!! :):):good::good::v: България не съм сигурен, дали ше се оправи, обаче, ако имаше повече като вас.. :icon_rolleyes:

А Европа ти интересна основно поради 2 причини: 1. този свят е близък до теб във всяко едно отношение- от териториално до духовно; 2. Историята е доста обемна и пъстра....въобще има нещо, което привлича човекът да чете за некоя европейска война, поход, владетел, митология, поезия и квото се сетиш...

Що се отнася до София мога да кажа, че е доста по-различно от правинцията, макар да съм живял като доста по-малък там....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Незнам как можете да се успокоявате с това "Света неможе да се оправи" нали това трябва да ни стимолира и да се мъчим Ние да го оправим. Нищо не пречи с брат ми да си вземаме книги от библиотеката да четем не ни трябва подобен сайт. Но една от целите беше да помогнем на хората да научат повече и да излязат от черупката на "стига ми една тройка" и да незнаят защо ходят на училище. ;) Трябва да се помъчим ако не света то поне родината си да оправим. :icon_rolleyes:

Е незнам, мене този факт не ме успокоява, приемам го като даденост, която не мога да променя. Естествено в рамките на България все пак имаме поле за изява, можем да влияем на някои неща, на определен кръг хора. И поне за нашата родина трябва да се стремим към "Максимум щастие за максимум брой хора" :)

Абе добре е, че сте поели тази инициатива. Поздрав и от мен! :good::good::v:

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Малко да влея свежа кръв в темата.

През 18/19 век Европа е една стремително развиваща се цивилизация която изпитва необходимост от всичко,руди,метали,въглища,дървесина,изобщо всякакви суровини.Освен това се нуждае и от пазари където да иднася все по нарастващата си продукция.

От друга страна имаме изобщо неразвити страни които имат всичко необходимо за европа.Само че те не съдействат на европа,нямат нужда от нейните индустриални стоки,не добиват полезните си изкопаеми,но не желаят и да ги отстъпят безвъдмездно.

Тогава европейците трябва да избират дали икономиката им да стагнира,или със сила да наложат властта си над неразвитите държави.

Войната е по добрия вариант,още повече че дори сама по себе си стимулира икономиката.

В резултат на това се появяват колониите.

От това туземците губят свободата си но печелят икономически скок който сами просто няма как да осъществят.В страните им се появява развито земеделие което практически премахва гладът,появява се модерно здравеопазване което е огромна крачка напред,появяват се пътища,магистрали,модерни индустриални заводи.

Управлението е на световно ниво,прекратени са жестоките междуплеменни войни,премахнати са /поне в някаква степен/ варварски обичаи като людоедството,скопяването на момичета,избиването на болните.

Заради направените им добрини негрите трябва да са вечно благодарни на колонизаторите. :good: Може да ви се стори смешно ,но сред колонизаторите е имало хора достойни за светци :innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И сега като изброи позитивните черти на колониализма не е ли време да споменеш нещо и за заробването на туземците, принуждаването им да бъхтят тежка работа в плантациите и мините, търговията с роби, кървавите репресии над бунтовници против колониалния режим, изсмукването на природните богатства от собствените им земи... :whistling:

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моля придържайте се към темата!

Е то колониалистите не са благотворителна организация,това е един вид цена

Естествено, че колонистите не са. Клониите са благотворителната организация, а колонистите са само експлоататори. ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Коя европейска държава първа се впуска в завладяване на чужда територия?Т.е. на кого принадлежат вървите колонии? И къде са те?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...