Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор

Стана дума за циганите и някои хвърли вината върху Александър велики, че ги е довел от Индия. Това вярно ли е или някаква измислица... :hmmm:

Аз до колкото знам те са си от там.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 124
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Доколкото знам, те са си от Индия, но определено не са доведени от Сашко. Ако не се лъжа те са били бегълци от робската каста, които са напуснали Индия някъде към 10 в. и са се появили в Европа около 14-15 в. Но това е изцяло по смътни спомени. Ако някой има по-точна информация - нека каже!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е виновникът Александър. Циганите действително са от Индия - представители на най-ниските касти, мизерни, крадливи и вредни за обществото им. За това са били прогонени от там и са тръгнали да скитат, като са се пръснали по целия свят водейки номадски начин на живот.

Най-голямата вълна в България и Югоизточна Европа е дошла тук в периода ХV-ХVІІ век. Тогава циганите са били обслужващ персонал на османската армия и се домъкват тук вече внедрили се в обществото на турците, а по-късно и в средите на останалите европейски народи.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

На мене ли ми се струва или само в България са най много ко не и всичките цигани ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
На мене ли ми се струва или само в България са най много ко не и всичките цигани ;)

Ми не са никак, ама никак малко примерно в Румъния (2 000 000 от тва, дето съм чел..), а вУнгария мисля май съм най-много....има и в Русия примерно- с тая разлика, че там те се занимават с театър и въобщке некво изкуство, даже имат цигански театър, специално построен в Москва...

Не е виновникът Александър. Циганите действително са от Индия - представители на най-ниските касти, мизерни, крадливи и вредни за обществото им. За това са били прогонени от там и са тръгнали да скитат, като са се пръснали по целия свят водейки номадски начин на живот.

Най-голямата вълна в България и Югоизточна Европа е дошла тук в периода ХV-ХVІІ век. Тогава циганите са били обслужващ персонал на османската армия и се домъкват тук вече внедрили се в обществото на турците, а по-късно и в средите на останалите европейски народи.

Да, не виновник Сашко Македонски...първото споменаване на цигани(поне се смята за такова) е във византийски извор, ама не знам кой(признавам си)...там са наричани "цингари"(τσίγγαροι) и датира май от седми- осми век. Сега прав си, че повечето идват с идването на турците , обаче бех чел нещо, че всъщност турци и цигани до такава стапен не се понасяли, че където се заселват турци(тука на Балканите), нямало нито един циганин....

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Добре ясно откъде идват.Нещо за културата им има ли информация. Останалото ми впечатление от нашенските цигани нямат нито вяра, ното празници, нито някой културни ценности. Някой се правят на мюсюлмани и празнуват на корбани ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Добре ясно откъде идват.Нещо за културата им има ли информация. Останалото ми впечатление от нашенските цигани нямат нито вяра, ното празници, нито някой културни ценности. Някой се правят на мюсюлмани и празнуват на корбани ;)

Ква култура при циганите бе човече, ще ме спукаш от смях!

Най-много са циганите в Румъния доколкото аз знам. Даже някакъв мангалски барон от Брашов се беше обявил за "император на всички роми в света" :doh::bash::coolthumb:

В Русия циганите не прават никакви изцепки щото там нема лабаво. Дори има забрана мангалски крак да стъпва на територията на Москва. Кажи ми, че няма расова дискриминация, ама на руснаците казваш ли им нещо?!

И аз съм чувал, че гърците ги наричали "тсингари", което значело нещо като номади. Иначе турците може и да не са ги понасяли, то кой въобще може да ги понася?! Но във всички случаи по време на турското робство циганите са се подмазвали на турците и са работели за тях и против българите. Това го потвърждават и резултатите от изборите за правителство на Източна Румелия където арменците и евреите застават зад българите, а циганите зад турците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ква култура при циганите бе човече, ще ме спукаш от смях!

Няма безкултурни хора, а само такива с култура на по-ниско ниво :)

Русия циганите не прават никакви изцепки щото там нема лабаво. Дори има забрана мангалски крак да стъпва на територията на Москва. Кажи ми, че няма расова дискриминация, ама на руснаците казваш ли им нещо?!

Е тва вече не съм го чувал, аз нали по-горе писах за тоя техния театър в москва...разправял ми е за него руснак, който е израстнал в Москва, но сега живее в България....

И аз съм чувал, че гърците ги наричали "тсингари", което значело нещо като номади. Иначе турците може и да не са ги понасяли, то кой въобще може да ги понася?!

Да, както вече написах по-горе, а също и италианците ги наричат така по аналогия от Гърция, всъщност в Гърция те не са проблем, там проблемът е с албанците, които са всъщност също толкова черни, но ако видите нейде в Гърция мургав човек, да знаете, че е много малко вероятно да е циганин(примерно от наште емигранти), а 90% е албанец...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Знам, че се занимавали с карнавали ходели от град на град и изнасяли представления, и си мисля, че те измислели цирка поне първото подобие (незнам може и да греша).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Доколкото знам са водени от двама братя Роман и Циган.

Те си имат свой бог Бангу Васил дето сега му празнуваха. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Знам, че се занимавали с карнавали ходели от град на град и изнасяли представления, и си мисля, че те измислели цирка поне първото подобие (незнам може и да греша).

Вероятно така е възникнал цирка - първоначално по панаирите, които са били пълни с тълпи от мангали, които са се влачели с тях, с цел да взимат парите на хората, чрез номера от сорта на "тука има, тука нема", представления, музика, кючеци и други такива. Защото те по друг начин не могат да печелят и да се препитават. Незнам какво е вашето отношение към цирка, но моето е крайно негативно, само изпълненията на акробатите ми харесват, всичко друго ми се струва дразнещо или в най-добрия случай безинтересно. А и отношението към животните в цирковете рябва да бъде санкционирано или направо забранено.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стига, бе хора не мисля, че първообраза на цирка идва от тях....споменава се примерно в Прокопий Кесарийски, че императрица Теодора, съпругата на Юстиниан Велики била акробат, мисля, и била доста развратна, нещо характерно за цирковите актриси...не случайно едната теория за произходът на думата "шафрантия" е, че идва от името на собственикът на некъв унгарски пътуващ цирк, чиито участнички се славели с некои особени неща :w00t: Та въпросния собственик се казвал Шафран....може би кръстен на растението....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пичове не вярвайте на всичко, дето го пише в Гугъл. Никъде няма достоверна информация, която да твърди такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пичове не вярвайте на всичко, дето го пише в Гугъл. Никъде няма достоверна информация, която да твърди такова нещо.

Знам ,че не всичко в гоогле в достоверно но това за циганите ,че са тръгнали да пътешестват с прабългарите е вярно и не съм го прочел от гоогле ,а от много сигурен източник.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще посочиш ли кой?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Учителя ми по история преди няколко седмици започна да говори по тази тема.Беше донесъл най-различни книги учебници излезли преди 20,30 години (събирани от него през годините) и там се твърди от най различни професори, учени, историци , че циганите са номадски племена както и прабългарите заедно са дошли от Азия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По едно и също време горе-долу може да са дошли. Но заедно - едва ли. Циганите по никакъв начин не биха могли да се впишат в прабългарското общество, камо ли пък в армията.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да ви кажа каква е работата,преди време бях в нашия музей и там тъкмо обсъждаха някакъв конгрес ли там както се нарича.На него говорили за мангалите и са били изказани най безумни теории,ти остави че са дошли с прабъгарите,ами шаманите им били цигъни/изобщо били смесени/,виночирпеца на цар Калоян бил циганин,във Византия бъкало с мангали и всякакви подобни гламотий.

Бай Тодор/твърде умен човек патриот/ обаче като човек вътре в системата стигнал до вътрешна информация. Някакви от коя бяха фондация/трява да го питам пак/ давали луди пари на всеки готов да работи по въпроси от цигънската история,обаче трябвало да ги изкарва едва ли не супер хора.

Излишно е да ви казвам,но лъжите и измислиците не само се толерирали ,но били и препоръчителни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всичко това е част от опита да ги интегрираме към нашето общество, защото от ЕС така са заповядали. Фалшифицирането и вкарването на чиста фантастика в официално приетата история е способ открай време използван за такива цели. Ама тия освен смях и псувни незнам какво друго ще отнесат от нормалните хора?!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли нужда да казвам тези ефективни, експертни(или както казва баба ми "и`спертни") "методи за интеграция", кои хора отвъд Океана са ги измислили :P .....или не :P

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Те имат повече права от нас. Заделя се от работещите българи за тях. Има квартали, който не плащат ток и вода, и още много благинки, който нито един българин не притежава :mad: И сега искат да ги изкарат светци и, че едва ли не не са били на върхушката на българското управление още от Крум и Калоян :hmmm: еее това вече е недопустимо :boxing::maniac:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Живеем в абсурдна държава!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...