Отиди на
Форум "Наука"

Кой е по прав?


Recommended Posts

  • Администратор

Някои теоретици смятат, че истински великите философи не могат да бъдат опровергани. Други смятат, че по-новите философи опровергават предишните.

За да не бъде само въпрос, ще дам пример.

Ницше критикува Сократ и Платон, защото поставят разума и абстрактните идеи над живота. Не мога конкретно да цитирам Платон, но казва нещо подобно: " Докато ги има душата и тялото, човек никога не може да достигне съвършенство". А Ницше е много против това - даже си има и теория за "Свръхчовека", която, ако се зароди добър диалог, ще я споделя за тези, на които е непозната.

За Платон - http://bg-science.info/view_filo.php?id=2

Ницше - http://bg-science.info/view_filo.php?id=3

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами в случая аз заставам зад Платон. И според мен неможе да има свръх човек. Основната черта на човека е неговото несъвършенство.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Ами в случая аз заставам зад Платон. И според мен неможе да има свръх човек. Основната черта на човека е неговото несъвършенство.

Ами да точно за това и аз съм за Платон.Ницше също има теория, че имаме един голям недостатък, който не е вроден а предобит а той е съчувствието.В природата оцеляват само и единствено силните и здравите. Точно така трябва и ние да постъпваме според философа. Буквално да оставим болни, стари, инвалиди и др. а да изграждаме и крепим единствено силните и здравите. Може да се тълкува по два начина. Единия е буквално болни и слаби да се премахнат и другия е умствено неразвитите и болните да се премахнат. Ако е за първото твърдо несъм съгласен. Но ако става пвъпрос за второто съм твърдо "ЗА" защото точно тези индивиди, който нямат желание за знание и духовно развитие незаслужават внимание. Много физически болни хора имат много голям капацитет на знание и точно заради това трябва да се запазят и да крепим физическите хора. Все пак нали това ни отличава от животните ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да а също друга разлика между нас и животните, е че ние не сме добитък, който чрез кланници, селекции и подходящи кръстоски да се подобрява генетически. За болните си има болници, за умствено слабите - лудници. Мисля, че тези институции вършат доста по-добра работа, а и все пак лекуват и помагат на част от тези хора да се върнат обратно в обществото на нормалните и да му бъдат от полза. Мисля, че това е доста по-подходящо от колкото геноцид над невинни, само заради техните недъзи. Дори и ако пренебрегна напълно момента със съчувствието според мен това пак е по-ефективният варянт за развитие на обществото.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Да несъм казал, че болните(физически и умствено) трябва да се премахнат НАПРОТИВ :blink: И нямах предвит под "умствено неразвитите и болните да се премахнат" нямах предвит психично болни а тези индивиди, който се разхождат по улиците безцелно и това което ги вълнува са алкохола и наркотиците. Знам много добре защото над 70% от класа ми в училище са точно подобни лица.Днес във философия постоянно приказваха (тези който идват) нищо свързано с предмета нарочно за да расейват госпожата и някой от тях непропускат момента да ядосат учител. А единствено ние страдаме от тях защото ние искаме да научим нещо, но неможем. Може точно това да е имал предвит Ницше и аз съм твърдо "ЗА" защото ми писна от подобни вредители на обществото. ;)

Малко се оплеснахме от темата ама...

Добре ако погледнем общо дали новите философи(имам предвит до края на ХVIII-XIX в. ) са надминали колегите си от Средновековието и преди това? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
нямах предвит психично болни а тези индивиди, който се разхождат по улиците безцелно и това което ги вълнува са алкохола и наркотиците.

За това също си има терапия. А специално в България високият процент на тези индивиди сред населението е породен от редица отделни фактори.

А иначе тези идеи на Ницше Хитлер се опита да ги приложи на практика и видяхме до къде я докара. ;)

И по последното - не смятам, че може да има сравнение между съвременните философи и античните (би трябвало да имаш предвид античните, сред които е и Платон, а не средновековните. Средновековието е своеобразен застой за развитието на философията поради религиозните предразсъдъци). Защото те още преди хилядолетия са направили своите открития и заключения, които важат за човека с пълна сила и до днес. Днешните философи и теолози са само техни критици или последователи.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ами да за България тази прослойка на обществото е породена от друг фактор, но ние защо не сме там? Явно не е толкова лесно да се излезе от калта ;)

А за Ницше несъм толкова запознат, но чак да е мислел като Хитлер силно се съмнявам :hmmm: Не е изключено, но все пак... Имам една негова книга "Човешко, твърде човешко" като я прочета ще вникна малко поне в мислите му и ще си направя по точна оценка за него.

А за сравнямване и според мен няма място Сократ, Платон, Аристотел и др. са били много над времето си и има още много хора, който разсъждават над тяхните трудове. Те не са написани за времето си а са написани над човешкото мислене. Човек както е казал Платон докато има душа и тяло никога няма да стигне съвършенството. Винаги ще се размшлява над творбите им дори аз скоро си намерих някой неща на Аристотел и ще започна в най скоро време да почета , че да придобия и аз малко обща представа, стига съм говорим напразно а да взема да си кажа моето становище за тези автори.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А за Ницше несъм толкова запознат, но чак да е мислел като Хитлер силно се съмнявам :hmmm:

Не съм казвал такова нещо. По-скоро Хитлер е мислел като Ницше по отношение на някои въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Не мисля че има по-прав и по-крив, самият процес по-скоро ми прилича на градене на къща - едни строят етажи, други оформят интериора, трети дострояват и.т.н. А и едва ли аз бих могъл да бъда съдник в този спор между различните поколения философи, мога само да се възхищавам на достиженията на умовете им.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Да несъм казал, че болните(физически и умствено) трябва да се премахнат НАПРОТИВ :blink: И нямах предвит под "умствено неразвитите и болните да се премахнат" нямах предвит психично болни а тези индивиди, който се разхождат по улиците безцелно и това което ги вълнува са алкохола и наркотиците. Знам много добре защото над 70% от класа ми в училище са точно подобни лица.Днес във философия постоянно приказваха (тези който идват) нищо свързано с предмета нарочно за да расейват госпожата и някой от тях непропускат момента да ядосат учител. А единствено ние страдаме от тях защото ние искаме да научим нещо, но неможем. Може точно това да е имал предвит Ницше и аз съм твърдо "ЗА" защото ми писна от подобни вредители на обществото. ;)

Конкретно в този случай за Ницше: той е на мнение, че оставянето на такива индивиди води до декаданс. В следствие от него предсказаното нихилстично поведение, се появяват такива изгубени индивиди, необразовано духовно и усмтвено, чиято цел е алкохолът, например, защото идеалите са мъртви, а няма какво да ги замести("Бог е мъртъв"); но самото общество е болно, защото такива индивиди стават все повече. Целта на Ницше е преоценка на ценностите, християнските в нашия случай, чрез което да върнем вяра в идеалите, а това е път към свръхчовека, защото се отърваме от илюзията, която представлява моралът. Философията на Ницше е важно да се напомни, че е насочена към индивидуалистите, макар самият той да одобрява стадния морал, но само до стадото, защото иначе се губят индивидуалностите(аристократи например), на които дължим прогреса си. А иначе без стадо не може, защото само лидери няма да направят нищо и обратното - ако няма лидери няма кой да управлява стадото.

В случая Ницше прави анализ на днешната модерна цивилизация, в която той вижда декаданс. това не означава, че е по-прав или по-крив от Платон. Означава, че и двамата са прави. Няма нужда да обяснявам естетиката на състраданието. Просто концепциите са различно приложими, което не ги прави повече или по-малко грешни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Принадлежа към религия, която дължи доста на Платон и е ругана от Ницше. Позицията ми е ясна :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...