Отиди на
Форум "Наука"

Роботизирано изследване на Марс


Recommended Posts

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело

Утре ще се разбере. Само където имам усещането, че ще е отново нещо което ще заинтересува само ограничен кръг специалисти.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Учени от НАСА намериха метеорит от Марс на възраст от 2.1 милиарда години, който съдържа над 10 пъти повече вода. Ето защо представата за наличие на вода на Марс в миналото се промени драстично:

542043_10150276966154949_1055081685_n.jpg

Повече за откритието може да намерите на:

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-20900843

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Учени от НАСА намериха метеорит от Марс на възраст от 2.1 милиарда години....

Друго си е да го напише модератор и то на "правилното" място, пък и то май няма голяма разлика между бедуини и учени ;)

Posted 04 January 2013 - 14:09:09

Toва е метеорит, намерен от бедуини в Мароко. Камъкът с тегло 320 грама, вероятно е от марсиански произход и е на "възраст" над 2,1 милиарда години.

post-7061-0-37977600-1357301199.jpg

подробности - тук http://bit.ly/X3Eh7w

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ако нямаш какво да допълниш по темата, можеш и да не спамиш. :)

Как е изглеждала ”живата” планета Марс

KevinGill_WetMars_372x374.jpg

Американският инженер и програмист Кевин Джил показа изображение на "живата" планета Марс - как би изглеждала, ако в миналото на нея е съществувал живот, съобщи "Юнивърс тудей", цитиран от БТА.

В основата на триизмерния модел на Джил са залегнали топографски данни за Марс, получени от "Марс рикънисънс орбитър". Космическият апарат, който през 2006 г. застана на орбитата на Червената планета, състави карта на възвишенията на повърхността й с разширение 128 точки на градус.

Джил е използвал при съставянето на модела си на Марс обективни данни от "Марс рикънисънс орбитър", а повечето останали параметри, като ниво на водата, състав на атмосферата и разпределение на растителността са избрани без научна обосновка. В крайното изображение за по-голяма нагледност особеностите на релефа са били увеличени 10 пъти.

Температурата на повърхността на Марс сега не предполага съществуването на вода в течно състояние. Изследвания с марсоходите "Спирит" и "Опортюнити", а също с помощта на орбитални апарати, показват, че залежите на вода се намират под повърхността на марсианския грунт (понякога на дълбочина само няколко сантиметра).

В миналото обаче температурата на планетата е била значително по-висока от сегашната. А това означава, че теоретично е било възможно на Червената планета да съществуват вода в течно състояние и живот.

През септември миналата година стана ясно, че марсоходът “Кюриосити“ е открил следи от някогашен воден поток на повърхността на Марс. Снимките, направени от марсохода, предлагат най-убедителните доказателства досега за съществуването на древна река на Червената планета, твърдят специалисти.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Разглеждането на марсианската повърхност е доста занимателно.Забелязах подредени (сигурно от природата) каменни плочи които много наподобяват подова настилка.Керамика не можах да видя , но не е лошо да се провери с металотърсач наоколо. http://www.360cities.net/image/curiosity-mars#318.10,2.30,24.9

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, мен лично ме кефи тази снимка...



Но това дето го коментирахме в друга тема продължава да буди любопитството ми. Станция Алфа...

Ако не е отломък / детайл от разните изпратени там, не знам какво да мисля.

координати за любопитковците:

71 49'19.73" N, 29 33'06.53" W

Копи и пейст в полето search като "сте на Марс".

post-7686-0-29537600-1384414415_thumb.jp

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

как е изглеждал Марс в доброто старо време /преди 4 милиарда години/. Опит за визуализация от НАСА:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не са се осмелили да сложат зеленинка тук-таме :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Там са само жълто-кафяви водорасли, симбиотично живеещи в общо тяло с гъби - накратко марсиански лишеи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

НАСА пресъздаде древния Марс

Не разбирам защо искат на всяка цена да докажат, че е имало условия за живот, които незнайно как да се изпарили.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От НАСА гледат да поддържат интереса на хората за да им отпускат пари за изследвания.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Живот извън земята е свещенния граал на науката.

Мое лично мнение е, че екстремофилите не доказват нищо. Все пак, макар и живеещи в екстремни условия, те са дошли от други места и са се нагодили. За мен поне е недоказуемо, че екстремофилите са първопроходците, възникнали в оазиси. По скоро са дошил в тези екстремни места отвън и са се нагодили.

Бях чул, че версията със супата аминокиселини в която се зародил живота е все едно, ей сега на улицата пред вас да духне вятър и да сглоби боинг 747.

Поради това, въпроса за произхода на живота остава открит.

А теорията за панспермията (че метеорити са донесли живота на земята) си е напълно реална. Демек, ако докажат, че има живот някъде другаде освен на земята, ще докажат панспермията.

Е, тогава всички тия димящи комини на океанското дъно и екстремофили ще бъдат засилени в кошчето с научни отпадъци, но пък ще имаме доказателство, как е възникнал живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тва с боинга съм го чувал често от креационисти и религиозни фанатици. Понякога и под други форми - примерно да строшиш един компютър с чук на парчета, да го сложиш в един сандък и да го друсаш докато пак не стане компютър :laughing1:такава била вероятността живота да възникне сам на планетата според тях. Та толкова са им познанията.

Иначе НАСА наистина се опитват да привлекат внимание заради орязания си бюджет, но и със сигурност всеки един служител в агенцията го вълнува въпроса и желае да си отговори на него с истински доказателства, а не със стереотипи като горния.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз съм за изследванията и евентуалната колонизация на тази планета. Или поне експедиция. Въпреки, че Земята има още много неупотребен резерв, а с много по-прости технологии и организация (от необходимата за колонизиране на Марс) ще се заселят Антарктида, пустините, повърхността и дълбините на океана...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ех Жоре, мечтиии.

Нека си спомним колонизаторите от 16-18 век. Те обикалят с кораби и търсят места удобни за заселване. С хубав климат, растителност, животни. Обаче, никога не казват-Ето тук климата е ужасен, има само каманак, но може да тераформираме. Защо следва да се хвърлят огромни суми, за да може малка група хора да преживяват някакси в ужасяваща среда?

Нека вземем за пример луната. Тя е близко до земята, даже май и вода намериха. Ситуацията е почти като на Марс, и в единия и в другия случай хората ще живеят под защитни куполи. Само където, луната е много по близо, до там сме ходили, имаме технологията да закараме там хора и материали. И резултата е... от 1975 там хора не са стъпвали. За 38 години напредъка по колонизацията на луната не само, че е нулев, но даже е отрицателен-вече дори експедиции не се изпращат.

Какво значение има дали преди 4 милиарда години на Марс е имало вода? Днес няма. Има значение, само за учените търсещи извънземен живот. Това е сламката за която се хващат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, сигурно...

Но мичтая не само аз.. Желаещи да заселят Червената планета не липсват.

И се търсят механизми това да стане, и ако Марс 1 се провали, ще има още..

На пионерите ще им е труден живота, но с времето.. ще се намери пресечната точка межд адаптирането на средата към човека и адаптирането на човека към средата. Ще се формира нова раса, предполагам.

Технологиите се развиват. Двигатели като VASIMIR ще могат да откарат човек там за сравнително разумно време. Вероятно ще се почне с изследователске станции. В този смисъл и Антарктида не е заселена. Станциите ще са от фургони и модули, някои от които и донякъде могат да бъдат сглобени предварително сглобени от роботи и от хора да се довършат. Изграждането на подкуполни градове там в по-далечно бъдеще може да не е особен проблем заради по-ниската гравитация и атмосферно налягане - второто защото ще е по-удачно при надуваем купол. В тази връзка наличието на атмосфера на Марс прави защитата на хората по-лесна, (скафандрите по-леки, херметизацията става като на самолет...)

А ако се открият някакви залежи? Ясно е, че тогава петролът няма да е привлекателен, но биха могли да бъдат редки метали, уран и торий примерно... За злато и диаманти не говорим. И пак - това в едно не много близко бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятно е да си мечтае човек за „Среща с Рама”, но...
Въпреки развитието на ИТ, скептицизмът все повече ме завладява. Само като се замисля, че през 1927г е първият полет през Атлантика, 42 год. по-късно човек стъпва на луната, 1972г е последната през която човек напуска околоземна орбита, и сега още 42 год по-късно къде сме??? Пак в околоземна орбита.
Като дете бях убеден, че до към днешна дата с една заплата ще можеш да си изкараш почивката в някоя от хилядите лунни бази.

Вместо това викаме Оставка...
Да се върна на „Среща с Рама”. Там Артър Кларк казва, че полетът до Марс отнема 5 часа.
Сегашните полети траят около 5000 часа. Значи трябва да летим 1000 пъти по-бързо.
Дет са вика: piece of cake...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Явно си ми връстник... Аз пък не вярвах много. Въпреки че по-късно бях радостен и изпитах известна гордост с заради Александър Александров на борда на Союз ТМ5 (корабът който се скачва с МИР).. По това време вече бяха възможни директни предавания / телемост за малко, картината белоша но, пак бе нещо.

Има някъв напредък оттогава, но ние няма как да го видим.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ангеле, това което говориш е красива научна фантастика. Която може да се случи след 100,200, 1000 години или въобще да не се случи, или да се случи по начин който ние въобще днес не можем да си представим.

Ако ще е да разтоварим земята от население... ми ако открият джилязу на Марс може там да преселим населението на факултето. Ето ти нов сценарий "Роми в космоса". Опитвам се да си представя как ще бъдат натоварени ромски фамилии с голямите си домочадия на междупланетни кораби и стоварени на Марс... и какво ще правят там... сигурно ще си бират джилязу.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Снимки на земята от Ма

Hi, Earth. Miss you.рс

earth%20from%20mars.jpg?itok=8DTF6bE-

earth%20and%20moon%20from%20mars.jpg?ito

http://www.popsci.com/article/technology/big-pic-curiosity-gazes-earth-mars?src=SOC&dom=fb

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...