Отиди на
Форум "Наука"

Роботизирано изследване на Марс

Recommended Posts

• Потребители
Това за 1-ви април ли е :)

Аха, обаче на 25 май каца Феникс. Горещо препоръчвам на всички да гледат кацането по НАСА ТВ. Това е зрелище и терор. Можете да гледате супер якото филмче за кацането: http://www.nasa.gov/mp4/219789main_jpl-phx20080327.mp4

• 9 месеца по късно...
  • Мнения 251
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Популярни мнения

NASA's Curiosity Rover Finds Clues to How Water Helped Shape Martian Landscape This evenly layered rock

НАСА ще изпрати хеликоптер към Марс по време на следващата мисия през 2020 година Първият хеликоптер, специално предназначен за полети на друга планета, ще се отправи към Марс през 2020 годи

Честито на всички земляни! Вчера, 26.11.11 г. 18:02 българско време, бе изстреляна ракетата Атлас V, носеща на борда си поредният робот марсоход "Curiosity". Освен, че мисията се осъществява в

Posted Images

• 2 years later...
  • Потребители

Минаващият пред слънчевия диск Фобос:

http://www.jpl.nasa.gov/video/index.cfm?id=955

Марсиански залез:

http://www.jpl.nasa.gov/video/index.cfm?id=953

• 10 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Честито на всички земляни!

Вчера, 26.11.11 г. 18:02 българско време, бе изстреляна ракетата Атлас V, носеща на борда си поредният робот марсоход "Curiosity".

Освен, че мисията се осъществява в условията на криза, това е и най-сложният и тежък робот изпратен там, така че начинанието залужава внимание. Повече от видеото:

• Глобален Модератор

И аз бях доста развълнуван като го дадоха по тв :) а къде точно е кратера, който са избрали за кацането? На мене ще ми е най-интересно да го бяха пратили в онези русла образувани преди 3-4 години от вода стичаща се от ледената шапка.

Убягнало ми е.. Ръгнах се сега у НАСА..

Не е без основание, ако кратера е стар. Ао е текла някога вода, там също ще има следи /русла/, а бонуса е, че там със сигурност ще има утайки /утаечни скали/. Нали е геолог роботът..

Редактирано от Joro-01
  • 8 месеца по късно...

Предполагам, че тук е мястото /може би и в кратки новоно?/ да споменем, че марсоходът Couriosity ще се приземи на червената планета на 5 август 22:31 /неделя вечерта/ тихоокеанско време или на 6 август 07:31

Доколкото знам в Америка ще се придава на живо. Ще следват пресконференции от наса...

Линк към времевия график на мисията.

Редактирано от Joro-01
  • Потребител

Гледам сега след-казването... изказванията. Разбира се от важни клечки. Прави впечатление, че веднага след кацането се четат изказвания. За да се чете, значи е предварително написано. Значи си имаме сценарий за кацане и за "издънка". И разбира се, великата водеща сила (да се свети името и).

Защо ли толкова ми напомня на ... SHOW(off).

Не съм сигурен, дали това е научно, икономическо или политическо постижение.

Редактирано от sirius
  • Потребител

Гледам сега след-казването... изказванията. Разбира се от важни клечки. Прави впечатление, че веднага след кацането се четат изказвания. За да се чете, значи е предварително написано. Значи си имаме сценарий за кацане и за "издънка". И разбира се, великата водеща сила (да се свети името и).

Защо ли толкова ми напомня на ... SHOW(off).

Не съм сигурен, дали това е научно, икономическо или политическо постижение.

Постижението е и научно, и икономическо, и политическо. А също и велико - историческо. И най-дребнавото в момента е това - да отдаваме значение кои "важни клечки" са чели изказванията си, които, разбира се, са били предварително написани. Важното е, че в този проект са вложени не само страшно много пари, но и човешки труд, огромни интелектуални усилия. Мъчително е било и очакването през изминалите осем месеца. Но ето, сега хората, благодарение на които всичко дотук е успешно, са щастливи и... ами хубаво е да виждаме понякога и такива хора! emoticons.png

Тук има нуколко снимки от кацналия вече Роувър.. Цветни снимки - към края на седмиата. Редактирано от Joro-01

Между другото вчера бях в НАО "Рожен". За онези които са ходили /мен ми бе трети или четвърти път/ е ясно как процедират там. Събира се група и заедно с водач /астрофизик предполагам/ влиза в телескопа /оня рефлекторния дето е най-голям на балканите/ гледа наличната техника и слуша за нбесните тела. На въпроса на едно момиче "Очакваме ли някакво значимо събитие" астрономът отговори, че не се сеща... Това и смен би могло да се случи, но все пак.. Разказано ни бе и за Марс - За ледените шапки, най мисоката планина.. И че американци са кацали там, личат следите от роувърите(!).. На въпроса "Имате ли въпроси?" предпочетох да си замълча

• Потребител

И че американци са кацали там, личат следите от роувърите(!)

А стига бе, кога е било това :tooth:

Едно видео със субтитри за Куриозити по-долу, показва какво му е специалното

http://vbox7.com/play:4ae4cbf451

Редактирано от Joro-01
  • 3 седмици по-късно...
  • 2 месеца по късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Марсоходът „Curiosity” получи шокиращи данни, достойни за „вписване в учебниците по история”, заяви научният ръководител на мисията Джон Гроцингер. Той не каза нищо повече, като обясни, че резултатът трябва да бъде проверен многократно.

Има голяма вероятност да е открит живот или исторически останки от такъв. Става въпрос за резултатите от пробата, която апаратът взе от кратера Гейл преди десетина дни.

http://bulgarian.ruvr.ru/2012_11_23/95646881/

Горя от нетърпение..

Ледq органични молекули, бактерии /екстремофили/ или пък артефакти...?

Редактирано от Joro-01

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...