Отиди на
Форум "Наука"

Най-бързата еволюция


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Естественият подбор бинаги е бил бавен, но сега цяла популация пеперуди еволюира за по-малко от 10 поколения.

Учени от Лондонския университетски колеж (University College London) откриха най-скоростните еволюционни изменения за цялата история на генетиката. Преди 6 години числеността на мъжките екземляри на пеперудите Hypolimnas bolina, намиращи се на островите Самоа в южната част на Тихия океан, е била само един процент от популацията. Специалистите обявяват, че животните са заплашени от изчезване. Сега обаче числеността на мъжките пеперуди е вече 40 процента от популацията, съобщава Би Би Си.

Преди 6 години самците на Hypolimnas bolina са поразени от бактерията Wolbachia, която се разпространява чрез майките и убива ембрионите на мъжките екеземпляри още преди да се развият. Изследователите обясняват рязкото увеличаване на броя на самците с включването на “подтискащ” ген, които контролират бактерията Wolbachia. Откъде идва този ген? Възможна е еволюция на генът, който подтиска паразитните бактерии при пеперудите. Друга възможност е кръстосване с мигриращи пеперуди от Югоизточна Азия, от които е придобит новия ген.

Естественият подбор винаги е бил много бавен процес, но в дадения случай подбора на гена е бил толкова бърз, че той се разпространява по цялата полулация за по-малко от 10 поколения. “Това е най-бързата еволюционна промяна, която някога е наблюдавана” – коментира авторът на изследването Силвиан Чарлът (Sylvain Charlat) от Лондонския университетски колеж.

11699.jpg

Мъжки екземпляр на Hypolimnas bolina

източник: http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=11699

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Пък най-бързата протекла еволюция на грабначно животно е на Harpagornis moorei (орел на Хааст). Това е също и най-голямата птица видяна от човека. Бил е до 15кг женските(размах едва 3 метра) и се е хранил предимно с една от най-големите птици съществували на земята-Моа. За 1 млн. години(средно) размера му се е увеличил 10-15 пъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пък най-бързата протекла еволюция на грабначно животно е на Harpagornis moorei (орел на Хааст). Това е също и най-голямата птица видяна от човека. Бил е до 15кг женските(размах едва 3 метра) и се е хранил предимно с една от най-големите птици съществували на земята-Моа. За 1 млн. години(средно) размера му се е увеличил 10-15 пъти.
Би ли дал източници, статии?
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз съм гледал предаване по Дискавъри мисля, за този орел. Наистина по намерените останки размерите му са внушителни, не знам само как стои въпроса с темпа му на еволюиране. Хранел се е предимно с моа и др. едри животни, които след като са били избити от маорите, хранителната пирамида е била нарушена и той е отмрял, иначе е нападал дори и хора.

Редактирано от Иво Катрафилов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз съм гледал предаване по Дискавъри мисля, за този орел. Наистина по намерените останки размерите му са внушителни, не знам само как стои въпроса с темпа му на еволюиране. Хранел се е предимно с моа и др. едри животни, които след като са били избити от маорите, хранителната пирамида е била нарушена и той е отмрял, иначе е нападал дори и хора.
Освен моа, други големи животни за храна не е имало. И човека го е изтребил преди да му унищожи препитанието, просто хората са били далеч по лесно достъпна плячка.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имало е доста едри сухоземни птици, малка част от тях са оцелели и до днес, като кивито например. Но моата е била най-едра, ясно е че хората са я изтребили, но за орела - едва ли, по-скоро той е изтребвал хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имало е доста едри сухоземни птици...
но не и на този остров.

...като кивито например.
Кивито е била и е дребна птица.

...но за орела - едва ли, по-скоро той е изтребвал хора.
Точно за това са му видяли сметката, конкурентен хищник и пряка заплаха.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами специално за двата големи Новозеландски острова явно е имало:

Днес зоологията причислява гигантската безкрила моа към групата на Бягащите птици (Ratidae) от сем. Новозеландски динорниси (Dinornithidae), в което влизат 27 вида измрели новозеландски птици, които според орнитолога Арчи са обединени в 2 семейства и 7 рода. Други специалисти дават малко по-различна, но приблизителна класификация.

Нова Зеландия е била осеяна с гъсти популации от гигантски бягащи птици, докато не са дошли хората (към 14 век) и не са им видяли сметката. Но ми се струва извън възможностите на тези хора, които в техническо отношение са на нивото на новокаменната епоха да изтребят толкова голям и опасен хищник летящ толкова на високо.

п.п. понеже започнахме да се отклоняваме - можеш да отделиш последните мнения в нова тема. За мен лично Новозеландската фауна представлява голям интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

27-те вида по едно и също време ли са съществували :). Ако колкото до "толкова голям и опасен хищник летящ толкова на високо"... я гнездо, пляс, пляс... няма гнездо :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами най-вероятно да и то съвсем до скоро, защото костите им дори не е трябвало да бъдат изкопавани, а са намирани на купища край стари маорски селища.

Това с гнездата пак е ставало най-вече с бягащите птици, чиито ареали са съвпадали с тези на хората, например яйцето на моата - около 100 пъти по-голямо от това на кокошката си е бая солидна манджа :) Но този орел без съмнение е гнездял по високите и стръмни склонове на Новозеландските планини, гнездата му са били непристъпни за маорите, а и се съмнявам те да са осъзнавали хищническата си конкуренция с него и да са си поставили за задача планомерното му изтребване. ;)

Една възстановка на орела и моата :)

Giant_Haasts_eagle_attacking_New_Zealand_moa.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами най-вероятно да и то съвсем до скоро, защото костите им дори не е трябвало да бъдат изкопавани, а са намирани на купища край стари маорски селища.

Това с гнездата пак е ставало най-вече с бягащите птици, чиито ареали са съвпадали с тези на хората, например яйцето на моата - около 100 пъти по-голямо от това на кокошката си е бая солидна манджа :) Но този орел без съмнение е гнездял по високите и стръмни склонове на Новозеландските планини, гнездата му са били непристъпни за маорите, а и се съмнявам те да са осъзнавали хищническата си конкуренция с него и да са си поставили за задача планомерното му изтребване. ;)

Една възстановка на орела и моата :)

Еххх как обичам да спорят с мен :biggrin:

Поради каква причина орелът ще се бъхти да прави гнездото си в непристъпните новозеландски чукари? Поради конкурентните хищни птици? Множеството бозайници и влечуги, които биха застрашили потомството му? Или са се изнесли още щом са видели маорските физиономии?

И 27 вида, гигантски не летящи птици, на два острова, по едно и също време... или са имали супер мизерни и ограничени популации или са се хранели с въздух. Поне лично аз, не съм чул или чел за подобно видово разнообразие, съществувало по времето на първите човеци на острова.

а и се съмнявам те да са осъзнавали хищническата си конкуренция с него и да са си поставили за задача планомерното му изтребване. ;)
Аха, значи лъвовете осъзнават, че останалите големи котки са им конкуренция и ги избиват при всяка открила се възможност, но маорите не могат да зацепят. Биволите избиват малките лъвчета, защото знаят, какво ще излезе от тях, но маорите пак не зацепват. Как въобще са просъществували тея маори не знам, а плавателните и навигационните им умения са направо мистерия, сигурно са пристигнали на естествени салове, както катериците по някои острови :crazy_pilot: Редактирано от Иво Катрафилов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чел съм в една монография (авторът беше от САЩ, в превод на руски, точното заглавие не помня, но фигурираше словосъчетанието "екологична физиология") едни доста сложни изчисления, в резултат на които се получаваше до колко килограма максимално може да тежи една птица, за да може да лети - за съжаление не помня точно колко се получаваше - логично е все пак да има някакъв предел, все пак. От друга страна, има един популярен лаф, че според законите на аеродинамиката, майският бръмбар би трябвало да не може да лети - нямам си представа дали това отговаря на истината, но, ако е така, той определено си лети и хич не му пука за законите на аеродинамиката :plane:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами имало е няколко вида Моа...като са били с различни размери, най-едрите са били до около 350кг и са сред най-големите птици виждани от човек(май само Мадагаскарският гигант го бие). Така че това е било доста стабилно семейство със няколко представителя който са били основната храна на Херпагорниса. Маорите идват около 10-ти век от тихоокеанските острови. Били са предимно земеделци ама тяхните култири виреели само слабо на северният остров. Поради това се преорентират и започват да изтребват птиците и най-вече моата. След известно време всичките и разновидности изчезват, а растенията им се адаптират и почват да дават по-добри реколти. Орелат на Хааст остава без по-едра плячка и почват война със хората като със сигорност е изял доста маори...обаче след време той се зачислява като една от птиците който са изчезнали не заради бял човек...и то най-големият орел живял някога изчезва около 15 век.

За съжаление има прекалено малко информация в нета и изобщо за Орелат на Хааст., аз съм дал основното.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
... положително генно инжинерство. :biggrin:

За мен това е оксиморон.

Освен ако под "положително" се разбира далаверка за хора, невиждащи по-далеч от носа си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам в предвид от "положителен естествен отбор". А генното инженерство ускорява процеса. Отрицателно генно инженерство е да наслагаш гени от медуза в мишка и тя да свети, и в естествената си среда лесно да се улавя от хищници. :head_hurts_kr::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Най- бързото променяне и приспособяване към околната среда което разбира се в никакъв случай не може да се определи като истинска еволюция е присъща за някои риби.Всички знаем формата на тялото и разположението на очите при калканите и писиите.Това е резултат от хилядолетно приспособяване към дънният начин на живот и е отнело огромно количество време.Личинките които се излюпват от техните хайверни зрънца по нищо не се различават от тези на пъстървата или на кефала.След като абсорбират жълтъчните си запаси,те започват самостоятелното си хранене.Точно от този момент започва невероятната промяна която при видът им е отнела толкова много хилятолетия.Буквално за седмица те се пробразяват невероятно.Окото от едната стртана започва да се мести като накрая застава от другата страна на главата а тялото от вретеновидно се сплесква до неузнаваемост.....Процес отнел толкова години за еволюирането на тези животни явно е възможен за много кратък период и то без външна генетична намеса.Представете си резултатите какви могат да бъдат ако човек може да разгадае ДНК-товарът на личинките.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Най-бързата еволюция се осъществява в резултат на Inbreeding. При рязко намаляване на дадена популация (поради катастрофи, епидемии, промяна на хабитата, целенасочена селекция), се преминава към близкородствено размножаване. Последното води до генетични нарушения - тогава влиза в сила естественият (изкуственият при селекцията) подбор, в резултат на който за няколко поколения се получават трайни наследими промени (като породите при селекционираните животни)...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител
Естественият подбор винаги е бил много бавен процес, но в дадения случай подбора на гена е бил толкова бърз, че той се разпространява по цялата полулация за по-малко от 10 поколения. “

Излиза, че природата е най-големият генно-модифициращ инжинер. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този орел е бил голяма работа. Мъжки щраус е опасен противник и може да убие човек с един удар, а това орле е налитало на няколко пъти по-едри от щрауса птици като едното нищо !

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...