Отиди на
Форум "Наука"

Бронираните машини на България


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

За индийците съм чем чел че нарочно правели това. Така Така Т-55 приличали на не помня какъв стар английски танк, и кат се доближат неразумно пакистанците... следва бой по канчето. Много благодаря за уточненията Охо Бохо, трябва да призная че знанията ми по въпроса са доста ограничени. Не знам защо, но примерно за 80-те и 70 те години има много написано, за разлика от 50 те и 60 те. Примерно Т-54, единственото което намерих бе ча дошли някъде в началото на 50 те, и ги е имало в Сливен и Горна баня. Същевременно доста повече има за Т-55. Така непредубеденият любопитко като мен, остава с впечатлението че Т-54 са съвсем малко на брой, и не са играли почти никаква роля в нашата армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 79
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
...Един стар немски ветеран превърнат в картечно гнездо:

004291572.jpg

...

Абе тези, за които пише в цитата по-долу да не би да следят форума - та са се сетили да намерят приложение на "немските ветерани":

Офицер бе арестуван за кражба на танк. Бойната машина "Майбах", която е ветеран от Втората световна война, вече е изнесена зад граница. Задържаният е от ямболско поделение. Той е действал в комбина с немски гражданин. Двамата са спипани от военни контраразузнавачи при опит да изнесат втори танк. Машините са били окопани край Елхово по времето на соца. Те трябвало да отблъснат евентуално нападение от юг. Оцелели танкове "Майбах" извън музеите има само у нас. Германия е правила официални опити да изкупи машините. Двамата съучастници решили, че могат да изкарат добри пари от колекционери на Запад. Очаква се днес Bоенната прокуратура в Сливен да даде официална информация по разследването и арестите. В момента следователи проучват как първият "Майбах" е минал границата.

Втори постинг поред пиша, посветен на родните митници - айде, пойни птички да изнесеш в хладилна чанта без да те усетят - някак си, мога да го повярвам (макар, че хладилната чанта отдалеч си личи, че е именно хладилна чанта - защо пък да не се провери какво има вътре) - ама цял танк... - митници си имаме за чудо и приказ; пък някои твърдяха, как щяло било да има ред като влезнем в ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Какво става господа? Вие май останахте единствения форум претендиращ заинтересованост към ставащото в България, в който не се обсъжда темата за това какво се случва с изровените Pz.IV ("Майбах") от южната ни граница.

На какво се дължи това? Н анационален нихилизъм? На непознаване на материята? На страх да не се изложите?

С лека надежда че поста ми няма да бъде изтрит по стар обичай!

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аферата с Майбаха не отшумя ли вече, мисля че беше засегната вече някъде из форума. Ако желаеш да се коментира нещо конкретно - кажи, но продължавам да не разбирам за какво е заяждането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма заяждане. Има питане. Отдавна не бях влизал във този форум. И ми направи впечатление че тук (въпреки претенциите за Родолюбие, за заинтересованост от бронираните машини стояли на въоръжение в БА/БНА и т.н.) не съществува темата за спасяването на "ветераните" от ВСВ от продажба. Докато в други форуми като например този

http://airgroup2000.com/forum/viewtopic.ph...6&start=720

или този

http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/viewto...6&start=600

както и в ред други форуми, хората болеят за военноисторическото ни наследство.

Та това е. Съжалявам че въпроса ми се възприема като заяждане.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Т.е. щом няма официална тема за този инцидент автоматично решаваш, че никой тук не "более за военноисторическото ни наследство", все едно ще успеем да спасим загубените куполи с това!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Т.е. щом няма официална тема за този инцидент автоматично решаваш, че никой тук не "более за военноисторическото ни наследство",

Т.е. като няма официАлна тема за този инцидент, автоматично решавам че явно болеете за военноисторическото ни наследство наум. Доста възвишено!

все едно ще успеем да спасим загубените куполи с това!

Ако продължавате да се борите наум, верно ще се изгубят. Все още не са изгубени...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ако продължавате да се борите наум, верно ще се изгубят.

Явно прекалено много надежди възлагаш на нас за спасяването им. Свободен си да отвориш тема за това - аз например когато искам да обсъждам някаква тема просто я пускам вместо да обвинявам останалите, че не са го направили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Явно прекалено много надежди възлагаш на нас за спасяването им.

Явно!

аз например когато искам да обсъждам някаква тема просто я пускам вместо да обвинявам останалите, че не са го направили.

Аз пък гледам да помагам с каквото мога за запазване на военноисторическото ни наследство, вместо да казвам "Явно прекалено много надежди ми възлагате..." . На принципа - Който иска - прави, който не иска търси причини (или дава акъл)... Ша ма прощавате...

Останете си със здраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аз пък гледам да помагам с каквото мога за запазване на военноисторическото ни наследство

Ами добре това е чудесно, аз лично го оценявам, макар и да незнам в какво точно се състои това "помагане", не всички имат такива възможности и задължения обаче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не е по задължение... Нито е до възможности... Иде реч за желание за помощ за съхраняване наценности.

Но както и да е!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Какво става господа? Вие май останахте единствения форум претендиращ заинтересованост към ставащото в България, в който не се обсъжда темата за това какво се случва с изровените Pz.IV ("Майбах") от южната ни граница.

На какво се дължи това? Н анационален нихилизъм? На непознаване на материята? На страх да не се изложите?

С лека надежда че поста ми няма да бъде изтрит по стар обичай!

Поздрави!

Нищо няма да бъде изтрито, ако не съдържа заяждане и нападки.

Какво да кажем за Майбасите.... Не съм оптимист от това, което виждам с другото държавно имущество.... Ще ги купи някоя фирма като старо желязо и ще ги продаде легално на колекционерите навън. Кражбата на ония от границата стана сигнал, който обърна вниманието към тях. Няма да видят музея. И никакви инициативи няма да ги спрат. Тия неща се решават генерално в един ден ан 4 години, в който българите обикновено пийват ракийка с думите "всички са маскари".

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Макар, че съм твърде далеч от военната техника не ми е чужда съдбата на изровените немски танкове от българо-турската граница. Дори от няколко дена си мисля, че инцидента с тях се потули. Нищо повече не се чу по въпроса. Какво стана с тях? Някой знае ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Няма заяждане. Има питане. Отдавна не бях влизал във този форум. И ми направи впечатление че тук (въпреки претенциите за Родолюбие, за заинтересованост от бронираните машини стояли на въоръжение в БА/БНА и т.н.) не съществува темата за спасяването на "ветераните" от ВСВ от продажба. Докато в други форуми като например този

http://airgroup2000.com/forum/viewtopic.ph...6&start=720

или този

http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/viewto...6&start=600

както и в ред други форуми, хората болеят за военноисторическото ни наследство.

Та това е. Съжалявам че въпроса ми се възприема като заяждане.

А защо не пуснеш такава тема, щом смяташ, че трябва да има? Все пак е форум, а не годишника на БАН. Отделно, че си имаме дискусия във връзка със законопроекта за културно-историческото наследство, където обсъждаме цялостно проблемите около опазването на паметниците от миналото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...не ми е чужда съдбата на изровените немски танкове от българо-турската граница. Дори от няколко дена си мисля, че инцидента с тях се потули. Нищо повече не се чу по въпроса. Какво стана с тях? Някой знае ли?

Стана това, че всички образци немска техника (с изключение на няколко броя) бяха изровени и складирани в района на "Пионерските казарми" в гр. Ямбол. Общо 83 (осемдесет и три) броя танкове, куполи, и "огризки" останали от набезите на циганите. В тези 83 бр. влизаха и две уникални куполни оръдия система "Круп - Грюзон", известни на запад с названието "Fahrpanzer".

Впоследствие, със заповед на Министъра на отбраната, бе създадена комисия от 6 човека - 4 служители на МО и двама цивилни експерти. Целта на комисията беше всички единици техника да бъдат оценени за предстоящия търг, на който да бъдат продадени.

Комисията свърши своята работа. И взе становище, че 17 бр. от екземплярите не трябва да бъдат продавани, а трябва да бъдат съхранени за НВИМ. И отказа да ги оцени под предлог, че няма данни за историческата стойност на машините (в какви боеве са участвали, свързани ли са с тях исторически личности и т.н.) и помоли да бъде направена справка по тези въпроси в ЦВА. МО отказа с предлога, че тези данни са с гриф "Строго секретно" (при условие, че максималния срок за секретност е 50 год., а от събитията за които трябваше да се направи справка са изминали повече от 60 год.)

Във въпросните 17 бр. влизат двете гореспоменати куполни оръдия; купол от танк Т-34 образец 1943 година със 76мм оръдие; уникално запазен Pz.IV Ausf. J, обмазан с "Цимерит"; уникално запазен Pz.IV Ausf. J с изцялосъхранено бойно отделение; Stug III в доста по-добро състояние от двата Stug-а на НВИМ; комбинация от Pz.IV и СУ-76 и т.н.

Естествено, нещата се забатачиха - разни спецове-чиновници се развикаха, че не можело толкова много техника да се дава на НВИМ, че трябва да се продава всичко и т.н.

Сега е назначена нова комисия. Отново ме поканиха да участвам в нея, както и в първата.

Когато стане ясно какво трябва да оценяваме този път, ще стане ясно и каква секира точат на "старите ветерани" оцеляли в най-кръвопролитната война в историята на човечеството, оцеляли в най-голямото политическо противопоставяне в историята на човечеството... Но неспособни да оцелеят в борбата с чиновническата простотия, неграмотност и алчност...

Та това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Естествено, нещата се забатачиха - разни спецове-чиновници се развикаха, че не можело толкова много техника да се дава на НВИМ, че трябва да се продава всичко и т.н.

А не мислиш ли, че е по-добре да се потърси начин да се продадат на колекционери, вместо да идат за старо желязо като "Дръзки" (по-голямата част от него)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А не мислиш ли, че е по-добре да се потърси начин да се продадат на колекционери, вместо да идат за старо желязо като "Дръзки" (по-голямата част от него)?

Според мен това е глупаво, защото така ще са достъпни на един човек. Дали са отишли за старо желязо, или просто са скрити от "света" изглежда почти едно и също. По-добре да се продадат на чужди музеи (или както беше споменато да отидат в НВИМ), отколкото на колекционери (дори и последните да дават много повече пари).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Дали са отишли за старо желязо, или просто са скрити от "света" изглежда почти едно и също.

Ами не е едно и също. Историята работи с хилядолетия. Днес може да осанат скрити за света, но ако се запазят след години може да си попаднат в музея. Един от големите недостатъци на законопроекта е, че твърдо заляга на социалистическия принцип - или общ (сиреч ничий за стопанисване и принадлежащ на избрано малцинство за експлоатиране) или ничий. Не виждам нищо добро в идеята, че е по-добре едно нещо да се унищожи, щом няма да може да се предостави за извличане на облаги от шепа научни дейци. Я пробввай да погледнеш в хранилището на някой музей, където общонародните паметници са открити за света - няма да те огрее. От това, което е в музеите дават по лъжичка на света, а другото си го държат за да могат да си го експлоатират.

А и в частната колекция не остава толкова скрит за света. Печатите на Тервел и Телериг, които са много по-познати от печатите из нашенските отворени за света народни музеи са си от частната колекция на Закос.

А за в Стара Загора даваха репортаж на хранилището на музея - намиращите се том оръжия не само са скрити от света, но и се рушат от влага, ръжда и плесен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стана това, че всички образци немска техника (с изключение на няколко броя) бяха изровени и складирани в района на "Пионерските казарми" в гр. Ямбол. Общо 83 (осемдесет и три) броя танкове, куполи, и "огризки" останали от набезите на циганите. В тези 83 бр. влизаха и две уникални куполни оръдия система "Круп - Грюзон", известни на запад с названието "Fahrpanzer".

Впоследствие, със заповед на Министъра на отбраната, бе създадена комисия от 6 човека - 4 служители на МО и двама цивилни експерти. Целта на комисията беше всички единици техника да бъдат оценени за предстоящия търг, на който да бъдат продадени.

Комисията свърши своята работа. И взе становище, че 17 бр. от екземплярите не трябва да бъдат продавани, а трябва да бъдат съхранени за НВИМ. И отказа да ги оцени под предлог, че няма данни за историческата стойност на машините (в какви боеве са участвали, свързани ли са с тях исторически личности и т.н.) и помоли да бъде направена справка по тези въпроси в ЦВА. МО отказа с предлога, че тези данни са с гриф "Строго секретно" (при условие, че максималния срок за секретност е 50 год., а от събитията за които трябваше да се направи справка са изминали повече от 60 год.)

Във въпросните 17 бр. влизат двете гореспоменати куполни оръдия; купол от танк Т-34 образец 1943 година със 76мм оръдие; уникално запазен Pz.IV Ausf. J, обмазан с "Цимерит"; уникално запазен Pz.IV Ausf. J с изцялосъхранено бойно отделение; Stug III в доста по-добро състояние от двата Stug-а на НВИМ; комбинация от Pz.IV и СУ-76 и т.н.

Естествено, нещата се забатачиха - разни спецове-чиновници се развикаха, че не можело толкова много техника да се дава на НВИМ, че трябва да се продава всичко и т.н.

Сега е назначена нова комисия. Отново ме поканиха да участвам в нея, както и в първата.

Когато стане ясно какво трябва да оценяваме този път, ще стане ясно и каква секира точат на "старите ветерани" оцеляли в най-кръвопролитната война в историята на човечеството, оцеляли в най-голямото политическо противопоставяне в историята на човечеството... Но неспособни да оцелеят в борбата с чиновническата простотия, неграмотност и алчност...

Та това е.

Ех.....

Дайте мнение всички да останат в музея и това е!!!

Какво да им продават толкова?! Първо, няма да вземат чак толкова пари, второ - и да ги вземат, ще ги откраднат. В условия като днешните най-добре е ако това е възможно, да се наложи "мораториум" върху възможността да се продават изобщо, като се мотивира с историческата им стойност.

Не виждам причина, ако България има уникални исторически експонати, те да се продават!!!

Учудва ме и тая секретност за събития от ВСВ. Това е безумие, макар, разбира се, военната тайна да има много аспекти. Да не е насочено към опит за понижаване на цената? ;)

Изобщо -всичките във военния муезй и това е! Това е и най-евтиния за държавата вариант, ще струва един превоз до двора му.

Така проблемът ще бъде утрепан в зародиш.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Зсравейте, попаднах на тези коментари .... та рекох и аз да допълня нещо......

. Примерно Т-54, единственото което намерих бе ча дошли някъде в началото на 50 те, и ги е имало в Сливен и Горна баня. Същевременно доста повече има за Т-55. Така непредубеденият любопитко като мен, остава с впечатлението че Т-54 са съвсем малко на брой, и не са играли почти никаква роля в нашата армия.

Имало е още в Елхово, Грудово, а от ТБр и в Айтос не бяха малко , но ги преоборудваха

А освен всичко имаше и една модификация Т-54АМ2 (мисля че така беше)- полско производство, малко количество, много интересна машина.... с хидравлично управление, лостовете за управление един до друг, м/у краката на МВ високи около 20 см............... карал съм такава, като управление като Т-72 но може да се управлява с една ръка, много леко !! ...... !!- оплакваха се обаче че много се повреждала хидравликата и ииииии иииииии ииииииии ииииии ......... тогава се слагат големите патерици от двете страни ... мъка

Е от тази модиф. трябваше да сложат в НВИМ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, странно, за пръв път чувам. Повреждала се е хидравликата сигурно заради неточно подържане.

Не е мъка с патериците, малко по-вече усет се иска при традиционно лошата регулировка и готово :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, странно, за пръв път чувам. Повреждала се е хидравликата сигурно заради неточно подържане.

Не е мъка с патериците, малко по-вече усет се иска при традиционно лошата регулировка и готово :)

:good:

Там е уловката .... в регулировката .... :vertag: различна е при управление с хидравликата и с патериците ... и ... представи си че се наложи на полето да сложиш патериците ?! а сега прави регулировка...

Иначе удоволствието е велико :whistling: да се управлява, ... може би като БМП, но по-малко блъска ... не съжалявам че съм пробвал .... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има си хас. Въобще карането на такива машинки е удоволствие, което малцина ще разберат ;)

Аз само с патериците и без екстри - не е като 34-ка, но поне зимата загряваш във време на движение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...