Отиди на
Форум "Наука"

Бронираните машини на България


Recommended Posts

  • Потребител

Ето две сканирани страници от списание „Сигналъ” със снимки на Бронираната бригада с немските Pz.Kpfw.IV. Пристигнали са в България през март-юни 1943г.

post-4896-078994400 1283524721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 79
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Някой знае ли какво се е случило с "Пантерите"?

Ами сложили са ги като ДОТ-ове по границата с Турция , заедно с 4-ките и Щуговете, има и няколко Панцягери , Пантери само, че модифициарни като САУ-та и тях са ги закопали , заедно с тях за закопани и много цели Т-34 или само куполи.

Имах един авер , който служеше в такава - ''ковчежна'' рота, разказва ,че им давале време на живот 2-3 изстрела от техния ДОТ- после вече , няма смисъл да те заравят ,направо си в борниран ковчег. :crazy_pilot:

Ти не си ли ,чел за акциите , които бяха напрвени още преди 2-3 години за изваждане на танковете и прочие ???

Дори тези , които откраднаха един немски панцер ,са вече осъдени - 2 българи и един немец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зсравейте, попаднах на тези коментари .... та рекох и аз да допълня нещо......

Имало е още в Елхово, Грудово, а от ТБр и в Айтос не бяха малко , но ги преоборудваха

А освен всичко имаше и една модификация Т-54АМ2 (мисля че така беше)- полско производство, малко количество, много интересна машина.... с хидравлично управление, лостовете за управление един до друг, м/у краката на МВ високи около 20 см............... карал съм такава, като управление като Т-72 но може да се управлява с една ръка, много леко !! ...... !!- оплакваха се обаче че много се повреждала хидравликата и ииииии иииииии ииииииии ииииии ......... тогава се слагат големите патерици от двете страни ... мъка

Е от тази модиф. трябваше да сложат в НВИМ

Топчията , добре дошъл на форума !!!!:good:

Имам много приятели служили в Елхово, които са ми разправяли за Т-54. Според мен, нашите не е трябвало да ги приемат на въоражение. Идват няколко бройки да ги изпробват , после започва най-масово произведения танк след В.С.В. - Т-55 , който е значително подобрен.

Като ги сравнят да не купуват повече бройки , а и тези да ги шитнат на някоя африканска или азиатска страна.

Междинните танкове Т-54 и Т-62 въобще не са за малка страна като нашата.

Т-62 има по-голям калибър -115мм, но вече нито е в синхрон с -55-тиците, нито с новите Т-72. Инъче спор няма Т-62 е по-добър от Т55. Но логистично няма смисъл от танкове с 105мм, 115 мм и 125мм калибър. Тиловаците се гърчат.

След подписване на ДОВСЕ нашите веднага махнаха Т-62, а до средата на 90-те имаше оцелели Т-54, може би ги оставиха , защото поне бяха еднакъв калибър съсТ-55.

Т-62 бяха основно в Казанлък, те бяха така да се каже, втората защитна линия, а ордието им пробиваше всякакви натовски танкове, не знам само за Ейбръмса.

След като ги махнаха , част от тях оставиха за танкови влекачи, защото са с по-мощен двигател от 34,54 и 55-ци. Чувал съм , че е имало по поделенията танкови влекачи Т-34 с премахнат купол. Аз не ги заварих ,но по мое време имахме ,вече дежурен влекач Т-62 с махнат купол.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

...... разправяли за Т-54. Според мен, нашите не е трябвало да ги приемат на въоражение..........

Междинните танкове Т-54 и Т-62 въобще не са за малка страна като нашата.

........................................ Чувал съм , че е имало по поделенията танкови влекачи Т-34 с премахнат купол. Аз не ги заварих ,но по мое време имахме ,вече дежурен влекач Т-62 с махнат купол.

Привет 'RIZAR' !

Колкото до Т-54 за времето си е бил ново въоръжение , освен Т-34 от ВСВ сме нямали ново въоръжение ..........

Т-62 е било голяма "грешка на врсмето" - според мен ... нали са биле подарък

А влекачи имаше и на база Т-34, ИС, САУ ......................... и все още има /поне за един съм сигурен/ макар да е доста модернизиран в Търговище като машина за тех. помощ (МТП)

п.п. а има и една(МТП) на база Т-55 - които са голяма радкост

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Щом върши работа, добра е :)) Инак изглежда силно лишена от естетика - в арсенала й явно е включено шокиране на врага и емоционално объркване :))

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

http://news.data.bg/2/bulgaria/284012/ :bye2::doh::new_shocked:

Айде да събереме некви пари и да си купим форумно САУ, ще е с логото на БгНаука на бронята. Само за 28 бона - не е за изпускане!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Снимка на пантерите, докарани тук от трофейните депа на 3-и Украински фронт. Явно са ни ги дали считайки, че по-добре ще се оправяме с тях, тъй като до тогава екипажите ни са карали предишните модификации немски танкове. През 50-те някъде са били окончателно свалени от въоръжение, интересно после какво е станало с тях.

522643_481362181917456_404706387_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От един друг сайт, няколко интересни снимки на български бронирани машини:

BulgCV33.jpgBul-cv33.jpg

Първите български танкети, италианските "Ансалдо-Фиат" Carro Veloce CV 33 (14 броя получни през 1935 г,)
Bulg-6ton-MK-E.jpg
Vickers 6-ton , 8 броя от тях са приети на въоръжение през 1938 г.
Bul-T11.jpg

През 1939 г. са закупени 10 броя T-11 (LT vz. 35) с 37 мм оръдие Skoda A7.

bulgaria-R35.jpg

През 1940 -1941 г., Германия ни продава 40 броя трофейни Renault R-35 .

Buk-pz4.jpg

PzKpfw. IV Ausf. G , Panzerkampfwagen IV Ausf G Sd Kfz 161/1 und 161/2. За Maybach T-IV срещам две различни версии, според първата сме получили 46 машини, а според книгата на Калоян Матев 97 танка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

+Много яки снимки, странно обаче - оръдието на тая Панцер-4ка изглежда почти като 100 мм-ово :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Българските "Пантери"

Автор: Калоян Матев


В началото на 1945 г. е формиран един танков батальон с три бригади (две със средни танкове и една, въоръжена с тежки танкове), който става част от 1-ва българска армия (част от 3-ти украински фронт). Всички тези машини са пленена германска техника, доставена от СССР. На 17 март 1945 г. пристига първата "Пантера". Екипажите на 1-ви танков батальон пристигат от София в Унгария на 11 април 1945 г. Три дни по-късно в Pana Deveger те получават "Пантерите" си от съветските сили - общо 15 танка (включително един, доставен през март). Екипажите започват обучението си под надзора на съветски инструктор. Екипажите харесват танковете си, но се оплакват от съветското радиооборудване и изискват да бъдат доставени и монтирани германски системи. Краят на войната идва преди българските екипажи да завършат обучението си и никога не влизат в активна служба. В края на май 1945 г. българските "Пантери" са натоварени на влак към София и преместени към 2-ва танкова бригада. На 1 март 1946 г. на служба има 14 функциониращи и една нуждаеща се от поправка "Пантера".

От 1945 г. до 1948 г. СССР изпраща на България 738 бронирани бойни машини - 398 T-34/85 и 340 СУ-76M самоходни артилерийски установки. Бъдещата употреба на 15-те "Пантери" става безсмислена. Те са заровени по българо-турската граница като бункери, а двигателите им "Майбах" са махнати. Планирано е да бъдат монтирани на локомотиви, но това не е реализирано.

Общият брой на доставените на България "Пантери" е добре известен - 15 включително ранни и късни Ausf D, Ausf A и Ausf G. Българските "Пантери" са боядисани в стандартено "руско тревистозелено" (Russian grass green), преди да бъдат доставени на българите. Заедно с "Пантерите" българската армия също използва германска бронирана техника включително PzKpfw IV.

SofiaPanther1.jpgSofiaPanther2.jpg

SofiaPanther3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Аз бях танкист-механик водач и инструктор механик водач в асеновградския танков полк.През времето на службата ми там съм карал т55,т55а,т55ам2,т62 за кратко там имаше и т54 с хидравл.лостове и от личния си опит мога да кажа че,по корава машина от т55а нямаше.Т55am2 изглеждаше най красив но само да се снимаш с него при малък наклон страни но отказваше да превключи предавка по 10-15 мин на място баир катереше на първа само и в калта веднага засядаше поради намаления просвет.Т62 на книга по нов,по хубав,бръз мощен и тем подобни бля-бля-бля на практика редовно се чупеше ...Т55а беше калашника на танковете просто и надеждно оръжие направено за малоумни,дуракоустойчиво желязо, което може да ремонтира и селския ковач обаче е много стара концепция и изостава назад от конкуренцията.въпреки това превъзхожда, която и да е бронирана джипка,бтр,мтлб,бмп и можеше да не се ликвидира поради куп съображения но няма да ги изреждам че и без това се отплеснах май.....

Танковте са ефективни само когато се използват по много с подръжка от пехотата сам по себе си един танк е нищо предчочитам да имам 1000 стар модел танкове, пред 20-30последен модел...без значение на произхода.

Редактирано от танкист
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То по начало концепцията на 55-цата е за голяма масовка и със солидна поддръжка от пехотата, а не толкова за персонални боеве. Което всъщност е и далеч по-редкия случай реално, в едно 90% от случаите танка се бие срещу пехота, а не срещу друг танк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисълта ми е, че дори срещу пехота един танк е нищо в градски условия е лесна жертва но ако атакуват едновременно двайсет машини то тогава нещата се променят.Ако танковете са в отбрана в танкови окопи тогава и по примитивни машини се оказват сериозен проблем.Най много войници са минали именно през Т55 от тях имаше в резерв големи количества-трябваше да ги пазим, до като и последния набор служил на тях не навърши поне 50 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имах възможност да карам един такъв танк Т55а изваден от неприкосновен запас оригинален на 500км пробег и това си беше една чисто нова машина макар и на години

Карах и един чисто нов Т55ам2 той си беше голяма мъка тежък неповратлив с малък просвет и даже спирачките му по нанадолнище едва го удържаха трудно сменяше предавки поради усукване и за това го карахме предимно на втора .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз бях танкист-механик водач и инструктор механик водач в асеновградския танков полк.През времето на службата ми там съм карал т55,т55а,т55ам2,т62 за кратко там имаше и т54 с хидравл.лостове и от личния си опит мога да кажа че,по корава машина от т55а нямаше.Т55am2 изглеждаше най красив но само да се снимаш с него при малък наклон страни но отказваше да превключи предавка по 10-15 мин на място баир катереше на първа само и в калта веднага засядаше поради намаления просвет.Т62 на книга по нов,по хубав,бръз мощен и тем подобни бля-бля-бля на практика редовно се чупеше ...Т55а беше калашника на танковете просто и надеждно оръжие направено за малоумни,дуракоустойчиво желязо, което може да ремонтира и селския ковач обаче е много стара концепция и изостава назад от конкуренцията.въпреки това превъзхожда, която и да е бронирана джипка,бтр,мтлб,бмп и можеше да не се ликвидира поради куп съображения но няма да ги изреждам че и без това се отплеснах май.....

Танковте са ефективни само когато се използват по много с подръжка от пехотата сам по себе си един танк е нищо предчочитам да имам 1000 стар модел танкове, пред 20-30последен модел...без значение на произхода.

Е, старите стават вече лесна жертва на модерните ПТУРС-ове... Иначе 55-цата си беше желязна като проходимост.

пп

Кога си бил инструктор в Асеновград?

Мисълта ми е, че дори срещу пехота един танк е нищо в градски условия е лесна жертва но ако атакуват едновременно двайсет машини то тогава нещата се променят.Ако танковете са в отбрана в танкови окопи тогава и по примитивни машини се оказват сериозен проблем.Най много войници са минали именно през Т55 от тях имаше в резерв големи количества-трябваше да ги пазим, до като и последния набор служил на тях не навърши поне 50 години.

Абсолютно вярно!. А можехе да минат и през нещо като хърватската модернизация, т.е. да не се правят толкова тежки.

Във всички случаи, поне докато не се появи алтернатива, трябваше да ги оставят.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

Преди 72-ките бяха 1- батальон с 62-ки останалите на 55-ци. Това 83-85-а  година. Служил съм в ОПР в Горна баня. 72-ите идват след 85 година мисля.

Иначе жалко за прекрасните машини! С една нескъпа модернизация като в нормалните държави, това днес щяше да е надежден щит за суверенитета на държавата ни. А сега сме като бабуини - една гола червена задница насочена на юг-югоизток . А тези, които ми говорят против наборната армия ще препоръчам екскурзия до Украйна - аз бях там 3 месеца  преди година.

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...