Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос


Recommended Posts

  • Потребител

Извинявам се ако не е мястото на въпроса ми тук но това м исе видя най - подходящото място.Предварително се извинявам също ако въпросът ми Ви се види малоумен, но все пак всеки започва от някъде :oops: Та ето и въпросът ми: Може ли на сноп лазерен лъч да се въздейства с електростатично или електромагнитно поле? Какъв ще бъде ефектът? Т.като светлината проявява своиства и на частици би ли могло да се очаква че при достатъчно голяма енергия лъчът би се отклонил подобно на елктроните в кинескопа??? Благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Може ли на сноп лазерен лъч да се въздейства с електростатично или електромагнитно поле?

Това малко ми е страно да е възможно, но аз не съм много запознат с физиката и не мога да съм сигорен.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте,имам един въпрос и понеже нямах време да разгледам целя форум за тва питам тука :)

Имам едно тяло движещо се из космоса и в определен момент от времето t за него знам следното:

има маса M,движи се със скорост V,и му действа сила F,знам също така и ъгала м/у F и посоката му на движение,също има и някакви кординати X,Y (разглеждам го в 2D):

та ме интересува формула която може да опише положението на тялото във момент след t примерно t+1 обаче малка подробност е че силата F която му действа сочи винаги една и съща неподвижна точка.Скороста на тялото V и силата F не са константи,F придава ускорение на тялото => променя V,а F се влияе от растоянието м/у тялото и въпросната неподвижна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Здравейте,имам един въпрос и понеже нямах време да разгледам целя форум за тва питам тука :)

Имам едно тяло движещо се из космоса и в определен момент от времето t за него знам следното:

има маса M,движи се със скорост V,и му действа сила F,знам също така и ъгала м/у F и посоката му на движение,също има и някакви кординати X,Y (разглеждам го в 2D):

та ме интересува формула която може да опише положението на тялото във момент след t примерно t+1 обаче малка подробност е че силата F която му действа сочи винаги една и съща неподвижна точка.Скороста на тялото V и силата F не са константи,F придава ускорение на тялото => променя V,а F се влияе от растоянието м/у тялото и въпросната неподвижна точка.

Трябва задачата да има чартеж иначе не може да се определи форумулата ;)

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Трябва задачата да има чартеж иначе не може да се определи форумулата ;)

няква функциика ще да е :)

ъгъла спрямо какво ?

:) съжалявам за късното ми вклиучване но имах проблеми със нета,имах малък проблем и с качването на снимката но вече всичко е на лице:

problem4ft.th.jpg

ако някой схване идеята ще съм благодарен ако може да помогне

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Извинявам се ако не е мястото на въпроса ми тук но това м исе видя най - подходящото място.Предварително се извинявам също ако въпросът ми Ви се види малоумен, но все пак всеки започва от някъде :oops: Та ето и въпросът ми: Може ли на сноп лазерен лъч да се въздейства с електростатично или електромагнитно поле? Какъв ще бъде ефектът? Т.като светлината проявява своиства и на частици би ли могло да се очаква че при достатъчно голяма енергия лъчът би се отклонил подобно на елктроните в кинескопа??? Благодаря предварително

ако си решил да си правиш телевизор от лазери по-добре,за разлика от обикновенните вместо да им влияеш със електромагнитни вълни се опитай да ги насочваш със гравитация ;) повечето черни дупки се справят успешно с тва, успех и на тебе ;) ае :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
:) съжалявам за късното ми вклиучване но имах проблеми със нета,еми да имам чертеж но не виждам как мога да публикувам снимка,в смисъл виждам бутона IMG ама кат му щтракна и ми излиза http:// а снимките са ми на компа

как да ги кача :) и отново благодаря ви за вниманието и съжалявам за късния ми отговор

http://picvalley.net/ и  http://imageshack.us/

тези два сайта са много хубави за качане на снимки.

Когато качите снимка ви дават направо кода който да сложите във форума.

малка снимка която като я щракниш се отваря голямата...

post150911175220357ct.th.jpg

И хубавото е, че снимките не се трият!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Здравейте,имам един въпрос и понеже нямах време да разгледам целя форум за тва питам тука

Имам едно тяло движещо се из космоса и в определен момент от времето t за него знам следното:

има маса M,движи се със скорост V,и му действа сила F,знам също така и ъгала м/у F и посоката му на движение,също има и някакви кординати X,Y (разглеждам го в 2D):

та ме интересува формула която може да опише положението на тялото във момент след t примерно t+1 обаче малка подробност е че силата F която му действа сочи винаги една и съща неподвижна точка.Скороста на тялото V и силата F не са константи,F придава ускорение на тялото => променя V,а F се влияе от растоянието м/у тялото и въпросната неподвижна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Извинявам се ако не е мястото на въпроса ми тук но това м исе видя най - подходящото място.Предварително се извинявам също ако въпросът ми Ви се види малоумен, но все пак всеки започва от някъде :oops: Та ето и въпросът ми: Може ли на сноп лазерен лъч да се въздейства с електростатично или електромагнитно поле? Какъв ще бъде ефектът? Т.като светлината проявява своиства и на частици би ли могло да се очаква че при достатъчно голяма енергия лъчът би се отклонил подобно на елктроните в кинескопа??? Благодаря предварително

Ако сложиш някакво тяло в близост до лазерния сноп ще го отклониш :P На това му се вика "гравитационна леща" и е предвидено от Айнщайн. При малки маси(по-малки от масата на земята) отклонението ще е нищожно, но все пак ще бъде на лице. А другите фундаментални полета(силно, слабо и електромагнитно) не могат да отклоняват светлината.

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че трябва да ползва6 закона за движението, ама не си го спомням как беше, защото от физика не се интересувам много и ... трябва да знаеш, че g=0:) ВЪПРОС: ИМА ЛИ ТРИЕНЕ В ОТКРИТИЯ КОСМОС - за добрите физици този въпрос може да е глупав, но все пак??? Просто възникна спор преди много време в даскало :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ВЪПРОС: ИМА ЛИ ТРИЕНЕ В ОТКРИТИЯ КОСМОС - за добрите физици този въпрос може да е глупав, но все пак??? Просто възникна спор  преди много време в даскало  :book:

ОТГОВОР: Има! Вакуума всъщност не е вакуум. Който си мисли че няма, нека скочи до сайта на Планетарното общество, Гуугъл или Уикипедия и да потърси "solar sail" или "слънчево платно". И ако все пак не му се набие в главата, може да погледне графиката, показваща скороста на Вояджърите.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

ОТГОВОР: Има! Вакуума всъщност не е вакуум. Който си мисли че няма, нека скочи до сайта на Планетарното общество, Гуугъл или Уикипедия и да потърси "solar sail" или "слънчево платно". И ако все пак не му се набие в главата, може да погледне графиката, показваща скороста на Вояджърите.

Прощавай, за какво точно триене в космоса говориш ? Нима смяташ, че един фотон който се движи из космоса, постепенно заради триенето губи енергия и съответно се измества към червения спектър ??

Това противоречи и на наблюденията и на ОТО.

Какво показва скороста на Вояджърите (някъде бях чел че тя се ускорява по-бързо от очакваното - ако е така!, то това говори за обратното ).

А "слънчево платно" не е ли още само проект.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прощавай, за какво точно триене в космоса говориш ? Нима смяташ, че един фотон който се движи из космоса, постепенно заради триенето губи енергия и съответно се измества към червения спектър ??

Това противоречи и на наблюденията и на ОТО.

Какво показва скороста на Вояджърите (някъде бях чел че тя се ускорява по-бързо от очакваното - ако е така!, то това говори за обратното ).

А "слънчево платно" не е ли още само проект.

Че кой пък е продумал за червено отместване :eek:

Запомни едно: ВАКУУМ НЕ СЪЩЕСТВУВА! Дори да вземеш някой участък от космоса в който има 1 атом на кубичен метър, ако си в кораб със сечение 1 квадратен метър, на всеки изминат метър ще се сблъскваш с един атом и ще се триеш с него.

Това отговаря ли на въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля ,че за такова триене става въпрос. То е ясно (още от Нютон),че всяка частица с която се сблъскваш, ти придава съответния импулс.

Аз си мисля ,че въпроса е насочен по-скоро, към свойствата на вакума.Така го разбирам. Вакума(идеалния), както се знае - не е просто нищо.

Интересно ми е : Какво показва скороста на Вояджърите ???

(Това с червеното отместване е заради една хипотеза ,че уж светлината движейки се милиарди години в космоса постепенно губи енергия отдавайки я на вакума и т.н. .... )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз си мисля ,че въпроса е насочен по-скоро, към свойствата на вакума.Така го разбирам. Вакума(идеалния), както се знае - не е просто нищо.
Аз пък не го разбирам така, ама както и да е.

Интересно ми е : Какво показва скороста на Вояджърите ???
Хм, на мен също, но не мога да намеря графиките за които говори Спирит. :hmmm:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Прощавайте, но от графиката аз Не виждам, че спада общата скорост на Вояджър2, а че спада Хелиоцентричната му скорост и то много по-бавно от очакваното. (спрямо изчисленото в червено ). Което говори ,че върху Вояджър действа сила , в посока ускоряване, извън изчислените гравитационни сили .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прощавайте, но от графиката аз Не виждам, че спада общата скорост на Вояджър2, а че спада Хелиоцентричната му скорост и то много по-бавно от очакваното. (спрямо изчисленото в червено ). Което говори ,че върху Вояджър действа сила , в посока ускоряване, извън изчислените гравитационни сили .

Ами да, нарча се реактивна сила:) Също гравитационните прашки на планетите са си изиграли ролята:)

А червената линия не е изчислена прогнозирана скорост, а скоростта на откъсване от слънчевата гравитация за даденото разстояние. Ако беше близо до червената линия Вояджър никога нямаше да напусне Слънчевата система.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Извинявам се ако не е мястото на въпроса ми тук но това м исе видя най - подходящото място.Предварително се извинявам също ако въпросът ми Ви се види малоумен, но все пак всеки започва от някъде :oops: Та ето и въпросът ми: Може ли на сноп лазерен лъч да се въздейства с електростатично или електромагнитно поле? Какъв ще бъде ефектът? Т.като светлината проявява своиства и на частици би ли могло да се очаква че при достатъчно голяма енергия лъчът би се отклонил подобно на елктроните в кинескопа??? Благодаря предварително

Електроните в кинескопа имат електрически заряд (по същество това е ел. ток), докато фотоните - не. Затова се отклоняват само от гравитационно поле. Това не се ли изучава в средния курс?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...