Отиди на
Форум "Наука"

Български войски в Армения


Recommended Posts

  • Потребител

Имах спор с едни участници в Уикипедия, че след покоряването на България от византийците, Василий II изпраща останалите български войски в Армения, за да я покорят. Прочетох това като по-малък в една книжка. Та вярно ли е това? Защото спорът е не малък. Моля, дайте ми някаква насока по отношение на този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Имах спор с едни участници в Уикипедия, че след покоряването на България от византийците, Василий II изпраща останалите български войски в Армения, за да я покорят. Прочетох това като по-малък в една книжка. Та вярно ли е това? Защото спорът е не малък. Моля, дайте ми някаква насока по отношение на този въпрос.

Това е по сведение на ярменския историк от ХІ в. Аристакес Ластиверци "История на Армения" :

А пък бълг. войски той (Василий ІІ - б.м.) чрез измама събрал на едно място, преструвайки се, че желае да ги възнагради, и след това заповядал да ги запишат и да ги изпратят на Изток (на гр. Изток е Анатолия, от там изопачено на турски - Анадол - б.м.) по пътища, от които няма връщане.те дошли тук (в Армения -б.м) и накрая разорили цялата тази страна. О, какво бедствие бе тяхното идване на Изток, колко нещастни са местата, през които те минаха. Що за злобен и безжалостен народ, жестокосърдечен и склонен към насилие!

По ХИБ, т.1, стр. 274-275,С., Петров, Гюзелев

Иначе от потомците на цар Иван Владислав също има в Армения. Трутият му син Арон е бил управител на област между Армения и Грузия - Васпуракан. Там успешно се сражава с настъпващите турци - селдуки - заедно с Катакалон Кекавмен - управител на Грузия, а после на Подунавието) разбили военачалника Хасан, а после удържали победа и в битката при Капетра - 19.09.1049г.

Петият син на цар Иван Владислав - Радомир обаче нямал такъв късмет на бойроното поле и попаднал в турски плен.

Синовете на иван-Владиславовия син Алусиан също воювали успешно срещу турците - Василий Алусиан удържал обсадения от самия сулджукски султан Алп Арслан Едеса (1068г.); Самуил Алусиан като управител на провинция Арменикон също предвождал виз. войски срещу турците. Ароновият син Теодор Арон управител на провинция Тарон бил ранен в сражение с турците и починал от раните си.

Разбира се най-загадъчната си остава "Малоазийска България", която се счита че е създадена от потомци на Самоеловите войници около 1071г. За нея се споменава в "Книга на Денишменд" и в някои други източници като за "бълг. княжество", за "границите на Ал-Булгар".

За българите в Мала Азия може да се види по-подробно в "българите и осм. завоевание" на Пламен Паввлов и Еван Тютюнджиев, В.Т-во, 1995г. - в началото на книгата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Изпреварил си ме Галахаде, те тва е.

Ами аз мислех, че ше разгледаме въпроса по-подробно и темата ще стане своеобразно продължение на предишната за Арменския произход на комитопулите. Но с обратен знак. В смисъл, че ще поговорим за Комитопулите в Армения, както и за българите в Армения.

От магистър Арон има запазен строителен надпис от 1055-56г. от старопресдтолния град на Армения Ани. Запазени са оловни печати на проедър и дука Самуил Алусиан и протоспатарий Йоан Сермон (вер. потомък на последния управител на Срем).

Интересно е и стихотворението на Григорий Магистър, арм. военачалник и писател от ХІв.: " Че е дошла нощна птица - българинът Никола. Той дошъл на връх Арарат, за да тъпче белоснежнвия връх и Курдуйските планини..."

Прикачил съм снимка на печата на Самуил Алусиан.

post-549-1189013906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Слушал съм че цар Самуил имал жена на име Рипсимия. Знам че тя е арменка. Но как е дошла в България? Предполагам, че е заселена заедно с павликяните от Армения в Пловдивско, където може би е приела християнството. Не допускам, че е останала павликянка, защото надали българският патриарх или обикновените хора биха се примирили една еретичка да е на българския трон. Преди време даваха по телевизията един филм за цар Самуил, където говореха за нея, но не съм го гледал, така че това са мои предположения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, че името е такова не значи, че е непременно арменка. Не е невъзможно, но не значи 100%. Макар и рядко, името се среща и в БГ. А и, това, че майка им не е българка не ги прави небългари, нали:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, не казвам, че не са българи. Вярно е, че името е рядко срещано в България, но го има. С това съм съгласен. Самуил изглежда е бил българин в истинския смисъл на думата, щом близо половин век се е бил с Византия за българската независимост. Но въпросът е каква е по произход? Истината май е по средата на нашите мнения, КГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абсолютно:) Има вероятност и да е арменка или с арменски роднини майката на комитопулите, и да е българска с по-рядко име. Няма как да сме сигурни, докато няма ясно доказателства, така че да, по средата е :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът наистина е дискусионен, КГ. Странно е обаче как войските на наследника и (Самуил) пък са изпратени в Армения. Ако речем, че е арменка, то тогава може би има някаква символика. Кой знае ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Слушал съм че цар Самуил имал жена на име Рипсимия.

Самуил е бил женен за Агата, дъщерята на Драчкия протевон (първенец) Йоан Хрисилий). Не се сещам някъде да се споменава името на любовницата на царя, от която е имал извънбрачен син, но определено Рипсимия е майката на Самуил. За арменския произход на комитопулите има отделна тема на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Слушал съм че цар Самуил имал жена на име Рипсимия, вероятно - арменка.

Рипсимия (с ударение върху второто и) -> Хрипсиме (с ударение върху е!)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приемам забележката, Историк. Все пак аз съм все още само любител историк, а не по-голям специалист. Галахад, прав си, моя грешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Действително преди време въпроса за произхода на комитопулите и особено този за родителите на цар Самуил бе разгледан. Ако не се лъжа материала беше постнат от Галахад.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Ето откъса от Ластивертци в превод от староарменски :post-70473-1124971712:

“Събитията в Арменската страна”

“А самият цар се отправил към западните краища, за да се справи с трудностите, тъй като овладял страната на булгхарите, техните области и градове. От началото на царуването си в течение на много време въпреки непрестанни войни не успял да я покори, а сега се появил сгоден случай [да стори това]. Този, който владеел страната и бил победител във войните, умрял от собствената си смърт, а синовете му, за да не се подчинят един на друг, отишли и се предали на царя, защото “ако някое царство се раздели на части една против друга, това царство не може устоя”. По същия начин била превзета земята на булгхарите. Царят, като насилствено лишил от наследство над техните родове и народ синовете на булгхарския самодържец, дал им места в страната на ромеите. А войските на страната с измама събрал на едно място уж да им раздаде награди, но като ги преброили и записали, ги изпратил на изток, без да могат да се завърнат. Като дошли, те превърнали страната в развалини. Ох, [какво причини] тяхното идване на изток, ох [какво] причини тяхното шетане – народ зъл и безмилостен, коравосърдечен и убийствен. Уместно е да отнесем към тях пророческия плач: “Пред него земята е като градина Едемска, а зад него ще бъде опустошена”. За това толкова, но ще се върнем [върху събитията] отново в хода на повествованието”.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

"... а синовете му, за да не се подчинят един на друг, отишли и се предали на царя “

Ами това си е направо доказателство за български произход.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Модератор История

Слушал съм че цар Самуил имал жена на име Рипсимия. Знам че тя е арменка. Но как е дошла в България? Предполагам, че е заселена заедно с павликяните от Армения в Пловдивско, където може би е приела християнството. Не допускам, че е останала павликянка, защото надали българският патриарх или обикновените хора биха се примирили една еретичка да е на българския трон. Преди време даваха по телевизията един филм за цар Самуил, където говореха за нея, но не съм го гледал, така че това са мои предположения.

Това за арменския произход на Рипсимия е едно недоказано предположение.Арменското име е Хрипсиме но кой знае защо и синът и Самуил и внукът и Иван Владислав я наричат Рипсимия а не Хрипсиме.Няма нито едно арменско име в рода на Комитопулите и т.н.Има една византийска светица от 3 век света Рипсимия и вероятно тя е кръстена на нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А сведението на Стефан Таронски, че комитопулите "били от арменския народ и по произход от провинция Дерджан, а император Василий ги прехвърлил с наемните части в Македония да се бият срещу българите. От тук в удобен момент те се отделили от него и преминали на страната на владетеля на българите, който бил евнух", как се вписва в картинката?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Невярно.първо там се говори само за двама комитопули а знаем че са били четирима.Освен това знаем че комит Никола си е бил български аристократ /комит/.Той как се вписва в това сведение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма такова нещо като "невярно сведение". Комит Никола е български аристократ, което не го прави автоматично българин. Ако тръгнем по тази ти логика, то неговите правнуци (или каквито там му се водят) - като ромейски аристократи, какви са?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако тръгнем по тази ти логика, то неговите правнуци (или каквито там му се водят) - като ромейски аристократи, какви са?

Македонци, разбира се. Какви други?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Няма такова нещо като "невярно сведение". Комит Никола е български аристократ, което не го прави автоматично българин. Ако тръгнем по тази ти логика, то неговите правнуци (или каквито там му се водят) - като ромейски аристократи, какви са?

Сведението е само по слухове бед претенции за достовреност.Как може комитопулите да са на византийска служба в провинция Дерджан след като баща им е на българска служба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всяко едно сведение (и автор) е достоверно само за себе си, докато не бъде оценено като ненадежно, второстепенно и т.н. от съответните специалисти. Аз като неспециалист, но все пак историк, съм склонен да допусна, че има нещо мътно в цялата раота (и с оглед на косвените доказателства в подкрепа на хипотезата за арменското у комитопулите, разгледани в темата), т. е. че Стефан е объркал Самуил с баща му Никола.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Напомням ти и Битолския надпис и категоричното изявление на Иван Владислав че е "родом българин".

П.П. Никола не е име характелно за арменците.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...