Отиди на
Форум "Наука"

Траките и християнството


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте ,

може ли някой да ми помогне???

Основните въпроси са:

1.Апостол Павел във Филипи ли е бил на 50 -60 км от Родопите или в Пловдив???

2.Да уточним готите са различни от българите ,но са славяни и траки.

3.Готи=гети/траки/ или готи паднали от Скандавлания

4.Религия на готите -в един извор пише ,че князът на готите Фритигерн бил езичник ,хм обаче интересно каква езическа религия е изповядвал??

5.Константин Велики след като е то Ниш ,тракиец ли е???

и накрая

но не и по важност за кого е създадена Архиепископия Първа Юстиниана- за траките,българите ,готите,славяните или за папуа ново гвинейците???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1.Апостол Павел във Филипи ли е бил на 50 -60 км от Родопите или в Пловдив???

Филипи, доста по-на юг от Филипопол (т.е. Пловдив).

2.Да уточним готите са различни от българите ,но са славяни и траки.

3.Готи=гети/траки/ или готи паднали от Скандавлания

Гетите и готите въпреки близките названия са различни. Гетите са тракийско племе. Гетите или по-точно техните християнизирани потомци заедно с другите траки са се споили с прабългари и славяни.

Готите при своите странствания са влизали в контакт с прабългари и славяни, но са различни.

5.Константин Велики след като е то Ниш ,тракиец ли е???

Ами зависи какъв смисъл се влага в това понятие. С положителност обаче не се е подписвал като "тракиец по произход".

но не и по важност за кого е създадена Архиепископия Първа Юстиниана- за траките,българите ,готите,славяните или за папуа ново гвинейците???

За никой от тях, а само за да се възвеличи родното място на император Юстиниан І.

Разбира се когато става дума за покръстването на траките, най-интересното е покръстването на бесите, като даже Библията е била преведена на техен език. Това показва колко древни са традициите на филетизма в нашия регион.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не трябва да забравяме и Свети Никита Ремесиански, нали той покръства бесите. Но имам един въпрос. Четох някъде из интернет, че Кирил и Методий създали славянската азбука на базата на тракийската. Според мен това не е вярно, ала не съм специалист в тази тема. Питам от чист интерес. Някой може ли да помогне?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чети Йордан -ето един линк- www.krotov.info

Намираш "летописи" -после -Йордан о готах.

Вярвам ,че ползваш руски.

Да верно ,Св. Константин не се е подписвал -трак, но затова пък Лъв I /457-471/ "без да иска'' се е попдписвал напук на днешните псевдо-академици ,а най паче плоски манипулатори- Лъв I Бесът!

Няма пра,първо,второ трети българи -има си ги винаги Стари Велики Българи.480г. император Зенон ги е извикал с-у готите.

А тюрките като народ са възникнали като народ през 545г. виж Лев Гумильов-отскоро и на български език.И след 20 год. покоряват западния клон на българите.

Оттук разбира се автоматически не казвам ,че българите са траки , но трябва най -сетне да разберем ,че тюрките не са били идиоти да завладяват сами себе си.

Питали скоро един академик ,защо не си издаде наново еди кой си труд - а той отговорил ,че трябва да му върнат и комунизма с труда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Кирил и Методий създали славянската азбука на базата на тракийската

Траките, както и до покръстването е ползвана гръцката азбука, че и гръц. език. То и днес доста нашенци предпочитат да пишат на латиница и на английски - явно древна традиция. И тъй като кирилицата е на основа на гръцката като графика (като звуци следва глаголицата), може да се каже, че има връзка, ама не е тази, за която твърдят автохонците.

Св. Константин не се е подписвал -трак, но затова пък Лъв I /457-471/ "без да иска'' се е попдписвал напук на днешните псевдо-академици ,а най паче плоски манипулатори- Лъв I Бесът

Въпросът беше за св. Константин. Иначе Юстиниан І и Юстин най-вероятно са били от трак. произход, което има някаква връзка с въпроса за Прима Юстиниана. То това, дето го пишат "Управда" се дължи обстоятелството, че през средновековието някои гръцки извори са били превеждани тотално. И тъй като в дтешно време имаме слабост към чуждиците, понякога направо се затруднявам да схвана превода тъй като и виз. император е цар, стратезите са воеводи ....

А тюрките като народ са възникнали като народ през 545г. виж Лев Гумильов

Определено не са възникнали тогава. По-скоро ще да става дума за някакво датиране на създаването на Западно-тюркския хаганат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът беше за св. Константин. Иначе Юстиниан І и Юстин най-вероятно са били от трак. произход, което има някаква връзка с въпроса за Прима Юстиниана. То това, дето го пишат "Управда" се дължи обстоятелството, че през средновековието някои гръцки извори са били превеждани тотално.

Е-ее това вече иди го кажи на Йоан Томко Марнавич,сановник на Шибеник и преводач на откъса от житието на Юстиниан.

То и unona-юница-юнейшая може да е взета от латинците ,но Лада и Бегленица са си славянски ,респ. тракийски имена.

Пък кой от кого вземал е друг въпрос ,че май се оказва ,че гърците са крали от траките.

А пък и Нестор пише ,че славяните са си били на Дунав и римския Траян е дошъл да ги насилва,има го и по народните песни.

И накрая черешката-думата беше за Константин- ами в житието пише ,че Юстин си е бил от рода на Свети Константин.

Не съм привърженик на никоя теория,по скоро съм привърженик на Истината.

Аз поддържам автохтонистите,но когато те отидат на върха ,че и малко оттатък -т.е. излязат извън рамките на истината ,то не мога да си кривя душата.

Например те смятат имп.Валенс/т/ за мъчител на арианите-готи,но той самия е бил по-голям арианин от тях,значи не ги е гонел по верова причина.

А пък Атанасий /491-518/ е бил монофизит ,въпреки ,че се е клел в вярност на Православието и тогава българите,хуните и траките са му скочили водени от трака Виталиан.Тези федерати не са били ариани ,а именно православни.

Така ,че не съм голословен папагал ,който да повтаря една и съща песен-траките са хуни,хуните са готи славяните са уногури и пр. омагьосани кръга.

Факт неоспорим обаче е че Скития -тръгва от Добруджа и завършва до т,нар. "Велика Китайска стена".

Това ако не се разбере ,всичко останало губи смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Четох книгата на Гумильов, но сега не мога да намеря цитата. Според него "тюрки" е по скоро създадено от науката обобщение на народи които говорят близки езици, а не народ или народностна група. Поне така аз го разбирам. Имам една книга за славянската религия, много странно е че те са почитали бога Троян (римския импеатор Траян?). Незнам, за мен славяните не са траки. След като обаче тракийския народ е част от римската империя и Византия логично е те да възприемат много от траките. Също така е логично и хора от византийското общество да са траки-тук не виждам нищо странно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ФРУЖИН :::. Не знам, за мен славяните не са траки.

СЛАВА НА ХРИСТА БОГА НАШ!!!

Щом брате во Христе ,търсим истината ,такова - бялото за мен е черно не трябва да има.

Всички църковни историци,учители ,светци казват и повтарят едни и същи неща за които знаят ,почти от първоизвора - готи-гети-славяни-траки ,а след XVIII века на ''просвещението'' ,което по същността си е Богоборческо ,разни пиратчета,агентчета на Австро-германия и прочие псевдоучени и въжеиграчи се опитват да интерполират и манипулират историята ,само с една цел да унищожат истинското християнство.

Прочети моля те това - различно е от Ганчо Ценов.

www.otizvora.com -книгата е -"Убийството на Юстиниановата личност" - Г. Сотиров-писана е извън Б-я.Мисля ,че в Канада.

Бъка от извори,филологически доказателства и примерени отговори ,не лаене с-у опонентите в случая английски пиратчета и еврейчето Иречек ,който е направил МАЗАЛО в Българската история,така че заслужава си ,да се види едно аргументирано и блестящо произведение касаещо много тежки въпроси от Българската история.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Г. Сотиров-писана е извън Б-я

Не всяка стока идеща от чужбина е качествена. В годините на демокрация се видя, че по-скоро даже е точно обратното.

готи-гети-славяни-траки

Гетите са тракийско племе. Т.е. част от цялото, а не производно.

Славяните можем да разглеждаме като съседи на даките, а те на свой ред са били съседи на траките.

Готите имат само близко название с гетите - това е нещо като индийци и индианци - звучи близко, ама е съвсем различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Готите говорят на немски, не на славянски или на тракийски, поне в това няма съмнение. Четох в една книга следното описание на пътя на народите. Идвайки от изток варварите няма къде да идат освен в панония, на север е студено, а на юг трябва да преодоляват съпротивата на рим-византия. Оттам те не могат да идат на юг заради алпите и избират по лесния път на запад през бавария и бохемия към рейн. Славяните не идват от изток като другите, това поне е ясно, ако готите са гети какво търсят на изток и как така пристигат. Това е ясно засвидетелствано от римските автори, как те вкупом пристигат на дунав, като преди това те никога не са били по тези места. Трябва да напомня че преди готите в района идват сарматите които са толкова многобройни че карпатите са наречени "сарматски планини". Доколкото знам за племето даки се спори какви са сармати, даки или готи, или смес някаква.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Гетите и готите въпреки близките названия са различни. Гетите са тракийско племе. Гетите или по-точно техните християнизирани потомци заедно с другите траки са се споили с прабългари и славяни.

Отдето навярное и срещаното из плевенско и на други места име Гето (и фамилия Гетов).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Четох в една книга.....Не всяка стока........

М-да така исторически разговор не се получава.

Прочете -

1.На Марнавич житието за Св. Юстиниан

2.Йордан -Историята на гетите

3.Извори за старата история на Тракия и Македония

тогава можем да стъпим на здрава историческа почва,

не да повтаряме книгите на разни-

1.Немски агентчета-Клапрот,Цойс,Томашек/буламача-пр. мой/, Макс Васмер

2.Английски пиратчета-Ст.Рънсиман,А. Тойнби

3.Интернационалисти

4.Изтъркани комунисти и еврейчета като Иречек дето си е написал/т.е. преписал историята на дедо си / на 22 години

и много още.

Сверявайте изворите!

Защото така наречената Готска история дето я развяват Немците ,никой тъп немец/изключая историците им ,които за да си закърпят историята интерполират и манипулират фактите и най вече ги унищожават!!!/ не я е и чувал или чел.

В крайна сметка всеки може да си избере бялото за него да му е черно-това се нарича филосфски релативизъм.

Ако я прочетат ,ще видят че става въпрос за гетската история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А и още нещо-

тъй наречените ''академици'' се опитват да убедят непросветената публика ,че етнонима BULGAR е видите ли турската дума ,означаваща ''смес'' или ''смесване'' ,т.е сбор от народи .

Освен ,че няма свидетелства за подобно смесване, обяснението е много неоснователно ,защото турската дума е

BULANMAK,където ''g'' липсва.

Да не говорим пЪк вЪобще ,че турците нямат буквата ЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А и още нещо-

тъй наречените ''академици'' се опитват да убедят непросветената публика ,че етнонима BULGAR е видите ли турската дума ,означаваща ''смес'' или ''смесване'' ,т.е сбор от народи .

Освен ,че няма свидетелства за подобно смесване, обяснението е много неоснователно ,защото турската дума е

BULANMAK,където ''g'' липсва.

Да не говорим пЪк вЪобще ,че турците нямат буквата ЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪ!

Леле, човек, много се палиш. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Доколкото схващам ти твърдиш че готите са гери и че не идват от скандинавия а винаги са си били на балканите. Добре но какво общо имат те с българите след като се изнасят доста рано на запад и срещите им с ПРА (ух как мразя тая представка) българите? Ако приемем че те и славяните са едно и същозащо говорят на различни езици и са толкова различни във всичко. Какво ще кажеш за племена като гепидите, скирите и ругиите които са забелязани заедно със готите, и те ли са част от този очевидно огромен народ? Имаме сведения на арменси извор за българи в задкавказието, те очевидно са дошли откъм севера на кавказ, имаме Захарий Ритор който открива варварски, но цивилизован народ на север от кавказ който строи градове (смята се че са българите). Имаме и сведения за български номадски племена от това време. Не става ли прекалено огромен този народ. От испания та до волга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:frusty2:

Леле, човек, много се палиш. smile.gif .

Тук не става въпрос за палене , а за боравене с извори.

Знаеш ли скъпа Сисинида ,че в готската история на Йордан пише ,че Залмоксис е бил един боговете на готите???

Ако Залмоксис е гот ,то тогава екзистенцим минимум -готите и траките са били близки и сродни народи/максимум - са били един и същ народ/.

Така че не да ми се правят немците на големи тежкари и да казват , че славяните са тор за немския арийски род, ами да си спомнят как Атила отвя англите и саксите ,чак на Британия дето не беше останал кьорав човек.

Ами в края на краищата да си чувала някой западен народ да си признава ,че писмеността им е произлязла от Българските земи???/англо-германци и тем производните им/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Супер

след като се изнасят доста рано на запад ---Асен ----напомняш ми филма в най-доброто изпълнение и с най тъпия сценарий/на Вера Мутафчиева ,чийто комуниситеческо-анархистичен баща се потруди доста да опропасти Българската история/- ''Хан Аспарух''-дето се срещат двама аборигени и единия пита ти какъв си- оня му отговаря -Славянче-а ти ??-аз съм Българин - супер казва славянина, ела ще направим държава----Е-г... ти държавата и до сега разни европейски и арабски аборигени не могат да я съборят.

1.Знаеш ли Тицинския епископ Енодий -кого нарича ''храбрия български войвода'' в панегерика си към крал Теодорих велики ????

2.Знаеш ли , над кого Теодорих празнува победа в Равена наречени ''които не знаят ,що е поражение и още не могат да повярват''

3.Знаеш ли ,че в Мизия остават GOTI minores,които не се съгласили да заминат с Теодорих ,те и до днес са си там-готите-богомилите-павликяните -днешните католици в Свищовско,Никополско и павликенско/

Но да оставим това ,че българите са били до болка познати с готите ,които са били не само от Калтинец до Мароко- ами и чак и в Крим/ и Скандинавия според набедените историци......

Но да насочим вниманието си към по ново време-VII-IX век

Кой е Теофилакт Симоката??-

Издаден е през 1887 от Тойнбер,Симоката е египтянин живял през 7 век ,писак на гръцки и няколко пъти отъждествява славянските народи с древните гети-Ще кажеш БИНГООО-АРХАИЗИРАЛ е човека -------- :banned:

да,да ,ама не ,казваше бай петко Бочаров. :bg:

Патриарх Фотий -кой е Фотий -ами май,че беше най -умния човек/в света/на 9 век ,че и околните 3-4 века назад и напред ,благодарение на когото ние имаме канонична писменост,, в своята "Библиотека" прави рецензия на Симоката и забележи не протестира за идентификацията славяни-гети.

Ако и той е архаизирал ,ами просто историята е цяла митология иди та разбеи- който разбере -ряпа да яде,кеф им е архаизират си наште -затова и днес единокръвните ни братя на запад викат сите с цело гърло -бугарите во Африка. :band::bash:

Но вървим напред- други историци -Филосторгий,през 5 век пише -Казват ,че по онова време Урфила/Ourfila/,един от скитите отвъд Дунав,довел на римската територия многоброен народ-гетите от старо време,на които в наши дни им викат готи..."

Ако БАЙ /22 годишния / Иречек познаваше книгите на Симоката, Фотий ,Орозий и Филосторгий,можеше да види нещата от друга перспектива и можеше да се въздържи от определението -GOTHIC mania -

в което И ти ме обвиняваш.

Накрая изданието на ''Енциклопедия Британика" от 1968 г.съдържа още един бисер.Там Юстиниан Велики е посочен като ''латиноезичен илириец" /а Latin speaking Ilirian/ .Ромул Августул ,последния император на Запада е бил син на Орест/Orestes/-секретар на Атила.Започваме да се чудим кога ли ще ни заявят ,че Атила е латиноезичен хун. :banana: :new_shocked::fool:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

За готите в крим може би имаш предвид готите-тетраксити, които са се укрили там от хуните. Когато идват българите по тия места, след кратка война без победител готите се съгласяват да приемат българското върховенство и стават част от българския народ. Колкото до готите на балканите, има няколко техни вълни на поселение тук. Най голямата и задържала се е на Улфила който заселил в никополис ад иструм готи християни. Тях вероятно ги е сполетяла съдбата на останалите жители на мизия-избити от славяните и сие. Дори и да са останали някакви готи те са асимилирани очевидно без проблем. Еретиците в северна българия съм чувал че произлизат от арменци и павликяни заселени от ромеите в тракия. Впоследствие част от тях са преселени от българските царе в мизия понеже били много добри войници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, Монах, надявам се да не се засегнеш нещо и да последва тирада от безкрайни глупости, но това все пак е форум и всеки може да изрази мнението си. Това, че си научил няколко имена и факти не означава, че е умееш да боравиш с тях. Напротив оставам с впечатление, че не умееш да работиш с исторически извори, най-малкото неясна е каква е тезата ти и какви са аргументите ти в нейна полза. Мисля, че нападките ти срещу различни изследователи и т. н., показва само колко не си наясно с труда на тези хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.

Тях вероятно ги е сполетяла съдбата на останалите жители на мизия-избити от славяните и сие. Дори и да са останали някакви готи те са асимилирани очевидно без проблем. Еретиците в северна българия съм чувал че произлизат от арменци и павликяни заселени от ромеите в тракия.

Асен -СЛАВА НА ХРИСТА БОГА НАШ!!!

Не ми отговаряш на въпросите добре,не си длъжен ,разбира се.

Арменците в България са си арменци ,не са католици.Макар че след кръстоносните походи имат нещо като уния /както нашия цар Калоян/с папата.

Мизите не са изчезнали ,както не са изчезнали и древните келти,гали и италианци.Никакви славянски безбрежни морета не е имало -археолигията го доказа.Освен това ,славяните са същите тези траки които след окупацията им на земята се спасяват на север,след което правят реконквиста на земите си.ДА -може да е имало скандинавци между гетите,но колко човечета могат да се помъкнат с корабчета-????150 -1500??50000???Американците като закараха 150000 армия в Ирак ,да не би 20 млн. Ирак да стана америка,или иракчаните станаха Американци????Въобще това са някви Утопии ,които благодарение на нашите предатели ,могат да виреят на българска почва.

Индийците също падат под Бактрийско робство ,но не изчезват безследно.Как тези и тези остават ,само Траките изчезват ,това един нормално мислещ човек не може да си представи.Всички остават елините ,римляните , даже баските ,само втория по големина народ изчезва-само и само да угоди на шепа манипулатори даващи мило и драго да затрият България.

Траките са втория в света народ по многобройност и също не изчезват ,даже до скоро началото на 20 век носят съшите дрехи ,каквито са носели и през древността.Справка -пирата Арнолд Тойнби.

Да Елитът се мени -но основната маса си остава местното население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към Сисинида-

В историята има големи глобални проблеми свързани с етногенезиса,историята на езиците,история на религиозните възгледи и философията.Ако историкът не може да се ориентира в тях ,си остава един романтик четящ любовни романчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Монах, наистина, защо не вземеш да разгърнеш тезата си. Може да ти отнеме време да я напишеш, но мисля че ще е полезно за всички, не само за теб.

Извинявай че не ти отговорих, да знам тези цитати на Енодий, имам в нас христоматия по история на България. Но не ми стана ясно какво доказват те- че българите са храбри това никой не го отрича. Колкото до готите и славяните има някаква разлика, все пак при разкопаването на тяхната столица, при село Гарван, са открити съвсем различни неща от тези откривани в славянските поселения. Именно и затова са различими.Колкото до готите, гепидите, ругиите, скирите, вандалите, и забравих кои още племена те пристигат на една вълна и минават през дания, а там бреговете са близко един до друг, може и въобще да не са ползвали кораби. Колкото до филма за Кан Аспарух, прав си че в него няма почти нищо което да е вярно, дет се вика налъм без дръжка на който му липсва дървената част. Колкото до това как и защо изчезват траките и илирите, отговора съм го дал, тука има важна тема по тоя въпрос. Само виж колко много варвари се стоварват върху Византия. На мен ми е трудно да повярвам че готи и гети са едно и също, но виж далечното минало е тотално неясно. Но си прав че има много неизяснени въпроси. За добро ще е ако ги изясним вместо както по други форуми единия да вика "Ти си за психиятрията щом си автохтонец"- а другия да отговаря "Мръсна подлога на юдео-масонския заговор". Лично аз съм с доста десни възгледи (що се отнася до масони, евреи, комунисти и т.н.), но поне в този форум се стремя да не влизам в конфликти на политическа основа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес виждам ненормално темите - само първото мнение и трябва да кликам върху всяко следващо, от което е дадено само малко от началото - мненията са отдолу - като списък! - за да го прочета. Не, мерси!

Не ми се чете по този начин - като да разлиствам страници на книга - нямам време... Не съм чел другите мнения, затова може и да се повтори това, което казвам.

В Пловдив, но в някогашния Филипополис* е проповядвал апостол Ерм.

Има и улица на негово име - някъде в квартал Изгрев.

---

* Филипополис и Филипи носят името на македонския цар Филип II.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
... турците нямат буквата Ъ!

Напротив, имат я!

Имат я българите, турците, унгарците и китайците, ако нямаш нищо против!

На турски се пише като i, но без точката отгоре.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Отдето навярно е и срещаното из плевенско и на други места име Гето (и фамилия Гетов).

Аз имах преподавател от СУ по археология с тази фамилия - проф. Людмил Гетов.

Прекрасен преподавател!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...