Отиди на
Форум "Наука"

Новата лунна надпревара е в разгара си. Китай изстреля Чанг-е!


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

http://www.cosmos.1.bg/index.php?option=co...34&Itemid=2

Честито на всички лунни маниаци! Човек най-сетне се завръща към Луната. В Рамките на по-малко от месец и половина са изстреляни две лунни сонди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
http://www.cosmos.1.bg/index.php?option=co...34&Itemid=2

Честито на всички лунни маниаци! Човек най-сетне се завръща към Луната. В Рамките на по-малко от месец и половина са изстреляни две лунни сонди.

Всъщност това не е първия китайски апарат, летял до Луната. На 24 декември 1997 година ракетата Протон изстреля китайския телекомуникационен сателит AsiaSat 3, но горната степен Blok DM3 се скапа и сателита побпадна в грешна орбита. Смяташе се, че той е напълно загубен, но той използва по-голямата част от горивото си, за да влезе в лунн-трансферна орбита. След две прелитания около луната, сателита успя да влезе в геосинхронна орбита и заработи по предназначение. Първото прелитане край Луната беше на 6200 км от повърхността, а второто на 34 300.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Чанг-е (Чан-1) успешно навлезе в орбитата на Луната. За щастие спирачките са били задействани навреме, за да се намали скоростта на спътника и да попадне в зоната на действие на гравитацията на Луната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето малко инфо за сондата:

Теглото на спътника, който прилича на златист "куб" е 2300 кг. Половината от него се пада на горивото. При разтваряне на слънчевите батерии те достигат на дължина 18,1 метра. Това е първата стъпка в амбициозна 10-годишна програма на Китай за изпращане на изследователски апарат на Луната и връщането му на Земята. Целта на проекта е да се анализира химическият и минералният състав на лунната повърхност. Спътникът "Чан-1" е кръстен на митична китайска богиня, излетяла към Луната. "Чан-1" ще започне да предава снимки от Луната в края на ноември. По предварителни прогнози работата на спътника трябва да продължи една година.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
а изглежда това е причината за лунната надпревара:

http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1039046

Хелий 3

Не ми се вярва да го правят за хелия. Няма да им излизат сметките и е рисковано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък мисля, че лунната надпревара е главно заради това. Хелий-3 е доста разпространен на Луната и ще осигурява евтина енергия, а ще спре глобалното затопляне. Наистина е рисковано, но и САЩ и Русия и Китай искат да направят там база за добиването на изотопа. Но аз мисля, че няма да стане както те казват, че ще направят там база до 2020-30, защото това е много трудно и няма как да стане до тогава. Ние от Аполо още не сме пратили друг човек на Луната, пък ще направим такъв проект до тогава. :sneaky2: Иначе държавата, която стигне и създаде такава база там мисля, че ще направи един огромен скок в икономиката си, а и не само там. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.searchanddiscovery.net/document...ges/schmitt.pdf

Всъщност в НЕТ-а има доста инфо какъв е произхода на хелия, защо е на луната и в какви количества. И май не само хелий може да се добива там а доста метали и т.н... Освен това тук се говори за реална възвращаемост на инвестираните средства което би направило лесно убеждаването на политици и мощни частни компании в начинанието. А влезе ли частния сектор в усвояването на космоса... картината вече ще е съвсем друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имаш ли представа как ще се закара и построи комплекс за преработка на руда на Луната???

Естествено, че не. Едва ли някой има представа. Но то ако беще лесно досега да са се захванали. Зависи от това какви ще са технологиите след 20 години. Те сега още правят изследвания и според мен ще ги правят поне още 5-10 години. Това ще струва милиарди долари, но след това ще има в пъти повече печалба. Те затова се състезават. :) Във всичко в космоса има риск и то огромен. Но ако искаме човечеството да напредва в тази област риска трябва да се поеме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Технологиите са ясни и няма никакви изгледи скоро цените на ракетите да паднат в близките 20 години, така, че на Луната няма да се добива нищо скоро време.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От цялата работа е ясно, че има планове за добив на руди както на Луната, така и на други планети..., но както каза Наско...това ще стане, но няма да е скоро (поне не близките 20 години).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

20 години за сериозен проект от този сорт са си съвсем нормални ми се струва. Я да видим на БГ колко години ще са й необходими да въведе "Електронното правителство".

Освен това след толкова много години капитализъм вече има супер богати фондове с доста добър опит във високо технологични и рискови инвестиции. Щом даже собственика на PayPal, един от най-богатите хора на планетата се е захванал с ракето строене... Високотехнологичните проекти винаги са се изплащали многократно.

Освен това ако сложим на кантар разходите по добива на Хелий 3 на луната и екплоатацията му за производство на ел. енергия на земята, и от друга страна разходите по добиването на радиационно гориво в земни рудници, обогатяването му, експлоатацията му в ел. централите, последващата му преработка, системите за сигурност на ядрените ел. централи гарантиращи безопасност, след това съхранението за хиляди години в специални бункери на отпадните продукти и на замърсените с радиация инсталации... може да се окаже че хелия е добра алтернатива..

разбира се незнам дали някой се наема да направи точно тази калкулация с точност поне 20% :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Освен това ако сложим на кантар разходите по добива на Хелий 3 на луната и екплоатацията му за производство на ел. енергия на земята, и от друга страна разходите по добиването на радиационно гориво в земни рудници, обогатяването му, експлоатацията му в ел. централите, последващата му преработка, системите за сигурност на ядрените ел. централи гарантиращи безопасност, след това съхранението за хиляди години в специални бункери на отпадните продукти и на замърсените с радиация инсталации... може да се окаже че хелия е добра алтернатива..

разбира се незнам дали някой се наема да направи точно тази калкулация с точност поне 20% :)

Да наистина хелия е много добра алтернатива. Е то и на Луната ще се хвъли доста работа, за да хелия да се отдели, но пък ще е доста по-малко от това, което каза. А и отпадъците и замърсените с радиация инсталации ще си остават на Луната. Нали всички това целим: боклукът да не е на Земята :biggrin: .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
20 години за сериозен проект от този сорт са си съвсем нормални ми се струва. Я да видим на БГ колко години ще са й необходими да въведе "Електронното правителство".

Освен това след толкова много години капитализъм вече има супер богати фондове с доста добър опит във високо технологични и рискови инвестиции. Щом даже собственика на PayPal, един от най-богатите хора на планетата се е захванал с ракето строене... Високотехнологичните проекти винаги са се изплащали многократно.

Освен това ако сложим на кантар разходите по добива на Хелий 3 на луната и екплоатацията му за производство на ел. енергия на земята, и от друга страна разходите по добиването на радиационно гориво в земни рудници, обогатяването му, експлоатацията му в ел. централите, последващата му преработка, системите за сигурност на ядрените ел. централи гарантиращи безопасност, след това съхранението за хиляди години в специални бункери на отпадните продукти и на замърсените с радиация инсталации... може да се окаже че хелия е добра алтернатива..

разбира се незнам дали някой се наема да направи точно тази калкулация с точност поне 20% :)

Пич, още не се знае, дали в близките 20 години НАСА ще е построила Арес I, та какво остава за Арес V, който е още по-мътен, пък за лунни кацания да не говорим. След това базата е още по-далече, може би след 40 години, а за добиване на нещо полезно и връщането му на земята можем да си говорим за след около половин век.

Погледни съседната тема. Орион е планиран за 2014 и още при първия тест на 4-сегментен бустер се дъни и първия Орион се отлага с 1,5-2 години. А чакай да започнат да тестват пет-сегментния бустер, който прави още повече вибрации. Да не забравяме и втората степен, която за сега я има само на картинка. Та както казах, Орион за ниска земна орбита ще е на лице чак към 2020 година, а тежката ракета за сега се очертава въобще никога да не лети.

Китайците, европейците и руснаците пък са в още по-окаяно състояние. Те дори нямат планове да строят тежки ракети. И как ще закарат техниката до Луната тогава. Става дума за техника, която да кърти и чупи хиляди тонове скали, да ги натрошава на много ситно, да ги обработва по химически път, да добива, рафинира и отсява хелия.

Моля ви се, нека бъдем реалисти!

Това с лунната програма на Буш е като войната му в Ирак - пародия. А останалите позират на НАСА.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами САЩ вече като нямат съперници защо им е да бързат в раработките! Духът на откривателя си отиде с рухването на Съюза и прекратяването на космическата надпревара :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
може би си прав.. пич..

но пък аз бих казал... нека бъдем оптимисти..

Пичове, най-добре според мен е да бъдем реалисти :bigwink: прекалено големи надежди възлагате за прекалено кратък срок. На мен не ми се вярва и до 50 години някой да предприеме сериозно проект за построяване на рудодобивна база на Луната. Трудно ми е да си представя само как ще бъдат закарани до там материалите, камо ли пък сглобени после примерно с напълно автоматизирани и компютъризирани кранове и машини и дали може някой да калкулира колко ще излезне в $ само до тук този проект (айде и с повече от 20% грешка)... май никой неможе да брои до толкова :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
дали може някой да калкулира колко ще излезне в $ само до тук този проект (айде и с повече от 20% грешка)... май никой неможе да брои до толкова :doh:

Много, само самата техника ще струва маса пари. Трябва да се пригоди да работи във вакуум и при висока радиация. И как ще се захранва с енергя, като на Луната има две седмици ден, после нощ? Освен това всичките тия кранове, булдозери, машини... трябва да са разглобяеми и да се побират в товарните отделения на ракетите. Абе дълга и широка...

Става въпрос за милиарди само за построяването на техниката, без изстрелването...

Просто забравете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе трябва си мобилизация. И то голяма. Такова нещо, което САЩ го няма. Така, че те са отписани. Наистина след като се разпадна СССР при руснаците я няма вече тази жажда за овладяване на Космоса. Така, че и те нямат големи шансове. Но Китай и Япония няма какво да ги забравяме. При тях я има и мобилизацията и жаждата за победа и парите. Тези неща, които каза според мен могат да се предвидят за 20 години и да се премахнат проблемите. Не съм казал,че за 20 години ще са готови, а до 20 години ще започнат строенето. Пък базите и комплексите ще се правят и усъвършенстват поне 3-4 години след това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе трябва си мобилизация. И то голяма. Такова нещо, което САЩ го няма. Така, че те са отписани. Наистина след като се разпадна СССР при руснаците я няма вече тази жажда за овладяване на Космоса. Така, че и те нямат големи шансове. Но Китай и Япония няма какво да ги забравяме. При тях я има и мобилизацията и жаждата за победа и парите. Тези неща, които каза според мен могат да се предвидят за 20 години и да се премахнат проблемите. Не съм казал,че за 20 години ще са готови, а до 20 години ще започнат строенето. Пък базите и комплексите ще се правят и усъвършенстват поне 3-4 години след това.

Не могат да построят голяма ракета. За да имат голяма ракета, трябва да имат и комерсиални товари, иначе ще фалират както фалира и НАСА със Сатурн V. В днешно време максималният капацитет на ракетите е към 25 тона до ниска земна орбита. Това е достатъчно за два големи комерсиални сателита. Повече от два трудно могат да се изстрелят едновременно поради техническите и пазарните усложнения. И щом индустрията не може да покрие тежка ракета (за Луната с минимум 100 тона полезен товар до ниска земна орбита), значи държавата трябва да поеме разходите. Разработката на една ракета като Ариана 5 струва ?7 милиарда, при положение, че ЕСА имаше ноу-хау от сходната Ариана 4, а разработката 100+ тонен бустер би струвала поне ?10 милиарда, като за всяко изстрелване се плаща по около ?1 милиард. А сега да видим годшния бюджет на агенциите:

НАСА: $16,8 милиарда

ЕСА: $4,26 милиарда

Роскосмос: $1,4 милиарда

ДЖАКСА: ?1.4 милиарда

ЦНСА: $500 милиона

А сега кажете ми кой може да построи и поддържа ракета, която може да извършва лунни мисии. Единствено НАСА, но ако го направят, те трябва да срежат половината дейност на агенцията. И за това е всичкия тоя шум срещу пилотираните полети.

Пак казвам, оптимизма е хубаво нещо, но нека бъдем реалисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южна Корея смята да се включи в лунната надпревара. Планът е до 2017 година да могат да се изстрелват сателити собствено производство на ракета собствено производство. През 2020 година да бъде изстреляна орбитална мисия до Луната, а през 2025 спускаема.

Успех!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Това е много хубаво!

Най малкото което е, че ще се развиват космическите технологии в доста места из света, а това както и да го погледнеш е добре, сега не се знае и какво може да направят... ;)

Нали човечеството трябва да се развива...това е начина ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...