Отиди на
Форум "Наука"

Откриват ли първи норманите Америка?


Recommended Posts

  • Потребител

Ще задам един спорен въпрос относно Средните векове. От разни източници съм слушал и чел, че около 1000 година норманите откриват Лабрадор в Северна Америка, тоест те стъпват там 500 години преди Колумб. Базира ли се това на някакви факти или просто е една хипотеза? Моля, дайте ми някаква насока по този въпрос. И за да не звучи съвсем като въпрос, можем ли да кажем открито, без колебания, че норманите предшестват Великите географски открития.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз пък винаги се чудя, защо индианците ( или да кажем техните предци ), които са стъпили първи на този континент никой не ги брой. Колумб, викингите...стига вече с тази жалка пропаганда, ясно е кой е бил пръв

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://bg.wikipedia.org/wiki/Лейф_Ериксон

Вярно е, викинги са първите европейци, достигнали Америка. Има даже и селища, но не се задържат. Остават в Исландия, обаче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
аз пък винаги се чудя, защо индианците ( или да кажем техните предци ), които са стъпили първи на този континент никой не ги брой. Колумб, викингите...стига вече с тази жалка пропаганда, ясно е кой е бил пръв

Срещал съм в един атлас, че още преди каменната ера човекът се разселва на другите континенти от Африка. Това ли имаш предвид, fixxxsers?

Вярно е, викинги са първите европейци, достигнали Америка. Има даже и селища, но не се задържат. Остават в Исландия, обаче.

КГ, прочетох статията, към която ме насочи. Да откриеш Гренландия, Исландия и земите на днешна Канада говори само добри неща за откривателите. Изглежда, че са били изкусни мореплаватели. Може би няма да е чак толкова пресилено, ако кажа, че норманите малко предхождат Великите географски открития.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето един цитат от тази статия: Светът на викингите

Викингите прекосявали огромни морски пространства с корабите си. От скандинавския полуостров, те се прехвърлили към Исландия, Гренландия и Британските острови. Според сагите, техни кораби достигнали до крайбрежието на Америка, но тя била твърде далече, а и местните жители били враждебно настроени към пришълците. Спускайки се по плавателните реки, викингите прекосявали цяла Европа, като, понякога, се налагало да носят корабите си, за да преминат разстоянието от една плавателна река в друга.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От скандинавския полуостров, те се прехвърлили към Исландия, Гренландия и Британските острови.

Тук, малко встрани от темата, се сещам и за още едно място, към което са се насочили - Северна Франция, или както е по-известна заселената от тях земя Нормандия. Суровият климат ги е накарал да напуснат Северна Европа. Но бих искал да попитам нещо. Имало ли е сериозни сблъсъци между местните и викингите или това никой не може да каже? Защото щом са напуснали значи има и сериозна причина освен отдалечеността от Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

обикновенно винаги се казва Колумб пръв е открил Америка, сега се налага тезата, че викингите са били това, но това, че на този континент са се заселили хора преди 10-15 хил. години ( може би и повече ) никой не го споменава. Това ме дразни, все едно те не са хора, а човешката цивилизация е само европейската цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
обикновенно винаги се казва Колумб пръв е открил Америка, сега се налага тезата, че викингите са били това, но това, че на този континент са се заселили хора преди 10-15 хил. години ( може би и повече ) никой не го споменава. Това ме дразни, все едно те не са хора, а човешката цивилизация е само европейската цивилизация.

Погледнах в този атлас. В него е отбелязано със стрелка, че хора мигрират от Африка и Азия към Северна и Южна Америка през Беринговия проток, който сигурно е бил замръзнал през този период. Наистина, това никъде не се споменава. Навсякъде пише, че Колумб е открил Америка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е естествено е, че предците на индианците са първите заселници на Америка. Мигрирали са през ледниковия период когато е имало сухопътна връзка между Аляска и Чукотка, но по-вероятно е да са минали по веригата на Алеутските острови. До към 10 000 г. пр. н.е. вече е бил заселен и крайния юг - Патагония и Огнена земя.

Колумб първи открива Америка за Европа и европейската цивилизация, докато викингите не са били със съзнанието че откриват някакъв нов свят. Разбира се това си е доста евроцентрична гледна точка. Според която другите цивилизации са нисши, а създателите им - диваци.

Иначе викингите не са се насочили само към Нормандия, а към цяла Европа, включително и към българските земи и то в тежък за България период когато е под византийска власт.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Иначе викингите не са се насочили само към Нормандия, а към цяла Европа, включително и към българските земи и то в тежък за България период когато е под византийска власт.

Казах за Нормандия само като пример, но иначе и в други части на Европа - при източните славяни, в Южна Италия, както ти казваш, Warlord, в България и други. По темата - освен индианците, след това там са открити и римски монети, че и китайски (това го научих от теб, Warlord). Може би все пак и някой друг чуждоземец е стъпил там, но за голямото откритие , Америка, според мен да се говори е силно казано. Между другото четох, че е чиста случайност китайците да преоткрият Америка няколко десетилетия преди Колумб.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това никога не съм го твърдял, че китайците са открили Америка, определено ме бъркаш с някой друг :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо съм сбъркал наистина. Извинявай, Warlord. Имах предвид, че в Америка са открити римски монети.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самият Колумб - не, но малко след него са се усетили, че това не е Индия :bigwink: въпроса е, че той прокарва пътя за изследването и колонизацията на Новия свят. Иначе по отношение на местните култури и цивилизации откриването на Колумб си е чисто закриване за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тука пак ще изтърся една глупост както аз си знам. Откриватели на америка са разбира се...БЪЛГАРИТЕ (вие какво друго очаквахте). В Перу са открити стели с надписи на непознат език който обаче е същият тоя български известен ни от Плиска. Свръх това са открити и стели с нарисувани на тях хора от европоидната раса които са в типични български одежди. Отгоре на всичко истинското име на Колуммб е Христо Гълъбов (а сетете се какъв е по националност), освен него българин е и Джорж Вашингтон, а и още неколцина. Леле какъв полет на мисълта, а сетете се къде съм проел това :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
... В Перу са открити стели с надписи на непознат език който обаче е същият тоя български известен ни от Плиска. Свръх това са открити и стели с нарисувани на тях хора от европоидната раса които са в типични български одежди...
Ами, може да е било обратно - древните перуанци ( :hmmm: ) да са открили българите :laugh:
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А-а-а, за разлика от мнозинството четящи, Фружине, аз знам историческия извор, отдето черпиш тези данни! Той може да бъде намерен...... на едно място, което обаче няма да назова, за да не стане жертва на иманяри :bigwink:

:crazy_pilot::biggrin::post-70473-1124971712:

ПП

Ама е скрит като Кивота на Индиана Джоунс

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пичове, направил съм ви тема за подобни изказвания ;) - http://bgnauka.com/forum/index.php?showtop...p;hl=небивалици

В останалите искам сериозна дискусия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще направя малко отклонение: норманите откриват територии в един слабо известен регион, до този момент, в света. Тогава какво не е достигнало на норманите да напреднат малко по на юг - към Африка? Малко странен въпрос, но питам понеже гледам по разни атласи, че те преминават през Гибралтар на път за Сицилия. Може би това, че те са свикнали с даден климат и имат трудна адаптация към нови условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това наистина е много интересен въпрос. Плаването покрай бреговете на Европа на юг е далеч по-лесно, отколкото (представете си го само!) плаването с ранносредновековния кораб през ледовете към Гренландия и Америка....

Причините навярно са две - климатичната не е за подценяване, но има и друго - по целия бряг на Европа има народи и държави и, макар викингите да са били страховити бойци, все пак не е лесно да минат безпрепятствено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак варягите нали стигат до земите, обитавани от източните славяни и вземат дейно участие при появата на една нова държава - Киевска Рус. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имах предвид дали могат да открият земи в посока Мадейра, Канарските острови, че и по на юг. Може би още една причина да не настъпят натам е, защото не са счели, че тези острови са стратегически важни. Все пак тези територии са непознати и не се знае накъде водят. Прави впечатление, че те контролират някои стратегически важни земи - Сицилия (контрол над Западното Средиземноморие), Англия (Ламанша), Киевска Русия (пътищата от Източна Европа до Константинопол).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Забравяш нещо много важно, на юг "няма нищо". Когото норманите стигат Франция примерно разбират от французите че на юг е Испания, като я стигат нея, разбират че има такова място Сицилия, и т.н. А какво са научили за юга? Най вероятно че има голяма пустиня, никаква по голяма държава, може би че има някакви малки слабо заселени и бедни острови... Крайно неатрактивно. Северът за тях е нещо като "заден двор" знаят всичко за него, други народи там няма-един вид неразорана целина.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...