Отиди на
Форум "Наука"

Теория на числата и не само


Folko

Recommended Posts

  • Потребител

първо здрасти на всички и сега нещо по-сериозно. Предполагам, че тук има достатъчно добри математици, които не обсъждат само задачи от училище.И така, ако на някой му светне нещо да пише:

Да се намерят всички двойки () принадлежащият на , за които съществува таблица съставена от 0 и 1 с реда и стълбове такива, че :

Ако в една клетка е записана 0 (или 1) то броят на 0 лите (1 ците) в реда на тази клетка е равен на броят на 0(1) в стълба на тази клетка.

Това е задачката, ако някой избие на математика да пише, каквото мисли :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
първо здрасти на всички и сега нещо по-сериозно. Предполагам, че тук има достатъчно добри математици, които не обсъждат само задачи от училище.И така, ако на някой му светне нещо да пише:

Да се намерят всички двойки (m,n) принадлежащи на N^2 m<=n , за които съществува таблица съставена от 0 и 1 с реда и стълбове такива, че :

Ако в една клетка е записана 0 (или 1) то броят на 0 лите (1 ците) в реда на тази клетка е равен на броят на 0(1) в стълба на тази клетка.

Това е задачката, ако някой избие на математика да пише, каквото мисли :biggrin:

Сори ама доста бързах и забравих да напиша на латиница буквите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти някой пример няма ли да дадеш, до който си достигнал. Тази задача сам ли я формулира. Какво намираш интересно в нея (с което да се различава например от ученическите задачи). Може ли да се прилага за нещо друго (друга задача например).

Ей така - без мотивация трудно някой ще се навие да смята...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ти някой пример няма ли да дадеш, до който си достигнал. Тази задача сам ли я формулира. Какво намираш интересно в нея (с което да се различава например от ученическите задачи). Може ли да се прилага за нещо друго (друга задача например).

Ей така - без мотивация трудно някой ще се навие да смята...

ами аз я реших вече например таблица с равни стълбове и колони отговаря на условието, а също и две симетрични таблици една до друга

използва се помощна лема без която няма как да я решиш също така и метода за изтегляне на 1 в ляво и горе, но няма знначение.

На олимпиада е давана и просто ми стана интересно, ако на теб или някой друг му се мисли ще постна и други

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мен наистина ми се мисли, но не такива задачи. Как хората измислят задачите? Търсят някакви закономерности, след това ги пообобщават, а в последствие от обобщенията получават някакъв твърде частен случай, който наричат задача. Е, на мен ми е интересно тази по-обща идея, а не само някакъв редуциран случай, който не знаеш как е получен.

Ако ти измислиш задача (но такава, която е решема, т.е. да я измислиш с решението й), тогава може по да се захвана да я решавам.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

това не е задача, а предстъавяне н числа в определен ред :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...