Отиди на
Форум "Наука"

Състав на атомното ядро


Ems

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! За сряда трябва да подготвя един доклад по физика на тема "Състав на атомното ядро", но за съжаление не открих нищо по темата в интернет. Надявам се тук е мястото, където ще намеря необходимата ми информация. Не е нужно да е много дълго, но да съдържа най-важното и основното. Линк към сайт с подобна информация също би свършил работа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атомното ядро е центърът на атома. То е съставено от един или повече протони и нула или повече неутрони. Броят на протоните в атомното ядро съвпада с поредния номер и определя вида на елемента.Броят на протоните и неутроните в едно ядро са свързани; в леките ядра те са приблизително равни, докато по-тежките ядра имат по-голям брой неутрони. Двете числа заедно определят вида на ядрото. Протоните и неутроните имат почти равни маси,като неутронът е малко по тежък и сумата им, масовото число, е почти равна на масата на атома. Масата на електроните е малка в сравнение с масата на ядрото. Тъй като атомът се състои от ядро и електронна обвивка, логически би трябвало масата на атома да бъде сума от масата на електронната обвивка и масата на ядрото. Но тъй като масата на електронната обвивка е много малка в сравнение с масата на ядрото, тя почти не влияе на резултата и се пренебрегва. Поради тази причина за изчисляване на масата на атома е достатъчно да се изчисли само масата на ядрото. А масата на ядрото, както е отбелязано горе, е сумата от масите на всеки протон и сумата от масите на всеки неутрон. Тук е и мястото да се въведе терминът масов дефект, който се изразява в това, че масата, която е получена при сумирането на масата на всяка частица от ядрото, не е равна на масата, която е получена при измерване на ядрото като цяло. Този масов дефект играе важна роля в атомната физика.

from http://bg.wikipedia.org

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми за доклад и аз неможах да намеря, но ако имаш малко литература може и сам да си го напишеш. Темата не е толкоз тежка и неразбираема... Та аз мога да ти предложа малко материалчета от мен от който да сглобиш нещо за атомното ядро...

цък тук за материали

ето и едно линкче : http://www.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop_3_...Balabanov-I.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето още някой нещица на БГ които могат да ти свършат работа във оформянето на доклада ;)

Строеж на атома

Ядрени реакции - .pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:) Колега ето едно рефератче на руски за атомното ядро. малко късно, но все пак може да свърши работа на някой. То като гледам в този сайт има доста реферати на тема физика ;).. Айде сайта => тук
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:) Колега ето едно рефератче на руски за атомното ядро. малко късно, но все пак може да свърши работа на някой. То като гледам в този сайт има доста реферати на тема физика ;).. Айде сайта => тук

бре колеф незнам за приятелчето ама на мен ми трябва

усещам, че се уформя едно физично ядро в тоя форум, ама математици няма и се гледат само задачки от даскалото :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички за помощта! :) Докладът се получи много добре, съдържаше значително повече информация, отколкото беше необходимо и учителката ми по физика остана меко казано очарована. Още веднъж мерси ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е радвам се че сме свършили полезна работа, все пак затова са тези форуми. И дано по този начин засилим и интереса към физиката у някой... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте, може ли и аз да питам нещо :bigwink:

Това са два въпроса от тест по реакторна физика, и честно казано не мога да отговоря, а отговора сигурно е толкова елементарен:

1. Защо тежките ядра имат повече неутрони?

2. По колко начина средно може да стане деленето на U-235?

Ще съм много благодарен, ако се намери някой който да обясни.

Мерси много :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...