Отиди на
Форум "Наука"

Оброчният кръст на Мирчо Стари в Балчик


Recommended Posts

  • Потребител

Как може да е хем български, хем християнски? Това трябва да е някакъв сериозен принос към християнската символика наред с кръста и рибата. Защо не е разпространен извън земите свързани с прабългарско присъствие?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 111
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Защо неканен? ;) Всеки е канен.

Добре, които оспорвате "премъдри", преведете тогава цялото изречение и целия текст.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, логично е. Но какво пречи да е едновременно и християнски и български в частния случай за кръста? Ако не беше християнски, не означава че точно е български и обратно, ако е християнски, не означава автоматично че не е български... Важното, че текста е на език с букви "отчасти гръцки и отчасти български или персийски", както пояснява българската канцелария на Йоан Александър в 1352 г. и да се види съдържанието на текста, чрез рачитането му или поне варианти на същото.

Че той си е български, в смисъл езика, на който е написано горе каноничният текст. Кой спори, че не е? Въпросът е, че пише премъдри и пр.

Това е много по-логично, отколкото в средата на някакъв ясен текст отведнъж да се набута IYI и някакво "хндр", което никой не знае какво е. И накрая на румънски: "този кръст беше издигнат" - съвсем става тюрлюгювеч. За какво им е на българите да пишат на влашки долу???

То си е повече от ясно - религиозен текст на български, защото е каноничен и обяснителен на влащки, защото е за власи.

""Благословен еси, Христе Боже наш, Иже премудры""

Тъй като няма спорове за останалата част от текста - какво става в друг вариант = Благословен еси Христе Боже наш, IYI hndr i .... и т.н.

После вижте тука http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3629&view=findpost&p=31657 изписването на М колко близко е до IYI както и е това до кръста. Близко, ама на пръв поглед.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как може да е хем български, хем християнски? Това трябва да е някакъв сериозен принос към християнската символика наред с кръста и рибата. Защо не е разпространен извън земите свързани с прабългарско присъствие?

Върху гроба на дедите ми има каменен кръст. Това е християнски символ и кръстът е български, защото дедите ми са били такива. Ако бяха гърци, щеше да е гръцки кръст. Ако бяха келти, щеше да е келски кръста. :biggrin: При все, че във всичките случаи е христиански символ! А върху гроба на твоите деди? А всъщност ти наистина ли разбираш за какво става въпрос в темата или аз не те рабзрах нещо? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иванко просто трябва да осъзнаеш че Петър Добрев е един наивен фантазьор в напреднала възраст. Превиждат му се всякакви небивалици, балхари, балхове, бахлики и пр. Гербов го доказа много точно какво представлява въпросният кръст, довлечен от румънската кралица Мария.

Подобни кръстове са характерни за власите, но никак не са характерни за българите. Те това е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Върху гроба на дедите ми има каменен кръст. Това е християнски символ и кръстът е български, защото дедите ми са били такива. Ако бяха гърци, щеше да е гръцки кръст. Ако бяха келти, щеше да е келски кръста. :biggrin: При все, че във всичките случаи е христиански символ! А върху гроба на твоите деди? А всъщност ти наистина ли разбираш за какво става въпрос в темата или аз не те рабзрах нещо? :biggrin:

Нямах предвид кръста, а символа IYI, който или е езически, или християнски. Не мисля, че е възможно да има езически-прабългарски символ върху християнски-български кръст от 14 или 15 век. Няма логика, нали? Ето защо мисля, че това е буквата М, която много наподобява този мистичен символ, но нищо повеке...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Този кръст е друг. Него румънците са си го отнесли в Румъния. Но за него Петър Добрев също твърди, че бил български.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...