Отиди на
Форум "Наука"

Зрелищен взрив в Млечния път, който ние няма да доживеем


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Зрелищен взрив в Млечния път, който ние няма да доживеем

Огромен облак от водород ще се сблъска с Млечния път, съобщиха астрономи, цитирани от ВВС.

Учените са го нарекли „Облака на Смит“ и очакват сблъсъкът да доведе до зрелищна небесна „заря“ след... 20-40 милиона години.

В облака се съдържа достатъчно количество водород за образуването на милиони звезди, подобни на Слънцето, твърдят още експертите.

Когато настъпи моментът на пълното му взаимодействие с нашата галактика, облакът може да предизвика формирането на съвсем нови звезди в Млечния път.

Подробностите по това откритие, дело на екип от учени от Американската национална радиоастрономическа обсерватория и Университета Уайтотър в Уисконсин, бяха съобщени по време на 211 среща на Американското астрономическо общество в Остин, Тексас.

„Облакът на Смит“ получил името на откривателя си – Гайл Смит, която го забелязва през 1963 година. Тя е работела в Университета Лайден в Холандия по време на откритието. Впоследствие престава да се занимава с наука, но все още живее в Холандия.

И досега обаче учените не знаят дали облакът напуска нашата Вселена или идва към нея. Ново изследване, направено с телекопа Грийн Банк в Западна Вирджиния, показва недвусмислено, че става въпрос за последното.

Проучванията сочат, че облакът е дълъг 11 000 светлинни години и широк 2500 светлинни години.

Чудовищното образувание се носи към нашата галактика със скорост над 240 км/сек и ще удари Млечния път под ъгъл от 45 градуса.

Казано по-общо, облакът в момента се върти около галактиката, но също така се придвижва към нея. Астрономите наблюдават стена от газ, образувана при сблъсъка на облака с външната част на атмосферата на галактиката ни.

Според един от учените, занимаващи се с въпроса - д-р Феликс Локман, обектът, който се намира на около 40 000 светлинни години от Земята, би представлявал впечатляваща гледка, ако можеше да се наблюдава с просто око.

„Все още не знаем откъде идва, тъй като орбитата му е малко объркваща, но със сигурност можем да кажем, че облакът започва да взаимодейства с външните слоеве на Млечния път, губи скорост, а части от него се разпадат. В същото време обаче, заради гравитационното привличане на галактиката, той се насочва към нейния диск“, обясни той.

Когато моментът настъпи, Облакът на Смит ще удари район, който е на разстояние от нашата Слънчева система около 90 градуса напред в диска на Млечния път.

„Ще е като да взривиш бомба“, каза още д-р Локман, като допълни, че освен това при удара ще се освободи нов газ, който може да е различен вид от съществуващия досега.

Взривът ще доведе и до формирането на огромен брой нови звезди – масивни и експлодиращи като супернови.

„Това ще стане след доста милиона години, но ще прилича на небесно празненство по случай Нова година – с невероятни фойерверки в този район от галактиката“, каза още той.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпреки че сблъсъка ще е на 90 градуса в диска на Млечния път което не е малко разстояние, аз предпочитам да не ги доживявам суперновите които ще се появят след това. Радиацията им е убийствена.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Без да съм специалист, а просто любопитко съм чел, че сблъсъка между галактики е толкова деликатен и добре изчислен процес, че почти не се наблюдават сътресения и катастрофи. Всички тела дори и астероидите се разминават на достатъчно коректно разстояние и не се създават предпоставки за космически катастрофи. Това просто съм го прочел. Така ли е? И ако е имало "Голям взрив", който произлиза от една сингурлярност и се развива във всички посоки с една и съща скорост от къде ще се взвмат галактики, които да тръгнат срещу други такива за да се сблъскат? Значи трябва да има и още един взрив насочен срещу първият? Може би разъжденията ми са лаически и отговорът е много по-прост, но аз не мога да зацепя, затова търся помощ от знаещите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Без да съм специалист, а просто любопитко съм чел, че сблъсъка между галактики е толкова деликатен и добре изчислен процес, че почти не се наблюдават сътресения и катастрофи. Всички тела дори и астероидите се разминават на достатъчно коректно разстояние и не се създават предпоставки за космически катастрофи. Това просто съм го прочел. Така ли е? И ако е имало "Голям взрив", който произлиза от една сингурлярност и се развива във всички посоки с една и съща скорост от къде ще се взвмат галактики, които да тръгнат срещу други такива за да се сблъскат? Значи трябва да има и още един взрив насочен срещу първият? Може би разъжденията ми са лаически и отговорът е много по-прост, но аз не мога да зацепя, затова търся помощ от знаещите!

Гравитация? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Без да съм специалист, а просто любопитко съм чел, че сблъсъка между галактики е толкова деликатен и добре изчислен процес, че почти не се наблюдават сътресения и катастрофи. Всички тела дори и астероидите се разминават на достатъчно коректно разстояние и не се създават предпоставки за космически катастрофи. Това просто съм го прочел. Така ли е? И ако е имало "Голям взрив", който произлиза от една сингурлярност и се развива във всички посоки с една и съща скорост от къде ще се взвмат галактики, които да тръгнат срещу други такива за да се сблъскат? Значи трябва да има и още един взрив насочен срещу първият? Може би разъжденията ми са лаически и отговорът е много по-прост, но аз не мога да зацепя, затова търся помощ от знаещите!
И къде си го чел това нещо? В някое произведение на Чарлз Доджсън? И никъде не се споменава сблъсък на две галактики. А колкото до причинете за движението на някакъв газов облак в "обратна посока" - бол, дори и любител астроном може да се сети за две три.
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...