Отиди на
Форум "Наука"

Задача от концентрация на разтвори


химичката

Recommended Posts

  • Потребител

Следната задача: Прибавете 80 ml вода към разтвор на Na2SO4 с обем 600 ml и плътност (бележи се с 'ро') 1,1 g/ml с масова част 0,2. Определете масовата част на Na2SO4 в новополучения разтвор.

Може ли да ми съдействате? Не разбирам как да я направя :(

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

X + Y / Z

На този принцип ще се изчисли, но не мога да ти кажа с кои цифри да заместиш буквените стойности.

Щом наливаш вода в някакъв концентрат, концентратът ще се разконцентрира, тоест, концентрацията на съставките в разтвора ще намалее. В твоя случай, масовата част на Na2SO4 в новополучения разтвор ще намалее и ще бъде < 0,2 (нещо си, някаква мерна единица). Може да се промени и вкуса на разтвора.

От нас - историците - толкова.

На ход са химиците, нека да кажат повече!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Vр-ра = 600ml; p = 1.1g/ml; следователно mр-ра = V*p = 600*1.1 = 660g

W (масовата част) = m (Na2SO4) / mр-ра

0,2 = m/660, следователно m(Na2SO4) = 132g

W (на новия разтвор, след добавянето на вода) = m(Na2SO4)/mр-ра

mр-ра = V*p = 680*1.1 = 748g

W = 132/748 = 0.18%

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Всичко си е включено, ама кой да гледа!

mр-ра = V*p = 680*1.1 = 748g

V = 600+80 = 680ml

Извинявай,не съм го забелязала. Благодаря ти много. Ще може ли да ми помогнеш с още 1 задача? Моля те! Просто не рзбирам,а ми трябва спешно,за да избутам срока,ще ми съдействаш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сега излизам, така че напиши задачата, а аз като се прибера ще я погледна.

С каква процентна концентрация ще бъде фосфорна киселина,ако един литър от нея с плътност ро=1,5 g/mol(85%) се разреди с още 3 l вода?

Ще ми помогнеш ли до края на тази вечер,,утре съм 1ва смяна? До 9 часа някъде?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте,

Имам следния проблем за което моля някой да помогне.

Имаме 580m3 вода с концентрация на борна киселина 18 g/kg при температура 20 градуса по Целциус. Колко вода трябвада се добави, така че концетрацията да се понижи до 16 g/kg?

Благодаря Ви предварително

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Здравейте,

Имам следния проблем за което моля някой да помогне.

Имаме 580m3 вода с концентрация на борна киселина 18 g/kg при температура 20 градуса по Целциус. Колко вода трябвада се добави, така че концетрацията да се понижи до 16 g/kg?

Благодаря Ви предварително

Ти да неработиш в АЕЦ :bigwink:

Иначе отговора на задачата ти е - 72,5m3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Ако може да помогнете за 1 задача,ще съм задължен....Вярвам е лесна за вас трябва ми тази вечер .МС предварително. Ето я и нея : Колко е масата на йодната тинктура ,която е получена при разтваряне на 4г йод в спирт , ако в(I2) =5% Колко грама спирт са нужни за това ? ОТГОВОРИТЕ са 80g, 76g.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако може да помогнете за 1 задача,ще съм задължен....Вярвам е лесна за вас трябва ми тази вечер .МС предварително. Ето я и нея : Колко е масата на йодната тинктура ,която е получена при разтваряне на 4г йод в спирт , ако в(I2) =5% Колко грама спирт са нужни за това ? ОТГОВОРИТЕ са 80g, 76g.

Брех... Такива сложни задачи, как може да дават? Предполагам е от 8 - 9 клас химия, задача за 3ка най-вероятно а? :)

Я вземи и погледни пак условието - 5% = 4г... ми то това е математика за 5 клас...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...