Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси и "новини"


Recommended Posts

  • Мнения 188
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Причината за разклащането на свеща са конвективните потоци. Сигурен съм, че ако

опитът се повтори с нетопим материал, например нещо негоримо с огън на двата края,

ще се разклати по същия начин. Например, ако на двата края на нетопима пръчка се

навие памук, напои се със спирт и се запали.

Не съм съгласен този път или не докрай поне..

Вероятно ще стане както казваш, но в случая се вижда на какво се дължи..

Забележи

- "Първия такт" - по-рано запаленият край става по-лек - установява се в по-горно положение.

- Но тогава другият край на свещта се установява в по-долно положеение и съвсем закономерно свещта там се топи по-интензивно. По-бързо и повече олеква /капе междувременно/ => вдига се по-нависоко, процесът се повтаря с другия край... и отново... Стига се до положение дето скоростта на люлеене не може да нараства /или пък честотата/ (зависи от мощностите на пламъците и темп на топене на парафина) и след достигане на максимума си остава постоянна.

Имаме автогенерации - генератор /усилване+обратна връзка/
или
какво е общото между лазеррът, генераторът на трептения/радиовълни/звук, стирлинговият двигател и часовникът?...
Микрофонията забравих, обикновената свирка ама се позразбира...
С транзистори работиш ли?

Пълно е с такива явления около нас, някои са нежелани /вибрирането на водопроводните тръби/, други целенасочени - изброих ги по-горе

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, и аз видях обяснението. Оказа се съвсем просто, а докато гледах филмчето се чудех, ли чудех :shocking:

П.П. Тъй като темата е и за "новини", ще пусна тук това - http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=%D1%81%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B2%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%20%D0%B2%20%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fmegavselena.com%2Ffizitsi-syzdadoha-megavselena-v-laboratorni-usloviya%2F&ei=4CbMUZvWOYfaPK76gPAB&usg=AFQjCNEMWeGn5UDKVsaBb1qh5_j6ljjs_A - "Физици създадоха мегавселена в лабораторни условия" :)

Шпага, това ми звучи като - НИИЧАВО (Научноизследователски институт по чародийство и вълшебство), Отдел за линейно щастие и прочие такива термини от книги на братя Стругацки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага, това ми звучи като - НИИЧАВО (Научноизследователски институт по чародийство и вълшебство), Отдел за линейно щастие и прочие такива термини от книги на братя Стругацки

И на мен ми звучи така :grin: , а освен това и не успях да зацепя какъв точно е смисълът, който учЕният журналист е вложил в понятията. Но, Жоро, да не забравяме, че в първия постинг от темата е казано:

Към тази тема ще бъдат включвани всички жълти новини и теми и особено

тези, които са брутално копирани от неспециализираните медии.

Мисля, че предложената от мен "новина" е достатъчно жълта :glare: И все пак не изключвам вероятността хората да са постигнали с експеримента си нещо наистина важно, което обаче не е било разбрано от автора на популярната статийка. Ако намеря време ще потърся повече инфо от някой по-надежден източник...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шпага, това ми звучи като - НИИЧАВО (Научноизследователски институт по чародийство и вълшебство), Отдел за линейно щастие и прочие такива термини от книги на братя Стругацки

Това е добре. :grin:

Известен е и още един "институт" ЦИШИК - Централен Институт за Шашми, Илюзии и Кибернетика. (Метод за превръщане на хората до желано ниво - напр.,насекомо и ... да разгледат живота през неговите "виждания") (А. Донев-писател фантастичен хумор)

Има обаче и интересно: експериментално са постигнали факт - структуриране на вещество в течна среда, благодарение на светлина (ел.магн. поле). При правилна работна хипотеза, това е обяснимо (с извинение).

Направени са и многото неправилни изводи за мултивселеност (според мен). Отделните "пространствено-времеви" структури (зърнест модел) съвсем не са вселени. Свойствата им вън и вътре се различават (придобити са в момента на облъчване), но законите на които се подчиняват са ... същите, известни още от "мулти-вселената" водороден атом. :grin: Това обяснява и факта на структурирането при наличие на магнитно поле - по направления на съчетания от "силови" линии - собствени и външни.

Личи си, че журналистите грешат в описание - все още им се привижда времето, като четвърто измерение (времето се мери в секунди, а измерението се мери в метри). Това прави информацията, меко казано, неприемлива, както вече сте решили.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Заговорихме за книги по едно време и се сетих за една която се казва "Цветни опити от нищото"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Небостъргач разтопи автомобил... и малко велосипед

http://btvnews.bg/article/svetut/nebostargach-zraztopi-avtomobil.html

Не съм го чел, но го чух снощи май по същата телевизия, ето и от posci.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Такам - нова форма на материя. Група харвардски учени, начело с професорите Лукин и Вулетич (един бог знае дали изписвам имената правилно), са успели да създадат условия, при които фотоните се свързват помежду се и оформят молекули, това разбрах аз... :post-20645-1121105496:

Ако някой може да внесе повече яснота, много ще съм благодарна, защото звучи супер любопитно :)

Ето и новината - http://phys.org/news/2013-09-scientists-never-before-seen.html#ajTabs

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да видим... Пускат два фотона един след друг /кратки импулси от два слаби лазера/ през камера с рубидиеви атоми. Пътуват заедно и то близко един до друг /считало се е за невъзможно защото не можело два съседни атома да са еднакво възбудени/, докато напуснат камерата. Тоест - фотонът се поглъща и преизлъчва от атом на атом. И най-вероятно ще я напуснат пак заедно.

Малко за камерата - тоест това е вакуумна камера в която се пускат рубидиеви пари. Подобни опити (Забавяне или пък "Изпреварване" на скоростта на светлината ) се правят и с цезиеви. Атомите са някак /може и оптично/ охладени до малко над абслотната 0 (°К). Пoлучава се т.нар нелинейна среда. Там се получава и отрицателен показател на пречупване. Причината е че светлината се държи сякаш се движи по-бързо от пределната си скорост.

В малко по-големи мащаби при по-дълги вълни това се прави (отрицателното пречупване) от една група материали наречени метаматериали



Щяло да е полезно за квантовите компютри и не само. В оптоелектрониката... Как - не е много ясно. Не е работа на ученият занимаващ се с фундаментални изследвания.

Виж само как завършва статията - че се надявал /ученият/ да прави 3D такива структури - като кристали..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Удивителното в случая е, че фотоните взаимодействат помежду си - нещо, което досега се считаше за напълно невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

По скоро май се държат сякаш, а не че... Ми е знам де нали е ново... Камерата в експеримента ги и забавя, но не ги спира..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Удивителното в случая е, че фотоните взаимодействат помежду си - нещо, което досега се считаше за напълно невъзможно.

Взаимодействие е условно казано. Директно фотоните продължават да не си взаимодействат, така както се счита досега. Взаимодействат си посредством средата, в която се разпространяват. Единият фотон взаимодействайки със средата, променя условията, при които се разпространява другият фотон. Прост пример: вземаш топче и го търкаляш по гладък пясък. То се движи по права линия, никой не му пречи. Ако пуснеш второ топче, то ще се препъва в следата оставена от първото топче и ще си променя траекторията. Първото топче му "въздейства".

В случая се използва процес, лежащ на свойствата на атомите на Ридберг.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

При подобни условия. Тук е само за забавянето, нататът за КК няма отношение



Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Митака

Posted Today, 20:20:16

Това (ако е така) е по-скоро физика. Сложи го в правилния раздел.

Приемам забележката прав си.

И така?

Защо на бирата Гинес мехурчетата се движат надолу ;):harhar:

Как става така :)

JimBeam

Абе ти черпи по една, пък мехурите ги остави да ходят накъде си искат :)


Нека постовене са тук, а в "Химия" нека се изтрият



Поствам го да се види.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Well... Мехурчетата се стремят за се издигнат нагоре, но го правят далече от наклонените стени, което означава, че концентрацията на мехурчета в близост до стените е по-малка, съответно там течностно-газовата смес е с по-голяма плътност /по-тежка ако щете/, в следствие на което се образува един сравнително тънък слой до стените, който се движи надолу. Слоят се движи надолу с по-голяма скорост от останалата част от обема, която се движи нагоре. Причината за това е, че обемът на възходящите маси трябва да е равен на обемът на низходящите (разбира се след като се извади от възходящия обем онази част дето не се връща - мехурчетата, които остават в пяната).

Ефектът явно се наблюдава най-силно в наклонена халба. Пише си, че потокът зависи от формата на халбата в началото на PDF-ския документ (EN). Който се "прецака" да го чете няма да сбърка. Има интересни факти там, освен няколкото прости ф-ли.


Иззточник http://blogs.discovery.com/

Статията - PDF


JimBeam

Абе ти черпи по една, пък мехурите ги остави да ходят накъде си искат :)

Няма проблем :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Днес Гъгъл се навършват (ot Гугъл знам) 200 години от рождението на Андерс Ангстрьом

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80%D1%81_%D0%90%D0%BD%D0%B3%D1%81%D1%82%D1%80%D1%8C%D0%BE%D0%BC

http://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Jonas_%C3%85ngstr%C3%B6m

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Ето я смущаващата стандартния модел, новина:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2-LHC-%D1%81%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8_6411.html

Повторният анализ на експерименталните данни от детектора LHCb на Големия адронен колайдер от август 2013, потвърдил, че изключително редките варианти разпади на частици, които учените наричат "пингвини", се случват не така, както се очаква според прогнозите на Стандартния модел, съобщава пресслужбата на ЦЕРН.

...

"...

При анализа на пълния набор от данни на работата на Големия адронен колайдер за периода 2009 - 2013г., наречена Run 1, физиците на LHCb са установили че наблюдаемите P5 ъгли "имат локално отклонение от изчисленията по стандартния модел. Както се вижда от графиката по-горе, измерванията (в черно) на масата на двойка мюони (Q 2 ) в областите между 4 и 8 GeV 2 / С 4 показват 2.9 сигма отклонение от изчисленията по стандартния модел. Резултатите се потвърждават от по-рано публикуван анализ с помощта на данни на LHCb от 2011г. (в синьо).

Все повече у физиците на ЦЕРН възникват съмнения, че Стандартният модел може би не описва на 100% коректно този разпад."

...

(Така е и според мен - моделът работи за средните мащаби, в известен смисъл е "нагласяван" да работи и в микромащабите.

Откриването на нови частици е заради нови начални условия за експериментиране, целящи W-бозони и евентуалното обяснение на "масите" на частиците.

Което си е нормално за алтернативата в хипотезата ми :grin: , но не е обяснение на "възникване" на маса при частиците.)

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Една интересна новина:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%9A%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB-%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%82-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE_10129.html

"...

Изследователи от Университета Аалто (Aalto University) и Амхърст Колидж (Amherst College), Финландия, за първи път в историята са успели директно да открият точка монопол, съществуваща в особена квантова област. Това откритие е много важно за изследването на характера и параметрите на неуловимия магнитен монопол, който учените са се научили да създават изкуствено.

Резултатите са публикувани в списание Science.

Какво е магнитен монопол? Магнитът има два полюса, а ако го разделим на две, няма да се получат само северен или южен полюс, а два нови магнита, всеки отново с по два полюса. Съществуването на магнит с един полюс, т.е. монопол е предсказано от Пол Дирак още през 1931 година, но дългогодишните усилия на учените да го пресъздадат остават напразни.

..."

Като лош пророк, пак ще изразя съмнение :grin:

Поначало, магнитното поле е макро_квантов ефект. (Подреждане, структура с насочване на спинове в едно направление_посока с по-голяма степен на вероятност при непрестанното си образуване с огромна честота на образуване за всяка от частиците)

Структурата на подреденото поле (ЕМП) около магнита е и извън обема на магнита и така , ако попадне друго тяло с възможности за подобно структуриране на частите си, възникват сили от ентропиен произход.

Нищо чудно, че в Бозе-Айнщайновия кондензат се групират бозе_частиците в структура, по по-вероятните си моментни оси на ротация за образуване така, че да образуват структура с минимална "вътрешна" енергия - нали измененията на полето в околността на обекта са минимални при такъв кондензат., остава да се "уравновесят" вътре силите - вероятността да се образува структура с централна симетрия е станала по-голяма. :grin:

Ако това нещо ще го нарекат "монопол" (магнитен монопол) - добре. Остава да кажат ... кой от полюсите ще е доминиращ външно, ако въобще е възможно (а и необходимо) такова изследване :grin:

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Знайш колко лесно се прай - лепиш по стиропорено (или пинг-понг) топче магнитчета (плочици) с едноименните полюси навън и готово.

К'во го правим - над параболична повърхност ще левитира.

Пускайки го във вода ще тръгне към един от полюсите.

:):) :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Има нова и ... хубава новина:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%92-LHC-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D1%80%D1%8F%D0%B4%D1%8A%D0%BA-%D1%81%D1%83%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81_10855.html

"...

BS мезонът представлява научен интерес, най-вече, защото е една от малкото частици, които се превръщат, превключват в собствената си античастица и обратно повече от 3 трилиона пъти всяка секунда преди да се разпаднат в други частици. От това в какво състояние е частицата (материя или антиматерия) в момента на разпада се определя малката асиметрия, която е дала предимство на материята.

Широко разпространено е мнението, че ненаблюдавана досега частица определя това колебание, което ще обясни, поне частично, CP - нарушението.

1431555175_2_559x*.jpg

"Ние, също така, знаем, че Bs мезоните осцилират между своята материална и антиматериална двойка, процес, открит за първи път в Fermilab през 2006 г.", - казва Стоун. - "Изследването на свойствата на Bs мезоните ще ни помогне да разберем дисбаланса на материя и антиматерия във Вселената."

..."

(пп Неправилно е употребен термин: материя - антиматерия! Всичко е материя, а състоянието можа да бъде: вещество - анти_вещество!

Радвам се малко, защото се заговори, по принцип (намирам го в болднатото от мен), за "непрестанно образуване" на обект, което си е състояние в хипотезата ми. "Очичките" - официално наречени кварки - по хипотезата, са временно смесено състояние на падащи фотони (изследователските), с вътре-фотоните, непрестанно образуващи частица при наличните (създадените) условия на експeримент - отразеното от тях ги прави "да изглеждат" като отделни образувания с подробностите на кварковата хипотеза, но -известно е - отделни кварки, няма!)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мда почнаха да пишат доста приятни статии в офнаука

но объркващия коментар който си написал :eek: и в космически също, защо бе човек?

Така е, засилиха се в последно време и Ваня от "хаоса" им помага...

Не знам, кое е "объркващ коментар".

По-скоро е обратното - изправям техния неверен, объркан коментар, съгласно ... философията.

Писал съм: пп Неправилно е употребен термин: материя - антиматерия! Всичко е материя, а състоянието можа да бъде: вещество - анти_вещество!

За кварковата хипотеза съм писал на много места - че работи, но отделни кварки няма! (в съгласие с хипотезата ми е - затова употребявам писане в скобки - и - не се нарушава това, което съм твърдял. Според мен, е по-ясно, защо няма и няма за има отделни кварки.)

В другия клуб - за космически - съм показал как трябва да се интерпретират фактите (пак според мен), ако искат да си отговорят на въпросите в статията. :fool: ... Не, че някой ще седне да ги чете, ама, все пак ... има някаква възможност за правилен отговор в полза на науката въобще - щото с "гласуване" е изгонен "неподвижния етер" от физиката, а не, на база правилно тълкуване на факти. Сега вече има достатъчно експериментален "материал" да се върне основата, върху която "сърфират" непрестанно образуващите се обекти. (а не - субектите! :grin: )

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам, кое е "объркващ коментар".

....

За кварковата хипотеза съм писал на много места - ....

В другия клуб - за космически ...

...

И аз имам хипотеза, която с последните доказателства води до извода че пишеш постоянно и несвързани/неразбираеми глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Потвърдиха ... известното!

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%95%D0%BA%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D1%87%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B5-%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0_17824.html

"Експеримент установи, че антиматерията е огледален образ на материята

Нови свръхточни измервания на съотношението на заряда към масата на протоните и антипротоните е провел международен научен екип, ръководен от Щефан Улмер (Stefan Ulmer) от Института RIKEN от колаборацията BASE в ЦЕРН.

За резултатите от измерването, потвърдили огледалните свойства на протони и антипротони, разказва Phys.org с препратка към статията за експеримента, публикувана в Nature.

Това е строг тест на основното свойство на Стандартния модел на физиката на елементарните частици, известно като CPT симетрия. Повече за нея в Огледалото на пространство-времето. T-симетрията. CPT-симетрията.

На всяка елементарна частица във Вселената съответства неин аналог - античастица, с която са еднакви, но с противоположни знаци на зарядите. При взаимодействие частиците и античастиците взаимно се унищожават (анихилират). Но защо около нас е само обикновена материя, а антиматерия се регистрира малко и рядко, тази загадка все още не е решена. Теоретични физици смятат, че разликата в количеството на двата вида материя (барионната асиметрия), е предизвикана от някаква разлика вт техните свойства, които се проявява в нарушение на комбинираната четност (CP-нарушението е открито през 1964 г.). Поради това, антипротоните, например, може по-бързо да се разпадат от протоните. Физиците се опитват да открият разлики е тези свойства, но засега без успех. Не намерено нарушение и по-висшия принцип на симетрия - симетрията на заряд, четност и време (CPT - Charge, Parity, Time).

..."

(Физиците няма да открият разлики "в тези свойства", защото не знаят от къде произтичат свойствата на частиците :grin: . При разпад на неутрона се получават две вещеви частици - протон и електрон!..(и др., но те, засега, не ни интересуват) . Известно е, че: Частиците се раждат по двойки! - едното е частица, другото е античастица.

Точно така става и при разпад на неутрона - протонът е частица, а античастицата му е електронът - по ЗАРЯД, разбира се! И понеже характеристиката заряд се разпростира до безкрайност, то двете частици са УСТОЙЧИВИ обекти - по обратна връзка не е възможно от безкрайността действието на характеристиката заряд, да бъде "събрано" във вещевия обект - частица. И затова "падат" тези частици една към друга.

Не анихилират, а взаимодействат във водороден атом, като затварят характеристиката "заряд" в обменен фотон за връзка и за всяко тяхно образуване, мястото на образуване се сменя. Защото са КОРЕННО РАЗЛИЧНИ по останалите физически свойства - протонът е тежък и оформя "център", около който се образува електронът - защото е лек!.. :guitar2::harhar: )

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...