Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Интересува ме, дали някой има по-подробна информация за цялостната история на областта? Ако раполагате с такава, моля да ударите едно рамо ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Косово е териториална, а не национална държава и няма предишна история.

Иначе албанците идват в тази област след австро турските войски от края на 17 век. Тогава сърбите от този район масово се изселват в околностите на Белград. Под турска власт албанците здраво усядат тук и бързо го превръщат в своя земя. Сърбите обаче упорито продължават да го наричат "Стара Сърбия". Когато след ПСВ сърбите вземат този район той вече е по скоро албански отколкото сръбски. През 30 те е проведена голяма кампания по изселване на албанците, която не постига резултати поради ВСВ когато те се връщат. През ВСВ косово е предадено на Албания и албанците си го връщат тъпкано. След оттеглянето на италианците го окупират германците и сформират тук Вафен СС дивизията "Скендербег". След победата сърбите се опитват да поправят случилото се. Албанци отново са гонени, а в района са заселвани сърби от други райони на страната. Особено масово е това през 50 те. За съжаление започналата през 60-70 те урбанизация изиграва лош номер на сърбите, голяма част от тях се стичат в големите градове Белград и Ниш. Оттук насетне албанците се чувстват много по силни, времето, високата раждаемост и международното положение довършват историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В раздела "Наблюдател" на вчерашния брой на в-к "Сега" има цели три статии, посветени на Косово, едната от които - именно на историята му:

http://www.segabg.com/online/sect.asp?issu...amp;sectionid=5

http://www.segabg.com/online/article.asp?i...&id=0001002

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Статията е доста интересна! На мен лично миотговори на много въпроси. Ако попаднеш на още нещо интересно по темата ще се радвам да го постнеш в темата, за да го прегледам.

Още веднъж благодаря, че предостави тази готина статия! :good::book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имаше един учебник :book: :book: :book: по История на балканските народи, който трудно се откриваше. В момента не се сещам за името му. Утре ще се поровя и ще го назова. Помня, че беше в два варианта -пълния беше в два тома, а краткия в един. Когато държах изпит по Балканистика - История на балканските народи 14-20 век го открих по една случайност. Направо ударих шестицата, защото открих кратката версия. :book: :book: :book: Самия изпит беше също труден, защото обхващаше историята на балканските народи без българската. Това е периода 14-20в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имаше един учебник :book: :book: :book: по История на балканските народи, който трудно се откриваше. В момента не се сещам за името му. Утре ще се поровя и ще го назова. Помня, че беше в два варианта -пълния беше в два тома, а краткия в един. Когато държах изпит по Балканистика - История на балканските народи 14-20 век го открих по една случайност. Направо ударих шестицата, защото открих кратката версия. :book: :book: :book: Самия изпит беше също труден, защото обхващаше историята на балканските народи без българската. Това е периода 14-20в.

Ами няма да се учудя ако вече съм попадал на него. Затова те моля да постнеш заглавието и ще видим какво ще излезе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Открих я. Разбрах, че преди няколко години е преиздадена. Това е книгата " История на балканските народи 14-20в. От османското нашествие на Балканите до Първата световна война " на Кръстьо Манчев. Понеже е много ценна са решили да я преиздадат. Новото издание е от 2002г. По мое време трудно се намираша. Научиш ли половината от този учебник ще вземеш изпита. Този изпит е един от най-трудните.

Аз съм от випуск 1999г. на ВТУ " СВ. Св. Кирил и Методий " - специалност история. От 105 човека курс имаше само 4 отлични оценки. Имах късмет, че мой преподавател беше доц. Садулов. За доц. Марияна Йовевска се разправяха легенди. Знам само, че ако доц. Садулов скъса 50% от курса, то г-жа Йовевска къса 90%

Така, че ако си студент и ти предстои изпит по Балканистика въобще не се ядосвай, ако искараш тройка. Спомнаям си един мой колега какво каза по повод този изпит. " За мен тази тройка се равнява на шестица "

Толкова от мен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Открих я. Разбрах, че преди няколко години е преиздадена. Това е книгата " История на балканските народи 14-20в. От османското нашествие на Балканите до Първата световна война " на Кръстьо Манчев. Понеже е много ценна са решили да я преиздадат. Новото издание е от 2002г. По мое време трудно се намираша. Научиш ли половината от този учебник ще вземеш изпита. Този изпит е един от най-трудните.

Аз съм от випуск 1999г. на ВТУ " СВ. Св. Кирил и Методий " - специалност история. От 105 човека курс имаше само 4 отлични оценки. Имах късмет, че мой преподавател беше доц. Садулов. За доц. Марияна Йовевска се разправяха легенди. Знам само, че ако доц. Садулов скъса 50% от курса, то г-жа Йовевска къса 90%

Така, че ако си студент и ти предстои изпит по Балканистика въобще не се ядосвай, ако искараш тройка. Спомнаям си един мой колега какво каза по повод този изпит. " За мен тази тройка се равнява на шестица "

Толкова от мен

Да аз завършвам същия университет в момента, но друга специалност. Естествено легендите за Йовевска ги знам, но и да ти кажа че почти във всяка специалност си има по една кучка като нея. Казах, че може да ми е попадал щото съм чел доста историческа литература. Тази книга определено не съм я чувал, но ако ми остане малко свободно време ще се разровя да я намеря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Koйто може да намери книгата на НОЕЛ МАЛКЪЛМ "Кратка история на Косово" -около550стр. ще разбере как се пренаписва история,а за това ,че България е владеела Косово в един период от 250-300год. и думичка няма.

Да не говорим за днешните българи -гораните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То ако става за въпрос не само Косово, но и по-голямата част от днешна Сърбия в това число и столицата Белград са се намирали в пределите на Средновековната българска държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление родените преди 1919г. са са малко. Повечето не са между живите :innocent:. Това са съвременниците на Ньойския договор. След отнемато на Западните покрайнини, ние българите също сме протестирали, но нямало кой да ни чуе. :duel: :duel: :duel::rul::maniac::bg: Има възмездие макар след толкова време ( 89г. ). Всичко се връща. Днешните сърби вече изкупват греховете на своите предшественици. :devil: :devil: :devil:

Що се отнася до нашите политици трябва да се върнат назад към миналото и тогава да предприемат каквото и да е било.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трудно е да се каже кога започна всичко - дали миналата събота вечер или миналия декември, дали през 1999 г. или 1990 г., дали по време на Римската империя или дори - преди това.

В крайна сметка, в неделя Косово отвори нова страница в историята си, като провъзгласи независимост от Сърбия и изригна в сладко-горчива балканска еуфория.

Етническото съотношение в Косово е променено в полза на албанците още в 1688 г., когато сръбският патриарх Арсений Черноевич заедно с почти цялото сръбско и българско население се изселва в областта Воеводина, тогава - под австрийска власт. Така Воеводина, по онова време - рядко населена с унгарци - се превръща в населена със сърби, а Косово - с албанци. Именно косовските албанци (а не - тези от дн. Албания) започват борба за независимост от Османската империя и през 1878 г. създават Призненската лига. Нейните водачи са избити от турските власти. През 1912 г. малко преди началото на Балканската война косовските албанци отново вдигат въстание срещу османската власт. Те потеглят на военен поход от Косово към Солун, разгромя2ват по пътя си османските гарнизони в Скопие и Велес (градове в обл. Македония).

Видно е, че борбата на косовските албанци за независимост не е нито от днес, нито - от вчера. Тя датира доста преди Косово да стане сръбска провинция след оттеглянето на Османската империя от този регион.

---

Eто някои факти за Косово:

- Столица - Прищина

- Територия - 10 900 км2

- Население - 2 126 000 д.

- Средна гъстота на населението - 195 д/км2

- Безработица - 60 %

- Средна заплата - 200 евро

Население по етноси:

- албанци - 92 %

- сърби - 4 % (предимно - на северозапад и югоизток)

- босненци и горани - 2 %

- турци - 1 %

- цигани - 1 %

- други - незначителен %

Население по възраст:

- 0-14 г. - 33 %

- 15-64 г. - 61 %

- над 65 г. - 6 %

Средна възраст на населението - 29 години

Естествен прираст - 13 %о [Ирландия - 15 %о, а България има отрицателен: (минус!) - 5,1 %о]

Изповядвани религии:

- ислям

- католицизъм

- православие (изповядвано от сърбите)

Как се става независим?

Най-често цитираните в международното право признаци на една независима държава са посочените в Конвенцията "Монтевидео" от 1933 г. :

- постоянно население

- определена територия

- правителство

- способност за отношения с други държави.

Наличието на тези условия не може да гарантира признаването на новата държава от ООН, където членството става само след предложение на Съвета за сигурност и с гласуване с 2/3 мнозинство в Общото събрание. Това може да бъде проблем за Косово, защото Русия и други държави могат да наложат вето над това решение.

---

Ето една причина, заради която България може да откаже признаването на Косово:

post-471-1203860815_thumb.png

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма някакъв регламент за създаване на независима държва. Напр. част от населението на една държава да се обърне към съда в Хага и към Пленума /респ. Съвета за сигурност на ООН и те да им издадат нотариален акт за отделна държава. Напротив - в международното право до неотдавна господстваха принципите за нерушимост на държавните граници и ненамеса във вътр. работи на др. държава. И струва ми се, че докато те действаха, времената за света като че ли бяха най-мирни. Но старият ред като че ли си отива и сега под предлог, че се нарушавали правата на 20 човека се избиват 20 000 и се прекрояват границите.

Имаше няколко разпада на държави, но това бяха федерации - СССР, Югославия и Чехословакия. При това самите им конституции понякога допускаха такова отделяне. Разбира се, когато са правени конституциите се е разчитало, че няма да се прибегне до това положение, а ако се стигне, е щяло да се случи същото като с Пражката пролет. Но по принцип до сега създаването на отделни държави се опираше на вътрешни правила. С Палестина имаше външна намеса, но там се решаваха до наше време остатъчни проблеми от времето след І св. война. В Кипър също имаше отделяне, но признаването на тур. част от Кипър за отделна държава среща сериозни проблеми.

Сред многото племена и държавици съществували в региона на Косово и около него исторически няма държава Косово. Косово е една териториална придобивка за Югославия (Сърбо-хървато-словенското кралство) и както Нишко или Зап. покрайнини - за чужда сметка и при незачитане на основния етн. състав на населението. Албанското присъствие е резултат не от историческо съществуване в този период, а на демографски бум и разширяване. Иначе казано, процеса на разрастване не е приключил и спокойно може да стигне и до нашите граници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Направих някои корекции на горния ми постинг.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Няма някакъв регламент за създаване на независима държва. Напр. част от населението на една държава да се обърне към съда в Хага и към Пленума /респ. Съвета за сигурност на ООН и те да им издадат нотариален акт за отделна държава. Напротив - в международното право до неотдавна господстваха принципите за нерушимост на държавните граници и ненамесе във вътр. работи на др. държава. И струва ми се, че докато те действаха, ремената за света като че ли бяха най-мирни. Но старият ред като че ли си отива и сега под предлог, че се нарушавали правата на 20 човека се избиват 20 000 и се прекрояват границите.

Имаше няколко разпада на държави, но това бяха федерации - СССР, Югославия и Чехословакия. При това самите им конституции понякога допускаха такова отделяне. Разбира се когато са правени конституциите се е разчитало, че няма да се прибегне до това положение, а ако се стигне е щяло да се случи същото като с Пражката пролет. Но по принцип до сега създаването на отделни държави се опираше на вътрешни правила. С Палестина имаше външна намеса, но там се решаваха до наше време остатъчни проблеми от времето след І св. война. В Кипър също имаше отделяне, но признаването на тур. част от Кипър за отделна държава среща сериозни проблеми.

Сред многото племена и държавици съществували в региона на Косово и около него исторически няма държава Косово. Косово е една териториална придобивка за Югославия (Сърбо-хървато-словенското кралство) и както Нишко или Зап. покрайнини - за чужда сметка и при незачитане на основния етн. състав на населението. Албанското присъствие е резултат не от историческо съществуване в този период, а на демографски бум и разширяване. Иначе казано, процеса на разрастване не е приключил и спокойно може да стигне и до нашите граници.

Да, така е. Лошото е и това, че принципите на 90-тте, за демократично разрешаване на тия проблематики на основата на индивидуалните права започват да се изтъркват....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...