Отиди на
Форум "Наука"

МОНЕТА НА ПОКАЗ


Recommended Posts

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Мисля че монетата е бронзова и е от римската епоха, но повече не бих могъл да кажа тъй като не мога нещо да разчета надписа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Текста малко ми прилича на "Аврелий", ама не мога да го завъртя сега и да го разгледам. От надписите ще се реши, защото качеството на изображенията е доста лошо, пък този тип образи са доста популярни. Ето напр. на една на Марк Аврелий:

maur-vm130.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Зна4и монетата ти със сигурност е колониална (колониа град -които се4е монети) Римска и е 3 век. относно имератора или Гета, Александър Север, или нещо подобно чак до Гордиан 3. За града не мога да помогна трудно се разли4ава. Без нумизматична стойност

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Diadumenian

Роден е през 208г. Син на Macrinus. Когато баща му става Augustus той е провъзгласен за Caesar. След поражението на баща си прави опит за бягство, но е заловен и убит.

За 2 месеца управление преди да му резнат главата сирийските легиони , провинция долна Мизия начатква толкова колониален бронз с неговият образ че наверно само правителството на Димитър Попов може да го конкурира в днешно време ! Монетката си има стойност но само като собствено притежание а на пазара струва толкова колкото пощенските разходи за нейното транспортиране .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Диадуменианките /той си е чист узурпатор/ бяха бая ценни /на запад имаше само една запазена и бая се котираше/, докато не откриха няколко съда с подобни монетки по нашите земи. :smokeing:

Монетата определено не е на Гордиан III.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Markianopolis и Nikopolis направо се накъсват да сечат монетни видове на "нашето момче" ! Мен това ме учудва и защо пък и не да са секли и след смърта му ? Тогава си е била политическа каша и докато се усетят ето ти конкуренция по брой монети на Constantine & компания ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз много се радвам на хората възродяващи антични теми, сякаш нема по-пресни, ама както и да е.

Добре съгласен съм Диадумениан е , но нито има повече монети от Константон, нито Констанции, да не говорим че Гордиан 3-ти определено има много повече колониален бронз, а за септимиевата династии въобще не говорим.

Това дали има 3 колекивни негови находки или 5 не значи ама абсолютно нищо?

Иначе надписа на аверса определено, му има поне някоя друга грешка, аз докато се опитвах да го разчета завърши доста безрезултатно, може би колегата ще ми напише легендата от аверса.

Иначе монетарницата по всяка вероятност е Никополис . Ето и една подобна като изображения, но по голям номинал , най-вероятно Първи, тази е по-скоро Втори.

http://www.coinarchives.com/a/lotviewer.ph...=43&Lot=717

И не виждам някаква смислено обоснована причина да секът монети след смърта му, освен ако нямаш предвид 5 часа след като е умрял, понецже тогава може да са отсекли някоя, щото е-мейлът им не е бачкал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Иначе надписа на аверса определено, му има поне някоя друга грешка, аз докато се опитвах да го разчета завърши доста безрезултатно, може би колегата ще ми напише легендата от аверса.

Какво ще кажеш за нашия земляк ΑΥ Κ Γ ΙΟΥ ΟΥΗ ΜΑΞΙΜΕΙΝΟC?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре едно голямо БРАВО !! Изобщо не го и подозирах, тъй като бюста ми изглежда доста по младежки и най верочтно е на Александър север. Предполагам че когато е била започната матрицата император е бил Север, но след смърта му са изписали името ма Максимин. Напсоледък засичам подобни случей монета с легенда на Константин и бюст на Лицинии, и т.н. Ти какво мислиш по-въпроса.

Иначе найстина браво, доста време се чудех защо е такъв надписа, но аз търсех само между Диадумениан, александър север, Гордиан и младите Гета и караклала, заради бюста.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Добре едно голямо БРАВО !! Изобщо не го и подозирах, тъй като бюста ми изглежда доста по младежки и най верочтно е на Александър север. Предполагам че когато е била започната матрицата император е бил Север, но след смърта му са изписали името ма Максимин. Напсоледък засичам подобни случей монета с легенда на Константин и бюст на Лицинии, и т.н. Ти какво мислиш по-въпроса.

Иначе найстина браво, доста време се чудех защо е такъв надписа, но аз търсех само между Диадумениан, александър север, Гордиан и младите Гета и караклала, заради бюста.

Бюстът наистина подвежда, но той не е и добре запазен. Впрочем не е невъзможно в съответната монетарница да са изгаряли от нетърпение да засвидетелстват верноподаническите си чувства към новия император и да са подготвили набързо въпросната емисия, без да отдават голямо значение на точния изглед на Максимин, по същия начин както са обичали да дават на императорите несъществуващи почетни титли. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен не точно са били толкова бързи, а просто гравирането винаги е отнемало време и предполагам че първо са гравирали бюста, но когато се е сменил имнператора, те просто са изписали новият надпис на матрицата. Вярно бюста не е запазен , но това изобщо не прилича на Максимин, все пак е поне 50-годишен чичка, ако мога така да се изразя когато става император, а бюста на тази е почти младежки като черти.

В същият ред на мисли малко по надолу има като тема една м онета на Константин 1, катъо можеш да видиш че бюста изобщо не е негов, той си е типично Лициниев, или някой друг от началото на 4-ти но не и на Константин. Оказа се че това е емисия датирана от 313.

Ето това

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според мен не точно са били толкова бързи, а просто гравирането винаги е отнемало време и предполагам че първо са гравирали бюста, но когато се е сменил имнператора, те просто са изписали новият надпис на матрицата. Вярно бюста не е запазен , но това изобщо не прилича на Максимин, все пак е поне 50-годишен чичка, ако мога така да се изразя когато става император, а бюста на тази е почти младежки като черти.

В същият ред на мисли малко по надолу има като тема една м онета на Константин 1, катъо можеш да видиш че бюста изобщо не е негов, той си е типично Лициниев, или някой друг от началото на 4-ти но не и на Константин. Оказа се че това е емисия датирана от 313.

Ето това

Ашколсун бе аркадаш ... направо ме закова със тоя Максимин ! Шапка ти свалям ... но Свер тука си е направо "непричем" просто са набарали стара матрица недовършена наверно и са я докарали от фотошоп ? Определено се изтрелях непотготвен без да се загледам подробно в натписа на аверса . Стори ми се нещо объркан и затова го заебах . С този аверс имам няколко монети на Диадумитиан но такава каша не бях срещал . Моите уважения ... а да качам снимки просто няма нужда ! Парата за мене си е интересна .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...