Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители

Ти сама си питаш и си отговаряш ;)

Столетниците обикновено са обикаляли балкана /или са копали на полето/ - т.е. постоянно и редовно движение, при това в незамърсена среда, хранели са се с нетоксични храни без химии, храната е била в съвсем умерени количества и проста, месо не се е яло абсолютно всеки ден по два пъти, стресът е бил доста по-различен като интензитет и вид - все здравословни фактори.

Изобщо не питам даже. Точно това имах предвид - има много други фактори, които ако липсват, колкото и да избягва пасивното или активно пушене човек, няма да направи живота си по-здравословен, нито по-дълголетен... Не тютюнопушенето е най-големия "бич за здравето" днес. Че е хубаво да се избягва, хубаво е, но това само по себе си не е гаранция за крепко здраве, както най-често си въобразява всеки обездвижен непушач.

То в София въобще възможно ли е човек да не "пуши" пасивно? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо не питам даже. Точно това имах предвид - има много други фактори, които ако липсват, колкото и да избягва пасивното или активно пушене човек, няма да направи живота си по-здравословен, нито по-дълголетен...

Е, човек винаги и по различни начини може да направи живота си по-здравословен, дори и в София. :) Много неща не могат да се избегнат, но много могат, така че може доста да се направи, с малко повече мотивация и организация. Виж, вече дълголетието - това си е божа работа. Ама не и е по темата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Пушил съм активно повече от 6 години, вече не пуша повече от година и няма никакъв шанс да започна.

Първо да кажа на Митака, това че ядеш бял хляб изобщо не означава че трябва да пушиш. Каква е тая глупава логика, еми то и тея на кокаин могат да кажат "кво като съм на кока, вие не пушите ли цигари" :laugh:

Всички тези неща които изброи НЕ са вредни, не знам как изобщо си помислил че са вредни ? Те не съдържат вредни субстанции, а единствено човек може сам да си причини вреда с прекомерната им употреба, витамин Ц също е полезен, но като глътнеш 2 шепи хапчета.. вече май не е, да спрем и него? Също така всеки себеуважаващ се диетолог, при правене на диетична програма ви дава ден в които имате 'свободна' консумация... така че за добро и бодро тяло изобщо не е казано, че ти вече никога през живота си не трябва да ядеш пържени картофи/примерно/. :laugh:

Твоето мислене на мен не ми оказва влияние, но на децата им оказва и те като кажат.. "ааа ама той дъртия вика, че хляба също бил вреден, дай да си опъна"... и ето я картинката е готова.

@lila_va

Интересно наистина, това за столетниците също е интересно.. а те иначе колко са в Котел ? Колко човека в Котел могат да се похвалявят като дядо то на твоя познат, има ли 5 човека от 6 хиледния Котел ? Знаеш ли че ако пушачите в Котел са 4000, дори 20 от тях да доживеят 100 години,шанса ти да си от тях е 0.5%, ако са 5 човека, това е малко над 0.1%, а ако е само дядото на твоя познат - 0.02%! Оптимистично, мислиш ли ?

Проблема не е в пушачите, проблема е че здраво мислещи и интелигенти хора продължават да самозалъгват себе си и околните с някакви митове за цигарите... това е истинския проблем, аз също мислех така преди 3-4 години. "един живот живея" и не знам си какви глупости, точно заради подобни запомнящи се фрази имах 4 неуспешни опита за отказване... и сега когато чуя от някои подобни неща, веднага ми става ясно че този човек скоро няма да успее да ги откаже, дори да иска. :bigwink:

Лично аз ги отказах, не защото разбрах че съдържали радиоактивни субстанции или някакви такиви истории, аз усещах вредата им.. и разбира се, понеже всеки си носи на челото 'тома неверни' и съм сигурен, че рано или късно всеки ще стане 'тома - повярва'. :biggrin: Просто въпрос на време...

Редактирано от havic
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Истината е, че пушачките са привлекателни. Не знам защо. Непушачките също. Но глупостите за това, че се целуваш с пепелник са за боклука. Тютюнджийският дъх е опияняващ. Разбира се, моето мнение не е безпристрастно, но да вървят по дяволите безпристрастните мнения. Те са също така безхарактерни и безполови. Шекер, бял хляб, тютюн, пърженко, скара, винце, кафе, силен чай и, о, Господи, пушачки - тези неща носят огромно удоволствие, надминаващо всяка вреда. Който се опита да говори против тях, трябва да бъде овалян в катран и пера и вероятно хвърлен от търновската Лобна скала право в Янтра.

Колкото до кокаина, хероина, не знам си още каква химия и марихуаната - те не носят удоволствие. Безмислено е да бъдат коментирани или сравнявани с гореизброените прелестни блага.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев, катрана и перушината аз ли да си ги нося или си осигурил за всички? :) Смятах те за разумен чиляк, ма ти така да се изложиш! Какво им е привлекателното на пушачките? Стойките дето ги чупят, нервното потреперване на ръцете преди да запалят, аромата на кенеф, който се носи от дрехите и устите им? Всичките ми гаджета са били пушачки, факт. И никога не можах не само да свикна, но камо ли да ми хареса да ги целувам докато пушат или веднага след като са изгасили фаса, факт! :) Не на цигарения дим!!! Пушачите да бъдат така любезни да пушат само на определените за това места!!! Добрия пушач е излезналия пред кръчмата пушач!!! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте сега, никога не съм казвал, че цигарения дим не е вреден, вреден си е. НО всичките тези изследвания за връзката междо СС заболявания и рака са манипулируеми (не каквам, че са манипулирани, щото не знам), точно както изследванията за вредата от захарта, от белия хляб от прекомерното използване на синтезирани витамини и въобще от всякаква химия под формата на таблетки и прахчета. За ситуацията в градовете допреди 20-30 години съм писал доста. Давал съм пример с тетраетил оловото, което се използваше във всички бензини допреди 20-30 години, а сега в страните от 3-я свят и Китай и Индия (просто си е по-евтино).

По отношение на пасивното пушене съм категоричен: не трябва да се пуши на обществени места и неведнъж съм го заявявал, както и на работа (там деца няма, но има непушачи). На форумната среща бяхме 3-ма 4-ма пушачи. Щеше да е голяма мъка и несправедливо (абе не е точната дума, ма нямам друга под ръка :)), ако бяхме "окадили" останалата част от тъй приятната компания, Затова си пушехме навън, но като разговора ставаше интересен се случваше и непушач да излезе с нас да продължим дискусията на студа ;).

Това което застъпвам е:

1. Не можеш да забраниш тотално тютюнопушенето, т.е. на работното място трябва да има къде да се пуши. В една от фирмите имахме стая за това, наричашме си я "Раковото". Както не може да забраниш тотално в заведенията да се пуши. Сега това е направено добре, заведения за непушачи или само за пушачи (забранени за деца под 18г.), ако няма два салона с добра изолация и смесени такива при наличие на горните у-вия:

2. Не може да ми се забранява с какво ще се "тровя" в рамките на законното разбира се (с това искам да кажа, че не става въпрос за отрови и опияти, поради голямата опастност за окражението в първия случай и възможността за дистрибуция при втория). Т.е. аз съм си поел риска, дали ще се разболея от цигарите, от прекомерна употреба на захар, на ненаситени мастни к-ни и т.н.

Dixi :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дозата създава и лекарството, и отровата. В случая с тютюнопушенето обаче въобще не е така. Там всяка доза е отровна.

Всяка цигара е миниатюрна атомна бомба, понеже съдържа: плутоний, полоний, радий, кадмий, олово, кобалт...

Чудно е как хората, страхуващи се от ядрена война или от взривяване на АЕЦ, като в Чернобил, не се страхуват да носят в джоба си собствен малък ядрен реактор - цигарената кутия.

Пушейки, много лош пример дават:

- родителите - на своите деца

- лекарите, хирурзите и медицинските сестри - на болните

- учителите - на своите ученици

- продавачите - на своите клиенти

- някои форумни модератори - на другите потребители на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дозата създава и лекарството, и отровата. В случая с тютюнопушенето обаче въобще не е така. Там всяка доза е отровна.

Всяка цигара е миниатюрна атомна бомба, понеже съдържа: плутоний, полоний, радий, кадмий, олово, кобалт...

Чудно е как хората, страхуващи се от ядрена война или от взривяване на АЕЦ, като в Чернобил, не се страхуват да носят в джоба си собствен малък ядрен реактор - цигарената кутия.

Пушейки, много лош пример дават:

- родителите - на своите деца

- лекарите, хирурзите и медицинските сестри - на болните

- учителите - на своите ученици

- продавачите - на своите клиенти

- някои форумни модератори - на другите потребители на форума.

Съжалявам, ама трябва да те попитам - ти знаеш ли колко радиоктивни изотопа има в една цигара? Олово пишеш, а знаеш ли колко има наслагано в разстенията и въобще праха около пътищата от времето на тетраетил олово-то. 1 мл. на 1 литър се е слагало в бензина, по времето когато колите са харчели 10 л. на 100км.

Облъчването се измерва в рад-ове. Колко рада излъчва една кутия? Облъчването убива най-вече с интензитет, май 1 000 рада е леталната за човека доза. Вредата от тез елементи (което концентрация е в ppm, ако не и по-малка) не е в цигарата, а в дима вдишан пасивно или не. Така, че нямаме атомни кутии в джоба. А за реактори да не говорим, има си един термин критична маса, е и при полония е доооста доста над съдържащото се даже в кораб догоре напълнен с мастер боксове.

По отношение на примера:

- децата интуитивно се опитват да правят противоположното на своите родители, но това разбира се не е довод. Тук може и да си прав! Аз в колата вече не пушша когато карам деца. Спирам някъде, ако съм на дълъг път. В къщи само на балкона (нямам кабинет :();

- в болниците доколкото знам не се пуши, по-скоро болните се крият за да избягнат контрола на мед. персонал;

- в училището тоже. Ако ученик е видял даскала си да пуши в парка или в бирария, вината в даскала ли е?

- в магазините също, отдавна;

- за другите не зная, ама аз веднъж съм пушил в компания и то на модератор и админи, ама на открито и ги питах, дали може. И не бях модератор (т.е. може да се каже, че потребител е давал лош пример на форумната управа ;)).

Като махнем първата подточка, другите са тотален нонсенс, защото става въпрос за възрастни хора. Не виждам и тук някой пушач, да прокламира пушенето, камо ли да се опитва да накара някой непушач!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съжалявам, ама трябва да те попитам - ти знаеш ли колко радиоктивни изотопа има в една цигара?

Ако ученик е видял даскала си да пуши в парка или в бирария, вината в даскала ли е?

Не, не зная. Физиката не е най-силната ми страна.

Може леко да съм в грешка, но пък ти не се опитвай да изкараш цигарите безвредни или полезни!

Колкото до учителите, много от тях пушат групово на входа на училищата и учениците им ги гледат на влизане и на излизане или пък от прозорците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кат не ти е не прокламирай! Очевидно точните науки не са ти приоритет. Нормално.

Не прокламирам нищо! Напротив, пиша и казвам, че цигарите са вредни, а не полезни! Знаеш ли как ми е писнало от хора дето влагат други мисли в писаното от мен?

ЦИГАРИТЕ СА ВРЕДНИ! Даскалите дет пушат на прозореца какви са? Да ги разстрелваме ли? Сега или веднага? Ако имаш предвид даскалите или си им ядосан, не екстраполирай ;), света не е само училище ;), т.е. училището не е света нали? Съжелявам, че съм рязък, но ме засегна внененявайки ми нещо дето не съм и мислил, може и да греша? Ако е така извинявай!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм имал за цел да вкарвам в устата (постинга) ти думи, които не казваш. Явно истината е някъде по средата.

И да - точните ми науки не са моя силна страна. Моя силна страна са НЕточните науки. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да кажа нещо важно. Цените на цигарите не се вдигат за да се купуват по малко, а за да вървят по лесно контрабандните цигари. Защото контрабандния внос се прикрива на най високо държавно ниво, от което прикриване на някой хора им влизат добри пари в джобовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много добре казано. Герберите се издържат покрай другото и с малко контрабанда на цигарки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да кажа нещо важно. Цените на цигарите не се вдигат за да се купуват по малко, а за да вървят по лесно контрабандните цигари. Защото контрабандния внос се прикрива на най високо държавно ниво, от което прикриване на някой хора им влизат добри пари в джобовете.

Това не е за таз тема! Нали нямаше да се занимаваме с актуална политика? Или пък това е икономика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм имал за цел да вкарвам в устата (постинга) ти думи, които не казваш. Явно истината е някъде по средата.

И да - точните ми науки не са моя силна страна. Моя силна страна са НЕточните науки. :bigwink:

Ми не вкарвай тогаз!

Истината ли? А какво и чия истина?

Физиката и химията са точни науки! Когато пишеш за атомни реактори в цигарени кутии, е редно да си запознат, когато пишеш за плутоний, олово и всичките канцерогени в цигарата е редно да си запознат. Не е ли така? Че да си запознат и как точно действат (освен химия, физика и медицина). Не зная да има НЕточни НАУКИ. Но може би има?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не, не намесвам политиката. Просто тук се каза, че правителството вдига акцизите и цените за да се пуши по малко. Но това просто не е така. Днес бях в една квартална кръчмичка. Разговорихме се на тази тема. Собственика се оплака че хората мрънкат че не пуска под 18 години, оборота е паднал, обикновените посетители също недоволстваха. Странно, никой от тях не прие нито един от аргументите изказани тук. Да, знаят че е вредно, но не им пука, искат да си пушат спокойно и толкоз. Май и тоя закон ще стане врата у поле, и ще съществува само на книга. Просто защото е неизпълним.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Физиката и химията са точни науки! Не зная да има НЕточни НАУКИ. Но може би има?

Игра на думи. Иамм предвид хуманитаристиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото и да говорите на един пушач за вредата от пушенето файда няма! Ама никаква... Аз съм пушач и много добре знам какво причинявам на организма си, как се застрашавам от рак и други болести и как пулса ми е нон стоп учестен за разлика от на нормалните хора, как кислорода в кръвта ми е по-малко, как се сбръчквам и кожата ми става гадна... И пак ПУША. И каквото и да ми говорят пак си пуша. И ако някой иска да ме спасява от цигарите да ми даде ноу хау как да не ми се пуши - щото ми е по-лесно да не ям и да не пия отколкото да не пуша...

Никотинзаместващите лепенки и таблетки са шитняяяяя....изобщо не лекуват психологическата зависимост....

Който измисли как да се спрат цигарите без рецидивиране на зависимостта според мен ще вземе Нобелова награда :)

Всъщност предупрежденията са полезни за онези младоци, които не пушат но пред тях е живота с изкушенията да пропушат. Те да се замислят.... Веднъж пропушиш ли си оставаш пушач цял живот. Като наркоманията е и всъщност си е наркомания, просто от цигарите се мре по-бавно и не изпадаш в изродски състояния

Ако ще сто хиляди евро да ми дадат ще се МЪЧА и пак ще ми се пуши...и да речем ще си събера еврото и след време пак ще се изкуша да запаля...въпросът не е само до воля.

И аз съм "За" нобелова награда за този,който измисли как да се откажат цигарте без рецидивиране на зависимостта. Аз съм пушачка от около 7г. и също съм абсолютно наясно за вредата.

От една седмица се опитвам да ги откажа (за пръв път откакто пуша) и ми е адски трудно. Винаги съм си мислела,че е въпрос на воля,но се оказа не съвсем така.

Сега ми е много изнервено.Дали някой може да ми каже на какво се дължи този факт,или всичко е в главата?

Редактирано от Bade Kandiova
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмммм, не е само в главата! Има си процеси и химия. Не става въпрос само и за воля. Просто не стоят така нещата. Конгломерат (не е точно, но нека така да се изразя) е :). Защо пушиш? Отговори на тоз въпрос за да....ти е мирна главата ;). Защо не ги отказваш - това ....тоже ;).

Това за волята и мисленето.

А сега за химията, зависи от дозата. Ще махнем плутония и атомните табакери ;) (прости ми Историк). Никотина е причината, но не само той! Това е алкалоид, силно отровен! Ако го ядеш де :). Или пиеш. Ако имаш такава зависимост е по-лесно. Лепенки инжекции, фалшиви цигари. Има ги в аптеките. Това имам предвид под "не само в главата". Т.е. ако е само химическа, става ...по-лесно.

Сега пак за ВОЛЯТА! Ами добре! След като не пушиш заради химията (зависимост?) или заради модата (много жени, а и доста мъже (в миналото де, ама и сега) са пропушвали именно заради модата)! Е доста лесно.

Аз заклет пушач, издържам полети даже за 4-5 часа. Не ползвам Аерофлот (там се пуши, да знаете :)). Не използвам електрона цигара, чета, пиша, разглеждам, даже обяснявам (контурите например). Изнервя ме само чакането преди полета ;). Но го понясям....без цигара....въпрос на воля ;)!

Много по трудно ми е да спра бирата ;). Знаете ли колко е вредна :)? Колко плутоний има (че хмела, както и тютюна извлича от земята не само плутоний, а доста и други ....отрови)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Можем да пуснем марка бира "Научно светло". И да я рекламираме: "Гарантирано без плутоний! Препоръчва се от екипа на сп. БГ-наука".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмм, ма ще има плутоний.

Можем пък друго да направим: Бира с повишени нива на плутоний има 6 атома повече от обикновенната (че тя обикновенната има само 5 примерно ;), абе на кой му пука?).

В Плутония е Истината :)!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...