Отиди на
Форум "Наука"

Мигел де Унамуно - Критика/Божествена любов


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Разработвам проект, свързан с Мигел де Унамуно. Интересува ме всяка критика, писана за него на български, испански, ако някой може да ми даде идеи, освен есетата на Исак Паси, ще бъда много благодарна!

Също така ми е интересно... Какво мнислите за божествената люов, описана от Унамуно? Кое е най-яркото произведение на автора, в която тази тема е подчертана, засегната най-силно? Какво е "божествена любов"?

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител
Също така ми е интересно... Какво мнислите за божествената люов, описана от Унамуно? Кое е най-яркото произведение на автора, в която тази тема е подчертана, засегната най-силно? Какво е "божествена любов"?

За съжаление съм бегло запозната с възгледите на Унамуно, но все пак темата ми се струва много интересна.

Ако правилно съм разбрала, според Унамуно божествената любов обхваща цялата вселена, т.е ако човек е обикнал Бога, той обича и Неговите творения. Според него кулминация на болката и любовта (двете се взаимопорждат) е вярата в Бог, а вярата в Бог е преди всичко надежда. Вярата, надеждата и любовта са тясно преплетени и взаимно се изпълват със съдържание. Така човек вярва в Бог, защото се надява, но и награда за вярата му отново е надеждата.

На прав път ли съм?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Болката и любовта - изключително правилно.

Човекът се ражда в Бога и Бога в човека, ето защо реших да озаглавя темата си "Божествената любов - творена и творяща".

Приключих проекта с успех, доста информация прегледах, доста критика изчетох. И мисля, че го разбрах, или поне "хванах нишката". Но винаги гледните точки на хората са интересни... Едно ново осмисляне помага :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Мигел де Унамуно и Хуго

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%...%83%D0%BD%D0%BE

---

Цитати от същия философ

http://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%...%83%D0%BD%D0%BE

---

СЕРВАНТЕС ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА МИГЕЛ ДЕ УНАМУНО

Венцеслав Константинов

http://liternet.bg/publish3/vkonstantinov/...oto/unamuno.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ne6to pisah no kade otide neznam, ta 6e go napi6a pak:) Dokato jiveeh na Tenerife si spomnqm 4e tam horata mnogo go uvajavaha i obi4aha, toi jivee i umira tam, na Kanarskite ostrovi nali? Ne si spomnqm samo na Tenerife li jivee6e? No po vajnoto e 4e toi pi6e pove4e ot trudovete si tam. Zna4i az sam jivql na Tenerife dosta vreme i moga da vi kaja 4e tova e edno neveroqtno mqsto, kato priroda i spokoistvie, toq okean ot vsqkade i vseki den ednakvo toplo, sazdava edno 4ustvo za bezvremie. A ina4e za tazi Bojestvena lybov pi6e i Petar Danov, no ne6to trudno q razbirame.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Саламанка е мястото, където живее и твори, мястото, което обича, "топосът". Но при "режимите" в Испания е заточен във Фуертевентура... Там прекарва доста време, не съм сигурна къде умира... хмм...

Както и да е...

Исак Паси има чудесна критика, която, след прочитане на творбите на Унамуно, разбира се, е интересно да се прочете.

Намерих доста материали и сама драснах някои мои позиции относно творчеството на автора и главно темата за любовта.

Имам материали на испански, ако знаеш испански и проявяваш интерес мога да пратя :)

А иначе негови творби (на Унамуно) на български - също има. :) Аз лично взимах от Столична библиотека... :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...