Отиди на
Форум "Наука"

Израстване


az123456

Recommended Posts

  • Потребител

здравейте!!! Искам да питам някой знае ли как може човек с 2-3 см да стане малко по висок,какво може да помогне??? приятелят ми е висок 163см. поне още 2-3см ако ми кажете как може да стане по висок ще съм ви много благодарна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нов съм във форума и не съм сигурен дали темата е в точния раздел, затова ако съм се объркал я преместете. Сега да си дойда на думата, значи на 16г. съм висок съм 165см и имам няколко въпроса относно ръста си:

1. Чувал съм че спорта и по точно баскетбола, също така и висенето на лост помагат за израстването има ли нещо вярно в това ?

2.Ходя на фитнес от около 2 месеца вече ще ми попречи ли на растежа това, да знам дали да спирам защото няколко човека вече ми казват че фитнеса запича ?

3. Има ли някаква храна която подпомага разтежа разбрах за кашкавала, но незнам до колко е вярно и има ли някаква друга ако е вярно ?

Благодаря предварително ако някой се наеме да ми отговори!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кашкавала е млечен продукт. Следователно е богат на калций. А калция спомага за растежа на костите, затова е полезен за подрастващите.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Сирене, мляко - прясно или кисело и всичко което съдържа калции както каза Емилия...

А фитнеса - Да...няма никак да ти помогне да пораснеш на ръст...за това ако питаш мен ти препоръчвам сутрин да бягаш и да се набираш на лост също, ако можеш и има кой да ти покаже прави коремно набиране на лост...по този начин ще заякнеш много повече от фитнеса и ще се издължиш...

(но нека лекарите тук да кажат повече :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имах един приятел, който беше много нисък. От дълги години спортуваше спортна гимнастика, но когато спря със спорта изведнъж нарастна за година с 11 см. Със сигурност баскетбола, волейбола ще ти помогнат, а разни силови стортове по- скоро обратното. Все пак има си и генетични предпоставки.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако се упражняваш на лост няма да ти навреди, даже напротив. Набирай се колкото можеш повече, прави други упражнения на лост. Едно, че много укрепват физиката, друго, че доколкото знам помагат за ръста.

Ти ще отвхръкнеш и още, 16 г. тепърва има да растеш. Пък и сега ръстът ти върви към среден.

Консултирай се със специалисти, но не се връзвай на разни реклами и хапове и т.н., защото те колкото помагат, ако въобще помагат за едно, толкова вредят пък за друго.

Фитнеса може да те спре, особено ако вдигаш тежести. Има специалисти, питай, но пак - внимателно и по възможност с класически тренировки и спортове.

И накрая - най-важното е какво има в главата ;) ;) ;) Другото не е толкова.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
Нов съм във форума и не съм сигурен дали темата е в точния раздел, затова ако съм се объркал я преместете. Сега да си дойда на думата, значи на 16г. съм висок съм 165см и имам няколко въпроса относно ръста си:

1. Чувал съм че спорта и по точно баскетбола, също така и висенето на лост помагат за израстването има ли нещо вярно в това ?

2.Ходя на фитнес от около 2 месеца вече ще ми попречи ли на растежа това, да знам дали да спирам защото няколко човека вече ми казват че фитнеса запича ?

3. Има ли някаква храна която подпомага разтежа разбрах за кашкавала, но незнам до колко е вярно и има ли някаква друга ако е вярно ?

Благодаря предварително ако някой се наеме да ми отговори!

Горе-долу всеки спорт помага за израстването, освен чисто силовите спортове. Фитнеса наистина ще те запече - дълго е за обяснение защо.

Храни се с всичко - разнообразна храна. Няма определена храна която да ти помогне да порастнеш на височино, по-скоро можеш да порастнеш на ширина. Спортувай и почивай пълноценно.

Много лесно можеш да сметнеш колко ти е потенциала - сметни колко са високи родителите ти и прибави 5-6 см. Това е чисто ориентировъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Много е просто.Задължително правилен начин на хранене, спорт и малко спане на обед.хормон на растежа/соматотропен хормон/се произвежда повече когато се спи значи повече хормон повече разтеж.Храната и спорта са също толкова важни.Не мога да седна да обеснява защото трябва да пиша цял ден но това което казвам е сигорно.По добре земи прочети нещо защото са много работи.А забравих ако си на 20год.няма да стане освен ако не вземаш искуствени хормони.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Всъщност противно на това, което си мислят хората костите растат когато са под напрежение. Баскетбол или волейбол е добре да се тренира както и да тичаш, но понякога просто няма как да се справиш с ниският ръст, защото зависи и от гените.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Моят син е на 15 години и вече е някъде около 1,83м. висок . Единственният спорт който упражнява е " ще успея ли днес да седя по-дълго пред компютъра от вчера " . Колкото до храната - мисля , че 2/3 от храната му се състои от сладки работи ( вината е във джобните пари , но те са си негови ) . Така , че според мен колко ще порасне един човек си е заложено във гените ( и съвсем малко баскетбол ) . Не трябва да се забравя и факта , че хората не се развиват еднакво бързо , на някои им трябва по-дълго време , за да достигнат еднакъв ( или подобен ) резултат !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Едно бързо уточнение по въпроса - има медикаменти, които упражняват стимулиращ ефект върху израстването на ръст и с това се занимават лекарите - ендокринолози. Най-подходящият етап за подобно лечение и консултация е, когато детето е влязло в пубертета и след това. Ендокринолозите прилагат специфични методи, с които могат да спомогнат за решаването на този проблем. Жалкото е, че малко хора отчитат този факт, и съответно не се обръща голямо внимание, а за човекът с нисък ръст - понякога това е комплекс, насаждан от околните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Едно бързо уточнение по въпроса - има медикаменти, които упражняват стимулиращ ефект върху израстването на ръст и с това се занимават лекарите - ендокринолози. Най-подходящият етап за подобно лечение и консултация е, когато детето е влязло в пубертета и след това. Ендокринолозите прилагат специфични методи, с които могат да спомогнат за решаването на този проблем. Жалкото е, че малко хора отчитат този факт, и съответно не се обръща голямо внимание, а за човекът с нисък ръст - понякога това е комплекс, насаждан от околните.

Едно бързо уточнение по въпроса.

165см не е патологичен ръст. В някои държави средния ръст на мъжете е толкова.

Ако някой тръгне да блъска с хормони момче високо 165см на 16г. това доста би ме учудило.

Ако беше висок 140см примерно работата би била по-различна и може да се мисли за проблем.

Нека момчето да напише и колко е било високо по време на раждането и дали е родено навреме без усложнения.

Повечето къси и малки бебета си остават не много високи през целия живот. Да сподели и колко са високи родителите му.

Аз например при раждането съм бил едно от най-високите бебета в отделението и в момента съм 193см.

Играл съм много баскетбол и волейбол, но ме съмнява това да е имало значим ефект защото баща ми е 189см.

От друга страна пък майка ми е 158см.

Ако момчето е с нормална структура, без диспропорции, без забавяне на растежа в детството, това може да му е нормалния генетично заложен ръст. Да се храни добре и да спортува баскет, волей, лост и тичане па каквото стане. И хич да не му пука.

П.П. Ако си си хванал по-високо гадже не мога да ти помогна.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно бързо уточнение по въпроса.

165см не е патологичен ръст. В някои държави средния ръст на мъжете е толкова.

Ако някой тръгне да блъска с хормони момче високо 165см на 16г. това доста би ме учудило.

Ако беше висок 140см примерно работата би била по-различна и може да се мисли за проблем.

Нека момчето да напише и колко е било високо по време на раждането и дали е родено навреме без усложнения.

Повечето къси и малки бебета си остават не много високи през целия живот. Да сподели и колко са високи родителите му.

Аз например при раждането съм бил едно от най-високите бебета в отделението и в момента съм 193см.

Играл съм много баскетбол и волейбол, но ме съмнява това да е имало значим ефект защото баща ми е 189см.

От друга страна пък майка ми е 158см.

Ако момчето е с нормална структура, без диспропорции, без забавяне на растежа в детството, това може да му е нормалния генетично заложен ръст. Да се храни добре и да спортува баскет, волей, лост и тичане па каквото стане. И хич да не му пука.

П.П. Ако си си хванал по-високо гадже не мога да ти помогна.

:cool:

Ти къде прочете да съм писал, че тези параметри на ръста са патологични?

Има достатъчно на брой изследвания, които прилагат ендокринолозите, за да преценят за какъв тип растеж се касае - като се започне от номограми и сравнителни таблици, през рентгенова диагностика на костната възраст и промените в костите според развитието на ядките на вкостяване в костите, хормоналните изследвания на жлезите с вътрешна секреция, методите за скрининг на пубертетното развитие и пр. Има достатъчно на брой причини както за ниския ръст, така и за прекалено високия, което специалистите по ендокринология могат да установят и при навременна диагноза да се преборят с тази патология. Нека оставим това на тях!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...