Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители

Все пак е хубаво да се има предвид, че християнството прекарва първите си триста години в нещо като инкубация (когато християните доста мощно гризат дръвцето), а и после се разпространява с относително малко кланета (в сравнение с по-късния период) от ок. 370 докъм 800 г.

Докато ислямът е създаден във война и с война. Двете религии просто възникват по различен начин и в основните им текстове пише противоположни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 82
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Докато ислямът е създаден във война и с война. Двете религии просто възникват по различен начин и в основните им текстове пише противоположни неща.

Дали са толкова различни? Май не...smokeing.gif

--- "И рече Бог (Иехова) на Авраама: а ти запази Моя завет, ти итвойте потомци след тебе в родовете им. Този е моят завет...целият мъжки пол увас да бъде обрязан... А необрязаният от мъжки пол, който не обреже крайната сиплът (на осмия ден), тая душа ще се изтреби..." [Бит. 17:9, 10, 14] --- "Който принася жертви на богове, освен на едного Господа (Иехова),да бъде изтребен."[Изх. 22:20]

--- "Врачовете(заклинателите) на оставяй живи..." [Изх. 22:18]

--- „Мъж илижена, ако извикват мъртвите и влъхстват, да бъдат убити: да бъдат пребити скамъни, тяхната кръв е на тях". [Левит, 20:27]

--- "Пазете съботата, защото тя е света за вас: който я оскверни,да бъде предаден на смърт; който в тоя ден върши работа, тая душа трябва дабъде изтребена измежду народа си."[Изх. 31:14]

--- Захария (глава13), призовава бащите и майките да убият собствените си деца, ако са към другавяра

--- "Когато синовете Израилеви бяха в пустинята, намериха едного, чебереше дърва в съботен ден...и го убиха с камъни, и той умря, както заповядаГоспод (Иехова) на Моисея."[Числ. 15:32, 36]

--- "Ако...тръгнат и почнат да служат на други богове, и се поклоняттям, или на слънцето, или на месечината, или на всичкото небесно войнство...изведионя мъж, или оная жена, които са сторили това зло, при вратата си и ги пребий скамъни, да умрат."[Втор. 17:2, 3, 5]

И пр., и пр. и пр. Такива неща в основните християнски текстове колкото ти душа иска...

Не мисля, че агресивния период се изчерпва с 2 хил. години. Агресията трябва да се разглежда във всичките и прояви, не само в клането... Ако питате мен, авраамическите религии са основани на насилие и не могат да съществуват без него. Ако не са такива много бързо ще ги отсвирят... Защото са противоестествени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вук, знаеш само да спамиш. Говореше се за християнство и ислям, а не за юдаизъм, при това древен (защото не знам предписанията, които си придружил с досадно ехиден и не особено смислен коментар, да се спазват от съвременни юдаисти, нито пък да са спазвани някога от християни).

Мен ако питаш, българин да се прави на индианец също е противоестествено, но обикновено не ти приказвам дивотии за убежденията ти. Пич си инак, но не знам защо ти търпим глупостите в няколко форума, където бълваш само заклинания против три основни религии. Тъй че просто престани със спама. Тук се опитваме да направим по някое що-годе интелигентно сравнение, а не само да си мешаме шапките. Със здраве.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, нещо не е наред с исляма или с приложението му. Или с двете.

За мен е прекалено унифицирана и тоталитарна религия. И прекалено показна, та чак до дрехите и стила на обличане. Малко ми прилича на деветосептемврийските паради преди време. Чак до точно определените часове, в които трябва да се молиш. Като че ли Бог си почива в останалото време и няма да те чуе.

В същност как стои въпроса с десетте божи заповеди? Те застъпени ли са в Корана и в какъв вид, ако са?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На онези, за които е несвойствена, изглежда прекалено показна. Консервативна да. Не забравяй, че показност може да има и при други религии - идват ми наум религиозните шествия в някои католически страни, но това само като лаик го споменавам.

Ето, ако ползваш английски, за Десетте божии заповеди:

http://www.quran.org.uk/articles/ieb_quran_10commandments.htm

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На онези, за които е несвойствена, изглежда прекалено показна. Консервативна да. Не забравяй, че показност може да има и при други религии - идват ми наум религиозните шествия в някои католически страни, но това само като лаик го споменавам.

Ето, ако ползваш английски, за Десетте божии заповеди:

http://www.quran.org.uk/articles/ieb_quran_10commandments.htm

Мда, има разлики. Особено интересни са тези, които изглеждат малки. Те са най-важните в нюанса на различието. В дълбочина, ислямът и християнството отразяват различни културни и философски виждания, колкото и да се опитват да изкарат исляма като подобрена версия на християнството. Религии за различни култури са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В интерес на истината повече ме кефят формулировките в Корана на тия заповеди. Особено някои. Не че има нещо лошо в лаконичния изказ, но някои от нюансите ми харесват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В интерес на истината повече ме кефят формулировките в Корана на тия заповеди. Особено някои. Не че има нещо лошо в лаконичния изказ, но някои от нюансите ми харесват.

Ами драсни по-подробно някой ред по тези формулировки де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, от линка де. Кефи ме, че са по-подробни - сякаш са направени за по-лесно спазване, някак си по-практически ориентирани. Хората обичат да им се казва какво да правят или да не правят, бавно и подробно, дори и да не си го признават :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, от линка де. Кефи ме, че са по-подробни - сякаш са направени за по-лесно спазване, някак си по-практически ориентирани. Хората обичат да им се казва какво да правят или да не правят, бавно и подробно, дори и да не си го признават :laugh:

По-подборни, но и по-различни. Понякога по-общата формулировка нарочно е такава, защото съдържа по-категоричен императив.

Едно е "не убивай" като философска и морална категория, съвсем друго е - "не убивай по принцип, но по изключение тук и тук - може". Смисълът е вече съвсем друг и отразява съвсем друго виждане - както казвам интерпретация на философската идея и нагласа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-подборни, но и по-различни. Понякога по-общата формулировка нарочно е такава, защото съдържа по-категоричен императив.

Едно е "не убивай" като философска и морална категория, съвсем друго е - "не убивай по принцип, но по изключение тук и тук - може". Смисълът е вече съвсем друг и отразява съвсем друго виждане - както казвам интерпретация на философската идея и нагласа.

Да, прав си. Но в примера с "не убивай" може да се направи паралел със съвременната логика за смъртното наказание и тогава според мен е напълно приемливо да има изключения от правилото да не се убива при определени условия. Говоря по принцип - не за случаи на превратно тълкуване, манипулации и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че не е тук мястото да пускаме флейм, но колегата Шам има думата в тая тема, аз само отбелязвам.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

извинете за латинизата. не съм в България и компютара не е мои. по повод корана- разбирам че 22год. е предаван устно после записван от различни хора по спомен после редактиран до официалния вариант. Сущо като евангелието. веднага си спомням за онзи чудесен филм -живота на Браян-. Хората през своята призма на разбиране възприемат нещата. Обикновено оцеляват като официални тези писаня които обслужват властоимащите, другите наричаме ереси. Следователно забраняваме. А дано не греша будизма не е религиа а учение.

izvinete za latinizata. ne sym v bulgaria i komputara ne e moi. po povod korana- razbiram che 22god. e predavan ustno .posle zapisvan ot razli4ni xora po spomen posle redaktiran do ofizialnia variant. su6to kato evangelieto. vednaga si spomniam za onzi 4udesen film -jivota na braian-. xorata prez svoiata prizma na razbirane vuzpriemat ne6tata .obiknoveno ozeliavat kato ofizialni tezi pisania koito obslujvat vlastoimee6tite drugite nari4ame eresi.sledovatelno zabraniavame. a dano ne gre6a budizma ne e religia a u4enie

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

po povod korana- razbiram che 22god. e predavan ustno .posle zapisvan ot razli4ni xora po spomen posle redaktiran do ofizialnia variant.

Сурите са записвани своевременно, още с "получаването" им. По това време обаче грамотността не е широко разпространена и тези записи имат спомагателна роля в сравнение с устното предание. По-късно се случва един инцидент, повечето от рецитаторите загиват и се получава нещо като bottleneck - версиите започват да се роят и да се отдалечават една от друга. Това налага централното кодифициране.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Акао искате високо академично ниво четете Сейид Хусейн Наср.

Лично аз бих предложил като запознаване с ислямската философия и теология произведенията на Фритьоф Шуон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако питате мен, авраамическите религии са основани на насилие и не могат да съществуват без него. Ако не са такива много бързо ще ги отсвирят... Защото са противоестествени.

По тази линия бих го подкрепил адаша... Насилието обаче е вторичен процес, на заложенното в тези религии противоречие. Правилно-неправилно, праведно-грешно, вярващ-неверник...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Може и да е, като им прекипят младежките страсти :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За да има Калвин, Лутер или Фриас, трябва култура на уважение към индивида и на взаимно уважение между индивидите.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Първите думи низпослани на последният пратеник на Аллах са били:

"Чети, (о, Мухаммед) в името на твоят господ,Който

сътвори- сътвори човека от съсирек! Чети! Твоят Господ

е най-Щедрият, Онзи, Който научи чрез калема, научи

човека на онова, което не е знаел."(96:1-5)

Мохамед не беше ли неграмотен ?

Как може неграмотен човек да чете?

Сура 7, аят 157

157. онези, които следват Пратеника, неграмотния Пророк, когото

откриват записан у тях в Тората и Евангелието. Той им повелява

одобряваното и ги въздържа от порицаваното, и им разрешава благините, и

им възбранява скверностите. И снема бремето и оковите, които са на тях.

Които повярват в него и го почитат, и го подкрепят, и следват

Светлината, низпослана с него, тези са сполучилите.”

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според свещенните писания такива чудеса стават 'на всеки километър'. Слепи проглеждат, неми проговарят, сакати прохождат... Та едни неграмотни ли няма да започнат да четат. В това отношение братята мюсюлмани определено са по-умерени от учителите си /християни и евреи/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според свещенните писания такива чудеса стават 'на всеки километър'. Слепи проглеждат, неми проговарят, сакати прохождат... Та едни неграмотни ли няма да започнат да четат. В това отношение братята мюсюлмани определено са по-умерени от учителите си /християни и евреи/.

Прав си!

Но ако приемем, че Мохамед е грамотен, то следва, че Аллах лъже, като казва на мюсюлманите да следват НЕГРАМОТНИЯ ПРОРОК.

Т.е. получава се противоречие в Корана.

А противоречието в Корана означава, че Коранът не е от Аллах /според самия Коран/:

Сура 4, аят 82

82 Нима не размишляват над Корана? И ако бе от друг, а не от Аллах, щяха да открият в него много противоречия.

Т.е. наличието на противоречия в Корана, показва, че не е от Бог = Аллах!

А ако не е откровение на Бог, веднага следва, че Коранът е откровение на Сатаната.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...