Отиди на
Форум "Наука"

ВЪЛЧАН ВОЙВОДА


Recommended Posts

  • Потребител

Българската общественост трябва най-сетне да се запознае с реалния образ на легендарния си войвода. Представям ви го:

ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ БИМБЕЛОВ /кр. ХVІІІ в., Факия – 1831г./

- син на Пейчо Шейтана. Борец против османското иго. По време на феодалните междуособици в Османската империя /нач. ХІХ в./ и на Руско- турската война / 1828-1829 г. / прави опит да обедини хайдушките чети, които действали в Югоизточна България, в защита на местното население.

След подписването на Одринския мир /1829 г./, Вълко се преселва в Бесарабия, където остава до края на живота си. /том І, Енциклопедия България, 1978 г., БАН/.

Той е легендарния “Вълчан войвода” – известен от народни песни, предания, а и е легендарен за иманярите, които вече столетия търсят съкровищата му. Първата му съпруга била от Охрид. Била отвлечена от бея на Итапракьой, който я отвел в харема си в Одрин. Вълко три дни нападал чифлика му и го опожарил, като взел десетгодишната дъщеря на бея за заложник. Искал да я убива. Обаче му дожаляло и се грижел за нея, а после когато тя станала на шестнадесет години я взел за своя втора жена. Поддържал кореспонденции и контакти с руския император Николай І, сръбски генерал на руска служба Дибич, пратеници на руския император, със сръбските князе, с видинския владетел Пазвантоглу, с Индже войвода, Кара Колю и др. След края на войната от 1828-1829 г., остава в родните си земи и продължава борбата още известно време. След около година борба, скрива съкровищата си и се оттегля в Бесарабия. Там е била вече преселена или се преселва с него част от Бимбеловия род в това число и семейството на Стефан Тодоров Димов /Стефан Караджа/. Вълко Бимбелов /останал в легендите като ”Вълчан войвота”/ умира през 1831 г. в Браила.

Бимбелови /Белени/ са войнишки род вероятно от времето на Първо българско царство, преселени в Странджа /Стража – бълг. гранична област и джа – тур. окончание от времето след ХV век./.

Известен представител на рода е Момчил, български воевода, бил на византийска служба като стратиот, оттам преминал на служба при Стефан Душан, а после признат за независим владетел с титли деспот и севастократор. При всичко гореспоменато Момчил е бил женен за “търновка”, което показва че е бил в особени близки отношения с българския владетелски двор /да не кажа агент за влияние на Балканите/.

При султаните представителите на рода запазват статута си на войнишки род. През ХVІ представител на рода получава от султана титлата “ага”. Носят тази титла до края на ХVІІІ в., в резултат на дейността им за освобождение на българските земи от османско владичество и съответната за това реакция от официалната власт.

Стефан Караджа /а от него и аз да бъда честен/ е племенник на “Вълчан воевода” Вълко Бимбелов, тъй като е правнук на брат му Стоян Моллата.

Куриоза е, че в “том І, Енциклопедия България, 1978 г., БАН” фигурират историческите личности Вълко Бимбелов и Вълчан войвода. Споменато е, че Вълчан войвода е от рода на Бимбеловци. На никой обаче не му е хрумнала идеята да свери биографиите на двамата, а те са идентични – месторождение, дата на раждане, дата на смърт, местоживеене, дейност и т.н.

Многобройните, но не чак толкова за съжаление колкото трябва, източници указват винаги за идентитета между Вълкан Бимбелов войвода от Факия и Вълчан войвода от Факия. Време е да се каже вече, а и да се каже ясно, че освен легендарна за търсачите на съкровища, тази личност е и с колосална роля за българската история от началото на ХІХ век. Века на нашето освобождение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е това вече е поправено, незнам кой първи се е сетил за това, но днес май няма възражения, че са една и съща личност.

А богатствата му наистина трябва да са били огромни след като пратениците му при руския цар идват с предложение да се започне война срещу Османската империя, като боеприпасите, снабдяването, заплатите на войниците и пенсиите на вдовиците щели да се поемат изцяло от Вълко (!) но разбира се може и да е блъфирал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, доста е посъчинавано за Вълчан войвода и легендарното му съкровище. Ама и гледам, че и в днешно време се слажа придатък:

Известен представител на рода е Момчил, български воевода, бил на византийска служба като стратиот, оттам преминал на служба при Стефан Душан, а после признат за независим владетел с титли деспот и севастократор. При всичко гореспоменато Момчил е бил женен за “търновка”, което показва че е бил в особени близки отношения с българския владетелски двор /да не кажа агент за влияние на Балканите/.

Няма сведения от кой род е Момчил Меропски, още по-малко да е свързан с Вълчан. Знае се само, че е бил от обикновен произход, но бил ограмотен от един грък и със смелост се издигнал до владетел на Меропа и получил титлите севастократор и деспот. За жена му се знае, че е българка, но не и че е търновка, а още по-малко от царския род. По преденаие името и е Елена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няма сведения от кой род е Момчил Меропски, още по-малко да е свързан с Вълчан. Знае се само, че е бил от обикновен произход, но бил ограмотен от един грък и със смелост се издигнал до владетел на Меропа и получил титлите севастократор и деспот. За жена му се знае, че е българка, но не и че е търновка, а още по-малко от царския род. По преденаие името и е Елена.

Народния епос говори, че Момчил е женен за Вълкашиновата сестра. Едва ли е вярно, но... По е логично да е за някоя представителката на дребното или средно болярство и по този начин "търновка" /а не по друг/. Но последната му женитба, ако е имал такава преди това, е станала с "търновката" след периода на независимото му владетелстване и по - конкретно малко преди фаталния край на деспота /ок.1344-нач. 1345/. В този смисъл едва ли е станала тази сватба без благословията на цар Иван Александър, както правилно отбелязва доц. Пл. Павлов.

Местните български факийски родове са войнишки от край време. Наследниците по съребрената сестрена линия на Момчил, които се оказват във Факия имат множество бракове с местни войнишки известни родове. В този смисъл Вълчан Бимбелов войвода си е съдържал в родослова произход от стари войнишки български родове - ако не по линия на момчилов факийски род /като не е изключено Момчил да произлиза оттук или от такъв род/, то от заварените местни български родове с които момчиловия е влизал в бракове - Узуновци, Палжекови, Згурови и др.

Факта, че самия Момчил произлиза от незнатен род от гранична област на България и Източната римска империя, априори указва на това че е от войнишки род. На първо място, че е от гранична област, не е изключено областта да е Стража /Странджа/, т.е. Факийско. На второ място - щом е войнишки род, то това доказва че е незнатен произхода. Такъв е и на Ивайло /ако може да се вярва на гръцките летописци!/. Знатен произход за тази епоха е болярското съсловие, а войниците не са такова.

Радвам се ако наистина е оправена абсурдната ситуация с идентитета Вълкан и Вълчан. Има шанс да си оправим тъмните петна в историята значи...

Все пак в уикипедия си е по-старому. Сърбите като нямат за някой легендарен великаш реална фигура си я измислят /което не е за гордност.../. Ние обратното - имаме реални фигури станали легендарни чрез фолклора и си ги крием или най-малко се правим на слепи.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Българската общественост трябва най-сетне да се запознае с реалния образ на легендарния си войвода. Представям ви го:

ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ БИМБЕЛОВ /средата ХІХ в.с. Факия – 1831г. /

- син на Пейчо Шейтана. Борец против османското иго. По време на феодалните междуособици в Османската империя /нач. ХІХ в./ и на Руско- турската война / 1828-1829 г. / прави опит да обедини хайдушките чети, които действали в Югоизточна България, в защита на местното население.

След подписването на Одринския мир /1829 г./, Вълко се преселва в Бесарабия, където остава до края на живота си. /том І, Енциклопедия България, 1978 г., БАН/.

Той е легендарния “Вълчан войвода” – известен от народни песни, предания, а и е легендарен за иманярите, които вече столетия търсят съкровищата му. Първата му съпруга била от Охрид. Била отвлечена от бея на Итапракьой, който я отвел в харема си в Одрин. Вълко три дни нападал чифлика му и го опожарил, като взел десетгодишната дъщеря на бея за заложник. Искал да я убива. Обаче му дожаляло и се грижел за нея, а после когато тя станала на шестнадесет години я взел за своя втора жена. Поддържал кореспонденции и контакти с руския император Николай І, сръбски генерал на руска служба Дибич, пратеници на руския император, със сръбските князе, с видинския владетел Пазвантоглу, с Индже войвода, Кара Колю и др. След края на войната от 1828-1829 г., остава в родните си земи и продължава борбата още известно време. След около година борба, скрива съкровищата си и се оттегля в Бесарабия. Там е била вече преселена или се преселва с него част от Бимбеловия род в това число и семейството на Стефан Тодоров Димов /Стефан Караджа/. Вълко Бимбелов /останал в легендите като ”Вълчан войвота”/ умира през 1831 г. в Браила.

Бимбелови /Белени/ са войнишки род вероятно от времето на Първо българско царство, преселени в Странджа /Стража – бълг. гранична област и джа – тур. окончание от времето след ХV век./.

Известен представител на рода е Момчил, български воевода, бил на византийска служба като стратиот, оттам преминал на служба при Стефан Душан, а после признат за независим владетел с титли деспот и севастократор. При всичко гореспоменато Момчил е бил женен за “търновка”, което показва че е бил в особени близки отношения с българския владетелски двор /да не кажа агент за влияние на Балканите/.

При султаните представителите на рода запазват статута си на войнишки род. През ХVІ представител на рода получава от султана титлата “ага”. Носят тази титла до края на ХVІІІ в., в резултат на дейността им за освобождение на българските земи от османско владичество и съответната за това реакция от официалната власт.

Стефан Караджа /а от него и аз да бъда честен/ е племенник на “Вълчан воевода” Вълко Бимбелов, тъй като е правнук на брат му Стоян Моллата.

Куриоза е, че в “том І, Енциклопедия България, 1978 г., БАН” фигурират историческите личности Вълко Бимбелов и Вълчан войвода. Споменато е, че Вълчан войвода е от рода на Бимбеловци. На никой обаче не му е хрумнала идеята да свери биографиите на двамата, а те са идентични – месторождение, дата на раждане, дата на смърт, местоживеене, дейност и т.н.

Многобройните, но не чак толкова за съжаление колкото трябва, източници указват винаги за идентитета между Вълкан Бимбелов войвода от Факия и Вълчан войвода от Факия. Време е да се каже вече, а и да се каже ясно, че освен легендарна за търсачите на съкровища, тази личност е и с колосална роля за българската история от началото на ХІХ век. Века на нашето освобождение.

КАЗВАМ СЕ ИВАЙЛО КОЛАРОВ И ИМАМ ДРУГО МНЕНИЕ ПО ВЪПРОСА , ЧЕ ВЪЛЧАН И ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ СА ЕДНО И СЪЩО ЛИЦЕ. НЕ СА .

ЗА КОНТАКТИ С МЕН : ТЕЛ: 0518 / 4-33-47

ПОЗНАВАМ ПОТОМЦИ И НА ВЪЛЧАН И НА ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ , КАКТО И ПРИТЕЖАВАМ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТЕХНИТЕ И ЗА ДРУГИ БЪЛГАРСКИ РОДОВЕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
... ЧЕ ВЪЛЧАН И ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ СА ЕДНО И СЪЩО ЛИЦЕ. НЕ СА .

ПОЗНАВАМ ПОТОМЦИ И НА ВЪЛЧАН И НА ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ , КАКТО И ПРИТЕЖАВАМ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТЕХНИТЕ И ЗА ДРУГИ БЪЛГАРСКИ РОДОВЕ.

Пусни информацията. Ще е интересна за потребителите на БГ Наука-История... Затова се правят темите, дискусионен форум е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що се отнася до Бимбеловия род прикачих снимките на три надгробни паметника. Единият, на Маривчо-Страшният е доста популярен заради изображението на конник и даже е изобразен и на сградата на Бургаския музей. Другите два са с по-традиционна украса.

post-549-1241720362_thumb.jpg

post-549-1241720375_thumb.jpg

post-549-1241720384_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пусни информацията. Ще е интересна за потребителите на БГ Наука-История... Затова се правят темите, дискусионен форум е.

ЗДРАВЕЙТЕ ОТНОВО

ИНФОРМАЦИЯТА МИ ЗА "ФАКИЙСКИТЕ РОДОВЕ"Е ПРЕКАЛЕНО ОБШИРНА ЗА ДА Я ОПИСВАМ,А И НЕ СЪМ ДОБЪР ДОТОЛКОВА ЧЕ ДА Я ПРЕСНЕМА И ДА Я ВКАРАМ АВТОМАТИЧНО В ТОЗИ ФОРУМ.

ПРЕДПОЛАГАМ ЧЕ ЩЕ Ч ИЗДАМ КАТО КНИГА НЯКОЙ ДЕН.

1. ВСИЧКО КОЕТО Е ПИСАЛ БАЛЧО НЕЙКОВ ВЪВ " ФАКИЙСКО ПРЕДАНИЕ" Е ИСТИНА - ОТНОСНО РОДОВЕТЕ.

2. ПОДГОТВЯМ ДНК-ТЕСТОВЕ НА ПОНЕ 20-30 ДУШИ ВСЕКИ ОТ РАЗЛИЧЕН КЛОН И ПОДКЛОН НА "БИНБЕЛОВИ РОД".

3. ИМА И НЕЩА КОИТО БАЛЧО НЕЙКОВ Е ПРОПУСНАЛ ,КАТО НАПРИМЕР ЧЕ "КОГАТО ВЪЛКО ШЕЙТАНПЕЙЧОВ ОСТАНАЛ САМ И ПОДНЕСЪЛ ЧАНТАТА И КАЛПАКЪТ РЕШИЛ ДА ВИДИ КЪДЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛИ ЗАРАДИ КЪРДЖАЛИИТЕ . ТОГАЗ И ПО-НАДЕЖДНИТЕ ОТ БИНБЕЛОВЦИТЕ СЕ ПРЕСЕЛИЛИ В АЙ НИКОЛА И СОЗОПОЛ" БАЛЧО Е ПРОПУСНАЛ И ОЩЕ ЕДНО НАСЕЛЕНО МЯСТО В БЪЛГАРИЯ-СЕЛО ДО СЛИВЕН КЪДЕТО СЪЩО СА СЕ ЗАСЕЛИЛИ.

4. БРОЙКАТА НА ДЕЦАТА НА "ПЪРВИТЕ БИНБЕЛИ" СТОЯН И ВЪЛКО НЕ Е ЧЕТИРИ -ПАЛАБОЮКА,СТРАШНИЯ,КРОТКИЯ И ШЕЙТАНА.

5. БРОЙКАТА НА ДЕЦАТА НА СТРАШНИЯ НЕ Е ЕДНО ДЕТЕ-МОЛЛАТА.

6.ГЕНИТЕ НА МОМЧИЛ ЮНАК СА СЕ ЗАПАЗИЛИ И В ПОВЕЧЕТО ОТ ПОТОМЦИТЕ-СУПЕР ЯКИ И ЕДРИ.

РАБОТЯ И ПО НЯКОИ НЕЩА КОИТО ЩЕ БЪДАТ ОТКРИТИЕ ОТ СОРТА НА " ФАКИЙСКО ПРЕДАНИЕ /ВРОРА ЧАСТ ИЛИ ДООБОГАТЯВАНЕ" ЗНАЕТЕ ЛИ ЧЕ КРАЛ КАРЛ ДВАНАДЕСЕТИ КОЙТО Е БИЛ СЪС ОКОЛО 80 ДУШИ АНТУРАЖ СЪЩО Е ОПИСАЛ КАТО БАЛЧО НЕЙКОВ ВПЕЧАТЛЕНИЯТА СИ.НЕГОВИТЕ ЗАПИСКИ ОЧАКВАМ С ИНТЕРЕС ДА ПРЕВЕДА ОТ ШВЕДСКИ ЕЗИК.

А ОТНОСНО ВЪЛЧАН ВОЕВОДА ЗНАЯ ПОНЕ 9 МЕСТА КОИТО ТВЪРДЯТ ЧЕ Е РОДОМ ОТТАМ.ПРОВАДИЙСКИТЕ МУ ПОТОМЦИ СЪЩО ИМТ ВЕРСИЯ И ТЯ СЪЩО РАЗЛИЧНА ОТ ДРУГИТЕ. НАЙ СИЛНАТА ВЕРСИЯ ИЛИ ЕДНА ОТ ПО-СИЛНИТЕ Е ЧЕ Е ОТ "ТАГАРКЬОЙ-ТАГАРЕВО-СЕГА ВЪЛЧАНОВО". КАРА КОЛЬО ИЗПЪРВОМ Е БИЛ В ЧЕТАТА НА ВЪЛЧАН.КАРА КОЛЬО Е ОТ "ОМАРЧЕВО".ПРОВАДИЙСКИТЕ ПОТОМЦИ НА ВЪЛЧАН ТВЪРДЯТ ЧЕ ВЪЛЧАН Е ОТ ЕДНО СЪСЕДНО СЕЛО ,ИМЕТО ЩЕ СПЕСТЯ СЕГА , И ЗАТОВА ПЪРВО СА БИЛИ ТЕ ДВАМАТА ЗАЕДНО .ПОЧТИ НЯМАТ И РАЗЛИКА ВЪВ ВЪЗРАСТТА И ТРЯБВА ДА СА СЕ ПОЗНАВАЛИ ОТ ДЕЦА.ВЪЛЧАН Е ИМАЛ ПОВЕДЕНИЕ КОЕТО СЕ ЗАБЕЛЯЗВА И В ДНЕШНИТЕ МУ ПОТОМЦИ"НИКОЙ НЕ Е ОСТАНАЛ ЖИВ КОЙТО ГО Е ВИДЯЛ" ТОВА Е МОЖЕ БИ ПРЕСИЛЕНО НО И ДНЕШНИТЕ ГО ИМАТ ТОВА СПЕЦИФИЧНО .И ТЕ СА ДОСТА ЯКИ , ГРУБИ И НЕТЪРПЯЩИ ВЪЗРАЖЕНИЕ КАТО ПРА-ОТЕЦЪТ СИ ВЪЛЧАН.

ТОВА Е ЗАСЕГА .ОСТАВЯМ ОТНОВО ТЕЛ. ЗА КОНТАКТИ С МЕН. РАЗГОВОРЪТ ЩЕ Е ЗА МОЯ СМЕТКА.РАБОТЯ ОТ ИНТЕРНЕТ КЛУБ И НЕ МИ Е УДОБНО ПОСТОЯННО ДА СЪМ ПРЕД КОМПЮТЪР.

ТЕЛ: 0518 / 4-33-47

РАДВАМ СЕ ЧЕ ВИ ИМА ПРИЯТЕЛИ КОИТО НЕЩЕТЕ ДА ИЗЧЕЗНЕ РОДОВАТА ПАМЕТ КАКТО СА СЕ СТРЕМЕЛИ 500 ГОДИНИ НЯКОИ.ЗНАЕТЕ КОИ.

БЪДЕТЕ ЗДРАВИ.

ЕТО НЕЩО И ЗА КАРА КОЬО

СПЕЦИАЛИСТ ПО НЕГО ТВЪРДЯТ ЧЕ Е ЗАГИНАЛ ЗАЕДНО ЗАЕДНО С ИНДЖЕТО ПРИ " БИТКАТА ПРИ РЕКА ПРУТ "

МОЯ НЕПОТВЪРДЕНА ЗАСЕГА ИНФРМАЦИЯ Е ЧЕ КАРА КОЛЬО Е ЖИВЯЛ 125 ГОДИНИ И Е ДОЧАКАЛ ОСВОБОЖДЕНИЕТО. ЖИВЯЛ Е В ТЪРНОВСКО СЕЛО

БИЛ Е МНОГО КОРАВА НАТУРА. НЯМАМ ИНФОРМАЦИЯ ЗАСЕГА ЗА НЕГОВИ ПОТОМЦИ. НЯКЪДЕ ЧЕТОХ ЧЕ САБЯТА МУ СЕ ПАЗИ В НАЦИОНАЛНО ВОЕННИЯТ МУЗЕЙ В ГР. СОФИЯ И БИЛА МНОГО ИНТЕРЕСНА ИЗРАБОТКА "ПЪЛЕН УНИКАТ" МОЖЕ БИ НАЧАЛНИКЪТ НА МУЗЕЯТ Г-Н ЙОТОВ ЩЕ ДАДЕ ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ?

ПОЗДРАВИ ! БЪДЕТЕ ЗДРАВИ !

ЗДРАВЕИТЕ ОТНОВО

НА 11 МАЙ 2009 В ГР. ДОБРИЧ СЕ ПРОВЕДЕ ДОСТОЙНО ЧЕВСТВУВАНЕ НА 169 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ВЕЛИКИЯ РЕВОЛЮЦИОНЕР СТЕФАН КАРАДЖА.

ЦЕРЕМОНИЯТА СЕ ПРОВЕЖДА ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ И Е ОРГАНИЗИРАНА ОТ Д-Р ДИМО ДИМИТРОВ ОТ ГР. ДОБРИЧ ,КОЙТО Е ПОТОМЪК ПО ЛИНИЯ НА

ШЕЙТАН ПЕЙЧО ВЪЛКОВ БИНБЕЛОВ.Д-Р ДИМИТРОВ Е УЧРЕДИТЕЛ И ОРГАНИЗАТОР НА " РОДОСЛОВЕН КЛУБ СТЕФАН КАРАДЖА " ОСНОВАН В ГР. ДОБРИЧ

НА 07.02.2007 год. ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯТ ТРУД НА Д-Р ДИМИТРОВ Е ОФОРМЕН В " ПАПКА С ПУБЛИКАЦИИ И НЯКОЛКО РОДОСЛОВНИ СХЕМИ ". КОПИЕ ОТ ТАЗИ ПАПКА БЕ ВРЪЧЕНО И НА МЕН С ПОЖЕЛАНИЕ ДА ДООБОГАТЯ И ПРОДЪЛЖА РАБОТАТА ПО НЕДОИЗСЛЕДВАНИТЕ И НЕОТКРИТИТЕ МНОГОБРОЙНИ ПОТОМЦИ ПО РАЗЛИЧНИТЕ КЛОНОВЕ НА РОДА.ПРЕКЛАНЯМ СЕ ПРЕД ИЗВЪРШЕНОТО ОТ Д-Р ДИМИТРОВ И СИ ПОЖЕЛАВАМ ДА ИМАМ СЪЩИЯ УСПЕХ.

ПРИЗОВАВАМ ВСЕКИ КОЙТО Е ЗАПОМНИЛ ПО НЕЩО И ЗНАЕ ПО НЯКОЕ ИМЕ НА СВОЙ ДЯДО ИЛИ БАБА ДА СЕ СВЪРЖЕ С МЕН И ДА ПОМОГНЕ ЗА ЦЕЛТА

" РОДОВАТА ПАМЕТ " ДА НЕ ПОГИНЕ. ЕДНА ОТ ТАБЛИЦИТЕ Е НА ДВЕ ОТ СЕСТРИТЕ НА КАРАДЖАТА:

ТРИ ДЕЦА НА ТЪРНА И МЪЖ НИКОЛА СТАНЕВ ---ЕЛЕНА , НИКОЛА , ЕВДОКИЯ , ИМАЛО Е И СЕСТРА И БРАТ ПОЧИНАЛИ В ГР. РУСЕ /НЕЗНАЯ ЧИИ ДЕЦА СА

ТИЯ СЕСТРА И БРАТ ЕВДОКИЯ Е ИМАЛА СИН МИХАЙЛ

СЕДЕМ ДЕЦА НА ПЕНА И МЪЖ МАНОЛ СТОЯНОВ-----ГЕОРГИ , ИВАН , МАРИНА , КОСТАДИН , ТОДОРКА , КАЛИНА , ВЕСА -----СЛЕДВАТ ТЕХНИТЕ ДЕЦА И ВНУЦИ КОИТО СЕГА ЩЕ СПЕСТЯ.

ЗА КОНТАКТИ ТЕЛ: 0518 / 4-33-47-ИВАЙЛО КОЛАРОВ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

ЗДРАВЕЙТЕ,Моя съпруг Щерю Вълчанов Димитровград-Каловски.помня ми е казвал че през 1998г.при него идвали някакви хора от БАН и казали че той е потомък на Вълчан войвода, правили му снимки,аз тогава не приех на сериозно думите му,а сега ми стано любопитно.Обаче мъжът ми вече починал и по подробна информация нянам,а други братя и сестРи той няма.Родом той от Бургаско с.Дебелт,бащата му от съседно село Константиново,родът им дошъл от Беломорска тракия.Ако има нещо по вопроса да ми информирате.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
ЗДРАВЕЙТЕ,Моя съпруг Щерю Вълчанов Димитровград-Каловски.помня ми е казвал че през 1998г.при него идвали някакви хора от БАН и казали че той е потомък на Вълчан войвода, правили му снимки,аз тогава не приех на сериозно думите му,а сега ми стано любопитно.Обаче мъжът ми вече починал и по подробна информация нянам,а други братя и сестРи той няма.Родом той от Бургаско с.Дебелт,бащата му от съседно село Константиново,родът им дошъл от Беломорска тракия.Ако има нещо по вопроса да ми информирате.

здравейте, радвам се че се включихте във дебатът.

попадал съм на информация че поне 8 / осем / населени места спорят за родно място на вълчан воевода.имам някои въпроси към вас за да си помогнем взаимно.знаете ли родителите на мъжът ви по имена.знаете ли и бабите му и дядовците по имена. кои са били хората от бан.чували ли сте някой от роднините на мъжът ви да е бил свещенник и да е писал книга за родът си.книгата се казва " дядо ми ".при възможност се свържете със мен на тел: 0518 / 4-33-47.разговорът може да мине за моя сметка.бъдете здрава .ивайло коларов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

дани не е вярно но понаучих че част от осемте нагробни плочи на бинбелови са попилени.издирвам потомци на фамилията попниколови от град бургас.те също би трябвало да са от родът на караджата , но не съм сигурен по кой точно род.възможно е и да са от сродените родове с бинбелов род и да не са съвсем преки роднини.подочух и за калоянов род от бургаското село граматиково.като предположението е че са потомци на цар калоян от асеневият род.ако някой има повече данни за този род от селото граматиково ще е добре да сподели във форумът ни.

изнамерих поне пет отделни един от друг родове които имат претенции че носят част от кръвта на великият царски български асенев род.ще е интересно да се провери и на генетично ниво дали е така.да не забравяме че оригиналът съществува / скелетът на цар калоян / и може да се провери за истинност всяко подобно твърдение .ако се окаже достоверно и за учените ще е полезно защото ще видят как се е развивала генната мутация при този род през тези 800 години..lz4rv@abv.bg tel:0518 / 4-33-47-ивайло коларов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
дано не е вярно но понаучих че част от осемте нагробни плочи на бинбелови са попилени.издирвам потомци на фамилията попниколови от град бургас.те също би трябвало да са от родът на караджата , но не съм сигурен по кой точно род.възможно е и да са от сродените родове с бинбелов род и да не са съвсем преки роднини.подочух и за калоянов род от бургаското село граматиково.като предположението е че са потомци на цар калоян от асеневият род.ако някой има повече данни за този род от селото граматиково ще е добре да сподели във форумът ни.

изнамерих поне пет отделни един от друг родове които имат претенции че носят част от кръвта на великият царски български асенев род.ще е интересно да се провери и на генетично ниво дали е така.да не забравяме че оригиналът съществува / скелетът на цар калоян / и може да се провери за истинност всяко подобно твърдение .ако се окаже достоверно и за учените ще е полезно защото ще видят как се е развивала генната мутация при този род през тези 800 години..lz4rv@abv.bg tel:0518 / 4-33-47-ивайло коларов

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

малко данни и размисли от мен:

кои от потомците зная ?

1.децата на маринчо згурьов тюрюдиев и жена му дафна стоянова маринчова вълкова бинбелова род.1760 или 1761--поч.около1826 са 6-броя. те са:

а/ стоян , илия , нико , спас , стоя и каля.

децата на илия са 5-броя момчета като едното е убито в затвор в шумен и не е оставило поколение.фамилията на потомците е " гунчеви"защото така се е именувал самият илия .преселил се е в село неофит рилски.

децата на стоя са 5 или 6-броя

децата на нико 4-броя-фамилията им е бинбелови.

децата на каля са 8 според балчо нейков и 11-броя според захари стоянов.от тях пена /фамилия караджови/и търна са оставили потомци.дискусионни са потомците на никола а за марин нищо не зная да е имал деца

децата на спас и на стоян бинбелов воевода са неизвестни за мен.

2.сарп маринчо страшният вълков бинбелов род.около1680-поч.1762 и жена му дафна род.около 1685-1690 --поч.1783 на почти 100 години / неизвестоно от кой род е / .2-ма сина .стоян моллата и иван. /възможно е да са имали още деца ./иван е основателят на клонът бинбелови в селото зидарово а стоян моллата чрез дъщеря си дафна /женена за маринчо згурьов тюрюдията / основател на клонът който описах по-горе.

3.нико кроткия вълков бинбелов род.около 1690-поч.1775 и жена му ............./ неизвестно коя и от кой род /: имали са няколко дъщери и един син хаджи вълко род.1760.една от дъщерите е била стоянка хубавата поч.от огнестрелна рана 1729.хаджи вълко, нейният брат със децата си хаджи нико / жена му е султана / и пенчо е основател на клонът в град акерман / днешен белгород днестровски-украйна /.нямам данни за потомците на другите дъщери на нико кроткия.те безпорно са оставили но ще са приели фамилиите на съпрузите им.стоянка хубавата е била мома и не е оставила деца.

4.пейчо шейтана вълков бинбелов род.1695-поч.1781 женен за стянка джебрилка / от родът джебрилови/ род.около1698-1701--поч.1775.за тях се знае че са сключили брак месец февруари 1713 когато пейчо шейтана е бил на 18 години , както и че е присъствувал на сватбата им шведският крал карл 12 /карл дванадесети / -доведен в селото факия на церемонията от баткото на пейчо --маринчо страшният / споменат по-горе /.явно е била доста млада стоянка на сватбата си а може и да е било нещо като годеж.децата им са две георги и вълко "караевренски".тия две деца са родени доста късно след брака около 1735-1740 георги и малко след него вълко.за вълко се знае че е починал 1831 в село ли е град ли е кайраклия / бесарабия /дали са имали и други деца пейчо шейтана и стоянка не ми е известно. по времето когато е живял вълко "караевренски" е имало поне още един бинбела / член на родът бинбелови / на име йорго , който ми е невъзможно засега да определя чий син и внук е , но имам някои мои догатки.вълко " караевренски" е имал син пейчо и 4-броя дъщери които са лава милка / рада и стоянка ако не бъркам защото по памет в момента описвам / .за пейчовите потомци открих наскоро данни , благодарение на един член от тези потомци.за 4-те момичета нямам данни за потомците им а имам само имената на съпрузите им.за потомците на георги , първият син на пейчо шейтана и стоянка имам много данни./те са с други фамилии а не със фамилия бинбелов/

5.в село черноморец и в созопол има потомци на родът бинбелов които са от неспоменати от балчо нейков членове на родът.преселили са се около и след смъртта на пейчо шейтана-1781.

6.дели пейчо ников /все още родът се е зовял " белени" /род.около 1600-поч.около1685-1690.-жена му ..... / неизвестно коя и от кой род ще да е била / имал е поне две деца -синове , защото са споменати че са били в четата му / споменати в преданието /.дали има потомство до днес дели пейчо , къде са се заселили и какви им са фамилиите ми е неизвестно.възможно е в панагюрище да се открие следа , например по някоя стара народна песен и или по някое семейно предание на някой стар панагюрски род.

7.всички описани по горе потомци носят в гените наследството на родът испир / село факия / и родът момов / от град велики преслав /.майката на сарп маринчо страшният и братята му е от момовият род.а баба му / майката на баща му вълко бинбелов / е от испиров род.

нека всеки който може да дообогати написаното от мен да заповяда.според мен членовете на родът са не по- малко от 1 000 души.

за контакти ивайло коларов 9200 провадия пощенска кутия 2 или тел: 0518 / 4-33-47

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето още по темата.митрополит варненски и велико преславски симеон със сведско име одисей поп николов роден 1840год.-починал 1937 год.той е едно от осемте деца в семейството на баща си поп никола и майка си ......този поп никола ще да е роден около 1800 год. в село факия и е от родът на караджата.в тая връзка издирвам потомци на митрополит симеон от неговите братя и сестри , с надеждата да науча повече от кой точно род е въпросният поп никола.дали е бинбелов или згурьов или испиров или джебрилов род.издирвам и потомци от братя на караджата.братята са дискусионни защото само захари стоянов ги споменава но не и балчо нейков.следите на стоян маринчов згурьов тюрюдиев -бинбелов войвода също се губят след 1830 година. той е по-голям брат на каля-майката на караджата и е бил стипендиант на индже войвода.за всеки който желае разговор на тема "родова памет"-0518 / 4-33-47-ивайло коларов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо ново за размисъл:

http://12x12.hit.bg/january_bu.htm

ЛЕГЕНДИ ЗА ИМАНЕТАТА НА ВЪЛЧАН

"А най-отгоре на камъка стояло знамето на Вълчан с инигнии - СИВ РИС НА СИН ФОН! Като се събрали всичките му воеводи и четници, Вълчан дал заповед всяка година те там по същото време да донасят десятък от обирите на хазните. Това било, в името на идеята да се съберат пари за освобождението на България. Така за да всее смут в турците, Вълчан войвода решил Вълко от Асеновлак да вземе неговото име - името Вълчан. Тогава накарал един каменоделец да изкове същите като неговите знаци. Със същото име Вълчан, истинският Вълчан войвода кръстил и Петър войвода от Горна Джумая. След като благословил аверите си с новите имена, завързал им очите и ги завел в една пещера, наречена Общата маара."

Ако Вълчан войвода и Вълко Бимбелов не са едно и също лице, можем ли да приемем, че Вълко Бимбелов е едно от лицата получили "легендата" че Вълчан войвода. В смисъл както е описано по-горе. Истинския Вълчан войвода от конспиративни и тактически съображения да е се е "клонирал" раздавайки самоличността си на други лица с цел заблуда на преследващата го власт и да всее смут в нея, че е неуловим и на много места едновременно? А е факт, че късната част на биографиите на Вълчан войвода и Вълко Бимбелов /също войвода по наследство апропо - Вълко войвода/ си съвпада едно към едно. Само, че това да е биографията на Вълко Бимбелов, а истинския Вълчан войвода да е бил вече пленен от леденишкия спахия Ахаладолу, според известието на П.Р.Славейков?

"Според П. Р. Славейков, Вълчан войвода накрая е бил заловен от леденишкия спахия Ахаладолу, след което съдбата му вече е неизвестна".

... и след пленяването му, нататък биографията да е на Вълко Бимбелов /също Вълчан Войвода/, който също е известен с името Вълчан войвода и със сходна дейност, като на другия. Защото е вън от съмнение, че преговори с ген. Дибич Задбалкански в 1829 г. води Вълко Бимбелов и след разгрома на въстаническата му дейност и оттеглянето на руските войски през 1829 г., същия отива във Влашко, Браила, където умира ок. 1831 г.

знамето на Вълчан с инигнии - СИВ РИС НА СИН ФОН

Някой срещал ли е другаде такова знаме или да има идея откъде и как е взет герба със сивия рис?? Да не е барс -като в герба от Калояновъ пръстенъ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

здравейте и честита нова година желая ви здраве късмет щастие успехи!!

ето малко "мои" данни за вълчан войвода. първо за рожденното му място 1.село паспалево / лозенградско/,2.село копан,3.село делиево, 4.град малко търново, 5.село раклата, 6.село тагаркьой / село тагарево а в момента село вълчаново намира се не далеко от село факия /.,7. село биково / след град кермен и близо до село омарчево /.в село факия има книжка за вълчан от автор жител на село факия но починал вече та в тази книжка прочетох следното:- вълчан войвода е вълкан стоянов роден 1762в село раклата лозенградско и починал 1867 в село корията лозенградско на 105 години при внуците си.а ето и данни от книжка от село черковна провадийско .вълчан е действувал , в провадийско, заедно със добри войвода и моню войвода ,и тримата от сливенско. по камчията минавал в камчийският край и идвал от котленско.в село ченге /сега аспарухово/ село ново село / сега е град дългопол / село боряна и др.села в провадийско.обраното в този край криел в скалата Ярямаз-кая, която се намира южно от село ченге /аспарухово/.а когато обирал хазната в местността " боаза" криел обраното в пещерата мърченица.даже и четата си криел в тази пещера..тази пещера я не знам где е но май е пак във или недалеко от село черковна..в село черковна съм слушал че е пограбан цар борис първи покръстителят но где му е гробът се не знае.а за село ченге съм забелязал че имат почти същите отвесни скали като нашите в провадия / които са били крепост овеч/.който иска да търси пещерата мърченица тя е недалеко от северният склон на " емача".повече не мога да помогна.предполагам че в селата черковна кривня косово ще има още стари хора които да знаят повече за тези местности.ивайло

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вълчан воевода е изключително интересен като митична и историческа личност. Като се има предвид времето, в което живее и действа, едва ли може да се приема на 100%, че е герой. Определено е бил човек с по-особени качества. Въпреки всичко обаче е в близки взаимоотношения с влиятелни турци и по-специално сред кърджалиите, с които е действал съвсем откровено. Моите сведения са, че с един от тях хасковският кърджалия Емин Ага(убит публично в Хасково през 1825 г.) действат в района между Хасково-Одрин-малко Търново-Сливен. Имам тези сведения от мой познат историк, който преди 2-3 години се занимаваше усърдно с личността на Вълчан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Само в района на Змейкале - село Копривец, Русенско, войводата заровил 6 тона злато?!

За съкровището знаел ексминистър Георги Йорданов"

За него знае и ексминистъра Георги Димитров, който успял да издейства от СССР камион ЗиЛ. С който (камион) двамата с Вълчан Войвода прекарали златото до селото!

А иначе аз имам разписката от кантара в русенската чаршия, където тез' двамата хубосници са претеглили имането. Обаче на нея пише "6 тона и 350 килограма".

Така че, да ме извинява госпожа Зографова, но нейната информация е непълна и грешна. Само подвежда хората!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

ЕДНА ОТ ТАБЛИЦИТЕ Е НА ДВЕ ОТ СЕСТРИТЕ НА КАРАДЖАТА:

ТРИ ДЕЦА НА ТЪРНА И МЪЖ НИКОЛА СТАНЕВ ---ЕЛЕНА , НИКОЛА , ЕВДОКИЯ , ИМАЛО Е И СЕСТРА И БРАТ ПОЧИНАЛИ В ГР. РУСЕ /НЕЗНАЯ ЧИИ ДЕЦА СА ТИЯ СЕСТРА И БРАТ ЕВДОКИЯ Е ИМАЛА СИН МИХАЙЛ

По тази линия се оказва, че проучването на Ферманджиев в иначе епохалния му фундаментален труд "Родови хроники" /1970-тег./ е непълно, а изводът му - че по линията на Търна няма живи наследници и връзката е прекъсната - е прибързан и некоректен. Тези три деца посочени към 1897 г. Евдокия /42 г./, Никола /23 г./ и Елена /21 г./ са посочени, като живеещи в едно домакинство с майка си Търна. В пленарно заседание на ІХ ОНС провело се на 15.11.1897 г., в което се разисква прошението на Търна за възобновяване на поборническата й пенсия, съществуват и други данни пропуснати от изследователя на рода и другите след него. Депутатът Никола Вълканов изрично посочва, че Търна има "синове" на 23 г. /очевидно визира Никола/ и на 27 г. В този смисъл посочения 27 г. син на Търна и Никола Станев не живее в едно домакинство с майка си, затова не е вписан в удостоверението на общинското управление за членовете на домакинството на просителката Търна. В изследванията само се е преписвало дословно сведението за посочените деца живеещи с майка си, а не се излизало извън този кръг за да се изследват и други деца, които са живеели самостоятелно в този период. Любопитния детайл е, че и Евдокия щеше да е "пропусната" като дъщеря на Търна, ако не се бе преместила с едно свое дете /Михаил/ да живее временно за броени месеци при майка си в периода на издаване на удостоверението за членове на домакинството на Търна /края на 1897 г./. В този смисъл е повече от логично децата на Търна да са повече от три /броя на описаните в домакинството й/, както и на Евдокия да са повече от едно /описаното и живяло временно в домакинството на баба си Търна/. Следва да подчертая, че депутатът Никола Вълканов /от Варна/, който дава изричното сведение за двама синове на Търна /единият на 23 г. и другият на 27 г./, има пряк достъп и познаство със семейството на Търна по линията и на това, че е бил кмет на гр. Варна в периода април 1895 - юни 1895 г., т.е. само две години преди посочения дебат в ІХ ОНС, както и поради това, че малкият й син Никола /23г./ е бил писар-технически помощник в Общинско управление Варна - бил му е подчинен.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

"Само в района на Змейкале - село Копривец, Русенско, войводата заровил 6 тона злато?!

За съкровището знаел ексминистър Георги Йорданов"

За него знае и ексминистъра Георги Димитров, който успял да издейства от СССР камион ЗиЛ. С който (камион) двамата с Вълчан Войвода прекарали златото до селото!

А иначе аз имам разписката от кантара в русенската чаршия, където тез' двамата хубосници са претеглили имането. Обаче на нея пише "6 тона и 350 килограма".

Така че, да ме извинява госпожа Зографова, но нейната информация е непълна и грешна. Само подвежда хората!

:w00t::tooth::w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте!

Предварително се извинявам, ако това не е мястото за моя пост, затова се обръщам към модераторите да преместят при необходимост написаното.

Пиша във връзка с моите корени - бих искала да разбера откъде тръгва корена на фамилия Вълканови, който има разклонения в Бургаски регион, с.Хаджиите, и дали е свързан по някакъв начин с личностите, споменати тук в тази тема...

Ще започна с информацията, която ми е най-прясна.

Кольо Николов Вълканов (на около 80-82), е участвал в някаква партия в Бургас на времето, бил е партийна фигура, има съпруга Стайка. От брака им има две деца - Радослав Колев Вълканов и Вълкан Колев Вълканов. Радослав е по-малкия и доколкото знам няма наследници. Вълкан Вълканов има две дъщери.

Предшествениците преди Кольо Вълканов(мой дядо), освен баща му Никола не са ми известни по име, имаше някаква семейна история, но се опасявам,че Кольо Вълканов не е вече между живите, за да се допитам отново до него. Това, което помня е, че бащата на Кольо Вълканов – Никола - се е преселил в с.Хаджиите но откъде е дошъл не си спомням; спомням си, че бащата на Никола имал един брат и/или една/няколко сестри ако не се лъжа. Имената ‘Евдокия”, „Димитър” и „Момчил” ми звучат познато, доколкото дядо ми ми разказа някои други неща за"семената ни история", но споменът е толкова блед, че може и да се бъркам....

Историята, която дядо ми навремето ми разказа, когато беше на легло, съдържаше и разказ за някакво четническо движение, свързано с рода. За съжаление не помня подробности. Баба ми се смееше и коментираше, че това е плод на старческия му мозък, когато дядо ми ми разказа, че някой от по-именитите ни революционери по това време в региона бил издъхнал в ръцете на някой от предците му; по разказите му, които неговият баща му бил разказал, си спомням, че тялото му било поразено на много места от куршум, а имало някава легенда, че съпругата му (или либето) като видяла тялото му, от мъка издъхнала върху трупа. Дядо ми ми спомена няколко имена на селища, свързани с рода, места и местности но за съжаление нищичко не си спомням. Историята ми я разказа през 2006 г., а аз оттогава не съм го виждала, а човекът беше на легло и болен.

Бих се радвала ако ми помогнете да разбера предисторията....

На разположение съм на имейл адрес denitsa.valkanova@gmail.com, в момента живея извън България и не мога да осигуря стационарен телефон (нямам).

на всички, които могат да ми помогнат с някаква информация, предварително благодаря.

Д.Вълканова

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

здравейте, радвам се че се включихте във дебатът.

попадал съм на информация че поне 8 / осем / населени места спорят за родно място на вълчан воевода.имам някои въпроси към вас за да си помогнем взаимно.знаете ли родителите на мъжът ви по имена.знаете ли и бабите му и дядовците по имена. кои са били хората от бан.чували ли сте някой от роднините на мъжът ви да е бил свещенник и да е писал книга за родът си.книгата се казва " дядо ми ".при възможност се свържете със мен на тел: 0518 / 4-33-47.разговорът може да мине за моя сметка.бъдете здрава .ивайло коларов

Спорят предполагам,но родното място на Вълчан войвода е село Осеновлаг в Стара планина,над манастир Седемте престола.

post-7832-060081100 1322377166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...