Отиди на
Форум "Наука"

Строителна техника


Recommended Posts

  • Потребител

Строителните машини според мен са една интересна и актуална тема.

За отправна точка на темата ви предлагам два мои клипа:

Кран монтиран на стандартен камион

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Интересно, наистина :)

Интересно ми е строителните кранове, които са като кули, т.е. не на машина, а направо построени на строителната площадка и високи много над самата сграда. Колко могат да бъдат високи, как се сглобяват и колко могат да дигат?

Има и още някой неща относно крановете, които ме вълнуват, но после ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много добре тема:)! Наистина, пренебрегват се тези машини, без които и крачка не може да се направи.

Радвам се, че ви е харесала темата!

Техниката според мен е неделима част от живота ни за добро или не толкова...

Важното е да се подбере правилно- тогава наистина е безценна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересно, наистина :)

Интересно ми е строителните кранове, които са като кули, т.е. не на машина, а направо построени на строителната площадка и високи много над самата сграда. Колко могат да бъдат високи, как се сглобяват и колко могат да дигат?

Има и още някой неща относно крановете, които ме вълнуват, но после ;)

Тези дни ще видя какво мога да събера по темата.

Имам някои материали но трябва да ги сканирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Радвам се, че ви е харесала темата!

Техниката според мен е неделима част от живота ни за добро или не толкова...

Важното е да се подбере правилно- тогава наистина е безценна.

Човекът и технологията са така свъзани, както вождът Сиатъл и земята му:):):):) За добро е, по начало:)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител
Интересно, наистина :)

Интересно ми е строителните кранове, които са като кули, т.е. не на машина, а направо построени на строителната площадка и високи много над самата сграда. Колко могат да бъдат високи, как се сглобяват и колко могат да дигат?

Има и още някой неща относно крановете, които ме вълнуват, но после ;)

Тези кулокранове, които са по строителните обекти могат да бъдат с различни височини. :) Често се срещат различни модели, чиито височини варират от 10-15 метра и достигат над 120 метра. Например моделът кулокран КБ 160 2.М се използва най-често с височина на кулата от около 30 метра, но тази височина може да се повиши и кранът да стигне над 40 метра (и това е само кулата!). Понеже кранът е с индикаторна (променяща ъгъла) стрела и тя като е вдигната височината се увеличава още повече. :) Някои модели на кулокрана Пайнер достигат над 120 метра височина на кулата, но те са с хоризонтална стрела. Височината на кулата е относителна и зависи до голяма степен от строителния обект и може да се увеличава. Някои модели кулокранове се монтират в асансьорните шахти на сградата и се издигат заедно с напредването на строежа. :)

Сглобяването се състои от няколко етапа - пренасяне на кулокрана на части до обекта, издигане на кулата (при някои модели едновременно с това се монтира и кабината), издигане на стрелата, издигане на ролковия блок (куката) на крана. Разбира се това е най-простото обяснение, защото различните модели кулокранове се монтират по различни начини и в различна последователсност. ;)

Товароподемността е различна - като се започне от 1500 Кг при слабите модели на LIEBHERR и се стигне до 11-12 тона при КБ, POTAIN, Пайнер и други. Когато кулокранът е с хоризонтална стрела, той има количка, която се движи по стрелата и пренася товара. Колкото повече се отдалечава количката от кулата, толкова намалява товароподемността, а колкото е по-близо количката до кулата, товароподемността се увеличава. При кулокрановете с индикаторни стрели е малко по-различно, но на практика е същото. Колко повече е спусната стрелата, толкова е по-малка товароподемността, а колкото е повече е вдигната стрелата, толкова повече товароподемността. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря, добра информация. :coolthumb: Би ли изложил още инфо за марките и моделите техника? Всеки кран отделно ли се проектира на място, или са унифицарани като другите машини?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Благодаря, добра информация. :coolthumb: Би ли изложил още инфо за марките и моделите техника? Всеки кран отделно ли се проектира на място, или са унифицарани като другите машини?

"Монтажът на всеки кулокран се извършва по предварително изработен проект за организация и изпълнение на строителномонтажните работи в съответствие с изискванията на държавните нормативни документи. Проучване и изработване на проекти за изпълнение на строителството се извършва от проектантски институти, организации, звена и др. по ред и начин, определени от правилника за капитално строителство, от атестирани проектанти, дейността на които е определена от правилника за технически надзор на повдигателни уредби.

Проектът за изпълнение на строителството с кулокран съдържа данни за: товароподемност, височина на вдигане на товарите, обсег на стрелата и технически решения за осигуряване на безопасни разстояния до местата за движение на превозни средства, пешеходци, електропроводни линии, надземни и подземни комуникации; възможности за обслужване на строежа и складовете за детайли и материали; необходим брой товарозахващащи приспособления и графични схеми за захващане на товарите; мероприятия за безопасна работа. Проектът за организация и изпълнение на строителството с кулокран се изработва в 2 фази: идейна, означена съкратено ПОИС и работна - РПОИС."

Това е извадка от една книга, в която са описани доста неща за крановете. Но от моите лични опит и наблюдение ми е правило впечатление, че няма кой знае какво проектиране за монтаж на кулокран. Виждал съм обекти, които са изключително малки като размер, а за тях монтират над 50-метрови кулокранове. Или пък точно обратното - супер висока сграда, но кранът стига само наполовината и не може да бъде удължен повече. :)

По принцип в зависимост от строежа се използват 2-та типа кранове - с хоризонтална и индикаторна стрела. Често за много високите строежи се използват с хоризонтална стрела, а за строежи, които са ниски и широки се използзват кранове с индикаторна стрела. Всичко е много относително и не може да се гарантира с точност. Зависи и от това с каква техника разполага фирмата - изпълнител, дали кулокранът е в изправност, какво точно ще се строи и т.н. Все пак цените на машините са най-разнообразни - като се започне от около 10 000 за слаби кранове и се стигне до 250 000 - 300 000 лева за по-мощни машини. :) Има и друг вариант - да се използват кранове под наем, като на месец цената варира между 1000 - 4500 лева. Изборът е на строителя. :)

Относно марки и модели ще бъда кратък - те са най-разнообразни... :) Най-известните марки използвани у нас са КБ, LIEBHERR, POTAIN, ПАЙНЕР, КОМАНСА и един по-специфичен модел БК-1000 (намира се в АЕЦ "Белене"; ТЕЦ Марица Изток - 2; има го по морето във Варна). Разбира се има и много дурги по-малко известни марки, които се използват в България. :) Разнообразието е голямо - има кранове, които най-често се управляват горе от кабината, има такива, които се управляват долу при основата им, а най-интересните са тези с безжично дистанционно управление. Виждал съм доста такива, като кранистът има възможност да се разхожда из обекта като едновременно с това управлява машината. Дори и на стари модели кранове съм наблюдавал как е монтирано дистанционно управление. :)

Всяка марка си е известна със своите разнообразни модели, така че тук няма да ми е достатъчно мястото да изпиша само всички модели на серията КБ (български и руски), защото те са поне към 30-40 вида. За LIEBHERR и POTAIN положението е същото - много модели и голямо разнообразие. :) Интересно е, че някои модели на LIEBHERR са първенци в скоростта за вдигане и спускане на товара, която може да достигне до 12 метра в секунда :)

Така че в крайна сметка излиза, че ако се вгледаме в тези високи машини ще разберем, че те са с невероятно голямо разнообразие и разпространение, както например автомобилите :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
  • Потребител

Здравейте,

ако се интересувате от строителни машини, ние имаме един интересен проект - маркетплейс, който свързва търсенето и предлагането на строителни машини. В секция новини има и интересна информация за всякакъв тип строително оборудване под наем.

www.o-rent.com

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...