Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за логиката


Recommended Posts

  • Потребители

Съществува подраздел на математиката, който се нарича "Математическа логика". Всъщност логиката е толкова свързана с този предмет, колкото училищната алгебра с алгебрата (така например, ако в т.н. алгебра премахнем всичко, което спада към математическия анализ, то ще останете изумени колко малко алгебра знаете), т.е. много слабо или в най-добрия случай да се каже горе долу толкова, колкото е свързана логиката с другите раздели на математиката.

Специалността математическа логика най-общо казано се занимава с изследване на съждения от вида "a & b --> c" (чете се ако a и b са изпълнение, то следва че и c е изпълнено) и комбинирането им. Точно математическата логика изследва въпроса за 100% формално описание на твърденията (базирайки се на теорията на множествата), като при това успява да представи формално доказани сравнително елементарни твърдения. На практика всички математически доказателства са неформални, защото използват и думи, но повечето от тях на теория могат да се представят и по формален начин...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все още не ми е ясно - логиката към точните науки ли спада или не ? Не в смисъл като математическа логика а просто като логика ? Питам общо щото има доста видове логика - на мисленето , математическа , когнитивна и т.н. Ама никъде не намерих да пише точна наука ли е или не ? Според мен точна наука е тази която борави с факти и където едно твърдение не подлежи на промяна според ситуацията ... например 2+2=4 и в България, и в Зимбабве, и на Земята, и на Марс да речем , но ако приемем , че твърдението - аз съм с висше образование следователно съм умен важи за мен - то може и да не важи за някой друг ? ... Това го давам просто като пример :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи логиката е начин на разсъждение, т.е. няма наука логика. Ако се направи такава наука "Логика", то ще трябва да се направят и науки "Мислене", "Запаметяване" и др. Т.е. според мен няма подобна наука...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Не мисля, че логиката е точна наука. Логиката е наука за формално-валидните умозаключения.. Всеки може да стигне до заключение, но не е задължително заключенията на двама души да са еднакви. По един въпрос могат да възникнат 2-3 и повече гледни точки, което води до различно заключение. Особено ако във въпроса няма намесата на точни величини то тогава отговорите могат да бъдат доста различни, което ще докаже че логиката не е точна наука. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не мисля, че логиката е точна наука. Логиката е наука за формално-валидните умозаключения.. Всеки може да стигне до заключение, но не е задължително заключенията на двама души да са еднакви. По един въпрос могат да възникнат 2-3 и повече гледни точки, което води до различно заключение. Особено ако във въпроса няма намесата на точни величини то тогава отговорите могат да бъдат доста различни, което ще докаже че логиката не е точна наука. :crazy_pilot:

:biggrin: :biggrin: Супер,коментарът ти ме връща в първи курс,когато студентствах Философия,и логиката ми беше възможно най-скучния предмет в конспекта.ДАдох същия отговор на изпита в края на годината,и получих мечтаното "3",понеже преподавателят ми категорично не желаеше да ме вижда повече,а на тръгване му пожелах много късмет и дълголетие,та да докажат най-после логиците,че науката им е точна,ами не "Абстрактна логика",както аз я наричам още от 9 клас :bigwink::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...