Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

търси се.. формулата на никотинамид НАД.. с коя част от молекулата си пренася 2 електрона и реакция катализирана от ензим чийко кофактор е НАД, каква енергийната ефективност на окислителното дезаминиране на глутамат..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте! Нуждая се от вашата помощ. Имам да пиша два реферата по "анализ и контрол на растителните продукти". Вече незнам в колко библиотеки съм се ровил и нищо не откривам по темите. Рових се и из нета, но уви и там не открих нищо. Ако може някой да ми помогне. Ето и темите:

1.Фотометрично определяне на олово (Pb)

2.Атомно-абсорбционен анализ за определяне на живак (Hg)

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте! Нуждая се от вашата помощ. Имам да пиша два реферата по "анализ и контрол на растителните продукти". Вече незнам в колко библиотеки съм се ровил и нищо не откривам по темите. Рових се и из нета, но уви и там не открих нищо. Ако може някой да ми помогне. Ето и темите:

1.Фотометрично определяне на олово (Pb)

2.Атомно-абсорбционен анализ за определяне на живак (Hg)

Благодаря предварително.

:( Помооощ :( моля :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Добър ден!

Може ли някой да ми каже колко СО2 отделя една битова свещ за 1ч? Имаме спор с един умник във връзка с Часът на Земята, гасенето на лампите и той твърди, едва ли не, че 1 свещ = 1 ел. крушка по отношение на отделените вредни вещества. Моля да ни помогнете да разрешим спора. Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добър ден!

Може ли някой да ми каже колко СО2 отделя една битова свещ за 1ч? Имаме спор с един умник във връзка с Часът на Земята, гасенето на лампите и той твърди, едва ли не, че 1 свещ = 1 ел. крушка по отношение на отделените вредни вещества. Моля да ни помогнете да разрешим спора. Благодаря!

Ами, не е прав човекът. Приносът на една запалена свещ за глобалното затопляне е много по-голям от

приноса на една запалена крушка. Ако приемем, че битовата свещ е от парафин, количеството отделен

въглероден диоксид е приблизително три пъти повече от количеството изгорял парафин. От тази гледна

точка, въпросният призив е крайно неуместен. Колкото до това, че причините за настъпващото глобално

затопляне са антропогенни, аз смятам, че това са пълни глупости. Смятам, че това е гигантска манипулация

на общественото мнение и съм сигурен, че след време ще стане ясно чии интереси обслужва тя. Нещата

се представят така, все едно това е първото глобално затопляне в историята на Земята. Със сигурност,

то е едно поредно и вероятно не по-голямо от предходните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как от c2h4 да получа c2h4(oh)2

c2h40h знам как да получа ама този етенгликол...не знам как???/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте!

Бих искала да помоля ма малко помощ, защото имам проблем. Интересува ме взаимодействието на метали с киселини. В момента уча всички химични свойства на метали, но това с киселините нещо не го разбирам :hmmm: Кои киселини точно са с окислително действие и кои не? Кога металът взаимодейства с разредена киселина и кога с концентрирана? И защо на някои места пише, че оловото взаимодейства с киселини, а на други пише, че не взаимодейства? Четох, четох и накрая взех, че съвсем се обърках :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здравейте!

Бих искала да помоля ма малко помощ, защото имам проблем. Интересува ме взаимодействието на метали с киселини. В момента уча всички химични свойства на метали, но това с киселините нещо не го разбирам :hmmm: Кои киселини точно са с окислително действие и кои не? Кога металът взаимодейства с разредена киселина и кога с концентрирана? И защо на някои места пише, че оловото взаимодейства с киселини, а на други пише, че не взаимодейства? Четох, четох и накрая взех, че съвсем се обърках :help:

Ти учебник по химия нямаш ли си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти учебник по химия нямаш ли си?

Ами всъщност имам и то не един. Само че точно това не успях да го намеря. Явно нямам подходящия учебник или просто не знам къде точно да го потърся. А и не знам защо си мислиш, че един човек, за когото химията е доста трудна материя, може да разбере всичко, написано по учебниците?! Разбирам, че за теб въпроса ми може би е глупав, но не съм го написала просто ей така, без да потърся информацията сама.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

"Това може да стане по два начина: чрез утаяване или чрез флокуация. Първият метод се осъществява в седиментационни басейни. Във водата се добавят химикали, съдържащи метални йони, които се свързват с фосфора и фосфатите. Получените съединения се утаяват на дъното и се отстраняват с помощта на филтър. Друг вариант е провеждането на процеса флокуация, който се състои в аериране на водата с цел суспендираните вещества да се издигнат над нея заедно с мехурчетата на газа и по този начин да бъдат отстранени."

Преди малко четох, че флокуация и утаяване е едно и също... Някой може ли да ми каже как се нарича вторият процес (този с издигането заедно с мехурчетата), защото така написано, това нещо няма никакъв смисъл... Благодаря предварително.

П.С. - намерих го, нарича се "флотация"... :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Това може да стане по два начина: чрез утаяване или чрез флокуация. Първият метод се осъществява в седиментационни басейни. Във водата се добавят химикали, съдържащи метални йони, които се свързват с фосфора и фосфатите. Получените съединения се утаяват на дъното и се отстраняват с помощта на филтър. Друг вариант е провеждането на процеса флокуация, който се състои в аериране на водата с цел суспендираните вещества да се издигнат над нея заедно с мехурчетата на газа и по този начин да бъдат отстранени."

Преди малко четох, че флокуация и утаяване е едно и също... Някой може ли да ми каже как се нарича вторият процес (този с издигането заедно с мехурчетата), защото така написано, това нещо няма никакъв смисъл... Благодаря предварително.

П.С. - намерих го, нарича се "флотация"... :doh:

"Преди малко четох, че флокуация и утаяване е едно и също... "

Не знам къде си го прочела, но това не е вярно. Това са два съвсем различни процеса.

Процесът флокулация се използва както при утаяването, така и при флотацията. Той

ги предшества, но не е тъждествен с тях. Флокулацията е процес, при който, при вкар-

ването на подходящи химически активни вещества в някаква суспензия, нейните частици

спонтанно образуват агрегати, които вече се утаяват или флотират с много по-голяма скорост

и много по-ефективно, отколкото биха го направили същите тези частици, но самостоятелно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво по-точно за него?

Видове, характеристики и приложение на различните видове, основни начини на получаване... Колкото повече, толкова по-добре :)

Имам да пиша курсова на тема "Твърди адсорбенти. Активен въглен" и до седмица трябва да я предам... Предварително благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Преди малко четох, че флокуация и утаяване е едно и също... "

Не знам къде си го прочела, но това не е вярно. Това са два съвсем различни процеса.

Процесът флокулация се използва както при утаяването, така и при флотацията. Той

ги предшества, но не е тъждествен с тях. Флокулацията е процес, при който, при вкар-

ването на подходящи химически активни вещества в някаква суспензия, нейните частици

спонтанно образуват агрегати, които вече се утаяват или флотират с много по-голяма скорост

и много по-ефективно, отколкото биха го направили същите тези частици, но самостоятелно.

:head_hurts_kr: е... аз вече си предадох курсовата... благодаря ти все пак, успя да ме извадиш от недоумението :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Видове, характеристики и приложение на различните видове, основни начини на получаване... Колкото повече, толкова по-добре :)

Имам да пиша курсова на тема "Твърди адсорбенти. Активен въглен" и до седмица трябва да я предам... Предварително благодаря.

Е, ама това е много писане! Не ми се пише толкова много...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
моля те кажи ми куде да намеря формули за фреоните

"Химичните формули на фреоните (хлорфлуорвъглеродите) са следните:

CFCl3- (Фреон 11)

CF2Cl2- (Фреон 12)- Масово използван в автомобилните климатици

CHClF2- (Фреон 22)- Използван в домашните климатици

За да се намали вредното въздействие върху околната среда от фреона използван в съвременните климатици през 1996 г. Carrier Corporation заедно с още две компании предприемат инциативата за замяна на фреон R22 с нов и безвреден - R410A. Този фреон е също известен като Puron™, което е запазена марка на Carrier Corporation въпреки че самата химическа формула е патент на друга компания (AlliedSignal- сега Honeywell е собственик на тази фирма). Производството на R12 и R22 вече е забранено в повечето развити, така в днешните климатици се използва предимно R410A или по рядко срещания R407. В България вноса на R22 е забранен от 1.1.2008 г. в съответсвие с Европейското законодателство. Вноса на вече произведени климатици все още е възможен, но за предпочитане е да избягвате покупка на такъв климатик."

Това намерих набързо...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

етин->бензен->хлоробензен->фенол->натриев фенолат->фенол->натриев фенолат от фенол диортопара трибромофенол

Моля ви някои ако може да го направи много ще сам му благодарен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
етин->бензен->хлоробензен->фенол->натриев фенолат->фенол->натриев фенолат от фенол диортопара трибромофенол

Моля ви някои ако може да го направи много ще сам му благодарен :)

3C2H2 -> C6H6 - т-ра, катализатор (никелов к-кс), р-цията е хомогеннокаталитична;

C6H6+ Cl2 -> C6H5Cl, катализатор AlCl3 (AlCl3+Cl2 -> (AlCl4-)+ (Cl+), реакцията e Se (заместителна електрофилна);

C6H5Cl + (OH-) -(Cl-) -> C6H5OH (реакцията протича по Sn-E-A, заместителна нуклеофилна, с първоначално елеминиране (-HCL) и след това на присъединяване;

C6H5OH + NaOH -> C6H5ONa + H2O киселинно-основна реакция. Равновесна (при феноли протича в по-голяма степен поради по-малката о-ност на ArO- в сравнение с OH-)

C6H5ONa + HBr -> C6H5OH (тук не съм много сигурен, но ако не става с бромоводород може с някой друг халогеноводород).

o,o,p C6H2Br3OH -> ами нямам подръка механизма, ма първо трябва да се махне брома и нататък е ясно ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

3C2H2 -> C6H6 - т-ра, катализатор (никелов к-кс), р-цията е хомогеннокаталитична;

C6H6+ Cl2 -> C6H5Cl, катализатор AlCl3 (AlCl3+Cl2 -> (AlCl4-)+ (Cl+), реакцията e Se (заместителна електрофилна);

C6H5Cl + (OH-) -(Cl-) -> C6H5OH (реакцията протича по Sn-E-A, заместителна нуклеофилна, с първоначално елеминиране (-HCL) и след това на присъединяване;

C6H5OH + NaOH -> C6H5ONa + H2O киселинно-основна реакция. Равновесна (при феноли протича в по-голяма степен поради по-малката о-ност на ArO- в сравнение с OH-)

C6H5ONa + HBr -> C6H5OH (тук не съм много сигурен, но ако не става с бромоводород може с някой друг халогеноводород).

o,o,p C6H2Br3OH -> ами нямам подръка механизма, ма първо трябва да се махне брома и нататък е ясно ;).

Много съм ти благодарен! :bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

здравейте имам един въпрос към вас

disodium metasilicate

fatty alcohol ethoxylate

alkylglucoside

2-2(butoxyethoxy)ethanol

тези работи като се смесят какво се получава

благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

имам нужда от помощ.някой може ли да ми обясни за Електронната структура на атомите на химичните елементи...там как се образуват ел. слоеве.... правило на Паули,Хунд ,Клечковски....

п.п мн се надявам някой добър човек да ми помогне :head_hurts_kr: .. благодаря предварително :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
имам нужда от помощ.някой може ли да ми обясни за Електронната структура на атомите на химичните елементи...там как се образуват ел. слоеве.... правило на Паули,Хунд ,Клечковски....

п.п мн се надявам някой добър човек да ми помогне :head_hurts_kr: .. благодаря предварително :head_hurts_kr:

Квантови числа:

1. Главно – n : Това число определя енергията на електрона и неговото разстояние до ядрото. Колкото е по-голямо “n” толкова по-далече е електрона от ядрото и толкова по-голяма е неговата енергия. (пр. при n=1 r = 0,0053 нанометра);

2. 2.Орбитално – което е свързано с малката полуос на елипсата. Бележи се с “L” и е подчинено на “n” (‘l’ e [0..n-1) Също така се бележи и с букви – s, p, d, f, .. (пр. n=1, L=0 = 1s;). “L” –определя енергията на електрона в дадения подслой, броя на слоевете и формата на електронния облак;

3. Магнитното – m; То е подчинено на второто (L) и приема ст-ти от [-L..0..+L]. Бележи се с “mL” и определя ориентацията на електр. облак по отношение на ядрото

4. Спиново s или mS : и приема ст-ти {-½ ,+½ }.

Най-общо казано, гл. квантово число показва енергията, орбиталното вида орбитала (също и енергията в подслоя), магнитното броя и ориентацията на ел. облаци, спиновото посоката на "въртене' на електрона.

Една с-ма се намира в устойчиво равновесие, когато притежава минимална енергия. Това правило се спазва и при запълване на ел. слоеве на атомните орбитали. С увеличаване на броя на положителните товари с единица всеки новоприбавен електрон заема орбиталата с най-ниска енергия, т.е. първо се запълват s, после p, после d орбиталите и т.н. При много-електронните атоми се наблюдава известна аномалия при запълването на атомните орбитали. Причината за това е че по-вътрешните ел. слоеве намаляват силата на привличане м/у ядрото и най-външния електрон. Този ефект се нарича “екраниращ” и поради него в някой случаи s-орбиталите на някои по-външни ел.слоеве имат по-ниска енергия отколкото d-орбиталите на по-вътрешния слой (правилото на Клечковски).

Всички електрони които имат едно и също главно квантово число се намират в един и също ел. слой. Ел. слой се състои от подслоеве или енергетични нива. Всички електрони в даден подслой имат еднакви “n” и “L”. От своя страна подслоевете са съставени от атомни орбитали. Електроните намиращи се на дадена орбитала имат еднакви “n”, “l”, “mL”. Те се различават само по спиновото квантово число, защото съгласно принципа на Паули в един атом НЕ може да има два електрона на които и четирите квантови числа да са еднакви.

Електронната структура на елементите се изразява с помощта на електронните формули – n, L (с буква), брой на електроните в подслоя – (пр. Z=11Na = 1s22s22p63s1)

Структурата на атомните орбитали се изразява с помощта на кантови клетки (абе ония квадратчета със стрелкички)

Правило на Хунд – според него орбиталите с еднаква енергия и по-точно изродените орбитали се запълват така че сумата от “mS”-им да бъде максимална т.е.при запълването на подслоевете не може да има атомна орбитала с два атома ако на същият подслой някоя ятомна орбитала е празна.

Свойствата на химичните елементи (ХЕ) и тяхните съединения се намират в периодична зависимост от заряда на атома на елемента. В таблицата на химичните елементи на Менделеев във всеки нов период започва изграждането на нов електронен слой. Максималния брой електрони за всеки ел. слой се определя от израза “2.n2” където n е главното квантово число, което всъщност показва и номерът на слоя. Например в 1-ви период са елементите H и He. От израза следва че максималния брой електрони на елементите от този период е 2.12 = 2. И наистина в този период няма елементи с повече от два електрона. Чрез проверка се вижда че и в другите периоди важи същото правило. С увеличаване на поредния номер на елементите се увеличават и броя на техните електрони. 1 – 3 период. Атомните орбитали на елементите до края на 3-тия период за запълват нормално т.е. всеки следващ електрон заема първата свободна орбиталата с най-малка енергия. Последния елемент на 3-тия период е аргона с електронна формула 1s22s22p63s23p6. Следващият елемент е K калия, и би трябвало при него да започне запълването на 3d орбиталите, но тъй като броят на електроните е вече голям, започва да се проявява екраниращото им действие и оттук 4s орбиталите се явяват с по-малка енергия от 3d. Затова започва изграждането на четвъртия квантов слой.

Химичните елементи могат да бъдат класифицирана по няколко начина.

1) Химичните елементи биват s, p, d и f елементи

= s и p-ел. са тези при които се запълват s и p орбиталите на последния електронен слой. Тези електрони се наричат валентни, защото с тях химичните елементи участват в химични реакции. Промяната на техния брой води до съществено изменение на свойствата на елементите.

= d-ел. са тези при които електроните се подреждат в d-орбитата на предпоследния електронен слой. Валентните електрони се намират както в последния така и в предпоследния ел. слой, поради което тези елементи имат променлива валентност. Поради тази си разлика в строежа на електронната обвивка d-елементите имат сходни св-ва – те всички са метали.

= f-ел. (лантаноиди и актиноиди) при тях се запълват f-орбиталите на 3-тия им ел.слой отвън-навътре. В химични реакции участват само с електрони от най-външния си ел.слой. който е от два s-електрона. Поради това f-ел. имат много сходни физични и химични св-ва.

2) ХЕ могат също да се разделят на няколко класа, различаващи се незначително от предната класификация.

= Група на инертните газове – Те притежават в най-външния си ел.слой 8 електрона (с изключение на хелия –2) с обща кофигурация (n.s2 n.p6). Тази конфигурация се смята за особено устойчива и поради това тези елементи притежават малка химична активност (голяма хим. инертност)

= Типични елементи – те са 44 на брой с конфигурация от (n.s1) до (n.s2 n.p5) и чрез отдаване или приемане на електрони се стремят да получат електронна конфигурация на най-близкия инертен газ.

= Преходни елементи – това са същите елементи като d-ел. от предишната класификация.

= Вътрешно-ядрени преходни елементи – същите като f-ел. от предишната класификация.

Правилото на Клечковски (емпирично) , се отнася до запълването на електронните на слоеве и гласи, че електорните заемат първо атомните орбитали с най-малка енергия. Орбиталите се запълват във възходящ ред според n+l.

Реда на запълване е 1s,2s,2p,3s,3p,4s,3d,4p,5s,4d и т.н. Като съответно (брой на електроните):

s=2 eлектрона максимум = 1 eл. двойка

p=6 eлектрона максимум = 3 eл. двойки

d=10 eлектрона максимум = 5 ел. двойки

f=14 eлектрона максимум = 7 ел. двойки

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...