Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Според вас мога ли да полагам епоксидна и / или полиестерна смола върху предмет, напоен с глицерин?

Става въпрос за естествени цветя, които се консервират г разтвор 2/1 вода и глицерин. След като изсъхнат запазват формата и еластичността си като искам да ги покрия със смола за да могат да се използват за направата на бижута и др.предмети. Въпросът е дали ще хване върху глецерина и дали няма да се получи нежелана реакция между препаратите?

Във форум по моделистика един от потребителите се оплака, че полиестерната му смола е развила много висока температура е се е запалила след смесване с по-голямо количество втвърдител..та да не направя и аз някоя глупава комбинация така..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Никой ли няма представа?

Утре ще купувам материалите и май ще мина директно на варианта проба-решка..

Ще съм благодарна на всяко мнение по въпроса

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте и аз съм поредния лайк в химията, който иска да ви зададе въпроси за нещо, от което нищо не разбира? :haha: Понеже искам да си приготвя за лично ползване домашна козметика /крем/ от натурални масла - кокосово, какаово, арганово и други такива мазнини, пчелен восък, растителен глицерин, някакъв хидрозол - розова или друга вода, витамин Е, имам и емулгатор - Cetearyl Alcohol, Polysorbate 60, но основният проблем е трайността на крайния продукт - мога ли като консервант да използвам лимонена киселина - Е330 и/или калиев сорбат - Е202? В смисъл ще има ли желания ефект от последните 2 съставки? :grin: То все нещо ще се получи, но дали сместа изобщо ще е стабилна, ще е трайна или ще трябва да изхвърля всичко, защото ще се получат някакви недобри съединения и отпадни вещества? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-добре такъв тип козметика е да се прави на малки порцийки и да се съхранява в хладилник - надявам се, че имаш точна рецепта и знаеш кое с кое се смесва /макар че като гледам изреденото силно се съмнявам/. Иначе твоя въпрос няма много общо с химията, а по-скоро с технология на лекарствените средства. Затова моят съвет е най-добре да намериш аптека, в която се приготвят екстемпорални лекарствени форми и да отнесеш въпроса си до колегите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рецепта с пропорциите на маслата и другите неща и начина на смесването на маслената и водната фаза имам. Проблемът ми е, точно в това да не държа крема в хладилника и да мога да го ползвам малко повече от седмица? Понеже Е330 и Е202 се използват и в хранителната промишленост като консерванти и се считат за безопасни, реших,че мога да ги ползвам в такъв крем. А и трудно ще намеря такава аптека, където живея, още повече да ми обърнат внимание, какво точно искам. Благодаря все пак и добре, че са измислили хладилника :flowers: .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте, имам нужда от помощ за приготвянето на няколко разтвора

В каква последователност се приготвят пет тегловни процента воден разтвор на концентрирани натриева основа, сярна киселина и солна киселини?

В каква последователност се приготвят пет обемни процента от сярна и солна киселина?

много ще съм благодарна ако някой се отзове, тъй като се оплетох вече в сметки


Редактирано от tinkerbell
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте,

Интересувам се някой може ли да ми даде повече информация и насоки относно втвърдителите за силикон (диметилполисилоксан). И по-конкретно за такива, които са подходящи за използване в ХВП (безвредни, да не са токсични и т.н.).
Етилсиликатът и втвърдителите на базата на съединения на калая (често използваните) не са подходящи за целта.
Ацетатните силикони май отговарят на стандартите и са позволени за употреба в ХВП (за направа на иделия за храни - форми за печене, опаковки и т.н.). Ако някой разполага с повече информация по въпроса ще съм благодарен да я сподели.

И още един въпрос - пропилен гликолът може ли да се използва за втвърдител, т.к. има свойството да повишава вискозитета?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Добър ден. Опитвам се да реша три химични уравнения, при които трябва да се получат съответно:

  • NaBr + HCl
  • Kbr + H2O
  • AgI + HNO3

Подходих към задачата по следния начин

  • HBr + NaCl -> NaBr + HCl
  • Br2 + KOH -> Kbr + H2O (тук въобще не съм сигурен!)
  • HI + AgNO3 -> AgI + HNO3

Е, как съм се справил?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Второто уравнение ти е сгрешено. Сигурен ли си, че бром и калиева основа изобщо реагират. По-скоро трябва да е това KOH + HBr → KBr + H2O


Впрочем, тази реакция изобщо може да се използва за получаване на алкилни бромиди от алкохоли

ROH + HBr → RBr + H2O


Пример: може да замениш R с C2H5, т.е.ROH в този случай ще е етилов алкохол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добър ден. Опитвам се да реша три химични уравнения, при които трябва да се получат съответно:

  • NaBr + HCl
  • Kbr + H2O
  • AgI + HNO3

Подходих към задачата по следния начин

  • HBr + NaCl -> NaBr + HCl
  • Br2 + KOH -> Kbr + H2O (тук въобще не съм сигурен!)
  • HI + AgNO3 -> AgI + HNO3

Е, как съм се справил?

Да и според мен второто уравнение ти е сгрешено, би трябвало бромоводород да реагира с калиева основа.

Освен това бих добавил, че първата реакция е сгрешена в самото си условие. Да на теория използвайки разликите в разтворимостта при реакция в наситени разтвори можеш с подобна реакция да получиш натриев бромид. Сам по себеси е валиден процеса, но в разредени разтвори нищо няма да се получи, понеже всички компоненти са добре разтворими във вода, както изходните вещества, така и продуктите на реакцията. Още повече че бромоводорода е значително по-слабо разтворим и равновесието във разредени разтвори ще се измества в посока изходните вещества, чрез процесите на хидролиза.

Третото уравнение е наред, получаваш слабо разтворим продукт, който изважда йони от разтвора.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей, kali, явно не реагират, тъй като не можах да намеря информация за тази реакция. Би трябвало решението да е посоченото от теб: KOH + HBr → KBr + H2O .

Впрочем дори и аз забелязах доста грешки в учебника по химия, а нивото ми все още не е високо. Има върху какво да поработят.

Впрочем в момента обмислям следния въпрос: "Как се изменят свойствата на алкалните основи с нарастване на относителната атомна маса на алкалните елементи"?

Ето моите разсъждения: с увеличаване на Ar се повишава активността към кислорода и към неметалите. Тоест би трябвало например литиевата основа (LiOH) да е по-слаба от калиевата основа (KOH), и на свой ред KOH да е по-силна от NaOH? Прав ли съм?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами литиевата основа е най-слаба, а най-силен е цезиевият хидроксид... Говорим за хим. активност най-общо. "С увеличаване на Ar се повишава активността към кислорода"- отново, сигурен ли си, че реагират с чист кислород?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е въпроса в реакцията с кислорода, макар че и това е вярно. Като цяло в една група с увеличаване на поредния номер се увеличават металните свойства. Атомите стават по-големи и по-лесно отдават електрон. От там идва всичко. Също така в един период с увеличаване на поредния номер се увеличават неметалните свойства. С увеличаването броя на електроните в един слой се увеличава и афинитета към електрони и склонността да се приеме електрон. Така че цезия и флуора са на двата полюса (сред стабилните елементи) като най-силни метал и неметал.

Всичко това се учи в осми клас ако не бъркам. Или дори по-рано. Толкова ли са зле учителите ви, че не са ви преподали фундамента на периодичния закон?

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте!

Имам нужда от помощ по Органична химия. Имам да реша около 10 теста и да развия няколко въпроса. Повечето ги реших, но ми останаха 4 теста. Моля някой да ми помогне за решаването им.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

http://www.toshev-ltd.com/ тези имат поне едно от тях, предполагам ако се разстърсиш (бат гуги) ще се намерят и другите.

Тошев ги имат и трите, но вече една седмица не отговарят на запитванията ми....!?!?

Валерус имат само Гума арабика.

Други не съм намерил, толкава се говори за тези Е-та, а никъде не можеш да ги намериш...

Редактирано от Casimir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

oтпускарски сезон, може би заради туй... питай по другите магазини, теоком, Жълтият магазин, за тези се сещам, има не малко фирми. Някоя по специализирана за хранително вкусовата промишленост, че май там се използват.

ОТ: те и за демокрацията пишат от хилядолетия, ама в момента пак ручат жабета :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Някой може ли да ми каже има ли данни за масови епидемии на Балканите в периода 1018-1187, конкретно във Византия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май,май.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте. Трябва ми помощ относно курсова работа,която подготвям. Така да се каже, трябва само да допълня анализите, но те сами най-трудната част.
 За това направо ще напиша, какво ми трябва, а който може и иска, нека помогне.

Резултати от аналитични методи за анализ на алдехиди и кетони или кои аналитични методи са подходящи методи за изследване на техните свойства и структура. Но не само изброяване, а и конкретни методи или резултати.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...